Νέος πολυκάναλος ενισχυτής value for money

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,130
Εκεί ψηλά.....
Best-8K-HDMI-2.1-AV-Receivers-AVR.jpg





Λοιπον επαιξα πρωτη φορα χτες 4k atmos απο την νεα μου Oled LG (δεν υποστηριζει DTS ) και ψιλογλυκαθηκα.


Εχω στημενο ενα 3.1 συστημα με ηχεια της B+W (και με προοπτικη να στησω και το 5.1 μιας και τα εχω τα ηχεια) αλλα εως τωρα προτιμουσα το DTS μιας και το εβρισκες παντου.

Θελω να κοιταξω λοιπον να αλλαξω σε βαθος χρονου τον παλιο μου συντροφο Yamaha RX V1500 με εναν απολυτως value for money ενισχυτη με ολα τα νεα φορμα και φυσικα το atmos για να εκμεταλευθω και το hdmi 2.1.

Θελώ να εχει παρομοια χαρακτηριστικα με τον yamaha σε δυναμη μιας και οδηγα ναι μεν το κεντρικο και subwoofer αλλα τα δυο πλαινα ηχεια τα λειτουργει ως προενισχυτης, και ως τελικος παιζει τα πλαινα ενας δικαναλος ενισχυτης ( Rega mira) για να μπορω να εχω το δικαναλο συστημα μου ανεξαρτητο.

Για πειτε τις γνωμες σας, μην με ρωτησετε μπατζετ ακομα δεν ξερω θα πρεπει να εστιασω σε μοντελα, διαφορες και δυνατοτητες και μετα να εστιασω στο κοστος.

Σιγουρα θα χρειαστω και ηχεια οροφης οποτε ειναι και αυτο ενα ερωτημα τι μπορει να ειναι αυτα .
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Αν θέλεις οπωσδήποτε 2.1, τρεις επιλογές υπάρχουν denon, Marantz, Yamaha.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Σίγουρα κάποιον από AVR-X3700H και πάνω σε Denon και SR6015 και πάνω σε Marantz.

H Yamaha δεν έχει ακόμα μοντέλο με HDMI 2.1 σε πιο upper κατηγορία όπως η Denon και η Marantz.

Μεταξύ Denon και Marantz πιο VFM θεωρείται η Denon. Σκέψου το κάπως σαν τη διαφορά μεταξύ VW και AUDI.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα

Κι αυτα τι ειναι ?



vfm ειπαμε οχι 1300+ με το καλημερα. Αυτη η κατηγορια ειναι το vfm ?

Μικρότερης εισαγωγικής κατηγορίας είναι αυτά. Ακόμα και ο RX-A2 που παρουσίασε πρόσφατα (αλλά δεν είναι ακόμα διαθέσιμος).

Ακόμα δεν έχει βγάλει αντίστοιχης κατηγορίας (πιο πάνω) μοντέλα.

Επίσης τα συγκεκριμένα μέχρι στιγμής ξέρουμε ότι δέχονται σήμα με compression και για όλα αυτά που υποστηρίζουν με HDMI 2.1 θα έρθουν σταδιακά με f/w update.

Έβαλες ως προαπαιτούμενο την ισχύ. Η αντικατάσταση ενός ενισχυτή μεσαίας κατηγορίας όπως αυτός που έχεις, γίνεται με ενισχυτή μεσαίας κατηγορίας σημερινό.

Αλλιώς θα κοιτάξεις λιγότερο ισχυρό ενισχυτή σε πιο κάτω κατηγορία, με ό,τι κι αν σημαίνει αυτό από πλευράς features και ισχύος.

Στις μικρότερες κατηγορίες με HDMI 2.1 και εξόδους προενίσχυσης είναι ο SR5015 της Marantz με έξοδο προενίσχυσης για 7 κανάλια και ο RX-V6A της Yamaha με έξοδο προενίσχυσης για τα δύο εμπρός δεξί αριστερό. Αμφότεροι με μικρότερη ανακοινώσιμη ισχύ σε σχέση με αυτόν που έχεις.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Αν δε μπορεις για 3700 και 6015 περιμενε μεχρι να μπορεσεις. Στο ενδιαμεσο θα ωριμασει και hdmi 2.1. Τι βιαζεσαι; αν θελεις να ασχοληθεις παρε πρωτα τα surround ηχεια, τραβηξε τις αναμονες για τα atmos και ασε τον ενισχυτη για μετα. Θες και ισοσταθμιση. Και οι μικροτεροι εχουν το audyssey κουτσουρεμενο. Σε βαθος χρονου μπορει να βγει και 2.1 απο nad, ή να βγαλει η pioneer μοντελα με ισοσταθμιση dirac, αλλα λογικα και αυτοι σε αντιστοιχες καο μεγαλυτερες τιμες απο τον 3700 θα ειναι.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Θελω να κοιταξω λοιπον να αλλαξω σε βαθος χρονου τον παλιο μου συντροφο Yamaha RX V1500 με εναν απολυτως value for money ενισχυτη με ολα τα νεα φορμα και φυσικα το atmos για να εκμεταλευθω και το hdmi 2.1.

Το HDMI 2.1 έχει χρήση μόνο σε gaming (4K 120, VRR) (και σε 8Κ φυσικά...σε καμία 10αρια χρόνια)

Δεδομένων δε των περιορισμών (αριθμοί εισόδων / εξόδων) και των προβλημάτων (bug στα 4Κ 120) δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να θέτεις το HDMI 2.1 στα κριτήρια αγοράς σου.

Μη ξεχνάμε δε ότι τα νέα μηχανάκια δεν λένε πουθενά ότι υποστηρίζουν HDMI 2.1. Απλά αναφέρουν ότι υποστηρίζουν κάποια επιμέρους specs του 2.1.

Με λίγα λόγια: Το 2.1 δεν θα σου δώσει τίποτα σε μη gaming χρήση και έχει ακόμα λειψή υλοποίηση, περιορισμούς και προβλήματα.

Αν φυσικά θες να πάρεις τώρα μηχανάκι και δεν βρεις σε καλή τιμή προηγούμενα μοντέλα, δε χάνεις τίποτα παίρνοντας νέο μηχανάκι (αλλά δεν κερδίζεις κιόλας κάτι από το «HDMI 2.1»).
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,130
Εκεί ψηλά.....
Άρα καλύτερα να περιμένω νέα πιο ολοκληρωμένα μοντέλα όσον αφορά το 2,1 και κυρίως όταν μπει σπίτι το ps5 ?

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,064
Αγιοι Αναργυροι
άσε που αυτή η γενιά είναι πανέμορφη Ναθ, ενώ ότι σημερινό κοιτάω σχεδόν δεν βλέπεται...

κάαααπως της Denon είναι οκ..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Άρα καλύτερα να περιμένω νέα πιο ολοκληρωμένα μοντέλα όσον αφορά το 2,1 και κυρίως όταν μπει σπίτι το ps5 ?

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

Αν μπορείς να περιμένεις, σαφώς να το κανεις.

Τα νέα μοντέλα από Σεπτέμβριο θα έχουν λογικά σωστό και πλήρες hdmi 2.1.

Από την άλλη, ειδικά με το PS5, φαίνεται ότι δεν υπάρχει το πρόβλημα (που υπάρχει με τις άλλες hdmi 2.1 πηγές). Αυτό, σύμφωνα με ένα πρώτο βίντεο που κυκλοφόρησε πριν λίγο καιρό. Δεν το έχω ψάξει παραπάνω. Αν ήταν να πάρω κάτι τώρα, σαφώς θα το έψαχνα περισσότερο.

Αν δλδ έχεις σκοπό να πάρεις μόνο ps5 και όχι και Xbox Series X, πιθανόν να είσαι οκ με τα τρέχοντα μοντέλα (έχουν μόνο μια είσοδο 4Κ 120 τα denon / marantz).

Αν βέβαια και το ps5 είναι να αργήσει (ή μπορείς να βολευτείς με το earc μέσω TV (φανταζομαι η TV σου υποστηρίζει HDMI 2.1 αλλιώς δεν έχει νόημα η κουβέντα περί HDMI 2.1 στον ενισχυτή)), μπορείς πάλι να περιμένεις τα ώριμα hdmi 2.1 avrs από Σεπτέμβρη.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Είναι σχεδόν βέβαιο ότι η γκάμα της Yamaha θα συνεχίσει να ξεδιπλώνεται και δεν αναμένεται να αλλάξει κάτι το Σεπτέμβριο εκτός από τα περισσότερα μοντέλα μέχρι τότε (σε πιο πάνω κατηγορία).

Marantz & Denon είναι πολύ νωρίς για να ξέρουμε αν όντως θα αλλάξουν, Συνήθως πριν από το Μάρτιο δεν ανακοινώνεται καμία πρόθεση, την τελευταία φορά ο Μάρτιος έγινε Μάιος λόγω της πανδημίας και έκτοτε τα πράγματα για όλους τους κατασκευαστές πηγαίνουν πολύ αργά, τόσο σε launch νέων μοντέλων, όσο και σε διαθεσιμότητες. Το 2019 επίσης δεν άλλαξε όλη η γκάμα αλλά μόνο η μισή, δεν είναι πάντα σίγουρο ότι αλλάζει όλη η γκάμα κάθε χρονιά.

Για νέους Pioneer με Dirac, αν κι εφ' όσον υπάρξουν γιατί το μόνο που ξέρουμε είναι ότι έχει υπογραφεί συμφωνία συνεργασίας, εκτός αν η Pioneer έχει αποφασίσει να αλλάξει τιμολογιακή κατηγορία γενικότερα (δύσκολο) δεν θα περίμενα κάτι περισσότερο από augmented by Dirac τουλάχιστον στα μεσαία μοντέλα, δηλαδή κάτι που θα είναι περισσότερο ταμπέλα παρά ουσία (μακάρι να διαψευστώ).

Ειδικά στο πεδίο των ενισχυτών AV, κάθε καινούργια φουρνιά έχει το καλό ότι δεν ακυρώνει ό,τι υπήρχε πιο πριν και κάθε νέο feature είναι upgrade. Έτσι πρέπει να δει κανείς και το HDMI 2.1. Το να περιμένει κάποιος σημαίνει πως ρίχνει ζαριά.

Το πολύ πολύ να περίμενα κάποιον λίγο καλύτερο Yamaha με πλήρες YPAO και σχεδίαση των καλών RX-A και εσωτερικά (και όχι του RX-A2A π.χ.) τους επόμενους μήνες και να ζύγιζα τότε τα πράγματα σε σχέση με τους αντίστοιχους Denon Marantz.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Τα τελευταία αρκετά χρόνια (και νομίζω κα πιο παλιά), κάθε χρόνο (Marantz πχ) αλλάζουν μοντέλα στη γκάμα της μέσο/χαμηλής κατηγορίας (σειρά 5ΧΧΧ / 6ΧΧΧ) - ασχέτως που συνήθως οι διάφορες είναι πρακτικά αμελητέες.

Μερικές φορές (σπάνια) αλλάζει τα μεγάλα μοντέλα (σειρά 7ΧΧΧ) ανά 2 χρόνια.

Ακόμα πιο σπάνια (πρακτικα όταν έχει νόημα / όταν θα έπρεπε δλδ να αλλάζουν και τα μικρά μοντέλα) αλλάζει τους μεγάλους pro και τον πολύ μεγάλο AV (σειρά 8ΧΧΧ).

Ειδικά φέτος (με την λειψή υποστήριξη του 2.1 και τα προβλήματα) θεωρώ σίγουρο ότι θα αλλάξει όλα τα μοντέλα.

Θα δούμε....

Πάντως η αναμονή, εφόσον δεν εμποδίζει την κάλυψη άμεση ανάγκης, πάντα είναι μόνο κέρδος (ακόμα και μόνο κοστολογικά).
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,130
Εκεί ψηλά.....
άσε που αυτή η γενιά είναι πανέμορφη Ναθ, ενώ ότι σημερινό κοιτάω σχεδόν δεν βλέπεται...

κάαααπως της Denon είναι οκ..


Eννοεις αυτος που εχω ηδη ?

Μια χαρα ενισχυτες, ουτε HDMI ουτε τιποτα ρε συ....αν εκανε update το λογισμικο του να αποκωδικοποιει Atmos μια χαρα θα ειμουν.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,130
Εκεί ψηλά.....
Αν βέβαια και το ps5 είναι να αργήσει (ή μπορείς να βολευτείς με το earc μέσω TV (φανταζομαι η TV σου υποστηρίζει HDMI 2.1 αλλιώς δεν έχει νόημα η κουβέντα περί HDMI 2.1 στον ενισχυτή)), μπορείς πάλι να περιμένεις τα ώριμα hdmi 2.1 avrs από Σεπτέμβρη.

Ναι τωρα μολις απεκτησα μια LGoled 2020 μοντελο για αυτο και ενδιαφερθηκα να της βρω ταιρι. Το ps5 κανεις δεν ξερει ποτε θα ερθει ετσι κι αλλιως τα παιχνιδια που θελω ακομα δεν εχουν καν αναγγελθει οποτε πιθανον μετα το καλοκαιρι οντως.


Τι εννοεις να βολευτω μεσω EARC (μια θυρα τετοια εχω νομιζω) ?
 
18 June 2006
729
Σε περίπτωση που πάρεις φετεινό ενισχυτή με 2.1 είσοδο (Denon ή Marantz) και PS5, συνδέοντας το PS5 στον ενισχυτή είναι πιθανό να δεις black screen (πληροφορία που γέμισε το ιντερνετ λίγο πριν βγει το playstation και βέβαια μόνο με σήμα 4κ 120HZ)

Τότε λοιπόν συνδέεις το ps5 στην τηλεόραση που σαν φετινό μοντέλο έχει HDMI 2.1 και από την τηλεόραση στέλνεις τον ήχο μέσω e-arc στον ενισχυτή


Ή περιμένεις τα μοντέλα 2021
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,130
Εκεί ψηλά.....
Ολα ροδινα μου τα βγαλατε ρε σεις :ernaehrung004:

Με πεισατε απολυτως να κατσω στα αυγα μου .:worshippy: μεχρι νεωτερας.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Δεν ισχύει πια αυτό με το PS5. Λειτουργεί κανονικά σε 4Κ120Α μέσω του ενισχυτή με ένα power cycle και κάποιες απαραίτητες ρυθμίσεις στο μενού του PS5 όταν πρόκειται για περιεχόμενο τέτοιου τύπου.

https://www.youtube.com/watch?v=cwqMLjXtLyY