Εγγραφη απο την τηλεοραση

Lost10

New member
4 February 2008
20
Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο μερος για να ανοιξω αυτο το τοπικ αλλα ηθελα να σας ρωτησω κατι.Θελω να γραφω τα προγραμματα της NOVA σε DVD αλλα δεν ξερω με ποιον τροπο.Σκεφτηκα το DVD Recorder αλλα ακουσα οτι γραφει μονο απο τα κανονικα καναλια και οχι απο EXT1,EXT2 κ.α.
 

verbatim

Established Member
11 October 2007
286
Νέα Ιωνία Αττικής
Θα πάρεις το recorder αρχικά! Θα δεις πως από πίσω θα έχει δύο υποδοχές scart. Η μια υποδοχή είναι η είσοδος και η άλλη η έξοδος (προς TV δηλαδή) του τηλεοπτικού σήματος video με απλά λόγια.
Το καλώδιο scart του δέκτη Nova θα το συνδέσεις στην υποδοχή scart που είναι είσοδος στο recorder και από την άλλη υποδοχή του recorder θα βάλεις ένα άλλο καλώδιο scart που θα πηγαίνει στην υποδοχή της TV σου.
Τώρα για να κάνεις εγγραφή:
Θα ανοίξεις το recorder και θα επιλέξεις ως πηγή εισόδου το AV. Έφοσον θα έχεις ανοιχτό τον δέκτη σου θα βλέπεις το κανάλι που έχεις επιλέξει. Πατάς το REC και αρχίζει να γράφει, so simple. (θα ρυθμίσεις και μερικά ακόμα μέσω του manual).
Τώρα αυτό που λες ότι γράφει μόνο τα κανονικά κανάλια, απλά σε έχουν μπερδέψει κάποιοι άσχετοι. Γράφει τα κανονικά μόνο δηλαδή σε αυτά που μπορείς να συντονίσεις στο recorder. Οπότε για την εγγραφή αυτών των καναλίων, τα επίγεια δηλαδη, θα κάνεις συντονισμό των καναλιών στο recorder, όπως πέρνεις μια καινουρια TV και την περνάς τα κανάλια, ακριβώς το ίδιο. Για την εγγραφή αυτών μετά θα πατάς το κουμπί "ΤV" στο τηλεκοντρόλ για να αλλάξεις την πηγή. Προσοχή όμως γράφει ότι βλέπεις έτσι, δηλαδή πχ το μενού του δεκτη να πατήσεις θα το γράψει όπως το βλέπεις εσύ.
Σε κάλυψα; Όπου έχεις πρόβλημα εδώ είμαστε!
Κοίτα για recorder με σκληρό δίσκο αν αποφασίσεις, έχουν μειωθεί οι τιμές.
 
Last edited:

Lost10

New member
4 February 2008
20
Ευχαριστω πολυ,με καλυψε και με το παραπανω η απαντηση σου.Ενα απλο DVD Recorder ποσο κανει περιπου;
 

verbatim

Established Member
11 October 2007
286
Νέα Ιωνία Αττικής
Οι τιμές που παίζουν από internet για αγορά είναι από 110ευρώ έως 350 περίπου. Με σκληρό δίσκο υπολόγισε περίπου 220-250 ευρώ αρχική τιμή και άνω. Με DVD απλό recorder έχει από 110 ευρώ, πχ SAMSUNG DVD-R150.
 

Lost10

New member
4 February 2008
20
Ενω ειχα παρει αποφαση να παρω το Samsung ειδα ενα Huyndai με 10 ευρω παραπανω αλλα και HDMI {που δεν ειχε το Samsung} και με εκανε να αλλαξω γνωμη.Ακολυθησα της οδηγιες αλλα δεν πηγανε ολα καλα.Ας γραψω τις αποριες μου:

1.Παρατηρησα οταν περναγα τα κανaλια της TV στο Recorder οτι μετα μου εμφανιστηκαν στο καναλι HDMI 2 που ειναι το DVD και οχι στο TV οπως πριν.Επισης μου αλλαξαν σειρα,μου βγηκαν καποια που δεν ηθελα και ειχαν διαφορετικο ονομα.Ειναι αναγκη να βλεπω τα κανονικα κανλια μεσα απο το DVD Racorder η υπαρχει αλλος τροπος για να τα βλεπω και μεσα απο την κανονικη TV.

2.Στην συνεχεια εκανα την ιδια διαδικασια,δηλαδη εβαλα την Scart της Nova στο recorder και αλλη μια scart απο το Recorder στην TV.Αλλα δυστηχως δεν μου βγηκε η επιλογη σραωσης στο Setup.Ακολουθισα μια οδηγια του φυλλαδιου για να γινετε σημα απο τον αποδικωποιτη με αποτελεσμα και να μην μου εμφανιζεται η Nova και τα καναλια της κανονικης TV.

Θα εκτιμουσα πολυ μια απνατηση γιατι πραγματικα εχω μπερδευτει με τις ρυθμισεις.
 

verbatim

Established Member
11 October 2007
286
Νέα Ιωνία Αττικής
Με άλλα λόγια έχασες την μπάλα!!! Κοίτα έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα!

Η TV έχει (?) δύο εισόδους HDMI οπότε όπως τα λες, και το recorder επίσης μία.
Αρχικά στην υποδοχή RF που έχει το recorder συνδέεις το καλώδιο της κεραία σου. Ακριβώς από κάτω κατά 90% έχει RF OUT υποδοχή, εκεί συνδέεις ένα άλλο καλώδιο, μια προέκταση ουσιαστικά, και το συνδέεις στο RF IN ή Antenna (πως το γράφει) στην TV σου. Με αυτό το τρόπο έχεις σήμα από την κεραία στην TV σου ανεξάρτητα από το recorder και βλέπεις όπως και πριν. Αν δεν έχει RF OUT ή RF Loop τότε θα χρειαστείς ένα διαχωριστή σήματος 1:2.
Θα συντονίσεις εσύ τα κανάλια στο recorder χειροκίνητα ώστε να μπούν στην σειρά που θες εσύ, γιατί στο αυτόματο στα βάζει όπως τα βρίσκει πρώτα αυτό.
Τώρα αυτό που λες ότι εμφανίζονται στο HDMI2 είναι γιατί στέλνεις το σήμα του recorder στην είσοδο της TV σου μέσω HDMI στην υποδοχή HDMI2, γι'αυτο σε γράφει αυτό, λογικό είναι. Στην πηγή "TV" της τηλεόρασης σου εφόσον δεν λαμβάνει κατευθείαν σήμα από την κεραία δεν βγάζει τίποτα και στο γυρίζει (αυτόματα πιστεύω) στο HDMI2.
Δεν κατάλαβα όμως αυτό: "Αλλα δυστηχως δεν μου βγηκε η επιλογη σραωσης στο Setup" τι επιλογή σάρωσης?
Δεν υπάρχει καμία επιλογή για κάτι τέτοιο, δεν καταλαβαίνω τι θες να πείς. Μήπως λες τα κανάλια που έχει ο δέκτης της Nova, να συντονίσεις το recorder κτλ? Δεν γίνεται με την καμία αυτό για λόγους ας μην πω!
Ισχύει ότι είπα για την εγγραφή των καναλιών του δέκτη Nova. Τώρα πως θα μεταφέρεις το σήμα από recorder, με το HDMI δεν ξέρω αν λειτουργεί κατά αυτό τον τρόπο παρά μόνο κατά την αναπαραγωγή ενός DVD, δεν είμαι σίγουρος. Δοκίμασε το πάντως αφού έχεις το καλώδιο ήδη, με το scart πάντως όλα δουλεύουν μια χάρα. Πατάς το power του δέκτη σου ή του recorder, τσαφφφ θα ανοίγει και η TV σου και θα δείχνει το Nova ή το DVD αντίστοιχα.
Για δοκίμασε και ξαναμιλάμε!
 

Lost10

New member
4 February 2008
20
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,τελικα καταφερα να το συνδεσω και ολα δουλεουν ρολοι.Το μονο προβλημα ειναι οτι τα καναλια της NOVA μπορω να τα δω μονο μεσα απο το καναλι του Recorder δηλαδη το HDMI 2 και οχι και απο την κανονικη τους θεση οπως τα καναλια της TV.
 

Lost10

New member
4 February 2008
20
Συγγνωμη για το Double post αλλα εχω μια ακομα απορια σε σχεση με το DVD Recorder.Γιατι οταν γραφω κατι σε ενα DVD απο τον DVD Recorder στην συνεχεια δεν μπορω να το δω αλλου {PC,Playstation} και μπορω να το δω μονο στο ιδιο το DVD Recorder;
 

Lost10

New member
4 February 2008
20
Ερώτηση φιλικά πάντα, τις οδηγίες της διάβασες καθόλου?

Nαι αλλα δεν ειναι και πολυ αναλυτικες.Οσο για τα προβληματα τελικα τα ελυσα και τα δυο.Για να μπορω να το παιξω σε PC και σε αλλα επρεπε να πατησω Κλεισιμο DVD για να μην μπορει να γραφει αλλο.