LG 49UM7400 vs 49SM8200 vs 50UM7450

Valant1s

New member
13 May 2016
59
Αποψεις για LG 43UK6950PLB ;

Καλησπερα,μπορει καποιος να δωσει καποιες πληροφοριες για το παραπανω μοντελο ; Λογω χωρου δεν μπορει να μπει μεγαλυτερο μεγεθος αρα και αυτοματα απο οτι διαβαζα δεν υπαρχει και η δυνατοτητα για 50αρα με VA panel.Η συγκεκριμενη ειναι RGB και κανονικα 4κ ή RGBW (γιατι οι αποψεις ειναι λιγο διφορουμενες). Γενικα για 2η τηλεοραση και γυρω στα 400 ευρω θα ηταν μια καλη λυση ; Εχει καποια εμφανη μειονεκτηματα εναντι αλλων ; Και κατι τελευταιο,επειδη δεν γνωριζω και πολλα,εφοσον αναφερει DVB-T2 ειμαι καλυμμενος για μελλοντικη αλλαγη στο σημα κτλ,ετσι ;

Ευχαριστω για τον χρονο σας,καθε απαντηση ευπροσδεκτη.


Ξεχασα να ρωτησω πως τα παει απεναντι σε Samsung UE43NU7022 & 7122 καθως και τη νεα RU7102,ολες πανω κατω εχουν παραπλησιες τιμες.
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
Re: Αποψεις για LG 43UK6950PLB ;

Καλησπερα,μπορει καποιος να δωσει καποιες πληροφοριες για το παραπανω μοντελο ; Λογω χωρου δεν μπορει να μπει μεγαλυτερο μεγεθος αρα και αυτοματα απο οτι διαβαζα δεν υπαρχει και η δυνατοτητα για 50αρα με VA panel.Η συγκεκριμενη ειναι RGB και κανονικα 4κ ή RGBW (γιατι οι αποψεις ειναι λιγο διφορουμενες). Γενικα για 2η τηλεοραση και γυρω στα 400 ευρω θα ηταν μια καλη λυση ; Εχει καποια εμφανη μειονεκτηματα εναντι αλλων ; Και κατι τελευταιο,επειδη δεν γνωριζω και πολλα,εφοσον αναφερει DVB-T2 ειμαι καλυμμενος για μελλοντικη αλλαγη στο σημα κτλ,ετσι ;

Ευχαριστω για τον χρονο σας,καθε απαντηση ευπροσδεκτη.


Ξεχασα να ρωτησω πως τα παει απεναντι σε Samsung UE43NU7022 & 7122 καθως και τη νεα RU7102,ολες πανω κατω εχουν παραπλησιες τιμες.

Απόσταση θέασης;
χρήση (ταινίες,αθλητικά,digea,gaming κλπ),πηγές;
κύρια θέση θέασης;
συνθήκες φωτισμού ;


Για την ψηφιακή λήψη αν θέλεις να είσαι καλυμένος πρέπει να γράφει DVB-T2 HD (H.265/HEVC) , γιατί υπάρχει και το παλαιότερο DVB-T2 (Η.264/AVC).
Το DVB-T2 HD (H.265/HEVC) περιλαμβάνει και DVB-T2 (Η.264/AVC).
 

Valant1s

New member
13 May 2016
59
Re: Αποψεις για LG 43UK6950PLB ;

Στα 2 μετρα η αποσταση αλλα λογω χωρου δεν παιρνει μεγαλυτερη.Υποθετω κατα 80-90% digea και ισως καποιο youtube/netflix & συνδεση με HDD. Η θεση ειναι σχεδον στην ευθεια,το δωματιο ειναι ψιλο-σκοτεινο το πρωι.

Απο οτι ειδα και αν εψαξα σωστα δεν γραφει HD,αυτο σημαινει πως θα χρειαστει αποκωδικοποιητη στο μελλον ; Λεει πως εχει DVB - T2/C/S2.

Ειχε παρει φιλος περυσι την Samsung 40MU6102 (αν δεν κανω λαθος στον κωδικο) με VA panel επειτα απο προτροπη μου,θα ειναι λαθος να καταληξω σε IPS τελικα (οχι οτι εχω και πολλες επιλογες βεβαια) ; Τα μαυρα να τα ξεχασω ;

Ευχαριστω για τον χρονο σου.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
Re: Αποψεις για LG 43UK6950PLB ;

Στα 2 μετρα η αποσταση αλλα λογω χωρου δεν παιρνει μεγαλυτερη.Υποθετω κατα 80-90% digea και ισως καποιο youtube/netflix & συνδεση με HDD. Η θεση ειναι σχεδον στην ευθεια,το δωματιο ειναι ψιλο-σκοτεινο το πρωι.



Ειχε παρει φιλος περυσι την Samsung 40MU6102 (αν δεν κανω λαθος στον κωδικο) με VA panel επειτα απο προτροπη μου,θα ειναι λαθος να καταληξω σε IPS τελικα (οχι οτι εχω και πολλες επιλογες βεβαια) ; Τα μαυρα να τα ξεχασω ;

Ευχαριστω για τον χρονο σου.

IPS/PLS panel ,σε συνθήκες χαμηλού ή καθόλου φωτισμού, ναι δεν υπάρχει μαύρο αλλά φωτεινό μαύρο/γκρι.
Αν η θέση θέασης είναι σε ένα τόξο μέχρι 20 μοίρες ,δεν υπάρχει λόγος να μην επιλέξεις LCD με VA panel,μιλάω πάντα για θέαση περιεχομένου ταινιών.

Η επιλογή όντως είναι σπαζοκεφαλιά,προσωπικά θα έψαχνα για VA LCD.
 

Valant1s

New member
13 May 2016
59
Re: Αποψεις για LG 43UK6950PLB ;

Σε αυτες τις ιντσες υπαρχει καποιο τετοιο μοντελο ή μονο σε 50αρες πια ;
 

nikoskazanakis

Established Member
18 June 2010
166
Re: Αποψεις για LG 43UK6950PLB ;

Σε αυτες τις ιντσες υπαρχει καποιο τετοιο μοντελο ή μονο σε 50αρες πια ;

Άσε φίλε, πονεμένη ιστορία η διάσταση αυτή, μετά από 1 βδομάδα ψάξιμο αναγκάστηκα κι εγώ να πάω σε 50. Για να σε βοηθήσω σε va πάνελ της προκοπής, εγώ βρήκα μόνο τις Philips 43PUS6703 (αν δε σε νοιάζει το Android) και 43PUS7303/7363 (με Android). Μακριά από samsung λόγω λοταρίας στο πάνελ και έλλειψης DTS. Όλοι οι άλλοι ips στη διάσταση αυτή. Υπάρχουν και της Hisense κάποια μοντέλα με va στη διάσταση αυτή, αλλά φαντάζομαι δεν θα θες να το ρισκάρεις...
Και λόγω κακού vfm ανάμεσα σε 43 και 50 σε όλες τις εταιρίες (αλλά και περισσότερων επιλογών σε va), αναγκάστηκα τελικά να πάω στις 50''. Με 25-50 Ευρώ διαφορά ανεβαίνεις 10 ίντσες και έχεις περισσότερες επιλογές σε va πάνελ.
 

Valant1s

New member
13 May 2016
59
Καλησπερα σε ολους,αρχικα σκεφτομουν να παρω μια 43αρα (την UM7450 ) για υπνοδωματιο,αλλα ειπα μια που ειναι να παρω,ας παρω μεγαλυτερη.Η αποσταση θεασης ειναι απο 2 εως μαξιμουμ 2.5 μετρα,ο χωρος φωτεινος μεχρι το μεσημερι.Το πρωτο θεμα μου ειναι πως σκεφτομουν να την βαλω λιγο ψηλα στον τοιχο (περιπου στα 2 μετρα υψος) και δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσα να παρω την VA (50UM7450) αν οντως θελω να την κρεμασω ψηλα.Θα ειναι αρκετα αλλοιωμενη η εικονα σε μια τετοια περιπτωση και κοιτωντας την απο τα ~80 εκατοστα (ξαπλωμενος στο κρεβατι π.χ.) ; Δευτερη ερωτηση μου ειναι,αν οντως καταληξω σε IPS,αν αξιζει τα παραπανω ~50-70 ευρω η SM8200,για την οποια εχω δει αρκετα αρνητικα σχολια ειναι η αληθεια αλλα η τιμη της ειναι αρκετα κοντα στις αλλες,οποτε την εβαλα και αυτη στην εξισωση.Ειδα πως η 8200 εχει edge led και local dimming,ενω οι αλλες οχι.Γενικα την 7400 την εχω στα υποψιν μονο ως την φτηνοτερη ips απο τις 3.

Τελος,θεωρειτε πως η αγορα μιας VA θα ειναι καλυτερη αν η αλλη τηλεοραση στον χωρο ειναι OLED ; Ενδεχεται να υπαρχει μεγαλη απογοητευση αν αποκτηθει IPS λογω της προτερη εμπειριας ; Αν η απαντηση σε αυτο το ερωτημα ειναι ναι,τοτε θα ηθελα μονο να ξερω αν το κρεμασμα της VA αλλοιωνει και "ασπριζει" τοσο πολυ την εικονα (οπως τα TN monitors σε pc) σε σημειο που τα ξεπλυμενα μαυρα των IPS να φαινονται λιγοτερο κακα.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος και συγγνωμη για τις πολλες αποριες-ερωτησεις ! Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη,ευχαριστω για τον χρονο σας !