Αγορά νέας 55άρας (XH90 ή Q80 ή ΒΧ)

TheEngineer

New member
28 August 2014
11
Καλησπέρα και από εμένα.

Πηγαίνοντας να ανοίξω καινούργιο thread έπεσα πάνω στου φίλου και τυχαίνει να είμαι ανάμεσα στις δυο που αναφέρθηκαν ακριβώς.

Αξίζει να δώσω 300 παραπάνω για να πάω σε OLED και συγκεκριμένα στη ΒΧ;

Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας 55άρας (ΧΗ90 ή Q80T)

Εφόσον δε θα τοποθετηθεί σε χώρο με πολύ έντονο φωτισμό και δεν προορίζεται κυρίως για τηλεοπτικό, μάλλον δικαιολογείται η επιπρόσθετη επένδυση.
 

TheEngineer

New member
28 August 2014
11
Ο χώρος μου είναι αρκετά φωτεινός, βέβαια η συχνότερη χρήση θα είναι σε βραδινές ώρες σε συνθήκες σκότους. Η κύρια χρήση θα είναι αθλητικά γεγονότα (Cosmote TV, NOVA) και NETFLIX.

Με αυτά τα δεδομένα ποια είναι η πρόταση;

Θα προτιμούσα την τηλεόραση με τον καλύτερο ρυθμό ανανέωσης για να μην υπάρχει ενόχληση στο μάτι στα αθλητικά.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας 55άρας (ΧΗ90 ή Q80T)

100 Hz ρυθμό ανανέωσης έχουν όλες οι προαναφερθείσες. Δεν υπάρχουν πλέον, τηλεοράσεις με 200 Hz. Για αθλητικά, σε σύγκριση με τη CX (και την BX μάλλον), η Sony A8 είναι καλύτερη επιλογή. Κατά τα άλλα, οι OLED είναι γενικά πιο ποιοτικές λύσεις, σε σύγκριση με τις LCD.
 

TheEngineer

New member
28 August 2014
11
Re: Ποια να διαλέξω ,Samsung QE55Q60T ή Sony KD-55XH9077;

Με τις επιστροφές και την prepaid (αν ισχυει ακόμα) η Q95T φτάνει σχεδόν στα χρήματα της XH90. Σε αυτή την περίπτωση θεωρείτε ότι αξίζει περισσότερο;

Μιλάω για τις 55'' σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του χώρου μου και συχνότερη χρήση COSMOTE TV και NETFLIX.
 

wolfskinn

New member
20 November 2020
8
Απάντηση: Re: Ποια να διαλέξω ,Samsung QE55Q60T ή Sony KD-55XH9077;

Με τις επιστροφές και την prepaid (αν ισχυει ακόμα) η Q95T φτάνει σχεδόν στα χρήματα της XH90. Σε αυτή την περίπτωση θεωρείτε ότι αξίζει περισσότερο;

Μιλάω για τις 55'' σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του χώρου μου και συχνότερη χρήση COSMOTE TV και NETFLIX.

Ναι θα αξιζε περισσοτερο, απλα η prepaid ηταν για αγορες μεχρι τελος Οκτωβρίου...
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Καλημέρα, αν δεν σε προβληματίζει πολύ ο κίνδυνος του burn in στις oled και δίνεις έμφαση στην ποιότητα της εικόνας νομίζω οτι η bx θα είναι μια χαρά επιλογή.
 

TheEngineer

New member
28 August 2014
11
Re: Απάντηση: Re: Ποια να διαλέξω ,Samsung QE55Q60T ή Sony KD-55XH9077;

Έγραφε ότι οι εγγραφές γίνονται μέχρι 30/11 αλλά δεν πρόσεξα ότι αφορά αγορές μέχρι 31/10, το παρερμήνευσα. Σε ευχαριστώ φίλε μου. Μάλλον είμαι για την XH90 με αυτά τα δεδομένα.