Asterix [Netflix]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • ΞΞΎΞ±ΞΉΟΞ΅ΟΞΉΞΊΞ?

    Votes: 0 0.0%
  • Ξ ΞΏΞ»Ο ΞΞ±Ξ»Ξ?

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞ±Ξ»Ξ?

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞΟΟΞΉΞ±

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞ±ΞΊΞ?

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά

Planche-Annonce-Netflix.jpg


Netflix




Ανακοινώθηκε anime τηλεοπτική σειρά, έρχεται στο Netflix το 2023

Με πολύ μεγάλη χαρά ανακοινώνω ότι το Netflix και η κορυφαία εκδοτική εταιρεία της Γαλλίας ενώνουν τις δυνάμεις τους για να
παρουσιάσουν τον Αστερίξ, μια θρυλική φιγούρα της γαλλικής ποπ κουλτούρας, σε μια νέα γενιά θεατών από όλο τον κόσμο.
Συνεργαζόμαστε με τη Les Editions Albert Rene του ομίλου Hachette για να δημιουργήσουμε την πρώτη σειρά κινουμένων
σχεδίων μίας σεζόν βασισμένη στον διαχρονικό κλασικό ήρωα. Ο καταξιωμένος Γάλλος δημιουργός και θεατρικός συγγραφέας
Αλέν Σαμπά θα υπογράψει τη σκηνοθεσία, ενώ ο Άλεν Γκόλντμαν (Legende Films) θα αναλάβει την παραγωγή.

Ο Αλέν Σαμπά γνωρίζει καλά αυτό το θρυλικό franchise. Έγραψε και σκηνοθέτησε το Αστερίξ και Οβελίξ: Επιχείρηση Κλεοπάτρα
του 2002, που από τις τόσες πολλές εμφανίσεις του Αστερίξ στην οθόνη θεωρείται η πιο πετυχημένη, καθώς και η τρίτη πιο
εμπορική ταινία στην ιστορία της Γαλλίας. Είμαι ενθουσιασμένη που ο Σαμπά συναντιέται ξανά με τον Αστερίξ για πρώτη φορά
από τότε, και μάλιστα στο Netflix. Η σειρά θα κυκλοφορήσει το 2023.

Με τον Σελέστ Σουρουγκέ από την Albert Rene, συζητάμε εδώ και χρόνια πώς να φέρουμε τον Αστερίξ στο Netflix.
Μέσα από την αγάπη μας για αυτούς τους χαρακτήρες, χτίσαμε μια σχέση εμπιστοσύνης και αμοιβαίου σεβασμού.

Ως Γαλλοκαναδή, και όπως όλοι οι γαλλόφωνοι στον κόσμο, μεγάλωσα με τον Αστερίξ, τον ακόλουθό του, Οβελίξ, και τον πιστό
του σύντροφο Ιντεφίξ. Έχω δει τις ταινίες κινουμένων σχεδίων και έχω διαβάσει τα βιβλία με θρησκευτική ευλάβεια. Αν μου λέγατε,
όταν ήμουν 8 ετών, ότι κάποια μέρα θα ήμουν μέλος της ομάδας που ζωντανεύει αυτούς τους χαρακτήρες... δεν θα σας πίστευα!

Από τότε που έκανε την εμφάνισή του το πρώτο κόμικ με τον Αστερίξ το 1961, έχουν κυκλοφορήσει 38 τεύχη σε 111 γλώσσες και
διαλέκτους, ενώ το 39ο αναμένεται να κυκλοφορήσει αργότερα μέσα στον χρόνο. Επίσης, από το 1967 έχουν κυκλοφορήσει 15 ταινίες.
Οι ιστορίες αυτές αφηγούνται τις επικές περιπέτειες του καβγατζή πολεμιστή και των προκλητικών άξεστων συντρόφων του που
προστατεύουν μια πολύ μικρή γωνιά της αρχαίας Γαλατίας από τους αδέξιους Ρωμαίους εισβολείς. Οι φαν περιμένουν με ανυπομονησία
την κυκλοφορία νέων τευχών και ταινιών, ιδίως στη Γαλλία, την Ιταλία, τη Γερμανία και τον Καναδά. Πάντοτε αισθανόμουν τη
διαχρονικότητα του μοναδικού ύφους του χιούμορ των Γκοσινί και Ουντερζό. Γι' αυτό ο Αστερίξ είναι τόσο ιδιαίτερος,
απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες και δεν γνωρίζει σύνορα.

Η σειρά μας θα είναι μια προσαρμογή του κλασικού τεύχους Ο Αγώνας των Αρχηγών όπου οι Ρωμαίοι, μετά τις συνεχείς προσβολές
του Αστερίξ και των συγχωριανών του, προκαλούν μια διαμάχη ανάμεσα στους αντίπαλους Γαλάτες αρχηγούς και προσπαθούν να
διορθώσουν την κατάσταση απάγοντας έναν δρυίδη μαζί με το άκρως απαραίτητο μαγικό του φίλτρο. Δεν αποκαλύπτω πολλά
λέγοντας ότι το σχέδιο στραβώνει.

Είμαι ενθουσιασμένη που παρουσιάζω τον Αστερίξ, τον Οβελίξ και τον Ιντεφίξ σε μια νέα γενιά φαν από όλο τον κόσμο.






 
Last edited: