Magnat 802

foten21

New member
25 November 2007
13
Καλησπερα
Εχω ενα παλιο 5.1 συστημα το οποιο με ικανοποιει στο θεμα ταινιων
Ειναι το Roister HT2000 σε συνδιασμο με εναν Yamaha RX-V 657
Επειδη ακουω και αρκετη μουσικη σκεφτομαι να παρω τα 802 για μπροστινα
Θα ειναι μια καλη αναβαθμιση λετε;
Η μηπως ο ενισχυτης θα ειναι "λιγος" οταν θα
παιζουν αυτα σε stereo?
Ευχαριστω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Όταν λες θα παίζουν σε stereo εννοείς να χρησιμοποιείς τον Yamaha σε direct 2.0 για μουσική να φανταστώ; Σε κάποια έξοδο Speaker B ενδεχομένως (δεν έχω κοιτάξει την πλάτη του) ;

Γιατί κανονικά θέλεις και μεγαλύτερο sub για να υποστηρίξεις τα μεγαλύτερα ηχεία σε.... ας πούμε 2.1 ακρόαση μουσικής.

Τα συγκεκριμένα που βλέπεις προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου. Ενδεχομένως θα ήταν καλύτερα να στραφείς σε κάποιο ποιοτικότερο ηχείο βάσης.
 

foten21

New member
25 November 2007
13
Εννοω να αλλαξω τα 2 μπροστινα με αυτα
Και να ακουω την μουσικη μου μεσω αυτων + το sub
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Είναι μικρό το sub για να παίξει μαζί με τα ηχεία αυτά. Θα έχουν και άλλη τονικότα σε σχέση με το κεντρικό που δεν συνεφέρεται εύκολα γιατί ο Yamaha δεν έχει κάτι που θα τα φέρει να παίζουν στρωτά, γενικότερα είναι ψιλοδύσκολο το setup.

Έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν έτσι ηχεία. Μεγάλο mismatch και το μικρό sub και το μικρό κεντρικό. Θα αναγκαστείς ή να δώσεις τα ηχεία που θα πάρεις ή να χτίσεις με βάση αυτά από την αρχή. Δύσκολα τα πράγματα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν ειναι κανενα σπουδαιο ηχειο αλλα το πιο σημαντικο ειναι οτι θα σου γονατισει τον ενισχυτη οποτε ουτε να το σκεφτεσαι
Να μαστε ειλικρινεις, για πιο αξιοπρεπη μουσικη απ το παρον σου συστημα, χρειαζεται ολη η αλυσιδα σου αναβαθμιση κατι που θα κοστισει.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλημερα συμφωνω απολυτα με οσα ειπωθηκαν πιο πανω ,για μενα το υπαρχον συστημα που εχεις ειναι αρκετα τιμιο μπορει να ειναι ενα ετοιμο σετ 5,1 αλλα ειναι απο τα τελευταια κομματια που τα ηχεια αν και μικρα ειχαν κανονικες ξυλινες καμπινες οχι πλαστικα κολωνες για τα λεφτα του ηταν ενα σωστο και αξιοπρεπες συστημα . Ωστωσο εαν θελεις να κανεις αναβαθμιση ξεκινα σταδιακα με τα μπροστινα αλλα θα κοιταξεις να ανεβεις σε ποιοτητα και να πας σε ηχεια ευκολοδηγητα και με υψηλη ευαισθησια για να μην ζορισεις και τον ενισχυτη σου ! :ears: