Q6 vs Q7 έχουν τόσο μεγάλη διαφορά?

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Παιδια,μετά το ατύχημα που είχε η samsung mu7002(η καλύτερη TV σε εικόνα που είχα ποτε μου),κ μετα απο μια μικρη περιπέτεια με μια lg uk6200,είμαι στο εξής δίλλημα. Να επισκευασω την mu ή να πάω σε μια Q6 ή να κανω την υπερβαση οικονομικα για Q7.Μιλαω παντα για 55".Κλεινω προς την αγορα της νεας κ οχι της επισκευής ( η επισκευη θα γινει αργοτερα κ θα κρατηθει σαν 2η tv).Βάζω την mu σαν πρότυπο διοτι με καλυπτε απολυτα.Οι ταινίες δεν με ενδιαφέρουν, βλέπω nova,ote κ τα ιδιωτικά κανάλια,(οπου στην επαρχια που ειμαι δεν ειναι HD,αλλά προφανως με κάποια αναβάθμιση σήματος?έδειχναν στην mu σαν HD).Θέλω η καινούρια μου TV να είναι τουλάχιστον ισάξια στο τηλεοπτικό σημα-χρωματα-ευκρινεια-φωτεινότητα με την mu.Η ποιότητα σε χρώματα κ ευκρίνεια που λέω παραπανω,είναι ουσιώδης για μένα διότι έχω μια μικρή δυσχρωματοψια στα μάτια.Σαν πολύ πιο γνωστές από εμένα θα με καλύψει η Q6?Έχει τόσο μεγάλες διαφορές με την Q7 ώστε να δώσω τα επιπλέον χρήματα, που αν τα δώσω αυτή την περίοδο θα με ζορίζουν πάρα πολυ;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Q6 Vs Q7, έχουν τόσο μεγάλη διαφορά;

Όχι, δεν έχουν μεγάλη διαφορά. NU8000 και Q6 είναι στο ίδιο επίπεδο, με ελαφρώς καλύτερες τις Q7 και Q8. Σαφώς καλύτερη είναι η Q9, αλλά με (πολύ) λιγότερα χρήματα παίρνεις την περίπου ισάξια Sony XF9005.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Συμφωνώ. Η Sony xf9005 είναι καλύτερη επιλογή και από τις 3 που αναφέρεις σε αυτά τα χρήματα.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Απάντηση: Re: Q6 vs Q7 έχουν τόσο μεγάλη διαφορά?

Ευχαριστώ πολύ,αλλά θα πρέπει να μείνω ανάμεσα σε q6 ή q7.Κάπου στο φόρουμ διάβασα ένα φίλο που έλεγε ότι η q6 έχει 60αρι panel. Κάποιος άλλος φίλος ότι έχει 100αρι.Ποιος από τους 2 κάνει λάθος?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Q6 Vs Q7, έχουν τόσο μεγάλη διαφορά;

Το "πρέπει" είναι αποδεκτό μόνο για σοβαρούς λόγους. Ειδάλλως, αν βρεις τη Sony XF9005 κοντά στα χίλια ευρώ - και δη με πενταετή εγγύηση - (θα) είναι σαφώς πιο value for money λύση, σε σύγκριση με τις προαναφερθείσες. Σε κάθε περίπτωση, NU8000 και Q6 (2018) στις 49" έχουν 50 Hz panels, ενώ σε μεγαλύτερες διαγώνιους έχουν 100 Hz panels.
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Απάντηση: Q6 Vs Q7, έχουν τόσο μεγάλη διαφορά;

Ένα σοβαρο πρέπει για μένα,μπορεί να είναι αστείο για κάποιον άλλο,κ το αντίθετο βέβαια. Τέλος πάντων,μάλλον για q6 με βλέπω,ελπίζω πως θα είναι τουλάχιστον εφάμιλλη της mu7002 στα θελω μου που περιγράφω παραπάνω.Το κακό είναι ότι στα πολυκαταστήματα, με το demo που παίζει,όλες σχεδόν ίδιες είναι κ άντε να βγάλεις άκρη......
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Q6 Vs Q7, έχουν τόσο μεγάλη διαφορά;

Βασικά, αν παίζει το ίδιο demo (ή άλλο, κοινό υλικό) σε όλες (πιθανώς, μέσω splitter) είναι πιο εύκολο να διακρίνεις τις διαφορές, εφόσον είναι ρυθμισμένες παρόμοια οι τηλεοράσεις. Επίσης, μπορείς να πάρεις δικό σου υλικό για να δοκιμάσεις τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν. Λογικά, θα σε αφήσουν να "παίξεις" λίγο, ειδικά αν είσαι σε κατάστημα χωρίς πολύ κόσμο.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Από τη στιγμή που είσαι Κρήτη βλεέπω χαμηλότερη τιμή για την 55Q6FN 869 ευρώ από το www.electrocrete.gr/ProductDetails....49744917F&family=010&group=101&category=10101 και για την 55NU8002 789 ευρώ https://www.electrocrete.gr/Product...03BCBF65F&family=010&group=101&category=10101.

Πιστεύω πως με την NU8002 ή την Q6FN καλύπτεσαι σε αυτά που θες και δε χρειάζεται να πας στη Q7FN.
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Απάντηση: Q6 Vs Q7, έχουν τόσο μεγάλη διαφορά;

Είναι το ίδιο "καλο" demo,συν τα φώτα.Το πρόβλημα ξεκινά όταν πας σπίτι.....Θυμάμαι παλιά πήγαινες στα πολυκαταστήματα, έβλεπες τις τηλεοράσεις που συνήθως έπαιζαν τα ιδιωτικά κανάλια, και οι διάφορες ήταν ξεκάθαρες.Τωρα ένα demo/διαφήμιση του καθε καταστηματος,λιγων δευτερολεπτων,πολυ καλης ποιοτητας, hd ή 4k,που δειχνει χρωματα κ γράμματα. Ο κωτσοβολος δειχνει την διαφημιση του κ τις παροχες της εξτρα εγγύησης. Το puplic την διαφημιση του s10.Αυτο που εγω εχω διαπιστωσει,οσο καλυτερο το βιντεο μεσα στο πολυκαταστημα τοσο μικροτερες οι διαφορες.Ακομα κ μια jvc ή f&u, σε 4Κ βίντεο έχουν μικρότερες διαφορές απο τις επώνυμες,σε σχέση με ένα τηλεοπτικό πρόγραμμα όπου οι διαφορά φαίνεται πολύ πιο εύκολα.Στα δικά μου μάτια τουλάχιστον.Κ αν ήταν να παίξω,θα ήταν με το τηλεοπτικό πρόγραμμα.
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Από τη στιγμή που είσαι Κρήτη βλεέπω χαμηλότερη τιμή για την 55Q6FN 869 ευρώ από το www.electrocrete.gr/ProductDetails....49744917F&family=010&group=101&category=10101 και για την 55NU8002 789 ευρώ https://www.electrocrete.gr/Product...03BCBF65F&family=010&group=101&category=10101.

Πιστεύω πως με την NU8002 ή την Q6FN καλύπτεσαι σε αυτά που θες και δε χρειάζεται να πας στη Q7FN.
Φίλε papasouzakia πραγματικα σε ευχαριστώ,ναι το έχω δει κ εγώ από 869 έως 899 παίζουν οι τιμες εδώ για Q6.Κ μάλλον στην Q6 θα πάω,για να "μπω" στην Q λογική.Εσυ στην θεση μου,αν εξαιρέσουμε το οικονομικό δηλ το vfm,θα πήγαινες στην NU ή στην Q6?
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
Παιδια,μετά το ατύχημα που είχε η samsung mu7002(η καλύτερη TV σε εικόνα που είχα ποτε μου),κ μετα απο μια μικρη περιπέτεια με μια lg uk6200,είμαι στο εξής δίλλημα. Να επισκευασω την mu ή να πάω σε μια Q6 ή να κανω την υπερβαση οικονομικα για Q7.Μιλαω παντα για 55".Κλεινω προς την αγορα της νεας κ οχι της επισκευής ( η επισκευη θα γινει αργοτερα κ θα κρατηθει σαν 2η tv).Βάζω την mu σαν πρότυπο διοτι με καλυπτε απολυτα.Οι ταινίες δεν με ενδιαφέρουν, βλέπω nova,ote κ τα ιδιωτικά κανάλια,(οπου στην επαρχια που ειμαι δεν ειναι HD,αλλά προφανως με κάποια αναβάθμιση σήματος?έδειχναν στην mu σαν HD).Θέλω η καινούρια μου TV να είναι τουλάχιστον ισάξια στο τηλεοπτικό σημα-χρωματα-ευκρινεια-φωτεινότητα με την mu.Η ποιότητα σε χρώματα κ ευκρίνεια που λέω παραπανω,είναι ουσιώδης για μένα διότι έχω μια μικρή δυσχρωματοψια στα μάτια.Σαν πολύ πιο γνωστές από εμένα θα με καλύψει η Q6?Έχει τόσο μεγάλες διαφορές με την Q7 ώστε να δώσω τα επιπλέον χρήματα, που αν τα δώσω αυτή την περίοδο θα με ζορίζουν πάρα πολυ;



[rtings.com]...Samsung QN Q7FN vs Samsung QN Q6FN side-by-side comparison...https://www.rtings.com/tv/tools/com...samsung-q6fn/597/623?usage=4854&threshold=0.1



[rtings.com]...Samsung UN NU8000 vs Samsung QN Q6FN side-by-side comparison...https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-nu8000-vs-samsung-q6fn/586/623
 
Last edited:

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
[rtings.com]...Samsung QN Q7FN vs Samsung QN Q6FN side-by-side comparison...https://www.rtings.com/tv/tools/com...samsung-q6fn/597/623?usage=4854&threshold=0.1



[rtings.com]...Samsung UN NU8000 vs Samsung QN Q6FN side-by-side comparison...https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-nu8000-vs-samsung-q6fn/586/623
Για την Q7FN νομίζω ότι ενδιαφέρεται ο φίλος. Η q7f είναι το προηγούμενο μοντέλο.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



xavito: Σωστός,ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited by a moderator:

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Απάντηση: Re: Q6 vs Q7 έχουν τόσο μεγάλη διαφορά?

Η αγορά έγινε, με λίγο παζάρι τελικά αγόρασα την Q7 με 5 πενταετή βέβαια.Απλα την έβαλα στην πρίζα......ούτε ρυθμίσεις έκανα ούτε πείραξα κάτι κ η TV είναι αριστη για τα μάτια μου.Αυριο λογικά θα την ρύθμισω λιγακι,αλλα κ ετσι να μεινει για τα μενα μου είναι τέλεια.
Τελικά το συμπέρασμα κατα τη γνωμη μου είναι απλό.Οσο μεγαλώνεις σε ίντσες,θα πρέπει γεωμετρικά να ανεβαίνεις στην τιμη,αλλιώς απογοητεύεσαι από την ποιότητα της εικόνας.
Φιλε papasouzakia κ τα υπόλοιπα παιδιά,για άλλη μια φορά ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά.Η συνέχεια στο νήμα για την Q7.