Βοήθεια για το κλιματιστικό

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Γεια σας!


Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με τα φίλτρα άνθρακα του κλιματιστικού. Έκανα σήμερα συντήρηση στα κλιματιστικά μου και ο ψυκτικός μου άλλαξε τα φίλτρα άνθρακα, επειδή είπε ότι χρειάζονται κάθε δύο χρόνια, ενώ εκείνος που μου τα είχε τοποθετήσει είπε ότι θέλουν κάθε τρία. Δεν με νοιάζει τόσο για τόσο κόστος (10 ευρώ το κάθε ζευγάρι πήγε άλλωστε), αλλά φοβάμαι μήπως είναι καλύτερα αυτά που είχε μέσα το κλιματιστικό και πάνε στράφι. Εγώ είδα μια X φθορά, αλλά δεν μου φάνηκαν να είναι και του πεταματού. Επίσης, αυτά που ήταν μέσα, ήταν διαφορετικά μεταξύ τους. Το ένα είναι σαν φίλτρο σε απορροφητήρα κουζίνας και το άλλο μοιάζει (δεν ξέρω τόσα πολλά για να γνωρίζω αν είναι παρόμοιο το υλικό) με φίλτρο σε αυτοκίνητο, ενώ τα καινούργια είναι και τα δύο όπως αυτό του απορροφητήρα. Και παλιότερα, βέβαια, σε άλλο κλιματιστικό, όταν είχα κάνει αλλαγή φίλτρων, υπήρξε αυτή η διαφοροποίηση (ήταν διαφορετικά μεταξύ τους τα πρώτα και μετά ήταν ίδια). Κοντολογίς, θέλω βοήθεια για το αν γνωρίζει κάποιος αν πρέπει να γίνεται αλλαγή κάθε 2 χρόνια στα φίλτρα και αν θα μου προτείνατε να πάω με τα πρώτα (δεν τα έχω πετάξει ακόμα) όσο πάει, κι αν είναι σωστό να είναι ίδια τα φίλτρα μεταξύ τους.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited by a moderator:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
ετσι κάνουν όλοι
και μένα τα άλλαξαν όπως λες.
Και μάλιστα εγώ τα είχα 7 χρόνια και όντως φαίνονται πιό σωστά από αυτά του 10ρικου
Στο άλλο κλιματιστικό έχω τα μανίσια που είναι 20 ετών.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Καλύτερα σκρουντάρισε φιλτρο ενεργου άνθρακα να πάρεις ρολό με 10 ευρω.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Tα φίλτρα άνθρακα είναι μόνο για τυχόν μυρωδιές στον χώρο. Εγώ τα έχω βγάλει εντελώς και έχω ένα λιγότερο εμπόδιο στην έξοδο του αέρα...

εντιτ

τώρα που ξαναδιάβασα την απορία σου... μήπως με "φίλτρα άνθρακα" εννοείς το σύνολο των φίλτρων στο a/c σου ? (Το άσπρο που είναι σαν του απορροφητήρα ή το άλλο άσπρο που είναι σαν του αυτοκινήτου (HEPA), δεν είναι φίλτρα άνθρακα...)
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Δεν υπάρχει πρόβλημα αν τα δυό τμήματα είναι διαφορετικά μεταξύ τους - δεν αλληλοεξαρτώνται ούτε υπάρχει κάποια συνέπεια σ'αυτό - ΑΡΚΕΙ να είναι ίδιου τύπου. Αν το ένα είναι HEPA και το άλλο τύπου απορροφητήρα, είναι διαφορετικού τύπου για διαφορετική δουλειά. Το φίλτρο "απορροφητήρα" πιάνει τα χοντρά σωματίδια και το HEPA τα μικρότερα. Παρ'όλ'αυτά δεν δημιουργεί πρόβλημα στην ηλεκτρική λειτουργία του a/c...