Αντηλιακές μεμβράνες τζαμιών σπιτιού

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Ενδιαφέρομαι να βάλω σε 4 τζάμια μεμβράνες ώστε να μειώσω κατά τους καλοκαιρινούς μήνες την αντηλια.

Έψαξα και δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο θέμα και έτσι ξεκινάω ένα καινούργιο.

Έχει βάλει κανείς;

Υπάρχουν μεμβράνες που να τις βάζεις το καλοκαίρι και να τις βγάζεις τον χειμώνα;

Δεν θέλω να κόψω το φως του σαλονιού αλλά θα ήθελα να κόψω την αντηλια που έχω από τις 8 το πρωί έως τις 19 το απόγευμα κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Τέντα υπάρχει αλλά θα ήθελα κάτι περισσότερο.

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Ενδιαφέρομαι να βάλω σε 4 τζάμια μεμβράνες ώστε να μειώσω κατά τους καλοκαιρινούς μήνες την αντηλια.

Έψαξα και δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο θέμα και έτσι ξεκινάω ένα καινούργιο.

Έχει βάλει κανείς;

Υπάρχουν μεμβράνες που να τις βάζεις το καλοκαίρι και να τις βγάζεις τον χειμώνα;

Δεν θέλω να κόψω το φως του σαλονιού αλλά θα ήθελα να κόψω την αντηλια που έχω από τις 8 το πρωί έως τις 19 το απόγευμα κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Τέντα υπάρχει αλλά θα ήθελα κάτι περισσότερο.

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Ειχα βαλει μεμβρανες πριν χρονια σε παραθυρα που εχουν direct ηλιο διχως τέντα την μιση μερα και η ζεστη που περναγε ηταν αφόρητη. Δεν ηθελα κατι εξιδικευμενο και απλα με βόλεψαν κατι μεμβράνες καθρέπτης που βάζει κατα καιρους το lidl. Ειδα αρκετη διάφορα θερμοκρασίας και λιγοτερη αντηλια, αξιζε τον κοπο γιατι ηταν diy project σε 2 παραθυρακια μικρα, αλλα συνιστώ επαγγελματία. Η τοποθετηση τους ειναι ιδια με αυτη των μεμβρανων αυτοκινήτων. Δεν ειναι ομως για να βγαίνει χειμωνα - καλοκαίρι. Κοιτα λυσεις σε 3M, υπαρχουν.

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Εγώ φώναξα τους Carglass και μου έβαλαν της 3Μ. Υπήρξε πραγματική διαφορά, παρότι το τζάμι ήταν ήδη ενεργειακό, αλλά η τέντα ήταν καλύτερη.
Και όχι, δεν ξεκολλάνε για να τις βγάζεις τον χειμώνα...
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Πήρα προσφορές από τρεις διαφορετικές εταιρίες, πάνω κάτω ίδιες τιμές παίζουν και αλλάζουν τα χρόνια εγγύησης και οι τιμές τοποθέτησης...

Οι τιμές παίζουν γύρω στα 40 ευρώ το τετραγωνικό για κάτι αξιόλογο και φτάνουν μέχρι 100 ευρώ το τετραγωνικό.

Μου έφερε 2 διαφορετικές αποχρώσεις που μου τις τοποθέτησε πάνω στα τζάμια να δω τις αποχρώσεις, μια που μου πρότεινε και μια ποιο ανοιχτή απόχρωση που ήθελα να δω και τελικά έβαλα αυτή που μου πρότειναν διότι η διαφορά ήταν ελάχιστη.

Προς το παρόν έχω να πω ότι ούτε καν που την καταλαβαίνω στο μάτι ότι υπάρχει, δεν σκοτείνιασε το σαλόνι αλλά κόβει τον ήλιο και την αντηλιά στο φουλ.
 

xsterg

New member
13 August 2008
45
και εγω που κοιταξα παιζουν οι αντηλιακες των αυτοκινητων και σε σπιτι. βεβαια υπαρχουν και εξειδικευμενες λυσεις μονο για απιτι αλλα μην περιμενεις κατι τετοιο στην ελλαδα. εμενα αλλο με ενοχλει. οτι εχω πορτες στο σαλονι 1,90μ η καθε μια και δεν βρισκω μονοκοματη μεμβρανη για να μην φαινονται οι ενωσεις.
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Ναι βέβαια αφού τέτοιες βάζουν και στο μπροστινό μπαρμπριζ του αυτοκινήτου που δεν πρέπει καθόλου να σκοτεινιάζει.
Όντως κάνουν δουλειά κόβουν την ζέστη του ήλιου.

Ελπίζω να μην κάνουν φουσκάλες σε κάνα χρόνο.

Τι μαρκα/τύπο σου έβαλε;
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Έβαλα την titan 35xtra που είναι αμερικανικής προέλευσης με 6 χρόνια εγγύηση.

Φίλε xsterg τα δικά μου είναι 1,96*0,45 και μπήκε μονοκόμματη μεμβράνη.