Alien [FX]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Alien-01.jpg


IGN



Τηλεοπτική σειρά "Alien" ανακοινώνει το FX. Εμπλέκεται και ο Ridley Scott.

Το FX ανακοίνωσε μία ολοκαίνουρια Alien τηλεοπτική σειρά με επικεφαλής τον δημιουργό των "Fargo" και "Legion", Noah Hawley.

Διαδραματίζεται στο όχι πολύ μακρινό μέλλον και θα είναι η πρώτη Alien ιστορία που λαμβάνει χώρα στη Γη,
με τον Hawley να συνεργάζεται στενά με τον σκηνοθέτη του "Alien", Ridley Scott.

Επίσης, θα αναμείξει "τον διαχρονικό τρόμο της πρώτης Alien ταινίας με την ασταμάτητη δράση της δεύτερης και θα είναι
ένα τρομακτικό, συναρπαστικό ταξίδι που θα αφήσει τους θεατές άναυδους".

Alien is currently in development at @FXNetworks.
The first TV series based on the classic film series is helmed by Fargo and Legion's @noahhawley.
Expect a scary thrill ride set not too far in the future here on Earth. pic.twitter.com/jZe1CRFAZD

- Disney (@Disney) December 10, 2020

Το αρχικό "Alien", που σκηνοθετήθηκε από τον Ridley Scott και γράφτηκε από τον Dan O'Bannon, κυκλοφόρησε το 1979
και έγινε αμέσως τεράστια επιτυχία. Αυτό οδήγησε σε τρία sequel, τα δύο prequel, "Prometheus" και "Alien: Covenant",
διάφορα crossover, βιντεοπαιχνίδια, σειρές κόμικ και πολλά άλλα.

Φήμες για την τηλεοπτική σειρά του Hawley υπήρχαν από το 2018, αλλά τα σχέδια άλλαξαν όταν η Disney εξαγόρασε
την 20th Century Fox και απέκτησε τα δικαιώματα του franchise, oπότε μας ξαφνιάζει αρκετά ότι η εταιρεία αποφάσισε
να αναβιώσει τώρα μέσω του FX on Hulu.

Το 2015 ο αρχικός σκηνοθέτης Ridley Scott είχε συνδεθεί επίσης και με ένα πιθανό "Alien 5" όταν ο Neill Blomkamp
αναζωπύρωσε τις ελπίδες των fans για την επιστροφή της Ellen Ripley με το concept art που είχε φτιάξει για την ταινία.

Αυτές όμως πέθαναν όταν ο Ridley Scott ανακοίνωσε πως η ταινία είχε ουσιαστικά ακυρωθεί.

-------

Ταρατατζουμμμμμ !!!

:music-smiley-005:

 
Last edited by a moderator:

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: ALIEN [FX]

Alien στη Γη... Δεν βλεπω πως μπορει να συνδεθει με το Timeline των Alien και Prometheus. Τα Alien δεν εφτασαν ποτε στη Γη. Στο 4 το πιο κοντινο ηταν μερικα χιλιομετρα πανω απο την ατμοσφαιρα και αυτο δεν ηταν στο κοντινο μελλον αλλα καμια 200 χρονια μπροστα απο το Alien 3 . To ετος 2379.... Το Timeline του Prometheus ειναι καπου στο 2080-2100...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,734
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: ALIEN [FX]



Ridley Scott

Τι παίρνει ο παππούς και δεν μας δίνει!!!
83 ετών..

Σε ησυχία δεν μπορεί να κάτσει !! :D

:worshippy:


Θα τρελλαθουμε με δαυτον (Scott).

Ξεκαθαρα ... θελει ο θανατος να τον βρει ορθιο (... σε καποιο set).
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,734
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: ALIEN [FX]

Alien στη Γη... Δεν βλεπω πως μπορει να συνδεθει με το Timeline των Alien και Prometheus. Τα Alien δεν εφτασαν ποτε στη Γη. Στο 4 το πιο κοντινο ηταν μερικα χιλιομετρα πανω απο την ατμοσφαιρα και αυτο δεν ηταν στο κοντινο μελλον αλλα καμια 200 χρονια μπροστα απο το Alien 3 . To ετος 2379.... Το Timeline του Prometheus ειναι καπου στο 2080-2100...

Τα AvP δεν μετρανε ως canon του timeline ?
Γιατι υπηρξε μια ολοκληρη βασιλισσα στην Ανταρκτικη.
Να μην γλιτωσε κανα facehugger ? Kανα αυγο (κανα τσοφλι) ... ?
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: ALIEN [FX]

Τα AvP δεν μετρανε ως canon ?
Γιατι υπηρξε μια ολοκληρη βασιλισσα στην Ανταρκτικη.
Να μην γλιτωσε κανα facehugger ? Kανα αυγο (κανα τσοφλι) ... ?
Οχι δεν μετρανε . Τα alien και οτι θα εβγαινε απο το Black goo δεν εφτασαν ποτε στην Γη.
Γιατι αν υπονοησει κατι τετοιο η σειρα τοτε ειναι alternate timeline , οπως ειναι εναλλακτικο συμπαν και το avp.

ΥΓ Μαντεψε ποιες ταινιες ειναι στο ιδιο συμπαν με τα Alien :p
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,195
Εκεί ψηλά.....
Re: ALIEN [FX]

Θελει λεφτα πολλα παντως το Alien για να αποδοθει σωστα. Δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος εκτος αν προκειται για limited σειρα.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,823
Μεσευρώπη
Re: ALIEN [FX]

Θελει λεφτα πολλα παντως το Alien για να αποδοθει σωστα. Δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος εκτος αν προκειται για limited σειρα.

Πιο πολλά λεφτά από τα Expanse και Altered Carbon; Δε νομίζω. τώρα πλέον το να φτιάξεις ένα ψηφιακό Xenomorph είναι παιχνιδάκι. Το πρόβλημα είναι το σενάριο, αλλά με το Noah Hawley στα ηνία είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,195
Εκεί ψηλά.....
Re: ALIEN [FX]

Kωστα ειτε ψηφιακο ειτε ρομποτικο η ποιοτητα κοστιζει.....αν ειναι να βλεπω κινηση σαν την δεκαετια του 90 ας το αφησουμε....

Αν παλι ειναι να μην το βλεπω παρα λιγο επισης. Θα μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση να εχουμε επαρκεις σκηνες....με aliens, ειναι πολυ δυσκολα στην απεικονιση τους.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: ALIEN [FX]

Θελει λεφτα πολλα παντως το Alien για να αποδοθει σωστα. Δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος εκτος αν προκειται για limited σειρα.

Εεε.. θα βάλει το χεράκι της η Disney.. :p

αφού η Disney εξαγόρασε την 20th Century Fox και απέκτησε τα δικαιώματα του franchise.. :cool:

Αν ήταν θα έβγαζε ταινία.. αλλά αποφάσισε να βγάλει σειρά.. :cool:
και λογικά θα θέλει να το τραβήξει.. :cool:

δεν το πετάς έτσι εύκολα αυτό..

Θα πήραν τηλ τον Ridley.. και είπε ο Ridley.. Show me the Money !! :laugh:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: ALIEN [FX]

Kωστα ειτε ψηφιακο ειτε ρομποτικο η ποιοτητα κοστιζει.....αν ειναι να βλεπω κινηση σαν την δεκαετια του 90 ας το αφησουμε....

Αν παλι ειναι να μην το βλεπω παρα λιγο επισης. Θα μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση να εχουμε επαρκεις σκηνες....με aliens, ειναι πολυ δυσκολα στην απεικονιση τους.

Νομίζω Ναθ ότι θα το καταφέρουν, και με χαρακτηριστική ευκολία.
Δεν νομίζω ότι θα είναι cgi ολο πάντως.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,734
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Re: ALIEN [FX]

Δεν νομίζω ότι θα είναι cgi ολο πάντως.

Τα xenomorphs ΜΟΝΟ cgi θα ναι.
Οτιδηποτε αλλο θα βουλιαξει (οικονομικα) το project.

Το δυσκολο θα ειναι (και παντα ηταν) η μιξη live-action ηθοποιων και cgi xenomorphs.
Υπαρχει μια χορογραφια κινησεων (μεχρι τις πιο ανεπαισθητες) που δεν ξερω ποσο ευκολα
θα ταιριαξουν.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: ALIEN [FX]

Τα xenomorphs ΜΟΝΟ cgi θα ναι.
Οτιδηποτε αλλο θα βουλιαξει (οικονομικα) το project.

Το δυσκολο θα ειναι (και παντα ηταν) η μιξη live-action ηθοποιων και cgi xenomorphs.
Υπαρχει μια χορογραφια κινησεων (μεχρι τις πιο ανεπαισθητες) που δεν ξερω ποσο ευκολα
θα ταιριαξουν.

Σκέψου ότι τα ιδια props θα χρησιμοποιούνται σε πολλά επεισόδια η και σεζόν.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,734
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: ALIEN [FX]

Παντως στο 4 (Alien Ressurection) ο χρονος που δοθηκε σε μιξη ηθοποιων και cgi ... ηταν ακριβως ο μισος του συνολικου.
Τωρα .... για παραπανω απο δυο ωρες (που σιγουρα θα ειναι η σειρα) .... δεν ξερω ! Ομως ειμαι αισιοδοξος ...
πραγμα σπανιο για μενα :laugh:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,195
Εκεί ψηλά.....
Re: ALIEN [FX]

Νομίζω Ναθ ότι θα το καταφέρουν, και με χαρακτηριστική ευκολία.
Δεν νομίζω ότι θα είναι cgi ολο πάντως.


Ουτε εγω. Τα κοντινα πλανα θαναι μαλλον τιποτα ρομποτικα σιγουρα. Αλλιως πρεπει να rendαρουν για μερες αν τα πανε ολα για cgi
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: ALIEN [FX]

Θα πήραν τηλ τον Ridley.. και είπε ο Ridley.. Show me the Money !! :laugh:

Η Disney θα ξοδέψει κοντά στα $10 δις τον χρόνο σε υλικό του Disney+
Στόχος πάνω από 100 νέοι τίτλοι τον χρόνο.

$8-9 δις τον χρόνο σε υλικό του Disney+, και κοντά στα $14-$16 δις συνολικά μαζί με τα Hulu και ESPN+

https://gr.ign.com/disney-streaming...nta-sta-10-dis-ton-khrono-se-uliko-tou-disney

FX = Hulu

:laugh: