Frame interpolation - Hz - Bit

panos k.

New member
11 February 2019
28
Καλησπέρα σε όλους !!
Θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθειά του φόρουμ ώστε να καταλάβω τις διαφορές μεταξύ frame interpolation , Hz και Bit . Ίσως είμαι απο τους λίγους που μου αρέσει η judder free εικόνα και το soap opera effect ακομα και στις ταινίες . Μου αρέσει αυτή η ομαλότητα της κίνησης και ας καταστρέφει το βιοδιαλυτικό κινηματογραφικό φιλμ . Σαν βασικό κριτήριο για την επιλογη tv αλλα και προβολέα έχω το αν θα καταφέρνει να ''ομαλοποιεί'' την εικόνα χωρις judders . Για παράδειγμα έχοντας τον tw5650 , ενώ έχει F.i όταν το ανεβάζω πάνω απο το normal δημιουργούνται σπασίματα στην εικόνα . Επειδή θα προβώ άμεσα σε αγορά τόσο tv όσο και προβολέα προσπαθώ να κατανοήσω το τί θα αποτελούσε σημαντικό κριτήριο επιλογής λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω . Διαβάζοντας γενικά αντιλαμβάνομαι τι κάνει το καθένα θεωρητικά αλλά πρακτικά δεν καταλαβαίνω αν κάποιο χαρακτηριστικό είναι σημαντικότερο απο τα υπόλοιπα . Εκτός και αν η ομαλότητα ,όπως την αποκαλώ εγώ ,έγκειται και στα τρία αυτα στοιχεία . Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας προκαταβολικά !!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523

panos k.

New member
11 February 2019
28
Απάντηση: Re: Frame interpolation - Hz - Bit

Ευχαριστώ για τις παραπομπές !! Έχει πέσει πολύ διάβασμα ..