PC Sound Card Probes

18 June 2006
523
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε.

Θέλω να δοκιμάσω ένα πρόγραμμα το οποίο μετατρέπει την κάρτα ήχου του PC/laptop σε γεννήτρια συχνοτήτων. Αυτό που θέλω είναι απλά να συνδέσω την κάρτα ήχου στην είσοδο του καναλιού 1 του παλμογράφου μου και ενεργοποιώντας το software να παράγω ένα ημίτονο.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν γνωρίσω πώς ακριβώς θα συνδέσω την κάρτα ήχου. Η Speaker out έξοδος είναι στεροφωνική αλλά εγώ δεν θέλω αυτό φαντάζομαι. Εγώ θέλω να πάρω μόνο του ενός καναλιού την έξοδο και να την οδηγήσω στην είσοδο του παλμογράφου. Πώς και με τι καλώδια θα γίνει η σύνδεση? Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω καλώδια από ακουστικά κόβοντας τα δύο άκρα που οδηγούν στα ακουστικά και χρησιμοποιώντας μόνο το ένα από αυτά. Παίζει κάτι τέτοιο?
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Για να παρεις σήμα από το ενα κανάλι της καρτας ήχου, αντι για καλώδιο ακουστικών, μπορεις να χρησιμοποιήσεις καλώδιο που απο την μια εχει ιδιο stereo jack σαν των ακουστικών και απο την αλλη RCA και να κοψεις τo ενα RCA αν θες. Τωρα θα μου πεις τι αλλαζει. Συνηθως αυτα τα καλωδια ειναι πιο χοντρα (= πιο ανθεκτικα) και με πυκνότερο μπλενταζ από οτι των ακουστικών. Θα το δουλεψεις και πιο ευκολα.
l_00003667.jpg
 
Re: Απάντηση: PC Sound Card Probes

Σωστά καλύτερη ιδέα !

Πας σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και αγοράζεις ένα φις καρφί στερεοφωνικό 3.5 mm, ένα RCA αρσενικό και 1-1,5 μέτρο καλώδιο μπλεντάζ. Κατασκευάζεις το καλώδιο μετατροπής μόνος σου (αν θυμάμαι καλά, η κεντρική επαφή του φις είναι το αριστερό κανάλι).

Στο κάτω-κάτω βρε παίδες, κατηγορία DIY είναι εδώ...-bye-

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν ακολουθήσεις τη συμβουλή του JohnJohn που αναφέρεται λίγο πιο πάνω και κόψεις το ένα RCA, υπάρχει περίπτωση να βραχυκυκλώσεις την έξοδο του αντιστοίχου καναλιού της κάρτας. Καλύτερα να μην το πειράξεις - απλώς δεν το χρησιμοποιείς (το αφήνεις στον αέρα).
 
18 June 2006
523
Thanks Βαγγέλη κατάλαβα. Ούτως η άλλως δεν χρειάζεται να κόψω τίποτα. Γενικά τώρα τι λέτε αξίζει ένα PC + sound card + software γιά function generator (γιά 20Ηz - 20ΚΗz βέβαια) ? Δεν είμαι σίγουρος αν θα καταφέρει να βγάλει ένα ημίτονο χωρίς παραμόρφωση, αλλά απόψε το βράδυ θα μάθω! Αν τελικά δεν δουλέψει σωστά πάω γιά πραγματική γεννήτρια... Αλλιώς γλύτωνω λεφτά!!!
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Re: Απάντηση: PC Sound Card Probes

Πας σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και αγοράζεις ένα φις καρφί στερεοφωνικό 3.5 mm, ένα RCA αρσενικό και 1-1,5 μέτρο καλώδιο μπλεντάζ. Κατασκευάζεις το καλώδιο μετατροπής μόνος σου (αν θυμάμαι καλά, η κεντρική επαφή του φις είναι το αριστερό κανάλι).

Στο κάτω-κάτω βρε παίδες, κατηγορία DIY είναι εδώ...-bye-

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν ακολουθήσεις τη συμβουλή του JohnJohn που αναφέρεται λίγο πιο πάνω και κόψεις το ένα RCA, υπάρχει περίπτωση να βραχυκυκλώσεις την έξοδο του αντιστοίχου καναλιού της κάρτας. Καλύτερα να μην το πειράξεις - απλώς δεν το χρησιμοποιείς (το αφήνεις στον αέρα).

Φυσικα αν κοψεις ενα ομοαξονικό καλώδιο μονο και μονο για να το κόψεις και το αφησεις ετσι, υπαρχει ο κινδυνος βραχυκυκλώματος των δυο αγωγων. Εννοούσα ότι "αν θελει", δηλαδή αν χρειαζεται αντι για RCA να προσαρμόσει αλλου τυπου φις, τοτε κοβει το ενα απο τα 2 RCA και κανει την ακρη αυτή ότι θελει ( προσαρμόζει κροκοδειλακια κτλ)

Επισης ο λόγος που προτεινα το ετοιμο καλώδιο ειναι γιατι στο στερεοφωνικο μικρό jack αν δεν γινει προσεκτική δουλεια, ειναι ευκολο καποια στιγμη με απροσεκτη χρήση (συστροφη του καλωδίου) να ακουμπησουν οι επαφες μεταξυ τους μεσα στο βυσμα.
 
18 June 2006
523
Λοιπόν από πρώτη δοκιμή με εσωτερική κάρτα ήχου του laptop, το ημίτονο βγαίνει αρκετά καλό αλλά εμφανίζει λιγάκι θόρυβο και κάποιο πάχος στο σήμα ιδιαίτερα στις κορυφές της καμπύλης. Το τετράγωνο σήμα δεν βγαίνει σωστό. Το τριγωνικό σχεδόν άψογο.

Δεν ξέρω τελικά αν αξίζει να πάω σε εξωτερική USB κάρτα ήχου (γιά καλύτερο σήμα λιγότερο θόρυβο) ή με τα ίδια περίπου χρήματα να χτυπήσω μία γεννήτρια από ebay μεταχειρισμένη βέβαια.