Nέο HTPC

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Για χαρά και απο μένα.Ξεκίνησα σιγά σιγά και εγώ να αγοράζω κομμάτι κομμάτι το νέο μου Htpc.Κουτί πήρα αυτό=> www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=936502
Μητρική=> www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1051857
Επεξεργαστής ο 6850 της Intel
Μνήμη σκέφτομαι να βάλω αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554742 ή αυτή www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554811. Κάρτα γραφικών θα πάρω την 3870 της Sapphire. Tροφοδοτικό αγόρασα αυτό www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=935638.
Τέλος θα αγοράσω 2 δίσκους της Samsung 500 gb ο καθένας. Για ηχεία αγόρασα τα www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978217&product=735345.
Έχω τις παρακάτω ερωτήσεις:Ποιες μνήμες ram να επιλέξω? Δεν θέλω να δώσω πάνω από 130 ευρώ.Να προτιμήσω 2gb μνήμες στα 1066Μhz ή 4gb στα 800Mhz? Tα ηχεία πώς να τα συνδέσω μιας και έχω και το PS3? Γίνεται να είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένα με το htpc αλλά και με το ps3 και ανάλογα τί θέλω να χρησιμοποιήσω να τα επιλέγω μέσω του menu της tv?
Επειδή θέλω να μην είναι θορυβώδες και μιας και θα το συνδέσω μόνος μου,έχετε να μου προτείνετε κάποιες λύσεις για να περιορίζεται ο θόρυβος από τους δίσκους? Έχω ακούσει κάτι για λαστιχάκια κλπ... Από ανεμιστηράκια ποιά μου προτείνετε να πάρω,κριτήριο πρώτα απ όλα είναι η χαμηλή θερμοκρασία και μετά ο θόρυβος.Τέλος ποιά η γνώμη σας για τη μητρική? Ευχαριστώ,περιμένω την πολύτιμη βοήθειά σας!
 
Last edited:

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Κατά αρχή καλορίζικο το νέο pc.
Το κουτί που διάλεξες είναι πανέμορφο και το γενικό σύνολο πολύ καλό.
Από τις ερωτήσεις σου θα σου απαντήσω σε αυτήν για τα Logitech Z-5500.
Θα συνδέσεις με τις αναλογικές που θα βρεις μέσα στην συσκευασία των Logitech τα ηχεία με το pc
και θα πάρεις μια optical για το ps3, τόσο απλά.
Σου μένει μετά μια ελεύθερη coax που μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε κανένα dvd.
Την επιλογή το τι θα ακούς κάθε φορά την κανείς από τα Logitech πολύ εύκολα.
Αυτά και πάλι καλορίζικο το μηχάνημα και να το χαρείς με το παραπάνω.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Ευχαριστώ πολύ! Βέβαια μέχρι να το ολοκληρώσω θα χρειαστώ περίπου 15 μέρες ακόμα μιας και προς το παρόν έμεινα λίγο άφραγκος (ξανα?)! Ακολουθεί χαζή ερώτηση: Η optical θα συνδεθεί μεταξύ sub και ps3 έτσι? Οπότε μέσω του Panel των ηχείων λογικά θα αλλάζω oπoτε θέλω το ένα με το άλλο.Πόσο κοστίζει το καλώδιο αυτό(οptical)?Αυτό που μου αρέσει με το κουτί είναι το υδραυλικό σύστημα που ανοίγουν τα πορτάκια του!:ADFADF1:
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Όλες οι συνδέσεις γίνονται πάνω στο decoder που διαθέτουν τα Logitech
αυτό με την μπλε οθόνη που βλέπεις στην φωτογραφία
και από εκεί γίνονται οι αλλαγές και οι ρυθμίσεις του ήχου.
Όσο για την optical εγώ έχω αυτή
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977513&product=948721
στο 1m και είμαι ευχαριστημένος.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Χίλια ευχαριστώ christian! Δεν τα έχω βγάλει από το κουτί τους ακόμα,αύριο θα τα συνδέσω στο παλιό pc που έχω να δω πως ακούγονται.Οι εντυπώσεις από αυτά? Μιας και είδα ότι τα έχεις και εσύ:firstprize: Παρεπιπτόντως πρέπει να είμαι ο μόνος άνθρωπος που κατάφερε να τα αγοράσει από το e-shop στη Στουρνάρη και να τα πάει με τα χέρια στη Δάφνη! Πραγματικά είμαι 2 μέρες κομμάτια μετά από αυτό που πέρασα,ασήκωτο αυτό το sub τελικά!
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Πλάκα κανείς αυτά δεν σηκώνονται ούτε για δέκα μετρά.
Εγώ τα έχω βάλει να αναλάβουν όλο τον ήχο του συστήματος και μπορώ να πω ότι δεν με έχουν απογοητεύσει.
Για τα λεφτά που ζητάν δεν το συζητώ είναι πολύ τίμια.
Βέβαια άλλο πράγμα ένας ενισχυτής με ένα set 5.1 αλλά και άλλα λεφτά…
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Re: Απάντηση: Nέο HTPC

Βέβαια άλλο πράγμα ένας ενισχυτής με ένα set 5.1 αλλά και άλλα λεφτά…


+100 Αλλά δυστυχώς ξέμεινα λίγο από ρευστό.Κάποια γνώμη για τις μνήμες,τους δίσκους και τη μητρική? Browser δώσε μου τα φώτα σου μιας και σε άλλα Thread ακούγεται ότι έχεις κάνει άψογη δουλειά...
 

AlexP

Established Member
28 November 2006
197
Αντί να πάρεις 2 δίσκους των 500gb της Samsung μπορείς να πάρεις τον Green Power της WD, http://www.megamarket.gr/westerndigital1tb16mbgreenpowersataiiwd10eacs-p-54188.html, είναι αρκετά πιο αθόρυβος (αλλά και λίγο χαμηλότερος σε επιδόσεις)

Επίσης, τους δίσκους μπορείς να τους κρεμάσεις με λάστιχο. Ο θόρυβος πέφτει αρκετά, αλλά ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες οπότε καλό θα ήταν να υπάρχει κάποια, έστω και στοιχειώδης, ροή αέρα πάνω τους. Και δεν ξέρω αν είναι εύκολο να κρεμαστούν στο κουτί σου, αλλά νομίζω οτι αυτοσχεδιάζοντας κάτι θα καταφέρεις. Καλή επιτυχία με το pc!
 
Επίσης, τους δίσκους μπορείς να τους κρεμάσεις με λάστιχο.

Καλό για τον θόρυβο, αλλά κακή ιδέα μακροπρόθεσμα.

Οι υψηλές θερμοκρασίες ξεραίνουν τα λάστιχα, και κάποια στιγμή που δεν θα το περιμένεις θα ακούσεις ένα "κλάνγκ" και θα πας για αλλαγή δίσκου.
 

AlexP

Established Member
28 November 2006
197
Ε μα όχι λαστιχάκια! Οτιδήποτε ελαστικών ιδιοτήτων κάνει. Πχ κάπως έτσι:

antec_p150_3.jpg
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Μπορείς να βάλεις και σχοινί λεπτό, λίγο πιο χαλαρό από τα λάστιχα. Αν κοπεί το λάστιχο, θα τεντώσει το σχοινί, και ο δίσκος θα ζήσει...
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Bρε παιδιά πολύ παρακινδυνευμένα μου ακούγονται όλα αυτά.Δεν θέλω να κλαίω το δίσκο μετά,μιας και δεν το κατέχω το άθλημα σε τέτοιες πατέντες!:ADFAD2:
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Tελικά σήμερα αγόρασα για κάρτα γραφικών την Asus EAH3870 512mb ddr4 www.asus.com/products.aspx?l1=2&l2=8&l3=603&l4=0&model=1967&modelmenu=1 στα 250 ευρώ από το Hacshop. Είχε μέσα και το παιχνίδι Company of Heroes. Yπάρχουν γενικότερα διαφορές ανάμεσα στις υλοποιήσεις των διαφόρων εταιρειών σε κάθε κάρτα γραφικών? Μιας και η ίδια κάρτα υλοποιείται από την Powercolor (είναι γνωστή στην αγορά?) και κοστίζει 209 ευρώ.Προτίμησα την Αsus μιας και η μητρική είναι της ίδιας εταιρείας.έχει κανείς την ίδια κάρτα γραφικών να μου πει εντυπώσεις,θόρυβο κλπ? Οπότε τώρα μου μένει η Ram και οι δίσκοι.:ADFADF1:
 

jois21

Senior Member
24 October 2007
351
Ολες ιδιες ειναι ακριβως. Μπορουσες να βρεις με κατω απο 210...
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Σήμερα πήρα την ψύκτρα για τη Cpu ,την Zalman 9700LED. www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=891827

Αύριο θα αγοράσω τη Ram, έχω κλείσει την G.SKILL 4GB 1000MΗΖ www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554811

Σε ακόμα μια βδομαδούλα θα πάρω και τη Cpu, λέω να τα σκάσω για τη νέα έκδοση του Core Duo,τον Ε8500 www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=1042610

Εki_65 Eυχαριστώ πολύ,όταν τελειώσει θα σας δείξω και φωτογραφίες!:ernaehrung004:
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,525
Land of Dystopia

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Έλα μου όμως που μου κάνει κάτι περίεργα και μου πετάει μπλε οθόνη όταν πάω να περάσω τα Wιndows XΡ. Στην αρχή δεν μου αναγνώριζε τον Sata, μετά μου τον αναγνώρισε ως Ι,τελικά τον κατάφερα να μου τον βγάλει C αλλάζοντας από το Bios τη ρύθμιση σε ΙDE-compatible. Όμως ενώ έκανε Format το καινούργιο δίσκο άρχισε να κολλάει και να γράφει retry.Mε συνεχή retry κατάφερα να το κάνει το format αλλά μόλις πήγα να περάσω τα ΧΡ μου έριξε μπλε οθόνη.Τώρα πρέπει να αλλάξω θέσεις στις μνήμες μήπως και... Τώρα ξεκινούν οι υποθέσεις.Καμιά πρόταση? Το τελευταίο κουλό,μου δείχνει τη θερμοκρασία στη CPU 7C........:7SFGSFG:ενώ δουλεύει κανονικά το ανεμιστηράκι,@@ την τύχη μου δηλαδή..