Αξιζει η αγορα καρτας ηχου?

Wintersun

New member
20 October 2011
3
Kαλησπερα, εχω αγορασει πριν λιγο καιρο τα Edifier R2750DB


https://www.skroutz.gr/s/19955231/Edifier-R2750DB-Black.html


Αυτη τη στιγμη τα εχω με Optical πανω στη μητρικη μου, η οποια βεβαια ειναι αρκετα παλια.


https://www.asus.com/gr/Motherboards/P7P55DE/


Κατα κυριο λογο για μουσικη τα χρησιμοποιω. Δεν εχω καποιο θεμα, απλα ελεγα για το κατι παραπανω.
Πιστευετε υπαρχει λογος να δωσω χρηματα για να αγορασω καρτα ηχου?
Θα ακουσω διαφορα ή τσαμπα θα τα σκασω?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα , θεωρητικά με ένα εξωτερικό usb dac θα έχεις καλύτερο ήχο αφού τα ενσωματωμένα δεν είναι συνήθως της προκοπής.
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Φαντάζομαι μιλάς για κάρτα ήχου της τάξης των έως 100 , οπότε προσωπική μου άποψη, δεν θα ακούσεις διαφορά.

Από την άλλη μπορείς να πάρεις μιά από κάπου που θα μπορείς να την επιστρέψεις αν δε σου κάνει.
Αν δε σε ενδιαφέρουν οι εγγραφές συμφωνώ ότι ένα dac μάλλον είναι καλύτερη επιλογή.

Αν δε σε ικανοποιεί ο ήχος εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα για άλλα ηχεία. Βέβαια αν αυτά δε θα έχουν οπτική είσοδο, την κάρτα ήχου μάλλον δε θα την γλυτώσεις
 

Wintersun

New member
20 October 2011
3
Σκεφτομουν το πολυ μεχρι 100-150 ναι.
Τα ηχεια μια χαρα ειναι, απλα ειπα μηπως με μια μικρη αναβαθμιση εχω το κατι παραπανω.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Επειδή τα ηχεία του ενδιαφερομένου περιέχουν ήδη το δικό τους ενσωματωμένο DAC, που λειτουργεί με οπτική σύνδεση, δεν είναι σίγουρο ότι θα ακούσει μεγάλη διαφορά συνδέοντας τα μέ ένα ακριβό (για την κατηγορία τους) καλό, ξεχωριστό DAC.

Εκτός αν τα δώσει και πάρει άλλα, καλύτερα ηχεία.

Αλλά τότε ανεβαίνουμε και κατηγορία (ποιοτικά και οικονομικά).
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,895
GLYFADA
Sonus , σχεδόν όποιο dac συνδεθεί αναλογικά στα ηχεία θα είναι καλύτερο από το ενσωματωμένο.
Ειδικά στην κατηγορία 100-150 , όλα τα dac θα είναι καλύτερα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δε διαφωνώ ότι θα υπάρχει βελτίωση, αλλά με της συγκεκριμένης κατηγορίας ηχεία (μεταξύ multimedia και monitor στην οικονομική κατηγορία) αμφιβάλλω αν αξίζει ο κόπος.
Το καλύτερο θα ήταν, αν υπήρχε τρόπος να δοκιμάσει πρώτα με τα ηχεία του κάποιο αυτοτελές DAC και μετά αποφασίζει.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,818
Athens
με αυτά τα ηχεία να ακούσει διαφορά με αλλαγή κάρτας ήχου/dac ολιγον ( για να μην πω πάρα πολύ ) τι δύσκολο.