Service & Ιμάντας για DUAL

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Αγαπητοί,

αγόρασα μεταχειρισμένο πριν κάποιους μήνες ένα πικάπ DUAL 505/4, και ο άνθρωπος που μου το έδωσε μου είπε ότι είχε χρειαστεί κάποια στιγμή να αλλάξει ιμάντα αλλά δε βρήκε και έβαλε κάποιον άλλο που δεν ταίριαζε και έκανε κάποια πατέντα.
Υπάρχει κάποιο κατάστημα που να ασχολείται, ώστε να το πάω να τσεκάρουν γενικά το πικαπ αλλά και ειδικά τον ιμάντα και αν χρειαστεί να τον αλλάξουν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

SaSi

New member
7 December 2007
16
Να εύχεσαι η πατέντα που έκανε για να ταιριάξει τον ιμάντα να μήν είχε οριστικές επιπτώσεις (κοψίματα - κολλήματα).

Οι ιμάντες των πικάπ της Dual δεν είναι κάτι το εξειδικευμένο - όπως και αρκετών άλλων πικάπ. Υπάρχουν σε καταστήματα ηλεκτρονικών, πέρα από την αντιπροσωπεία - service που αναρωτιέμαι αν θα υπάρχουν πλέον.
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ξέρετε αν η αλλαγή απαιτεί κάποια ιδιαίτερη προσοχή/εμπειρία ώστε να το πάω σε κατάστημα, ή είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου?
 

triangle

AVClub Enthusiast
2 July 2006
813
ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ξέρετε αν η αλλαγή απαιτεί κάποια ιδιαίτερη προσοχή/εμπειρία ώστε να το πάω σε κατάστημα, ή είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου?[/QUOT
E]

Και μονο σου μπορεις..ΤΟ service ειναι αυτο....DUAL ΣΝΑΙΝΤΕΡ ΕΛΛΑΣ Α.Ε.Β.Ε., ΙΩΑΝΝΟΥ ΦΩΚΑ, ΓΑΛΑΤΣΙ, 210.2224.306:ernaehrung004:
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Επανέρχομαι...
Τελικά μόλις χθες κατάφερα και έστησα πικαπ, ενισχυτή, έφερα τα βινύλια σπίτι και... :chinscratch: :chinscratch:
Το πλατω του πικάπ ξεκινάει μία σε 5 δευτερόλεπτα, μία σε 10, μία αμέσως. Επίσης, μου φαίνεται ότι ακούγεται "κάπως", κυρίως τα πρίμα είναι θολά σε βαθμό παραξήγησης.

Οπότε αγαπητοί συμφορουμίτες, μήπως ξέρετε κανένα καλό μαγαζί (Αθήνα) που μπορώ να πάω το πικαπ να το δουν συνολικά και να κάνουν μία γενική διάγνωση (χωρίς να μου κόψουν τον ποπό αν είναι δυνατόν)?

Thanks!
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Δεν πηγες στο service της DUAL που σου ειπε ο triangle?
Απλα δεν ειναι στο Γαλατσι πια ειναι στη Λυκοβρυση.
Εγω τον εχω ηδη χρησιμοπιησει, δεν ειναι κακος ο τεχνικος που εχουν.
Ειχα παει για ενα DUAL CS-430.
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Φίλε από το Δεκέμβρη που ήταν το τελευταίο post, το πικαπ ήταν στην άκρη οπότε και δεν ασχολήθηκα. Χθες το έβγαλα, και να σου πω την αλήθεια σκέφτηκα μήπως το να το πάω σε κάποιον ανεξάρτητο "μάστορα" με εμπειρία είναι καλύτερο (και από άποψη αποτελέσματος και από άποψη τιμής).
Αφού τους προτείνεις, θα κάνω και εκεί ένα τηλέφωνο να δω τι παίζει.

Ένα κατάστημα Ορφέας που έχω δει να αναφέρεται σε διάφορα thread σχετικά με πικάπ?
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Φιλε gedi οταν λες το εστησες σημαινει οτι αλλαξες τελικα τον ιμαντα? Το ανοιξες να δεις τι πατεντες εχει κανει ο προκατοχος του?
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Όχι φίλε μου, το Δεκέμβρη είχα αποφασίσει να ασχοληθώ και είχα ανοίξει αυτό το thread, αλλά δεν είχα έπιπλο να το βάλω κάπου ψηλά, και συνειδητοποίησα ότι τοποθέτηση χαμηλά σε συνδυασμό με τον πιτσιρικά = :smash: :bang:
Οπότε το πικαπ μπήκε στο ντουλάπι και ξαναβγήκε και στήθηκε (εννοώ συνδέθηκε) μόλις πριν 4 μέρες που πήρα καινούριο έπιπλο.
Μέχρι τώρα δεν το έχω πειράξει καθόλου, απλώς το άκουσα λίγο και με βάση το ηχητικό αποτέλεσμα και αυτά που μου είπε ο πωλητής νομίζω ότι καλό θα ήταν να το τσεκάρει κάποιος και να μου πει ιμάντας ok ή όχι, κεφαλή ok ή όχι κλπ.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Αρα λοιπον πρωτα το ανοιγεις για να δεις αν υπαρχουν πατεντες/αλλαγες μεσα. Βαλε και φωτο αν θες να το δουμε το εσωτερικο κι εμεις....

Αλλαγη τον ιμαντα (και το μικρο ιμαντα του pitch) και -μαλλον σιγουρα- χρειαζεται φρεσκα λαδακια για να γυριζει ανετα το μοτερ και το πλατο.

Οσο για κεφαλη θ' ακουσεις και θα κρινεις αν θελει αλλαγη αλλα πριν απ' αυτο βεβαιωσου οτι η βελονα ειναι ενταξει... για καλο και για κακο αλλαξε την (αληθεια τι κεφαλη εχει?)

Τελικα αυτα τα πικαπ ειναι τιμια μηχανακια και πολυ πιθανο με ελαχιστο κοστος στο τελος να παιζει μια χαρα.-bye-
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Τελικά το πήρα απόφαση ότι χρόνος δεν υπάρχει καθόλου και δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ να το κοιτάξω μόνος μου.
Οπότε πήρα τηλ. στο service της Dual που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω.
Ο άνθρωπος στο τηλέφωνο ήταν πολύ συνεννοήσιμος και τελικά μου είπε ότι δεύτερο χέρι και ηλικία 16-17 ετών κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει γενικό service το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα πάει γύρω στα 150 (απ'ότι κατάλαβα περιλαμβάνει άνοιγμα/κλείσιμο, λάδια, γράσσα, ιμάντες, κεφαλή -η τελευταία μόνο αν χρειάζεται- και ότι άλλο ψιλό προκύψει).
Επειδή δεν έχω ιδέα, πως σας φαίνεται σαν τιμή?
Υπάρχει κάποια εναλλακτική - εκτός από το να το κάνω εγώ γιατί δεν υπάρχει περίπτωση...
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Τελικά το πήγα στο service της Dual, όπου όπως λέει και ο φίλος παραπάνω ο τεχνικός είναι όντως καλός.
Το άνοιξε επιτόπου, άλλαξε τους ιμάντες και τα καλώδια ήχου, έκανε ένα γενικό καθάρισμα/γρασσάρισμα, συμμάζεψε κάτι ψιλοκαγκουριές που είχε κάνει ο προηγούμενος που το είχε ανοίξει, τσέκαρε και με δυο-τρία βινύλια την κατάσταση κεφαλής-βελόνας και σε μία ώρα το πήρα κι έφυγα. :a0210:
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Μιας και επισκεφθηκες τωρα την αντιπροσωπεια ειδες αν συνεχιζουν την εισαγωγη νεων πικαπ DUAL ή εχει μεινει μονο το σερβις της εταιρειας?
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Φίλε Σταύρο να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα, και επειδή μπήκα κατ'ευθείαν στο χώρο του service δεν είδα κιόλας...
Αν θέλεις να ρωτήσεις το τηλέφωνο είναι 210-2224306.
 

john reel to reel

Established Member
16 December 2008
282
Τελικά το πήγα στο service της Dual, όπου όπως λέει και ο φίλος παραπάνω ο τεχνικός είναι όντως καλός.
Το άνοιξε επιτόπου, άλλαξε τους ιμάντες και τα καλώδια ήχου, έκανε ένα γενικό καθάρισμα/γρασσάρισμα, συμμάζεψε κάτι ψιλοκαγκουριές που είχε κάνει ο προηγούμενος που το είχε ανοίξει, τσέκαρε και με δυο-τρία βινύλια την κατάσταση κεφαλής-βελόνας και σε μία ώρα το πήρα κι έφυγα. :a0210:
Μπορεις να μου δωσεις την νεα διευθηνση - τηλεφωνο της αντιπροσωπιας στη Λυκοβρυση. Χιλια ευχαριστω.
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Τα στοιχεία είναι:
ΣΝΑΪΝΤΕΡ ΕΛΛΑΣ
210-2224306
Χανίων 1
Λυκόβρυση

Αν πας από κει, στο πλάι του κτιρίου -όπως το κοιτάς στα δεξιά σου- έχει κάτι σαν στενό/αδιέξοδο.
Μπαίνεις εκεί και μετά από λίγα μέτρα θα δεις ταμπελάκι "ΣΝΑΪΝΤΕΡ ΕΛΛΑΣ". Στο λέω γιατί όταν φτάσεις μπροστά στο κτίριο δεν φαίνεται τίποτα και στην αρχή νόμιζα ότι έκανα λάθος...
 

Dualservice

New member
24 June 2009
1
Service DUAL

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ SCHNEIDER HELLAS ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ SERVICE ΤΗΣ DUAL ΕΚΛΕΙΣΕ ΣΤΙΣ 23-06-2009.

:idea:ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ SERVICE ΤΩΝ DUAL ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΣ ΕΠΟΙΚΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

ΌΝΟΜΑ : ΧΡΗΣΤΟΣ
ΕΠΏΝΥΜΟ : ΣΕΜΕΡΤΖΙΔΗΣ
ΤΗΛ. : 6977 814510
ΕΙΜΑΙ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΣ DUAL ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 15 XΡONIA KAI ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.