PS51E6500 παρέδωσε πνεύμα,τι μετά σε 55";

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Μαλλον η πλάσμα μετά από 7 χρόνια τα παίξε, σαν να σκάνε στακαστρουκες δυνατά όταν πάω την ανοίξω και απλά δεν ανοίγει. Μέσα που άνοιξα δεν φαίνεται κάτι περίεργο, καμένο παταμορφωμενο

Τέλος πάντων τι μετά από πλάσμα σε 55?


Απόσταση θέασης : 3μετρα

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι): απεναντι

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου): από φωτεινό μέχρι σκοτεινο

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) : Cosmote TV γενικά, αρκετό ποδόσφαιρο YNWA, και που και που ταινίες HD

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming): από σκληρό ως τώρα συνδεδεμένο ταινίες και cosmote tv

Απαιτήσεις σε ποιότητα: είχα πλάσμα
Την καλύτερη που μπορώ στα λεφτά που δινω

προϋπολογισμός : max 800-1000 max

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις:
Samsung Ps 51 E6500

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων
 

nickhellas4

Established Member
18 February 2020
197
Απάντηση: Ps 51 e6500 παρέδωσε πνεύμα, τι μετά σε 55?

Q90R ούτε φόβος για burn in που έχουν οι oled της lg
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Re: Ps 51 e6500 παρέδωσε πνεύμα, τι μετά σε 55?

Τα 800-1000 σε μαγαζιά με δόσεις 20+ διότι δεν υπάρχουν μετρητά
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Re: Ps 51 e6500 παρέδωσε πνεύμα, τι μετά σε 55?

Q90r πολύ πάνω από το μπάτζετ
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Re: Ps 51 e6500 παρέδωσε πνεύμα, τι μετά σε 55?

Για την q70r διάβασα ότι δεν παίζει παλιά mkv ο media player
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 51" E6500 παρέδωσε πνεύμα, τι μετά σε 55;

DTS ήχο δεν υποστηρίζει.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Re: Ps 51 e6500 παρέδωσε πνεύμα, τι μετά σε 55?

Αν μπορείς να περιμένεις, η OLED Philips 55OLED754/12, έχει κατέβει αρκετό καιρό στα 899 και πρόσφατα ξανα-ακρίβηνε. Το ίδιο ισχύει και για την LG OLED 55B9 που είχε πέσει στα 999. Στην επόμενη περίοδο προσφορών, θα υπάρξει μια OLED στο budget σου.

Αν όμως πρέπει να πάρεις τηλεοραση άμεσα, τότε κοίτα την Sony 55XF9005 που είναι στα 750 με άτοκες δόσεις.
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Re: Ps 51 e6500 παρέδωσε πνεύμα, τι μετά σε 55?

Ευχαρισρτώ πολυ για τις συμβουλές σας, επειδή κοιτάω και το service πάντα , sony δεν εχω ακούσει καλά λόγια lg καλά, philips δεν ξέρω, ουτως η αλλιως στην samsung ειχα κανει 2+3 οπότε σκέφτομαι το ίδιο διότι στα 5 ετη κουρδισμένα να βγάουν ζημιές μου φαίνεται
επειδή συνδέω σκληρό πάνω δεν εχω media player external αυτες όλες παίζουν τα πάντα Mkv ??? με ηχο εβγαζα οπτικη απο tv σε ενισχυτη Yamaha rxv-1500 (παλιός, δεν exei hdmi) και επερνα 5.1
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Re: Απάντηση: Ps 51 e6500 παρέδωσε πνεύμα, τι μετά σε 55?

για burn-in είχα πλασμα οπότε συνηθισμενος, δεν ξερω ποσο εχουν αλλάξει τα πραγματα (εχω μεινει πίσω) αλλά τότε και μεσω των παιδιών στο forum είχα κατεβασει και προγραμματακι για σταδιακο "καψιμο" και γενικα προσεχα με στατικες εικόνες, εχουν οι Oled θεμα σαν τις Plasma ???
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Re: LG CX : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παιδιά τα 2000 της 65 σε σχέση με τα 1300της Samsung q80 αξίζουν την διαφορά? Είναι υπαρκτές με το μάτι οι διαφορές? Κ ο κίνδυνος του burnin? Καλές οι μετρήσεις του rtings
στην καθημερινότητα όμως? Ενδιαφέρομαι σοβαρά αλλά επειδή είναι μεγάλο το πόσο θα ήθελα να είμαι όσο πιο σίγουρος γίνεται.
Θέαση 3.2 μέτρα, σαλόνι, Netflix, cosmote TV (premiere league πολυ) σχεδόν κσθολου παιχνίδια τουλάχιστον μέχρι τώρα, ενισχυτής marantz sr7013 αυτά. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Τώρα έχω Samsung ps51e6500 plasma χωρίς burnin
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,891
Re: LG CX : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παιδιά τα 2000 της 65 σε σχέση με τα 1300της Samsung q80 αξίζουν την διαφορά? Είναι υπαρκτές με το μάτι οι διαφορές? Κ ο κίνδυνος του burnin? Καλές οι μετρήσεις του rtings
στην καθημερινότητα όμως? Ενδιαφέρομαι σοβαρά αλλά επειδή είναι μεγάλο το πόσο θα ήθελα να είμαι όσο πιο σίγουρος γίνεται.
Θέαση 3.2 μέτρα, σαλόνι, Netflix, cosmote TV (premiere league πολυ) σχεδόν κσθολου παιχνίδια τουλάχιστον μέχρι τώρα, ενισχυτής marantz sr7013 αυτά. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Τώρα έχω Samsung ps51e6500 plasma χωρίς burnin
CX με τα 1000 για μένα αν διαθέτεις τα χρήματα..

Και εγώ από την 51E6500 (χωρίς burn in) πήγα σε Oled..

Απλά αγόρασε από public ή media με 5ετή που καλύπτουν το burn in..


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Re: LG CX : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, δηλαδή και να αφήσω με τις ώρες σε στατικές εικόνες και να δημιουργηθεί, τι? Στην αλλάζουν? Πως γίνεται?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,891
Re: LG CX : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, δηλαδή και να αφήσω με τις ώρες σε στατικές εικόνες και να δημιουργηθεί, τι? Στην αλλάζουν? Πως γίνεται?
Υπάρχει νήμα για το τι πρέπει να προσέχουμε σε burn in..

Ρίξε μια ματιά εκεί..

Εννοείται ότι πρέπει να την προσέχεις

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
Re: Ps 51 e6500 παρέδωσε πνεύμα, τι μετά σε 55?

Καλησπέρα Struggler ,

τα ποστ μεταφέρθηκαν στην κατηγορία αγορά νέας τηλεόρασης, από την κατηγορία OLED TV και το νήμα κατόχων LG CX : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια,γιατί:






Απάντηση: Όταν ανοίγω νήμα για αγορά τηλεόρασης ...

Τα νήματα συγκεκριμένων μοντέλων με τον χαρακτηρισμό 'Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια', στην κατηγορία με τις "LCD/Plasma" έχουν δημιουργηθεί για την ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών που έχουν σχέση με την λειτουργία της συσκευής.

Είναι κρίμα να αυξάνονται συνεχώς οι σελίδες αυτών των νημάτων με την συζήτηση για τιμές, γι' αυτό άλλωστε έχει δημιουργηθεί η κατηγορία 'Αγορά νέας τηλεόρασης' , ώστε κάθε ενδιαφερόμενος να μπορεί να ανοίγει θέματα και να συζητάει για τιμές, καταστήματα κ.λ.π....καθώς επίσης και το sticky θέμα 'ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ' , στην παραπάνω κατηγορία για προσφορές καταστημάτων που πέφτουν στην αντίληψή μας.

Και όπως λέει ο Γιώργος προηγουμένως, όταν κάποιος καταλήξει και αγοράσει κάποια τηλεόραση, μπορεί πλέον να συνεχίσει την συζήτηση ως κάτοχος και όχι ως υποψήφιος αγοραστής στο αντίστοιχο νήμα του μοντέλου που πήρε.

================================================== ============

Με αυτό τον τρόπο διαχωρισμού, διευκολύνετε ο κάθε υποψήφιος αγοραστής, ώστε..

Από τη κατηγορία 'TV Reviews - Εντυπώσεις κατόχων - Τεχνικά χαρακτηριστικά' ( http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=138 )

α) Να βρίσκει τις πληροφορίες για τη λειτουργία κάποιων συγκεκριμένων μοντέλων...και τις γνώμες των κατόχων τους.

β) Να καταλήγει στο/στα μοντέλο/μοντέλα που τον ενδιαφέρουν...

Από την Άγορά..' ( http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=130 )

α) Να ανοίγει κάποιο θέμα (αν δεν υπάρχει) ώστε να ζητάει βοήθεια όταν δυσκολεύεται να αποφασίσει, έτσι θα μπορεί να μάθει για τιμές, αξιολόγηση καταστημάτων, που να δει τα μοντέλα που τον ενδιαφέρουν κ.λ.π...

β) Να παρακολουθεί το sticky 'ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ' ( http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=12594 ) ώστε να 'πετύχει' κάτι που τον ενδιαφέρει, σε καλή τιμή...

================================================== ============

Μην ξεχνάμε και τους φίλους που έχουν ήδη στην κατοχή τους κάποιο μοντέλο και παρακολουθούν το νήμα της τηλεόρασης τους για να λύσουν κάποιες απορίες τους ή για να ενημερώσουν με κάποια νέα πληροφορία...

....ευχαριστώ για την κατανόηση.