φθηνό projector lift για οροφή απο που?

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Η απορία μου είναι η εξής:

Μιας και πρόσφατα αγοράσαμε νέο σπίτι και είμαστε στην "κατασκευή" διαφόρων λεπτομερειών του, σκεφτόμουν τι να κάνω με τον προβολέα...
λύση 1: κρεμαστός με βάση στήριξης στο ταβάνι
λύση 2: κρεμαστός μέσα σε γυψοσανίδα με χρήση projector lift είτε μηχανικού είτε ηλεκτροκίνητου.

Γυψοσανιδάς θα μπεί ούτως ή άλλως οπότε αυτό δεν είναι εμπόδιο στο να αποφασισω υπερ του ενός ή του άλλου. Όμως σκέφτομαι το κόστος ενος projector lift είτε αυτό αγοραστεί είτε κατασκευαστεί (σε περίπτωση κατασκευής προφανώς αυτό θα είναι μηχανικό).

Έχει κάποιος ιδίαν γνώση επι του θέματος? Υπάρχει κάποιο site που θα μπορούσε να μου δώσει ιδέες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Γιάννης
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Μονο Γιαννη μου να φροντισεις να καθεσαι οταν θα ρωτησεις για τιμες.:flipout:

Δε μιλω για το συγκεκριμενο καταστημα μονο. Τα λιφτ ειναι λιγο "τσιμπημενα" γενικως ...:guitarist:
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Επειδή πήρα σε εναν ελληνα αντιπρόσωπο, έμαθα για τιμή 1700 ευρώ !!! Δε λέω, πολύ καλή πατέντα αλλά με 1700 ευρώ παίρνω εναν TW-1000!!! Κι ας τον κρατάω στο χέρι μου για να προβάλλω στο πανι!

Πιθανόν να ρωτήσω κι εκεί που μου είπες Δώρε, σ'ευχαριστώ!
 

doros

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,411
Ηράκλειο Αττικής
Απάντηση: Re: φθηνό projector lift για οροφή απο που?

Επειδή πήρα σε εναν ελληνα αντιπρόσωπο, έμαθα για τιμή 1700 ευρώ !!! Δε λέω, πολύ καλή πατέντα αλλά με 1700 ευρώ παίρνω εναν TW-1000!!! Κι ας τον κρατάω στο χέρι μου για να προβάλλω στο πανι!

Πιθανόν να ρωτήσω κι εκεί που μου είπες Δώρε, σ'ευχαριστώ!

Ρώτα, δε νομίζω πως θα είσαι σε τέτοια τιμή. Ρώτα, έτσι απλώς πληροφοριακά...
 

wind

AVClub Enthusiast
14 November 2006
988
GLYFADA
Υπαρχει και μια εταιρια που λεγεται LECTRONICS σε καλες τιμες καπου στην Νεα Φιλαδελφεια νομιζω. Με λιγο ψαξιμο θα την βρεις. Επισης υπαρχουν γυψοσανιδες οροφης ειδικα για τετοιες κατασκευες. Ρωτα τον γυψοσανιδα και εαν δεν ξερει ρωτα αλλον. Εαν βαλεις γυψοσανιδα μην ξεχασεις να περασεις εναν χοντρο σωληνα ωστε να περασεις ολα τα απαραιτητα καλωδια. Καλη επιτυχια.
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
τη λέξη αγορά γιατί εντός εισαγωγικών? Δε το "πιάνω"...

Το καλύτερο που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι απο Ολλανδία ενα με τηλεκοντρόλ με έξοδα μεταφορικά στα 500 ευρώ.

Θα δείξει, θα ψάξω λίγο ακόμα εντός των συνόρων κι αν δεν βρω τπτ θα πάω μάλλον προς Ολλανδία μεριά... αν δεν καταλήξω λόγω κόστους σε απλή βάση κρεμασμένη στο ταβάνι.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Κι αν το αγορασεις απο Ολλανδια, ποιος θα το τοποθετησει μετα? Δεν θα θελει κι εκει πληρωμη? Θα θελει και ειδικο σχεδιασμο η γυψοσανιδα πανω απο ολα (σωστη αποσταση απο ταβανι).
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Πάνο μου ούτως ή άλλως και απο Ελλάδα με 1700 ευρώ η τοποθέτηση και οι γυψοσανίδες ήταν πάλι δική μου υπόθεση όπως μου είπαν. Η άγορά του και ΜΟΝΟ κοστίζει 1700 ευρώ!
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
μην βαλεις λιφτ αν σκεφτεσαι καποια στιγμη να αλλαξεις προβολεα
γιατι το λιφτ θα πρεπει να αλλαξει θεση επειδη δεν εχουν ολοι οι προβολεις στην ιδια θεση το φακο τους
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
μην βαλεις λιφτ αν σκεφτεσαι καποια στιγμη να αλλαξεις προβολεα
γιατι το λιφτ θα πρεπει να αλλαξει θεση επειδη δεν εχουν ολοι οι προβολεις στην ιδια θεση το φακο τους:ADFADF1:
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: φθηνό projector lift για οροφή απο που?

Δυστυχώς δεν ξέρω Γερμανικά...

Ουτε εγω. Κανονισα οτι ηθελα μεσω mail στα Αγγλικα. Ο Γερμανος ηταν ευγενεστατος, μου ελυσε οτι αποριες ειχα, μου υπεδειξε το καταλληλο μοντελο, αυθημερον εκανε αποστολη και αυθημερον μου εδωσε tracking number.
Τι αλλο να χρειαστω?
Αν παλι και με τα αγγλικα δεν τα καταφερνεις εχεις 2 επιλογες. Η μια να σε βοηθησει καποιος φιλος σου και η αλλη να χρησιμοποιησεις κατι σαν αυτο:
http://www.otenet.gr/otenet/info/systran/
Ελπιζω να βοηθησα λιγο -bye-
 

Episkeptis55

New member
9 January 2012
1
επειδή με ενδιαφέρει το θέμα για projector lift, πού κατέληξε εν τέλει αυτή η ιστορία? βρέθηκε κάτι καλό και φτηνό?
ευχαριστώ πολύ
Βασίλης