Απορίες που έχω και καλό είναι να τις λύσω πριν την αγορά της LG B9

georgez

New member
4 September 2014
36
Καλησπέρα

Πιστεύω έφτασε ο καιρός να αλλάξω την TV του σαλονιού. Η 15ετίας PLASMA (LG 42PX11) δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και έχει παίξει ελάχιστα (γύρω στις 1000 ώρες και αυτές τον τελευταίο χρόνο).
Ο λόγος αλλαγής είναι για αναβάθμιση στο μέγεθος και στην ανάλυση εάν βρεθεί κάποια καλή ευκαιρία αυτές τις ημέρες, αλλιώς θα περιμένω.

Η θέαση είναι

50% Τηλεοπτικά μέσω DIGEA
20% Αθλητικά μέσω Nova
15% game με XBOX X (τώρα παίζει σε μια LG 42LB730V )
15% Ταινίες - σειρές από NETFLIX ( γραμμή VDSL)

Η απόσταση είναι :
Η TV είναι κρεμαστή πάνω σε έπιπλο με ρόδες και την μετακινώ μόνο σε ταινίες (NETFLIX ή DIGEA) ώστε να έρθει στο κέντρο του δωματίου και ανάμεσα από τα ηχεία
Από την βασική της θέση (τηλεοπτικά, ποδόσφαιρο, games και με ελάχιστη γωνία θέασης , περίπου 15-20 μοίρες) η απόσταση είναι από 3,0 m έως 3,5 m
Από θέση για ταινίες (δηλαδή για 4Κ περιεχόμενο) η απόσταση είναι από 2,5 m έως 3,0m

Φωτεινότητα δωματίου :
Η χρήση είναι αποκλειστικά βραδινές ώρες αλλά εκτός από τις ταινίες σε όλα τις άλλες χρήσεις υπάρχει πάντα χαμηλό φως ανοικτό

Budget τα 1200
Προτάσεις δικές μου , και ενδοιασμοί :
Α.) LG OLED 55B9 , ενδοιασμοί 1) εάν θα έχει καλό panel διαβάζω για προβλήματα 2) διαβάζω ότι έρχεται σχεδόν αρρύθμιστη 3) δεν ξέρω εάν έχει καλή αναβάθμιση του απλού σήματος σε 4Κ (δεν βρήκα νήμα για την B9)

Β) SAMSUNG QLED 55Q80R, ενδοιασμοί : 1) δεν είναι OLED , 2) δεν ξέρω εάν έχει και αυτή το γνωστό πρόβλημα των υπότιτλων.

Γ) Να πάω στις 65 ίντσες αλλά να κατέβω σε ποιότητα επιλέγοντας μια εκ των SONY 65ΧF9005 ή SAMSUNG 65Q70R ή μήπως είναι υπερβολικά μεγάλο το μέγεθος για τον χώρο και την χρήση που θα κάνω

Κάθε απάντηση / παρατήρηση δεκτή :)
Ευχαριστώ πολύ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: LG OLED 55B9 ή Samsung 55Q80R ή 65άρα;

Αν σε ενδιαφέρει η 4K ανάλυση, την τρίτη επιλογή.
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Re: Απάντηση: LG OLED 55B9 ή Samsung 55Q80R ή 65άρα;

Αν σε ενδιαφέρει η 4K ανάλυση, την τρίτη επιλογή.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Η θέαση πραγματικού 4k θα είναι πολύ μικρή και αυτό που με φοβίζει η τρίτη επιλογή είναι μήπως λόγω μεγέθους και απόστασης δεν θα είναι εύκολη η θέαση (εύκολη ανάγνωση υπότιτλων, κλπ)

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: LG OLED 55B9 ή Samsung 55Q80R ή 65άρα;

Τότε, πήγαινε σε καταστήματα και δοκίμασε να παρακολουθήσεις στην απόσταση θέασης σου.
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Re: LG OLED 55B9 ή SAMSUNG 55Q80R ή 65άρα ??

Εκεί ακριβώς είμαι αυτή τη στιγμή :)
Σε έναν Κωτσο

Αλλα λίγο τα πολλά φώτα λίγο ο μεγάλος χώρος, λίγο οι ρυθμίσεις που είναι ότι να ναι με έχουν μπερδέψει περισσότερο
Πχ οι oled (δεν έχει B9) παίζουν χάλια ενώ οι Q τούμπανο

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Re: LG OLED 55B9 ή SAMSUNG 55Q80R ή 65άρα ??

Δεν υπάρχει OLED που παίζει χάλια. Είναι απλά σκοτεινές γιατί έχει πολύ φως και πιθανότατα δεν τις έχουν στο vivid. Αντίθετα οι Q θα είναι όλες τούμπανο..
Ζήτα να σου βάλουν μια Q σε cinema και θα δεις ότι και αυτή "χάλια" θα παίζει
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Καλημέρα και χρόνια πολλά πολλά σε όλους

Μιας και είστε κάτοχοι της συγκεκριμένης tv εάν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες που έχω και καλό είναι να τις λύσω πριν την αγορά της

Α. Η προστασία του panel από τις στατικές εικόνες που πρέπει να τρέχει μετά από τέσσερις ώρες χρήσης θεωρώ ότι είναι 4 ώρες πχ συγκεκριμένου καναλιού ή εμφάνισης συγκεκριμένων στατικων αντικείμενων και όχι γενικά 4 ώρες πχ λίγο το ένα κανάλι λίγο το άλλο κλπ

Β. Στο τηλεοπτικό (που θα παίζει κατά 50 %) πως είναι πχ σε σχέση με μια premium lcd FHD , όχι τίποτα άλλο για να μην ακούω γκρίνια για κάνα μήνα :)

Γ. Χρειάζεται πλήρως σκοτεινό δωμάτιο για να αποδώσει? γιατί πάντα στον χώρο μου υπάρχει φως ανοικτό, έστω και χαμηλά

Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά να έχουμε

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Re: LG B9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλημέρα και χρόνια πολλά, ως προς τις ερωτήσεις σου:
Α. Η προστασία του panel cc πρέπει να εκτελείται ανά 4 ώρες ανεξαρτήτου περιεχομένου θέασης.
Β. Φυσικά και μπορεί να παίζει σε τηλεοπτικό περιεχόμενο αλλά καλό είναι λόγω των πολλών στατικών εικόνων που περιέχονται να έχεις χαμηλότερο ποσοστό οπίσθιου φωτισμού (oled light) προς αποφυγή εμφανίσεως burn in.
Γ. Όχι δε χρειάζεται πλήρως σκοτεινό δωμάτιο για να αποδώσει. Το σκοτεινό δωμάτιο είναι επιθυμητό για να σου αποδώσει την εικόνα ενός περιεχομένου έτσι όπως την είχε φανταστεί και αποδώσει ο εκάστοτε σκηνοθέτης και παραγωγός φυσικά με τις ανάλογες ρυθμίσεις.
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Re: LG B9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Δυστυχώς ήταν όπως το φανταζόμουν. Οι 4 ώρες είναι λίγο δέσμευση. Γιατί το απόγευμα θα παίζει αρκετές ώρες (όχι πάντα). και ΣΚ βλέπω αρκετά ποδόσφαιρο

Επίσης και το τηλεοπτικό (επειδή θα είναι η μεγαλύτερη χρήση) μου τα χάλασε

Αν και θα είναι η αντικατάσταση μιας LG plasma 15 ετών η οποία βγάζει μερικές φορές από τα σήματα των σταθμών ένα μικρό burn in το οποίο φεύγει αμέσως μάλλον δεν κάνει για εμένα, οπότε μάλλον πρέπει να πάω για nanocell

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ και Χρόνια πολλά και πάλι

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
georgez ,

Αν θες να κάνεις καταλληλότερη επιλογή πες δυο λόγια και για τα υπόλοιπα παρακάτω:

Απόσταση θέασης :
Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου): στον χώρο υπάρχει φως ανοικτό, έστω και χαμηλά,
Χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) : τηλεοπτικό digea (που θα παίζει κατά 50 %,θα είναι η μεγαλύτερη χρήση),το απόγευμα θα παίζει αρκετές ώρες (όχι πάντα) και ΣΚ αρκετά ποδόσφαιρο

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Προηγούμενη tv: LG plasma 15 ετών ,ποιο μοντέλο ;

Απαιτήσεις σε ποιότητα:
budget :
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Μιας και σωστά μεταφέρθηκε το ερώτημα μου εδώ ας δώσω όλα τα δεδομένα μπας και βγάλω άκρη

Καταρχήν μιλάμε για 55 γιατί οι 65 θεωρώ είναι μεγάλες για τον χώρο μιας και η θέαση native 4κ θα είναι ελάχιστη (10 - 20%)

Απόσταση θέασης : σε καθημερινή χρήση (DIGEA και Αθλητικά από Nova ) από 2,5εως 3μ ενώ για ταινίες ή σειρές στα 2,5 με 2,8

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι): καθημερινή χρήση κάθετα αλλά και κάποιος με γωνία 30° από την κατακόρυφο

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου): στον χώρο υπάρχει θερμό φως ανοικτό, έστω και χαμηλά είτε στο χώρο θέασης είτε πίσω από την TV

Χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) : τηλεοπτικό digea κατά 70 % αθλητικά Nova 10%, XBOX X 10% ταινίες Netflix 10%

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming): digea, Netflix (vdsl 50) και από usb stick σε 4κ

Προηγούμενη tv: LG plasma 15 ετών η RZ - 42PX11 η οποία έχει παίξει με το ζόρι 1000 ώρες και είναι άψογη ακόμα σε χρώμα. Υστερεί σε ανάλυση (480) hz (50)και θύρες hdmi

Απαιτήσεις σε ποιότητα: Best value for money

budget : να προσεγγισω το χιλιάρικο μαζί με την επέκταση εγγύησης αλλά να προσπαθήσω να μη το περάσω

Επειδή θέλω να συνδέσω xbox one X προσπαθώ να έχει hdmi 2.1

Ο λόγος αλλαγής της υφισταμενης είναι οι περισσότερες ίντσες και η καλύτερη ανάλυση. Υπάρχει στο σπίτι και η LG 43Lb730 που έχω πάνω το Xbox x για να παίζει ο μικρός και μετά την αγορά νέας tv θα παίζει με το XBOX All digital που είναι τώρα σε μια με 720 ανάλυση.

Μετά από ερώτημα εδώ και τις συμβουλές σας για φίλο αγόρασε την xf9005. Η οποία καλή χρήση αλλά στις γωνίες της χάνει. Επίσης έχω την εντύπωση ότι τα χρώματα είναι λίγο ψεύτικα.

Εγώ ψάχνοντας λίγο και βλέποντας από κοντά κλείνω προς την LG 55 SM9010

πιστεύω να μην κούρασα με το τεράστιο θέμα μου :)
Ευχαριστώ πολύ



Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Πάντως αν σου φάνηκαν ψεύτικα τα χρώματα της τηλεόρασης είναι μάλλον λόγω προφίλ εικόνας με τονισμένα τα χρώματα
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Ίσως θα περάσω να δω τις ρυθμίσεις γιατί ο φίλος δεν ασχολείται όπως την έβαλε έτσι έμεινε, χωρίς έξτρα ρύθμιση χωρίς να πειράξει τίποτα.

Αλλα και οι γωνίες της με απογοήτευσαν αρκετά, ασπριζει αρκετά, ίσως έχω συνηθίσει από ips και plasma που έχω και δεν έχουν μεταβολή στη θέαση από γωνίες

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Οι γωνιές θεάσεις είναι σχετικά περιορισμένες λόγω va panel. Αν θες να πας σε ips panel πρέπει να πας ή στη σειρά xg85 η στην LG.
Πάντως θα χάσεις αλλά πράγματα όπως το κοντραστ.
Η σειρά της Samsung q80r έχει ένα φίλτρο που συνδιάζει (περίπου) της γωνιές του ips με το κοντραστ του va και ισως σε βολέψει
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Μιας και αγοράζω tV για το σαλόνι μια φορά στα τόσα χρόνια και θα αντικαστήσω plasma (έστω και παλιά) σκέφτομαι αφου θα φτάσω στο χιλιάρικο να κάνω την υπέρβαση και να πάω στην LG OLED b9.
Με τις ώρες θέασης : ΟΚ θα το παλέψω και θα είμαι εντός των 4 ωρών , άντε κανένα Σάββατο να ξεφύγω με καμία ταινία.
Mε το gaming : δεν θα παίζει και με τις ώρες ο μικρός fortnite εκει , θα είναι για τα άλλα παιχνίδια που παίζει και ο μπαμπάς :)

το ερώτημα μου είναι για το τηλεοπτικό όπως μου αναφέρατε : "...λόγω των πολλών στατικών εικόνων που περιέχονται να έχεις χαμηλότερο ποσοστό οπίσθιου φωτισμού (oled light) ...." , κάνοντας αυτό θα ´χασω σε έντονη εικόνα ???

επίσης σύμφωνα με την χρήση μου προτείνετε την OLED ή να πάω σε mia LCD (οπότε να επικαντρωθώ μεταξύ της SONY XF9005 ή LG SM2010)

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σας
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test
το τεστ είναι πιο έντονο από την χρήση που θα κάνει κάποιος από εμάς , αλλά είναι για να πάρεις μια ιδέα.
Αν γενικά ήσουν ικανοποιημένος από την φωτεινότητα της plasma που είχες, θα είσαι εντάξει και με την φωτεινότητα που έχει μια OLED. επίσης αν δεν είχες burn in σε μια πλάσμα, πάλι δύσκολο το βλέπω να αποκτήσεις στην oled.
Οι LCD (τα "καλα" μοντέλα) είναι γενικά πολύ πιο φωτεινές πράγμα που βολεύει αν βλέπεις τηλεόραση πρωί ή έχεις έντονες αντανακλάσεις από φώτα. πάντως και οι oled έχουν επιστρώσεις για να μειώσουν όσο γίνεται της αντανακλάσεις.
Κατά τη γνώμη μου τα ips πάνελ είναι ιδανικά για μια γενική οικογενιακή χρήση (ποδόσφαιρο, video games, και σειρές/ ταινίες με αρκετό περιβάλλοντα φωτισμό) αλλα μέτρια για μια κινηματογραφική χρήση...
νέα πάνελ πάντως είναι τα VA με επίστρωση που είναι ανάμεσα σε ips/va
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Στο test που έβαλες βλέπω ότι στο CNN αρχίζει από την 20η εβδομάδα να παρουσιάζει burn in : άσχημο αυτό
Θα πάω να δω εάν μπορεί κάποιο κατάστημα να μου βάλει τηλεοπτικό για να δω πως είναι (MM Ρέντη δεν είχαν στο σημείο που ήταν οι oled Μου είπαν) και εάν δεν με ικανοποιήσει θα στραφώ προς την IPS , LG 55SM9010 μιας και εγώ συγκλίνω με την άποψη σου ότι είναι καλύτερες για γενική χρήση , ενώ στο σημείο που πάσχουν είναι η κινηματογραφική χρήση η οποία δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα (με το ζόρι 1-2 ταινίες τον μήνα)

Ευχαριστώ και πάλι για την γνώμη σου
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Ναι αλλά το CNN είναι και κάτι που έχει ένα άνθρωπο σε μια γωνία να μιλάει και μεγάλες μπάρες σε κάποια σημεία, δηλαδή είναι σαν να έχεις μια στατική εικόνα. Στις άλλες εικόνες ακόμα και στα video games είναι νορμαλ.
για τηλεοπτικό, καλό θα είναι να κοιτάξεις την τηλεόραση να παίζει τηλεοπτικό γιατί η κάθε τηλεόραση έχει διαφορετικό αλγόριθμο για την μετατροπή εικόνας σε 4Κ και μπορεί κάποια να σου αρέσει περισσότερο. (αναγκαστικά όλες οι εικόνες γίνονται 4Κ γιατί τόσα είναι τα πιξελ της οθόνης)
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Πάντως ο γενικός κανόνας είναι ότι από Plasma πας σε OLED. Εγώ έχω μια Panasonic Πλασμα 10ετίας (δε λέει να χαλάσει, ούτε burn in ούτε τίποτα). Βέβαια δεν παίζει game και πολύ TV.

Προσωπικά θα πήγαινα σε OLED λόγω ποιότητας εικόνας στις ταινίες.
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Σωστά στο CNN την έπαθε λόγω της μόνιμης μπλε μπάρας στο κάτω μέρος που έχει συνέχεια.

Για το τηλεοπτικό δυστυχώς πρέπει να βρω κάπου να το δω

Εάν δε κάνω τώρα την αγορά με βλέπω να το αφήνω και πάλι :)

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk