Σχετικά με απόσταση θέασης

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Καλησπερα,

Βρηκα αυτο το video αναλυσης/εξηγησης περι αποστασης θεασης.
https://www.youtube.com/watch?v=vNOnb5ZEs2o
Το βιντεο ουσιαστικα ξεκιναει στο 1:15

Αν κανω σωστα τους μαθηματικους υπολογισμους, προτεινει την 55αρα στα 204cm?
 

etien4

Established Member
24 January 2015
184
Εκεί εισαι

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Έχε μόνο υποψιν ότι αν βλέπεις ταινίες με μαύρες μπάρες πάνω κάτω ουσιαστικά εχεις μια πιο μικρή τηλεόραση
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
Re: Απάντηση: Σχετικά με απόσταση θέασης

Προσωπικά πήρα την 49xf9005 για 3 μέτρα....και το μετάνιωσα...πολυ μικρή. Αναγκάστηκα να μειώσω απόσταση θέασης. Έχε υπόψιν ότι σε 4κ ιδιαίτερα θέλεις την μικρότερη δυνατή απόσταση ώστε να γίνει αντιληπτή η ανάλυση...βαλε στην συνάρτηση ότι αρκετές ταινίες ειναι σε αναλογία εικόνας 2.35:1 δηλαδή με μαύρες μπάρες οπότε καταλαβαίνεις....
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,727
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Εγω σταματησα να μετραω απο τον καναπε :rolleyes: ...

c94e84c6045f16d83d0f1aac9f8bf346.jpg


:flute::flute::flute:
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Re: Σχετικά με απόσταση θέασης

Έχε μόνο υποψιν ότι αν βλέπεις ταινίες με μαύρες μπάρες πάνω κάτω ουσιαστικά εχεις μια πιο μικρή τηλεόραση

Το επιχειρημα με τις μαύρες μπάρες στις ταινίες ειναι το μονο επιχειρημα το οποιο με ωθεί σε αγορα 65". Μιλάμε για απόσταση 2,5 σε υπνοδωμάτιο.

Εχω ομως τους παρακάτω ενδοιασμούς.
1. Φαντάζει ιδανικό μέγεθος οι 65 ίντσες για 4Κ καθώς και το μίνιμουμ επιτρεπτό/ιδανικο για 1080p σύμφωνα με τις καμπύλες του rtings. Δικαιολογείται ομως αυτο το μέγεθος για μεσα στο δωμάτιο; Θελω να πω, αλλο τα 2,5 μετρα στο σαλόνι (ανοικτός χωρος-το ματι εχει περιθώριο να ξεφύγει καπου πέρα απο την tv) και αλλο τα 2,5 μετρα στο υπνοδωμάτιο οπου το μάτι θα ειναι καρφί μονο στη τηλεοραση (δεν έχει να ξεφύγει-κλειστός χώρος). Στη περίπτωση υπνοδωματίου μιλάμε για βαση στο τοίχο.
2. Σε περίπτωση προβολής περιεχομένου 720p ή των κοινών ελληνικών καναλιών (τα οποια δε ξερω που προβάλουν, φαντάζομαι καπου εκει) η εικόνα θα ειναι απογοητευτική;

Βάζεις 65αρα λοιπόν στο υπνοδωμάτιο ή ειναι υπερβολη;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Όλο αυτό με την απόσταση είναι σχετικά καινούριο φρούτο και άρχισε όταν έπεσαν ραγδαία οι τιμές στις τηλεοράσεις. Όταν οι 48ρες έκαναν 1000+ ευρώ κανείς δεν έλεγε ότι ήταν μικρές και πως θα βλέπεις από 3 μέτρα κλπ.
Τώρα ξαφνικά όποιον να ρωτήσεις (με μένα πρώτο) θα σου πει 65ρα τουλάχιστον..
Πάντως κινηματογραφική αίσθηση = μεγάλη οθόνη για μένα.
Αν βλέπεις καλό υλικό με καλή κωδικοποίηση μη φοβάσαι το 720p καθόλου. Τα ελληνικά κανάλια παίζουν ότι να ναι. έχω δει από άριστη ποιότητα ως μέτρια.
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Re: Σχετικά με απόσταση θέασης

Όλο αυτό με την απόσταση είναι σχετικά καινούριο φρούτο και άρχισε όταν έπεσαν ραγδαία οι τιμές στις τηλεοράσεις. Όταν οι 48ρες έκαναν 1000+ ευρώ κανείς δεν έλεγε ότι ήταν μικρές και πως θα βλέπεις από 3 μέτρα κλπ.
Τώρα ξαφνικά όποιον να ρωτήσεις (με μένα πρώτο) θα σου πει 65ρα τουλάχιστον..
Πάντως κινηματογραφική αίσθηση = μεγάλη οθόνη για μένα.
Αν βλέπεις καλό υλικό με καλή κωδικοποίηση μη φοβάσαι το 720p καθόλου. Τα ελληνικά κανάλια παίζουν ότι να ναι. έχω δει από άριστη ποιότητα ως μέτρια.

Δέχομαι την αποψη σου και φυσικά σεβαστή. Εχω την αίσθηση οτι όποιον και να ρωτήσεις πλεον σου λεει τουλάχιστον 55". Θελω να πω ακομα το νορμαλ ειναι το 55", δε ξερω αν πήγαμε ακομα στο 65". Μπορει να κανω και λαθος, με βαση αυτα που διαβάζω εδω μεσα το λεω. Πάντως το 65" στο δωμάτιο ακούγεται τρομακτικό χωρις να εχω εμπειρία στο αν όντως ειναι.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
1080i σήμα στέλνουν αρκετά (ελεύθερα) κανάλια, σε κάμποσες πόλεις στην Ελλάδα. Σε 65" ίσως να μην είναι τόσο ικανοποιητικό το θέαμα, στα 2.5 μέτρα απόσταση, όχι τόσο για την ανάλυση όσο για το περιεχόμενο γενικά. Επίσης, στο υπνοδωμάτιο πρέπει να έχεις σχετικά χαμηλή φωτεινότητα, στην τηλεόραση, ειδικά αν είναι μεγάλης διαγωνίου.
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
1080i σήμα στέλνουν αρκετά (ελεύθερα) κανάλια, σε κάμποσες πόλεις στην Ελλάδα. Σε 65" ίσως να μην είναι τόσο ικανοποιητικό το θέαμα, στα 2.5 μέτρα απόσταση, όχι τόσο για την ανάλυση όσο για το περιεχόμενο γενικά. Επίσης, στο υπνοδωμάτιο πρέπει να έχεις σχετικά χαμηλή φωτεινότητα, στην τηλεόραση, ειδικά αν είναι μεγάλης διαγωνίου.

Φαντάζομαι το λες σκεπτόμενος οτι σε αντίθετη περίπτωση θα φωτίζει ολο το δωμάτιο;
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
Re: Απάντηση: Re: Σχετικά με απόσταση θέασης

Αν φοβάσαι ότι θα καλύπτουν τον χώρο οι 65 ίντσες, στα 2.5 μέτρα πήγαινε σε 55ιντσες
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
Re: Απάντηση: Re: Σχετικά με απόσταση θέασης

Οι 49 ίντσες πολύ γρήγορα θα σου φανούν μικρές, ιδιαίτερα σε 1080p.. για 4κ δεν το συζητάμε
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Εγω βλεπω 49αρα απο τα 2,5 ή απο τα 2 μετρα. Για 4κ ειναι σιγουρα μικρη η 49αρα,
αφου ισα-ισα που διακρινεται το 4κ σε σχεση με το 1080. Παντως δεν εχω μανια με το 4κ και
ουτε αναζητω αναλογο περιεχομενο.
Και με το 720 βασικα δεν εχω κανενα προβλημα. Παρ'ολα αυτα απο τα 2,5 μετρα θεωρω
οτι ισως θα μπορουσα να επαιρνα και μεγαλυτερη. Αντιθετα απο τα 2 μετρα πολλες φορες
μου φαινεται καπως μεγαλη.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,727
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Που ειναι ρε παιδια οι δυο Γιαννηδες να σας μαζεψουν :smash: ....

Viewing distance for maximum acuity.png

Εγω θα κανω τον JL_? :hmmmm2: .... ? .... (ουτε μου παει, ουτε μπορω :smash:)
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
καλός ο πίνακας...αλλά να κάτσεις να δεις σε 65 ιντσών τηλεόραση στο 1.25 μέτρο 4Κ HDR ταινία εμένα θα μου βγουν τα μάτια αν έχει φωτεινές σκηνές και βλέπεις σε καμιά από τις καλές LCD.
ο πίνακας έχει περισσότερο σημασία ως προς την διακριτική ικανότητα του ματιού.
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Δε ξερω εχω μπερδευτεί στην επιλογη. Το δωμάτιο ειναι 14,28m^2.
5.10m*2.80m. Η τηλεοραση θα μπει στον τοίχο των πλευρών απόστασης 2.80m με θέαση περίπου απο τα 2.50m.
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
Re: Απάντηση: Σχετικά με απόσταση θέασης

Απλά τα πράγματα αν σου φαίνονται πολλές οι 65 ίντσες , πήγαινε σε 55