Επιλογή εξόδου micro idsd.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους,


Θέλω να κάνω χρήση του micro idsd και με τα ακουστικά μου αλλά και με την έξοδο rca στον ενισχυτή των ηχείων μου. Παρατήρησα ότι όταν είναι συνδεδεμένα πάνω και τα ακουστικά και τα rca δίνει σήμα και στα δύο. Αυτό είναι καλό ή πρέπει όποτε ακούω με τα ακουστικά να βγάζω τα rca για να μην στρεσάρεται το μηχάνημα?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους,


Θέλω να κάνω χρήση του micro idsd και με τα ακουστικά μου αλλά και με την έξοδο rca στον ενισχυτή των ηχείων μου. Παρατήρησα ότι όταν είναι συνδεδεμένα πάνω και τα ακουστικά και τα rca δίνει σήμα και στα δύο. Αυτό είναι καλό ή πρέπει όποτε ακούω με τα ακουστικά να βγάζω τα rca για να μην στρεσάρεται το μηχάνημα?

Η έξοδος των ακουστικών έχει δικό της ενισχυτικό τμήμα ,οπότε δεν επιρρεάζεται .Αν υπήρχε τέτοιο θέμα η ifi θα απομόνωνε τη μια λειτουργία ,όταν λειτουργούσε η άλλη .
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: Επιλογή εξόδου micro idsd.

Η έξοδος των ακουστικών έχει δικό της ενισχυτικό τμήμα ,οπότε δεν επιρρεάζεται .Αν υπήρχε τέτοιο θέμα η ifi θα απομόνωνε τη μια λειτουργία ,όταν λειτουργούσε η άλλη .

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ο Ενισχυτής των ακουστικών ναι...είναι διαφορετικός..το dac μοιράζονται.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,

Νομίζω ότι κάνει παραμόρφωση όταν είναι συνδεδεμένα τα rca outs την ίδια ώρα με το headphone out...μήπως πρέπει να το στείλω στον αντιπρόσωπο? Είναι λογικό αυτό?
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα διότι έκανα ένα τεστ έχοντας συνδεδεμένα τα ακουστικά (με ανοιχτό το dac/amp) και μόλις ακουμπάω το το rca πάνω στο βύσμα του dac ακούγεται βόμβος στο κανάλι στα ακουστικά. Σαν να περνάει ρεύμα.

Υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει βλάβη στα ακουστικά?
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Πάρε τηλέφωνο την αντιπροσωπεία.

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο ναι. Υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσει αυτό ζημιά στα ακουστικά η στον ενισχυτή που έχω συνδέσει πάνω?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα διότι έκανα ένα τεστ έχοντας συνδεδεμένα τα ακουστικά (με ανοιχτό το dac/amp) και μόλις ακουμπάω το το rca πάνω στο βύσμα του dac ακούγεται βόμβος στο κανάλι στα ακουστικά. Σαν να περνάει ρεύμα.

Υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει βλάβη στα ακουστικά?

οταν το ακουμπάς με το χέρι το ήδη συνδεδεμένο καλώδιο ή τοποθετώντας το καλώδιο στη συσκευή;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους,


Θέλω να κάνω χρήση του micro idsd και με τα ακουστικά μου αλλά και με την έξοδο rca στον ενισχυτή των ηχείων μου. Παρατήρησα ότι όταν είναι συνδεδεμένα πάνω και τα ακουστικά και τα rca δίνει σήμα και στα δύο. Αυτό είναι καλό ή πρέπει όποτε ακούω με τα ακουστικά να βγάζω τα rca για να μην στρεσάρεται το μηχάνημα?

το έχεις στην fixed εξοδο; αν το χρησιμοποιείς με ενισχυτή εκεί θα πρέπει να το έχεις και επίσης όταν κάνεις αλλαγή fixed/variable πρέπει το μηχάνημα να είναι κλειστό
νομίζω στην fixed απομονώνει όταν μπουν ακουστικά
δεν θυμάμαι καλά γιατί το είχα πριν καιρό αλλά δεν θυμάμαι να είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα,

Όταν το έχω ανοιχτό ναι και όταν ακουμπάω το αρσενικό του rca στο θηλυκό του micro idsd καθώς έχω συνδεδεμένα πάνω τα ακουστικά. Αν fixed εννοείς την λειτουργία του pre amp όχι...είναι στο direct mode...

Αλλιώς ποια είναι η λειτουργία fixed?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Καλημέρα,

Όταν το έχω ανοιχτό ναι και όταν ακουμπάω το αρσενικό του rca στο θηλυκό του micro idsd καθώς έχω συνδεδεμένα πάνω τα ακουστικά. Αν fixed εννοείς την λειτουργία του pre amp όχι...είναι στο direct mode...

Αλλιώς ποια είναι η λειτουργία fixed?

Ναι το direct mode εννοώ!
Επίσης είναι δεδομένο ότι όταν κάνουμε συνδέσεις μηχανημάτων τα μηχανάκια κατά κανόνα είναι κλειστά!
Δεν είναι παράλογο να σου βγάζει βόμβο καθώς πας να κάνεις την σύνδεση! Δεν νομίζω πως είναι θέμα του micro....