Πρόταση για νέα τηλεόραση ως 400 ευρώ περίπου

lazaros1997

New member
8 May 2019
1
Καλησπέρα έχοντας ήδη διαβάσει αρκετά θέματα έχω λίγο μπερδευτεί.
Θέλω να πάρω μια τηλεόραση μέχρι 400 ευρώ περίπου (ή 500 αν υπάρχει στον γερμανό) για σαλόνι κυρίως για νετφλιξ, ταινίες, και τβ, ίσως και gaming μελλοντικά. Απόσταση είναι 2 μέτρα και ο ένας καναπές είναι πλάγιος οπότε το να βλέπεις υπό γωνία είναι αναπόφευκτο.
Κυρίως θέλω lg ή samsung.
Είμαι ανάμεσα στην lguk6300 και στην lguk6470 χωρίς να μπορώ να βρω σημαντικές διαφορές μεταξύ τους πέρα ότι τη δεύτερη τη βρίσκω μόνο από σκρουτζ.
Τώρα για samsung δεν ξέρω κυρίως τις nu7022 και 7023 αλλα φοβάμαι γιατί το smart ειναι υποδεέστερο, θέματα με το dts με τον player, με bluetooth κτλ. Εκτός αν είναι καλύτερες απ τις lg και ένα boxaki θα έσωζε τα αρνητικά.
Επίσης ανοικτός είμαι και σε μια πρόταση άλλης μάρκας ή αλλης τβ αν η οθόνη προσφέρει πιο πολλά. Προφανώς σε αυτά τα χρήματα δεν περιμένω παπάδες αλλά θα προτιμούσα να είναι η καλύτερη στο εύρος τιμών.
 

gairf

New member
26 September 2009
17
Λάρισα
Αν δεν σε ενδιαφέρει το 4Κ μια πολύ καλή λύση είναι η LG 49LK6100 μια πολύ καλή FHD στα 50 hrz με truemotion 100 ips panel με αξιοπρεπές μαύρο που ίσως ενοχλεί σε απόλυτα σκοτεινό δωμάτιο άλλα σε σαλόνι με ελάχιστο φως είναι καλό, με πολύ καλές γωνίες θέασης, πολύ καλή εικόνα σε τηλεοπτικό σήμα SD και παρα πολυ καλή στα HD, Netflix ταινίες απ'τον media player της που παρεμπιπτόντως παίζει όλα τα φορμά ήχου και εικόνας που υπάρχουν σήμερα, πολύ καλή σμαρτ λειτουργία, με Bluetooth, και συνεργάζεται με το magic control της LG με κεντρική βάση μισοφέγγαρο και με τιμή στα 370 ευρώ. Την έχω 5 μήνες και την έχω λατρέψει, η χρηση που της κάνω ειναι 60% digea και nova και 40 % ταινίες από σκληρό δίσκο. Ο ήχος είναι καλός και δεν χρειάστηκε sound bar.Εχω δει 4Κ τηλεοράσεις σε φίλους να παίζουν χάλια σε τηλεοπτικό σήμα και απλα καλά σε ταινίες 720p 1080p σε αυτήν την κατηγορία τιμής ,μόνο σε βιντεάκια 4Κ στο YouTube έχουν καλή εικόνα αλλά η διαφορά με την 6100 στα 2 με 3 μέτρα θέασης είναι αμελητέα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
50" LG UK6xxx (VA panel, 50 Hz). Πιο πιθανό είναι μάλλον να σε ενοχλήσει η χαμηλή αντίθεση στις ταινίες, παρά οι περιορισμένες γωνίες θέασης.
 

C-max

New member
21 August 2006
47
Re: Απάντηση: Πρόταση για νέα τηλεόραση ως 400 ευρώ περίπου

50" LG UK6xxx (VA panel, 50 Hz). Πιο πιθανό είναι μάλλον να σε ενοχλήσει η χαμηλή αντίθεση στις ταινίες, παρά οι περιορισμένες γωνίες θέασης.

Προτεινα την lg 50uk6470 στην κουνιαδα μου και την πηρε. Η αληθεια ειναι οτι απογοητευτικα απο την εικονα της στις σκοτεινες σκηνες. Δεν ξερω αν αυτο ειναι το επιπεδο για ολες τις τηλεορασεις σε αυτο το ευρος τιμων, αλλα αν ειναι τοτε δεν κανουν για ταινιες. Ειδικα να την συνκρινω με την oled910 που εχω, τεραστια διαφορα.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Απενεργοποίησε το energy saving mode και στο PICTURE MODE να αλλάξεις το APS (Auto Power Save) σε STANDARD ή Vivid. Στα Picture Options απενεργοποίησε και το Motion Eye Care