ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ HDMI SPLITTER!!!!

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Kαλησπέρα. Μετά απο μια σχετική ταλαιπωρία αξιώθηκα να βρω και να αγοράσω το πολυπόθητο splitter το οποίο είναι με βάση αυτά που λέει: HDMI MATRIX 4x2 , 1080p.

Εδω και 1μιση ώρα που γύρισα από τη δουλειά προσπαθώ να το κάνω να δουλέψει σωστά αλλά δεν......

Το project είναι απλό: 1 in από το PS3 , 1 in από το DVD-r , 1 out στον προβολέα , και άλλο 1 out στην tv.
Το μηχάνημα ανάβει τα φωτάκια του σωστά μόλις ανάψουν τα μηχανήματα που έχει στο input και τα ανάβει εξίσου σωστά μόλις ανάψω την tv ή τον προβολέα στα output.

TO ΘΕΜΑ είναι ,ότι σχεδόν όλες τις φορές,έχω εικόνα μόνο από την μια πηγή και παρόλο που αλλάζω το input (και ανάβει το αντίστοιχο λαμπάκι) δεν γίνεται τίποτα!!!!
Στην tv δεν κατάφερα ποτέ να δω σήμα από το ps3 και τη μια φορά που είδα στον προβολέα σήμα από το ps3 δεν έβλεπα από το dvd.

Τις περισσότερες φορές πάντως δεν είχα καθόλου εικόνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δοκίμασα να αλλάξω το resolution του ps3 σε 1080i (καθότι το dvd-r μπορεί να δώσει μεχρι 1080i σήμα) αλλά πάλι τίποτα.

Πάντως τη μόνη φορά που είδα σήμα στον προβολέα από το ps3 ήταν 1080ρ.

ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ??
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Τηλεόραση: Toshiba 40XF355D
Προβολέας: Optoma HD70
Καλώδια: Αυτό του προβολέα 12m δεν θυμάμαι μάρκα (ultralink ???)αλλά το είχα πάρει από φερέγγυο μαγαζί γύρω στα 150ε και δούλευε άψογα.
Τα άλλα καλώδια είναι από 1 ως 1,5 m και συνδέονται στην tv. Φτηνά ,των 25ε αλλά πριν βάλω το splitter κλείδωναν με την tv σε 1080ρ κανονικα.
Το splitter είναι αυτό...
 

Attachments

  • Splitter1.jpg
    Splitter1.jpg
    35.7 KB · Views: 23

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Λοιπόν θα σας κάνω ένα update μήπως τωρα μπορέσει κάποιος να βοηθήσει.
Πήγα το μηχάνημα στο μαγαζί και δούλεψε κανονικότατα.
Μου έδωσε μάλιστα να δοκιμάσω σπίτι 2 καλά καλώδια, με τα οποία δουλευε στο μαγαζί.
ΤΖΙΦΟΣ!!
Το PS3 δεν κλειδώνει στην tv με τίποτα. Το DVD-r δούλεψε κανονικά.
Μήπως κάποια ρύθμιση του ps3 έχω λάθος;; (Το ps3 πάντως μόνο του κλειδώνει κανονικά με οποιοδήποτε καλώδιο!!)
Αν έχετε κάποια γνώμη δώστε μου τα φώτα σας γιατί έχω έρθει σε απόγνωση.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Τι να σου πω. Λέει output video HDMI 1.3a και HDCP 1.2.
To θέμα είναι ότι χθες τελικά με διάφορους συνδυασμούς αναβοσβησίματος , υπήρχαν φορές που δούλευε.
Δεν βρήκα όμως μια σταθερή πατέντα για να δουλεύει κάθε φορά.
Στον προβολέα πάντως έδωσε μια φορά σήμα το dvd-r και το ps3 τίποτα.Ίσως να θέλει ενισχυτή;;
Ή θα δώσω άδικα πάλι λεφτά και δεν θα ξέρω τι να τα κάνω τα μηχανήματα μετά; :bigcry:
Όσο για το splitter αφού δούλεψε στο μαγαζί πως θα το δώσω πίσω;