Νεα tv για ps5

kostaskar

New member
29 August 2020
2
Καλησπερα σας,ειμαι σε αναζητηση νεας τηλεορασης για το σαλονι.Αποσταση θεασης :2,5 μετρα.Χρηση:digea,iptv,netflix και playstation 5(θα γινει αγορα μολις κυκλοφορησει).Λογω του ps5 θελω απαραιτητα να εχει hdmi 2.1.Δεν γνωριζω αν καποιο αλλο χαρακτηριστικο ειναι απαραιτητο.Διαθεσιμο budget 2000.Αναμενω τις προτασεις σας.Ευχαριστω
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Αν έχεις χώρο για 65αρα οθόνη, νομίζω αυτές είναι οι καλύτερες επιλογές:

QE65Q90R στα 2000 στον Κωτσόβολο (Το ότι όμως είναι διαθέσιμη μόνο για παραλαβή από το κατάστημα, ενδεχομένως να σημαίνει εκθεσιακό κομμάτι).

LG 65 CX που αυτή την στιγμή είναι στα 2300 αλλά αν δεν βιάζεσαι, είναι θέμα χρόνου να φτάσει στα όρια του budget σου.
 

kostaskar

New member
29 August 2020
2
Στην ιδια τιμη παιζει και η q90T.Αξιζει;Η Lg 65 cx νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη αλλα επειδη ειναι ακομα πολυ φρεσκο μοντελο δεν πιστευω να πεσει η τιμη συντομα.Το περιθωριο που εχω ειναι max 1 μηνα.
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Η Q90R με την Q90T (που ουσιαστικά αντικατέστησε την Q80R), εάν δεν σε ενδιαφέρει το One Connect Box, έχουν μικροδιαφορές. Η Q90T λέγεται ότι συμπεριφέρεται καλύτερα με τους υπότιτλους (όπου αρκετός κόσμος είχε παράπονα από την Q90R) αλλά υστερεί σημαντικά σε ομοιομορφία μαύρου. H Q90T έχει καθαρό HDMI 2.1 αλλά και η Q90R υποστηρίζει 4Κ στα 120HZ.

Είναι κρίμα που για λίγο δεν πρόλαβες την LG C9 που ήταν στα όρια του budget σου και ήταν επίσης κορυφαία επιλογή. Αν καταφέρεις και την βρεις κάπου διαθέσιμη σίγουρα αξίζει να την σκεφτείς.

Εγώ θα εξαντλούσα το χρονικό περιθώριο που ανέφερες να δω που θα βρίσκονται οι τιμές εκείνη την στιγμή. Πολύ δύσκολο τόσο σύντομα να φτάσει στα 2000 η CX αλλά ως τότε ίσως να έχουν κάπως ψαλιδιστεί οι τιμές γενικώς.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Και εγώ προτείνω υπομονή, έρχεται μεγάλη πείνα το χειμώνα και τα μαγαζιά θα έχουν ανάγκη ρευστού οπότε θα πέσουν οι τιμές αρκετά.
Επίσης το PS5 από ότι φαίνεται στο gaming θα φτάνει μέχρι 4Κ/30p οπότε δεν ξέρω πόσο απαραίτητη είναι μια ακριβή tv.
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
...Επίσης το PS5 από ότι φαίνεται στο gaming θα φτάνει μέχρι 4Κ/30p οπότε δεν ξέρω πόσο απαραίτητη είναι μια ακριβή tv.
Λογικά θα στέλνει σήμα 4Κ στα 120 Hz αλλά πρακτικά 120 FPS (σε 4Κ ή έστω ψευτο4Κ) η GPU του PS5 θα μπορεί να παράξει όχι για τους ΑΑΑ τίτλους (εκεί ακόμα και τα 60 FPS θα είναι επιτυχία) αλλά για παιχνίδια πολύ ελαφριά.
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Η Samsung έχει ξεκινήσει από χθές μια προωθητική ενέργεια στην οποία δίνει προπληρωμένες κάρτες δώρο με πολλά από τα φετινά της μοντέλα. Για την 65Q90T που σε ενδιέφερε η κάρτα είναι αξίας 250 Ευρώ. Στο site του Κωτσόβολου και της Electronet το διαφημίζουν ήδη (αν και η Samsung νομίζω το προσφέρει σε συνεργασία σχεδόν με όλες τις μεγάλες ελληνικές αλυσίδες) οπότε η τιμή της ουσιαστικά πέφτει στα 1750 Ευρώ.

Αν εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι για το συγκεκριμένο μοντέλο, δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις μια ματιά.