sos Classe'

delfos

New member
11 October 2006
34
Καλησπέρα μπαίνω αμέσως στο θέμα:
Classe' 301 όταν τον ανοίγω κάνει το πρώτο test και αμέσως μετά ρίχνει την ασφάλεια στον πίνακα.Τι βραχυκύκλωμα μπορεί να το προκαλει αυτό
παρακαλώ οι απάντήσεις με το μαλακό.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα. Με Copland, όχι με Classe. Συνέβαινε μόνον όταν η θερμοκρασία ήταν πολύ χαμηλή (<10 C μέσα στο σπίτι). Φαίνεται απλά ότι όταν ξεκινάει ο ενισχυτής τραβάει στιγμιαία πολύ ρεύμα και η ασφάλεια του πίνακα δεν το αντέχει. Ούτε ο ενισχυτής έχει πρόβλημα, ούτε ο ηλεκτρολόγος είδε κάτι στραβό στον πίνακα. Άλλαξα την ασφάλεια και ησύχασα.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,163
127.0.0.1
Τα καλώδια είναι πολυκαιρισμένα, έχεις πολλές συσκευές πάνω τους, ή η ασφάλεια είναι πολύ παλιά.
Αν αλλάξεις ασφάλεια ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μην βάλεις μεγαλύτερη. Μπορεί τα καλώδια να μην αντέξουν.
 

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Προφανώς στερείται κυκλώματος soft start... Η του βάζεις,η τραβάς γραμμή απο τον πίνακα και βλέπεις....
 

delfos

New member
11 October 2006
34
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά ίσως θα έπρεπε να σας δώσω κάποιες επι πλέον λεπτομέρειες:
η κάθε πρίζα έχει δική της γραμμή μεχρι τον πίνακα
οι παροχές ρεύματος είναι καινούριες
ο ενισχυτής έχει soft start και ελέγχει τα δύο κανάλια χωριστά φαντάζομαι,
γι'αυτό κάνει δύο τεστ και μετά ένα τρίτο πριν λειτουργήσει (ακούγονται δηλαδή τρία ρελέ πριν ξεκινήσει).Τώρα δεν ακούγεται κανένα, αναβοσβύνει το led τρεις φορές και ρίχνει την ασφάλεια σε όλες τις πρίζες που τον έβαλα.
Αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται εσωτερικά θα με βοηθούσε ίσως και στην
εκτίμηση του κόστους της αποκατάστασης αν χρειάζεται.
 

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Αρα δεν ανάβει ο ενισχυτής....εχει βλάβη... άλλη περίπτωση αυτή,που εγώ προσωπικά αν δεν τον δώ ,δεν μπορώ να εκφέρω άποψη... Μπορεί να συμβαίνει απο πολλές αιτίες,αλλά απο ρδώ τι να σου πώ... Θέμα εγγύησης ''παίζει''? Αν ναι,τον πάς,αλλα αν όχι,αν είσαι απο Αθήνα ίσως μπορώ να του ρίξω μια ματιά,κατόπιν συννενόησης βέβαια...
 

delfos

New member
11 October 2006
34
Ατυχώς δεν μένω στην Αθήνα και δεν γνωρίζω και κανένα μάστορα που να μπορώ να εμπιστευθώ αν εχετε κάποιον υπ'όψη σας θα μπορούσα να τον στείλω για διάγνωση και επισκευή
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: sos Classe'

Ατυχώς δεν μένω στην Αθήνα και δεν γνωρίζω και κανένα μάστορα που να μπορώ να εμπιστευθώ αν εχετε κάποιον υπ'όψη σας θα μπορούσα να τον στείλω για διάγνωση και επισκευή

Δεν καταλαβαίνω.Γιατί όχι στο σέρβις της αντιπροσωπείας;
 

delfos

New member
11 October 2006
34
νομίζω οτι οχρόνος των εταιριών ειναι διαφορετικός απο τον δικό μας
 

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Εγω δεν εχω να προσθέσω κάτι άλλο,ούτε να βοηθήσω απο εδώ.Ο άνθρωπος ας πράξει αυτό που εκείνος θεωρεί καλύτερο,τόσο για το μηχάνημά του,όσο και για την τσέπη του και την υπομονή του...
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Υποψιάζομαι λάθος στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

Δοκίμασε τα ακόλουθα με τη σειρά που θα σου πω.

1. Μετέφερε τον ενισχυτή από το σημείο που τον έχεις τώρα σε ένα άλλο σημείο στο σπίτι, εκεί οπου υπάρχει μια άλλη πρίζα επίτοιχη σούκο που ανήκει στην παλαιά καλωδίωση του σπιτιού.

2. Αλλαξε το καλώδιο ρεύματος με ένα κοινό τυποποιημένο καλώδιο σαν αυτό που χρησιμοποιούν τα PCs/

3. Συνέδεσε τον ενισχυτή κανονικά στο ρεύμα με το απλό καλώδιο ρεύματος χωρίς να έχεις συνδέσει άλλα καλώδια επάνω στον ενισχυτή.

4. Αναψέ τον και πες μου πως συμπεριφέρεται .


Υ.Γ Στη συνέχεια καλείς τον ηλεκτρολόγο σου και του λες να με πάρει τηλέφωνο για να του πω τι πρέπει να κάνει.
 
Last edited:

delfos

New member
11 October 2006
34
Αξιότιμε King δεν ασχολήθηκα περισσότερο με το θέμα γιατί είμαι σε περίοδο μετακόμισης, εν μέσω Χριστουγέννων καταλαβαίνεις οτι προέχουν άλλα ...
(δεν ζω μόνος)πάντως το ηλ/κό δίκτυο είναι ολόκληρο καινούριο.
 
23 December 2007
1,681
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Το πρόβλημα είναι σαφέστατο οτι είναι στον ενισχυτή και οχι στην εγκατάσταση του σπιτιού.Νομίζω οτι μόνο η αντιπροσωπία μπορεί να δόση λύση. Αν μπορείς στείλε ενα mail στο εργοστάσιο να δεις τι θα σου πουν,αν σου πούν. Ετσι θα τεστάρεις και πόσο σωστοί είναι.
 

delfos

New member
11 October 2006
34
Καλησπέρα σε όλους. Πλησιάζουν πάλι τα Χριστούγεννα ο ενισχυτής είναι στο service που μου υπέδειξε η αντιπροσωπεία και ακόμη δεν γνωρίζω τι φταίει.
Μάλλον πραγματι έχουν Αλλη μονάδα μέτρησης του χρόνου.(Ακόμη δεν έχει
γίνει η διάγνωση.Ούτε που τολμώ να σκεφτώ το κοστολόγιο αν χρεώνουν με την ώρα...)
 

zxcv

AVClub Enthusiast
6 August 2008
931
Καλησπέρα σε όλους. Πλησιάζουν πάλι τα Χριστούγεννα ο ενισχυτής είναι στο service που μου υπέδειξε η αντιπροσωπεία και ακόμη δεν γνωρίζω τι φταίει.
Μάλλον πραγματι έχουν Αλλη μονάδα μέτρησης του χρόνου.(Ακόμη δεν έχει
γίνει η διάγνωση.Ούτε που τολμώ να σκεφτώ το κοστολόγιο αν χρεώνουν με την ώρα...)

Από πέρυσι ;;;