Προταση για NAS

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
Καλησπερα σας.
Εχω ενα Macbook και ενα raspberry 4 με Rune Audio OS με εναν εξωτερικο σκληρο πανω του που παιζει μεσω usb σe ενα DAC.
Εχω βαρεθει να κατεβαζω νεους δισκους στον mac, να αποσυνδεω τον σκληρο απο το rpi, να μεταφερω τα αρχεια στον, να ξαναμεταφερω το σκληρο στο rpi, να ξαναφτιαχνω τη βιβλιοθηκη εκει, κοκ.
Θα βολευε ενας ασυρματος σκληρος που να εβλεπαν τοσο ο mac οσο και το Rune στο rpi.
Η προφανης λυση ειναι ενας NAS, αλλά διαβαζω πως οι φτηνοι ειναι θορυβωδεις, οι αθορυβοι πανακριβοι.
Καθως τον θελω αποκλειστικα για να ακουω μουσικη, οχι για συνεχη backup ταινιων, φωτογραφιων και αλλες χρησεις, μηπως υπαρχει καμια αλλη λυση; Σκεφτηκα να φτιαξω εναν nas αγοραζοντας ενα ακομα rpi αλλά δεν ξερω ποσο αξιοπιστο θα ειναι.
Να αγοραζα ενα ρουτερ με usb θυρα; Υπαρχει επισης κανενας wireless δισκος που να βολευει;
Θα ηθελα να ακουσω τις προτασεις σας.
Ευχαριστω πολυ.
 

hunter

Moderator
Staff member
9 December 2006
883
Θεσσαλονίκη
Θα μπορούσες να δεις και ένα router με usb θύρα και να συνδέσεις εκεί απευθείας τον σκληρό δίσκο.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Δεν ξέρω τι αποθηκευτικό χώρο έχεις στο MacBook ή πόσο χρειάζεσαι αλλά θα μπορούσες να κάνεις share το φάκελο που περιέχει τα μουσικά αρχεία και το raspberry να τα διαβάζει κατευθείαν από εκεί. Και η πρόταση του usb σκληρού πάνω στο router είναι μία επιλογή. Σίγουρα πάντως ένα nas δε θα πάει χαμένο και από τη στιγμή που δε σε απασχολεί η ασφάλεια των αρχείων (back up ασφαλείας κτλ) ένα απλό φθηνό επώνυμο με ένα bay σου είναι αρκετό.
 

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
Ευχαριστώ για τις μεχρι τωρα απαντήσεις σας. Δυστυχώς εχω πανω απο 1,2TB μουσικής όποτε δεν βολεύει η δεύτερη λυση. Ποσο μαλλον που θα έπρεπε να εχω ανοιχτο τον mac όποτε θα ηθελα να ακουσω μουσική.
Μέχρι στιγμής προκρίνεται η λυση με τον router.
Eχετε μηπως πρόταση για κάποιο συγκεκριμενο;
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Μα το θέμα είναι να το υποστήριζε ήδη το router σου, αν είναι να αγοράσεις άλλο δεν νομίζω να αξίζει.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα.
Έχω τη μουσική μου βιβλιοθήκη συκεντρωμένη και αντιγραμμένη (κάτι σαν backup) σε εξωτερικούς σκληρούς δίσκους.

Θέλω να έχω πρόσβαση από οποιοδήποτε υπολογιστή ή και από κινητό ή φορητή συσκευή. Χωρίς να είναι απαραίτητο να έχω ανοιχτό κάθε φορά κάποιο υπολογιστή. (Για λόγους ασφαλείας, προστασίας, κλπ). Επίσης θέλω να έχω πρόσβαση και όταν βρίσκομαι μακριά από το σπίτι, παραδείγματος χάριν σε διακοπές.

Από τη μέχρι τώρα έρευνα προκύπτει ότι μόνο ένα NAS με το κατάλληλο software μπορεί να εξυπηρετήσει.

Η λύση του Router με θεση USB για εξωτερικό σκληρό δίσκο παρουσιάζει το μειονέκτημα ότι πρέπει να το έχεις συνέχεια ανοιχτό. Δεν είναι και ότι καλύτερο να έχεις μόνιμα συνδεμένο και ανοιχτό ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο. Για την προστασία και την ασφάλεια του ίδιου του δίσκου και των δεδομένων μας.

Στην περίπτωση NAS οι σκληροί δίσκοι που χρησιμοποιούνται είναι άλλης κατηγορίας, φτιαγμένοι για να λειτουργούν αδιάλειπτα επί 24ώρου βάσεως. Είναι όμως και ακριβότεροι από τους τυπικούς σκληρούς δίσκους που χρησιμοποιούμε στους υπολογιστές.

Δυστυχώς οικονομικά δεν με παίρνει αυτή τη στιγμή για μία πλήρη NAS εγκατάσταση.
Και καταλήγω στο εξής σχέδιο:

Να αγοράσω ένα NAS τουλάχιστον δύο θέσεων, αλλά αρχικά χωρίς σκληρούς δίσκους. Να χρησιμοποιώ τους υπάρχοντες USB εξωτερικούς δίσκους συνδεδεμένους πάνω στο NAS. Και να το ανοιγοκλείνω όποτε δεν το χρειάζομαι.

Αφήνοντας την αγορά των σκληρών δίσκών για αργότερα, όταν θα μπορώ οικονομικά.

Με αυτόν τον τρόπο η πρόσβαση σε περίπτωση απουσίας από το σπίτι δεν εξυπηρετείται, αλλά τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... :nounder:

Ερωτήματα:
α) Πώς βλέπετε αυτή τη λύση;

β) Ποιο NAS θα προτείνατε;

Σαν οικονομικό όριο ας ορίσουμε, χωρίς να είναι δεσμευτικό για την έρευνά μας τα 300 ευρώ.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Από τη στιγμή που δε θες κάτι εξωτικό, το budget που αναφέρεις αρκεί και με το παραπάνω για μία συσκευή και 1 ή 2 δίσκους.

https://www.skroutz.gr/s/22459654/Synology-DiskStation-DS220j.html

https://www.skroutz.gr/s/14414964/QNap-TS-228A.html

Επίσης να ξέρεις πως για τη δική σου χρήση αρκούν οι κανονικοί δίσκοι που όλοι έχουμε στα pc μας, δε χρειάζεσαι σκληρό με πιστοποίηση nas καθώς ο όγκος δεδομένων που θα χειριστεί είναι μικρός (το γράψε σβήσε δηλαδή) και φυσικά δε θα λειτουργεί 24/7, δεν υπάρχει λόγος.
 

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
Re: Απάντηση: Προταση για NAS

Μα το θέμα είναι να το υποστήριζε ήδη το router σου, αν είναι να αγοράσεις άλλο δεν νομίζω να αξίζει.

O τωρινος της Cosmote δεν εχει USB θυρα αλλα μολις σημερα αλλαξα σε Wind.
Δεν ξερω τι router θα μου φερουν για 50αρα συνδεση.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Γιατί δεν συνδέεις το RPI με το δίκτυο σου, ώστε να μεταφέρεις μέσω δικτύου, τα αρχεία που κατέβασες, στον δίσκο του RPI?
 

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
Γιατί δεν συνδέεις το RPI με το δίκτυο σου, ώστε να μεταφέρεις μέσω δικτύου, τα αρχεία που κατέβασες, στον δίσκο του RPI?

Αυτη θα ήταν η τέλεια λύση και την προσπάθησα αρκετά. Ομως ειτε λογω δικων μου λαθων που αγνοω, ειτε λογω καποιου προβληματος του rune audio στην συνεργασια του με τον mac, μια εβλεπα και μια δεν εβλεπα τον σκληρο και το περιεχομενο του.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Αυτη θα ήταν η τέλεια λύση και την προσπάθησα αρκετά. Ομως ειτε λογω δικων μου λαθων που αγνοω, ειτε λογω καποιου προβληματος του rune audio στην συνεργασια του με τον mac, μια εβλεπα και μια δεν εβλεπα τον σκληρο και το περιεχομενο του.

δυστυχως δεν γνωριζω σχετικα με mac os, ουτε τα ακριβη settings του rune audio, αλλα απο ενα γρηγορο googlαρισμα, βλεπω οτι εχει samba. Επομενως, βρες την ip του raspberry και χτυπησε την οπως ψαχνεις αλλους υπολογιστες δικτυου.
 

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
δυστυχως δεν γνωριζω σχετικα με mac os, ουτε τα ακριβη settings του rune audio, αλλα απο ενα γρηγορο googlαρισμα, βλεπω οτι εχει samba. Επομενως, βρες την ip του raspberry και χτυπησε την οπως ψαχνεις αλλους υπολογιστες δικτυου.

Σε ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια σου. Τα εχω κανει αυτα, τα ξερω, το 'χω προσπαθησει για βδομαδες. Θα ξαναπροσπαθησω.
 

hunter

Moderator
Staff member
9 December 2006
883
Θεσσαλονίκη
Πάντως εάν το θελεις μόνο για μουσική το πιο απλό είναι αυτό που πρότεινα, ενα router με usb. Οποτε ακούς μουσικουλα κουμπώνεις το δίσκο πάνω και τέλος. Σταματάς, ξεκουμπωνεις. Έχεις και τα πλεονεκτήματα ενός καλού router σε σχέση με το '' να κανει την δουλειά του '' router του παρόχου.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Καλησπερα σας.
Εχω ενα Macbook και ενα raspberry 4 με Rune Audio OS με εναν εξωτερικο σκληρο πανω του που παιζει μεσω usb σe ενα DAC.
Εχω βαρεθει να κατεβαζω νεους δισκους στον mac, να αποσυνδεω τον σκληρο απο το rpi, να μεταφερω τα αρχεια στον, να ξαναμεταφερω το σκληρο στο rpi, να ξαναφτιαχνω τη βιβλιοθηκη εκει, κοκ.
Θα βολευε ενας ασυρματος σκληρος που να εβλεπαν τοσο ο mac οσο και το Rune στο rpi.
Η προφανης λυση ειναι ενας NAS, αλλά διαβαζω πως οι φτηνοι ειναι θορυβωδεις, οι αθορυβοι πανακριβοι.
Καθως τον θελω αποκλειστικα για να ακουω μουσικη, οχι για συνεχη backup ταινιων, φωτογραφιων και αλλες χρησεις, μηπως υπαρχει καμια αλλη λυση; Σκεφτηκα να φτιαξω εναν nas αγοραζοντας ενα ακομα rpi αλλά δεν ξερω ποσο αξιοπιστο θα ειναι.
Να αγοραζα ενα ρουτερ με usb θυρα; Υπαρχει επισης κανενας wireless δισκος που να βολευει;
Θα ηθελα να ακουσω τις προτασεις σας.
Ευχαριστω πολυ.

πήρες mac, έστησες rune, έχεις dac ( και ηχοσύστημα ή ακουστικά προφανώς)

πάρε και ένα NAS ή στήσε ένα (πχ raspberry με OMV), όλα τα άλλα είναι μεσοβέζικες λύσεις και πέταμα χρημάτων


ένα καλό synology ξεκινά από 100 ευρώ και 2 καφέδες
και είναι εντελώς αθόρυβα, αυτό που θα ακούς είναι μόνο τον 3,5 δίσκο, αν σε ενοχλεί βάζεις έναν 2,5 που ακούγεται λιγότερο

αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με λίγα λιγότερα λεφτά (και αρκετά περισσότερο χρόνο) στήνεις ένα raspberry με OMV και κάνεις πολλά περισσότερα

θα κάνεις τη δουλειά σου σωστά
και επιπλέον
θα έχεις και backup του mac, του κινητού και ότι άλλου έχεις,
θα έχεις συγχρονισμό ανάμεσα στα παραπάνω
και πολλά ακόμη

το ρούτερ (στην ουσία μόντεμ, ρούτερ, access point και switch ταυτόχρονα) δεν μπορεί να κάνει σωστά και τον file server
αν σου λείπουν τα 100 ευρώ (σεβαστό, όλοι σήμερα είμαστε δύσκολα) τότε το κάνεις,
αν δεν θα σου λείψουν τα 100 ευρώ, μην χαλάς όλη την εμπειρία
 

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
Κατά 99% το νέο σου router θα έχει usb θύρα.
Μακαρι. Αν ναι, θα προσπαθησω πρωτα αυτη τη λυση.

Οποτε ακούς μουσικουλα κουμπώνεις το δίσκο πάνω και τέλος. Σταματάς, ξεκουμπωνεις.
Αυτο πρεπει να γινεται συνεχεια; Γιατι; Εχει καποιο οφελος;

...πάρε και ένα NAS ή στήσε ένα (πχ raspberry με OMV), όλα τα άλλα είναι μεσοβέζικες λύσεις και πέταμα χρημάτων

... χαλάς όλη την εμπειρία
Αν αποτυχει την επομενη βδομαδα το προτζεκτ με το μοντεμ θα ακολουσω τη συμβουλη σου. Εχω και ενα παλιο rpi3 που καθεται...
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
άσε το μόντεμ να κάνει τη δουλειά του ,
αν έχεις παλιό rpi3 που κάθεται kαι αν έχεις λίγο χρόνο και όρεξη, στήσε πάνω του ένα openmediavault
 

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
P
άσε το μόντεμ να κάνει τη δουλειά του ,
αν έχεις παλιό rpi3 που κάθεται kαι αν έχεις λίγο χρόνο και όρεξη, στήσε πάνω του ένα openmediavault

Κοιτα που τα καταφερα εγω ο ασχετος!
Δουλευει μια χαρα. Εφτιαξα το shared folder μου στο δισκο στο OMV, το βλεπω με τον mac, το παιζει και το Rune.
Το φοβαμαι λιγο βεβαια αλλά μαλλον ειναι θεμα εξοικειωσης.
Σε ευχαριστω για το εξτρα push!
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
P

Κοιτα που τα καταφερα εγω ο ασχετος!
Δουλευει μια χαρα. Εφτιαξα το shared folder μου στο δισκο στο OMV, το βλεπω με τον mac, το παιζει και το Rune.
Το φοβαμαι λιγο βεβαια αλλά μαλλον ειναι θεμα εξοικειωσης.
Σε ευχαριστω για το εξτρα push!

:ernaehrung004:

άσχετος-ξεάσχετος, εσύ το έστησες σε χρόνο dt

ωραία,
οπότε αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις σιγά σιγά και άλλες δυνατότητες που σου δίνει το OMV
από το να κάνεις εκεί τα time machine του mac μέχρι ότι plugin του OMV χρειάζεσαι και σηκώνει το rpi3

δεν χρειάζεται να φοβάσαι κάτι, απλά ότι αρχεία είναι σημαντικό να μην χαθούν θα πρέπει να υπάρχουν σαν backup και αλλού

αυτό βέβαια ισχύει για οτιδήποτε έχει σημαντικά αρχεία μέσα : από στικάκι usb μέχρι server με redundant hardware, RAID κλπ.
ΠΑΝΤΑ backup και αλλού για ότι είναι σημαντικό.