<Κεντρικός> ήχος...που μαγεύει!!!

.....έχοντας ακούσει πάρα πολλά κεντρικά ηχεία και πιστεύοντας, ότι το κεντρικό ηχείο είναι απαραίτητο σε ένα πραγματικό home cinema,ήρθε η ακρόαση του Klipch RC64 και μου έπεσαν τα σαγόνια!!!
Ποτέ μου δεν είχα ξαναακούσει έτσι κεντρικό ήχο και μάλιστα σε τόσα πολλά αποσπάσματα απο ταινίες, όσο με αυτό το τερατάκι.Βεβαίως δεν είναι και ότι φθηνότερο κυκλοφορεί, δεν είναι όμως και απρόσητο.Ξέρω κάποια μέλη εδω που ακούγοντας αυτο το ηχείο το αγόρασαν πριν καν αγοράσουν κυρίως ηχεία!!!Φυσικά και εγω εδω και αρκετό καιρό απο εκείνη την ακρόαση, δεν μπόρεσα να αντισταθώ στην αγορά του και να το παντρέψω με τα κυρίως ηχεία μου Klipch RF83,όλα σε μαύρο χρωματάκι.
Βεβαίως υπάρχουν και οι περιπτώσεις εκείνες που ένα καλό ζευγάρι κυρίων ηχείων και κυρίως καλά στημένα σε ένα σωστο χώρο, κάνουν την έλλειψη κεντρικού ηχείου λιγότερο αισθητή.Εδω σηκώνει αρκετή κουβέντα, αν και στο παρελθόν έχουμε ξανα ασχοληθεί με αυτό.
Αυτός λοιπόν είναι ο καλύτερος κεντρικός ήχος που έχω ακούσει ποτέ μου.......εσείς;

-----------------
frequency response 62Hz-21kHz +/-3dB
power handling 200W RMS / 800W Peak
sensitivity 99dB @ 2.83V / 1m
nominal impedance 8 ohms compatible
high frequency drivers 1.25" (3.2cm) Titanium diaphragm compression driver mated to 90x60 square Tractrix® Horn
high freq crossover 1150Hz, 1800Hz
low frequency drivers Quad 6.5" (16.5cm) High-output Cerametallic™ cone woofers
enclosure type Sealed
height 8" (20.3cm)
width 33" (83.8cm)
depth 13.5" (34.3cm)
mounting Uptilt and Downtilt feet
weight 61 lbs (27.7kg)
finishes Cherry or Black Ash wood veneer
 

Attachments

  • 400x400.jpg
    400x400.jpg
    14.8 KB · Views: 118
Last edited:

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Τα έδωσα όλα Γιάννη. Οι πολλές μετακομίσεις (3 σε 1 χρόνο), η έλλειψη δικού μου χώρου και η έλλειψη χρόνου με "ανάγκασε".
Λίγα για το ηχείο: Θέλει ρεύμα, πολύ ρεύμα, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΡΕΥΜΑ (το άτιμο).
Αλλά αν το ακούσεις σωστά, δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό. Το διαμάντι κάνει τρομερή δουλειά αλλά δεν του λείπει καθόλου η μεσαία και η χαμηλή. Εννοείται πως υπήρχαν στιγμές που το στομάχι μου κόλαγε στον καναπέ.
Θεωρώ το κεντρικό ηχείο (όταν είναι στημένο σωστά και καλά ματσαρισμένο) εξίσου απαραίτητο με τα L και R (σε 5.1 ή 7.1). Δοκίμασα κάποια στιγμή να παίξω με κεντρικό phantom και δεν άντεξα ούτε 5 λεπτά.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Εγώ θα ήθελα να άκουγα αυτό το καινούργιο κεντρικό της Klipsch δίπλα-δίπλα με το προηγούμενο "μεγάλο της" το RC-7.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
εχοντας αποκτησει 8 διαφορετικα κεντρικα και ακουσει δεν θυμαμαι ποσα
θα πω
1 κεντρικα υπαρχουν αρκετα με ενδιαφερον.
2 και πιο βασικο
Αν το κεντρικο δεν ειναι ακριβως ιδιο με τα l,r το πραμα γινεται κοκορετσι ,
δηλαδη αν ξερει καποιος να ματσαρει σωστα το κεντρικο με το sub θα ακουει ηχο με χαμηλο sub με οτι αυτο συνεπαγει.
Και αν δεν ειναι και τα l,r ιδια θα παιζουν αυτα που μπορουν να κανουν,
τοσο απλα.
η ομοιογενια παει περιπατο τα μεγαλα ηχεια θα παιζουν αυτα που μπορουν και το κεντρικο θα κελαιδαει παρεα με το sub.
απο την αλλη 2 l,r θελουν πολλα ρευματα
Αν τωρα δηλωσουμε τα l,r μικρα απλα περνουμε φεραρι για το χωριο.
Εκτος απο τα γνωστα καλο θα ειναι να ακουσουμε και το atlantic technologιe.
thx ultra 2 πανακριβο κεντρικο ομοιο με τα l,r αλλα οριζοντιας διαταξης.
Ζουσα αρκετο καιρο με τα mirage μου και τα ειχα κανει να κελαιδανε,
μεχρι που ρυθμισα σωστα το κεντρικο με το sub
τοτε τελειωσαν ολα.
Τα Mirage ειναι μοναδικα ηχεια ανεβαζουν διαλογους στο πανι σαν να εχεις audyssey κανενα αλλο ηχειο δεν κανει κατι τετοιο ακομα και με φτηνα μηχανακια.
Απλα εξαφανιζετε στον χωρο.
Τελος καλο θα ειναι οτι ακουμε να το ακουμε στο ιδιο χωρο με τα ιδια συνοδα,
και στην ιδια ακροαση αλλιως ειναι ευκολο να βγαλουμε λανθασμενα συμπερασματα.
Και το χειροτερο να ζουμε με αυτα για χρονια,
μεχρι που αυτο που νομιζουμε να γκρεμιστει σε λιγα λεπτα απο κατι που δεν γνωριζαμε η νομιζαμε οτι γνωριζαμε
 
Last edited:

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
καλο θα ειναι το κεντρικο να εχει μιντρειντζ
το μιντ ειναι σχεδιασμενο να αποδιδει μονο μεσαιες
οχι να εχει γουφερ που να ειναι κομμενο απο το κροσοβερ
να ακομα ενα εξαιρετικο κεντρικο αρκετα ακριβο
Model OMD-C2
Speaker System OMNIPOLAR™ Acoustic Suspension Center Channel Speaker
Recommended Amplifier Power 25-200 Watts (unclipped)
Impedance 6 Ohms nominal / 4 Ohms minimum
Frequency Response (+/- 3dB) 60 Hz - 20 kHz
Sensitivity 88 dB
Crossover Points 550 Hz and 2.5 kHz
Tweeter One 1.1" (2.8 cm) Chambered Titanium Dome
Midrange One 5.25" (13.3 cm) Multi-layer Carbon Fiber / Fiberglass Hybrid
with Underhung Motor Systems
Woofer Two 6.5" (16.5 cm) Multi-layer Carbon Fibers
with Underhung Motor Systems
Dimensions (H x W x D) 25.2 x 63.5 x 37,7 cm (incl. binding posts)
9.9 x 25 x 14.8 inches (incl. binding posts)
Weight 32 lb / 14.5 kg
Finishes High Gloss Black; High Gloss Rosewood; High Gloss
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Απάντηση: Re: <Κεντρικός> ήχος...που μαγεύει!!!

Εγώ θα ήθελα να άκουγα αυτό το καινούργιο κεντρικό της Klipsch δίπλα-δίπλα με το προηγούμενο "μεγάλο της" το RC-7.

Το έχω κάνει αυτό το τεστάκι όταν σκεφτόμουν να αλλάξω το RC-7.
Αποφάσισα να κρατήσω το RC-7. λόγω των bass reflex και τον μεγαλύτερων μονάδων ο ήχος μου φάνηκε πιό βαρύς πιό ογκώδης πιό μεστός. Βασικά αντικατέστησαν τον μπάσο που βγάζει το bass reflex με δύο επιπλέον μεγάφωνα. Μικρές οι διαφορές μεν αλλά πιστεύω ότι η αλλαγή θα ήταν ουσίας αν το καινούργιο κεντρικό είχε μεν 4 μεγάφωνα αλλά να ήταν ΙΔΙΑΣ διαμέτρου με αυτά του RC-7. Οχι να μειώσουν την διάμετρο και να βάλουν άλλα 2....

Φυσικά για κάποιον που δεν έχει κεντρικό και θέλει να αγοράσει κάποιο τώρα, αναγκαστικά θα πάει στο καινούργιο και καλά θα κάνει. Αλλά για όποιον έχει το RC-7 δεν νομίζω να αξίζει (ακόμα) η αλλαγή. Το τεστ έγινε στον δικό μου χώρο που έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες. Δεν ξέρω τις επιπτώσεις που θα είχε σε έναν κοινό χώρο.

Παιδιά καλά τα B&W κλπ αλλά δεν μπορείς να παντρέψεις ηχεία χοάνης με ηχεία τουίτερ και ειδικά τα "αναίσθητα" Β&W .... αλλαλούμ απότέλεσμα, δεν θα φτάνει η κλίμακα του ενισχυτή να τους δώσεις db να έρθουν στα ίσα τους με τα L,R.


Γιάννη μεγειές, και καλοάκουστο. Keep walking.... -bye-
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Απάντηση: Re: <Κεντρικός> ήχος...που μαγεύει!!!

Το έχω κάνει αυτό το τεστάκι όταν σκεφτόμουν να αλλάξω το RC-7.
Αποφάσισα να κρατήσω το RC-7. λόγω των bass reflex και τον μεγαλύτερων μονάδων ο ήχος μου φάνηκε πιό βαρύς πιό ογκώδης πιό μεστός. Βασικά αντικατέστησαν τον μπάσο που βγάζει το bass reflex με δύο επιπλέον μεγάφωνα. Μικρές οι διαφορές μεν αλλά πιστεύω ότι η αλλαγή θα ήταν ουσίας αν το καινούργιο κεντρικό είχε μεν 4 μεγάφωνα αλλά να ήταν ΙΔΙΑΣ διαμέτρου με αυτά του RC-7. Οχι να μειώσουν την διάμετρο και να βάλουν άλλα 2....

Φυσικά για κάποιον που δεν έχει κεντρικό και θέλει να αγοράσει κάποιο τώρα, αναγκαστικά θα πάει στο καινούργιο και καλά θα κάνει. Αλλά για όποιον έχει το RC-7 δεν νομίζω να αξίζει (ακόμα) η αλλαγή. Το τεστ έγινε στον δικό μου χώρο που έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες. Δεν ξέρω τις επιπτώσεις που θα είχε σε έναν κοινό χώρο.

Παιδιά καλά τα B&W κλπ αλλά δεν μπορείς να παντρέψεις ηχεία χοάνης με ηχεία τουίτερ και ειδικά τα "αναίσθητα" Β&W .... αλλαλούμ απότέλεσμα, δεν θα φτάνει η κλίμακα του ενισχυτή να τους δώσεις db να έρθουν στα ίσα τους με τα L,R.


Γιάννη μεγειές, και καλοάκουστο. Keep walking.... -bye-


Κάπως έτσι τα φανταζόμουνα τα πράγματα γι´αυτό και είπα στον ευατό μου "κάτσε ήσυχα"!!!
Ευχαριστώ Τάσο.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: <Κεντρικός> ήχος...που μαγεύει!!!

Στο επόμενο μοντέλο.... -bye-

Το θέμα είναι το επόμενο μοντέλο, και κάθε μοντέλο δηλαδή, θα ταιριάζει με τα main ηχεία που έχω τώρα(RF-7); Η θα μπούμε σε "περιπέτειες";
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: <Κεντρικός> ήχος...που μαγεύει!!!

Το θέμα είναι το επόμενο μοντέλο, και κάθε μοντέλο δηλαδή, θα ταιριάζει με τα main ηχεία που έχω τώρα(RF-7); Η θα μπούμε σε "περιπέτειες";

...χμ....μάλλον δεν θα αποφύγεις τις περιπέτειες!!!...σε φόβησα λίγο;
 
Last edited:
Απάντηση: Re: <Κεντρικός> ήχος...που μαγεύει!!!

Το έχω κάνει αυτό το τεστάκι όταν σκεφτόμουν να αλλάξω το RC-7.
Αποφάσισα να κρατήσω το RC-7. λόγω των bass reflex και τον μεγαλύτερων μονάδων ο ήχος μου φάνηκε πιό βαρύς πιό ογκώδης πιό μεστός. Βασικά αντικατέστησαν τον μπάσο που βγάζει το bass reflex με δύο επιπλέον μεγάφωνα. Μικρές οι διαφορές μεν αλλά πιστεύω ότι η αλλαγή θα ήταν ουσίας αν το καινούργιο κεντρικό είχε μεν 4 μεγάφωνα αλλά να ήταν ΙΔΙΑΣ διαμέτρου με αυτά του RC-7. Οχι να μειώσουν την διάμετρο και να βάλουν άλλα 2....

Φυσικά για κάποιον που δεν έχει κεντρικό και θέλει να αγοράσει κάποιο τώρα, αναγκαστικά θα πάει στο καινούργιο και καλά θα κάνει. Αλλά για όποιον έχει το RC-7 δεν νομίζω να αξίζει (ακόμα) η αλλαγή. Το τεστ έγινε στον δικό μου χώρο που έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες. Δεν ξέρω τις επιπτώσεις που θα είχε σε έναν κοινό χώρο.

Παιδιά καλά τα B&W κλπ αλλά δεν μπορείς να παντρέψεις ηχεία χοάνης με ηχεία τουίτερ και ειδικά τα "αναίσθητα" Β&W .... αλλαλούμ απότέλεσμα, δεν θα φτάνει η κλίμακα του ενισχυτή να τους δώσεις db να έρθουν στα ίσα τους με τα L,R.


Γιάννη μεγειές, και καλοάκουστο. Keep walking.... -bye-
Σε ευχαριστώ Τάσο μου,αν και το ηχείο το έχω αγοράσει εδω και αρκετό καιρό.
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Οχι ρε παιδιά μην τρελαίνεστε..... Συν πλην 1,2 db δεν χάθηκε ο κόσμος. Ερχονται στα ίσα τους. Η χροιά παραμένει η ίδια εφόσον μιλάμε για ίδιας τεχνοτροπίας ηχεία. Εδώ εγώ που έχω σαν L,R τα lascala δεν μπαίνω σε καμιά περιπέτεια διότι απλά δεν υπάρχει λόγος. Οσοι έχουν ακούσει το αποτέλεσμα δεν μπορούν να πιστέψουν το πόσο καλά αποδίδουν και δένουν σε home cinema ένα καθαρόαιμο μουσικό ηχείο όπως είναι τα Lascala. Απλώς έχω λίγο πάνω τα db του κεντρικού από τον ενισχυτή (λόγω μεγαλύτερης ευαισθησίας των L,R).
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
να ακομα 2 αξιοσεβαστα κεντρικα
αυτη τη φορα απο την krell
το καφε ειναι απνω απο 40 κιλα
γιααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Attachments

  • 0265_022_380X380_ANI.gif
    0265_022_380X380_ANI.gif
    72.5 KB · Views: 47