Mio C220 Σχόλια και προτάσεις για αναβαθμίσεις

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Εχθές αγόρασα ένα το αναφερόμενο Navigator. Όχι ότι το χρειαζόμουν και σαν τρελός αλλά είπα...γκατζετάκιας είμαι....ακριβό δεν είναι....διακοπές έρχονται....η αγορά πρέπει να κινηθεί....άντε να το πάρω και αυτό.

Το μηχανηματάκι καλό είναι αλλά μου την έσπασε η έλλειψη αναλυτικών οδηγιών και θα έπρεπε να το σκαλίσω μόνος μου για να βρω το πως δουλεύει.

Τουλάχιστον στα βασικά είμαι ΟΚ αλλά επειδή με τρώει ο λόκως μου λέω...ρε μπας και το ξεκλειδώσω για να βάλω μέσα το destinator 6 ή 7???

Αξίζει τον κόπο? Μήπως το καλύτερο είναι τελικά εχθρός του καλού?

Φιλικά Πασχάλης
 
17 June 2006
9,805
Αυτό που θα κερδίσεις ουσιαστικά είναι η καλύτερη χαρτογράφιση του επαρχιακού δικτύου. Ανάλογα με τις διαδρομές που κάνεις ίσως αξίζει, ίσως και όχι γιατί είναι και το κόστος του λογισμικού μεγάλο.
 

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Γιώργο ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν ξέρω κατά πόσο καλύτερο θα είναι το Destinator αλλά εχθές που βγήκα για κάτι δουλειές στη και δοκίμαζα το Mio με απογοήτευσε αφού μου πρότεινε να μπω αντίθετα σε 2 από τους πιο γνωστούς και κεντρικούς μονόδρομους της Λάρισας.

Αύριο που είναι να έρθω Αθήνα και φυσικά δεν έχω ιδέα από το οδικό δίκτυό της αναρωτιέμαι…θα φτάσω σε 1 κομμάτι στον προορισμό μου???

Update πήγα να κάνω αλλά θεωρητικά έχω την πιο τελευταία έκδοση…. :violent-smiley-030:


Πάντως και να θες να αγιάσεις δεν σ’ αφήνουν γμτ

Φιλικά Πασχάλης
 

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Λοιπόν…μετά από ένα ταξίδι αστραπή στην Αθήνα για κάποια δουλειά αλλά και για να παρακολουθήσω κολλητό να «κρεμιέται» είπα να αναφέρω κάποια πράγματα για το Mio. Διακοπές έρχονται…μπορεί κάποιοι να ενδιαφέρονται.

Σε γενικές γραμμές το διαολάκι πάει μια χαρά. Ειδικά για Αθήνα όπου με έσωσε. Όσες φορές άκουσα κάποιον «γνώστη» που πάντα ήξερε μια πιο γρήγορη διαδρομή την πάτησα. Το Mio με πήγαινε ακριβώς εκεί που ήθελα, όχι απαραίτητα από τον πιο σύντομο δρόμο αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις αρκετά σύντομα.

Η οθόνη αρκετά φωτεινή και ευανάγνωστη και το σετάρισμα μετά από λίγες ώρες ενασχόλησης πολύ απλό. Λίγο μπέρδεμα παίζει στην κατηγορία POI (Points Of Interest=σημεία ενδιαφέροντος) όπου μπορεί να παιδευτείς για να βρεις σε ποια κατηγορία ανήκει ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό σημείο που ψάχνεις να βρεις.

Πλεονέκτημα θεωρώ και την τιμή του αφού με ολίγα ευρώ αγοράζεις ένα γκατζετάκι που μπορεί να σε βγάλει από αρκετά δύσκολες καταστάσεις.

Στα μειονεκτήματα τώρα…

Αν εξαιρέσεις την Αθήνα όπου ο χάρτης Mio map v3 είναι αρκετά ενημερωμένος, η υπόλοιπη Ελλάδα είναι…γκρίζα. Κάποια στιγμή μάλιστα μετά τα Καμένα Βούρλα, στα νέα κομμάτια της Εθνικής Οδού μου έδειχνε ότι βρισκόμουνα στο….πουθενά. Το θεωρώ απαράδεκτο να μην έχει ενημερωθεί ο χάρτης για τόσο σημαντικές τροποποιήσεις του μεγαλύτερου δρόμου στην Ελλάδα.

Ακόμα χειρότερα η πόλη της Λάρισας. Οι δρόμοι υπάρχουν σχεδόν όλοι αλλά παρατήρησα μερικές ελλείψεις στην χαρτογράφηση και τεράστιες αναφορικά με την υφιστάμενη (κατά πολλά έτη) κυκλοφοριακή κατάσταση. Δοκιμάζοντάς το για να δω πως δουλεύει διαπίστωσα ότι επέμενε να με βάλει αντίθετα σε 2 από τους μεγαλύτερους μονόδρομους στην πόλη μου καθώς και σε 1 μικρότερο.

Σε 2 σπάνιες περιπτώσεις και αφού αγνόησα μια υπόδειξη για στροφή έφαγε μια μικρή φρίκη το μαραφέτι το οποίο δεν μου έδινε μια ξεκάθαρη άποψη για επαναπροσδιορισμό νέας πορείας. Σε αυτό φταίει και το ότι βρισκόμουν σε δρόμο με μικρά οικοδομικά τετράγωνα και δεν προλάβαινε να πάρει ανάσα.

Επίσης θα ήθελα κάπως πιο δυνατό ηχειάκι για να ακούω καλύτερα το μωρό να μου λέει: «Ετοιμαστείτε να στρίψτε σε 380 μέτρα».

Νομίζω ότι το καλύτερο που θα ένα να κάνω είναι να το «χακέψω» για να σβήσω το Mio map v3 και να τοποθετήσω κάποιο από τα Destinator τα οποία μαθαίνω ότι είναι κορυφή.

Αυτά προς το παρών. Εάν υπάρξει καμιά αναβάθμιση θα σας ενημερώσω…

Φιλικά Πασχάλης
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,736
Clermont-Ferrand, France
Δεν χρειάζεται να σβήσει το Mio map όταν το ''χακέψεις''. Μπορέις να βάλεις και destinator και Igo και Tom tom Και ότι θέλεις παράλληλα. ΑΠλά να ξέρεις ότι με dest τρώει κάποια κολλήματα και οι χάρτες του Igo είναι αυτοί που έχει ούτως ή άλλως.
Επειδή το έχω ήδη κάνει σε φίλο θα σου πρότεινα να βρεις τους τελευταίους χάρτες για Ελλάδα της Igo και να τους περάσεις στο Mio map.
 

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Re: Απάντηση: Mio C220 Σχόλια και προτάσεις για αναβαθμίσεις

Επειδή το έχω ήδη κάνει σε φίλο θα σου πρότεινα να βρεις τους τελευταίους χάρτες για Ελλάδα της Igo και να τους περάσεις στο Mio map.

Αν μου πεις πως να το κάνω θα γίνω κι εγώ φίλος σου :ernaehrung004:

Φιλικά Πασχάλης
 

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Επίσης, θα ήθελα να το "χακέψω" γιατί το μαραφέτι θα με βόλευε πολύ σαν Mp3 player κ.λ.π. για το αυτοκίνητο. Μου τη σπάει που είναι κλειδωμένο...Ποιος ο λόγος να μην χρησιμοποιήσεις όλες τις δυνατότητές του?

Φιλικά Πασχάλης
 

SakisVolos

New member
11 October 2006
57
Επίσης, θα ήθελα να το "χακέψω" γιατί το μαραφέτι θα με βόλευε πολύ σαν Mp3 player κ.λ.π. για το αυτοκίνητο. Μου τη σπάει που είναι κλειδωμένο...Ποιος ο λόγος να μην χρησιμοποιήσεις όλες τις δυνατότητές του?

Φιλικά Πασχάλης

Καλησπέρα!
Εγώ το κρακάρισα το Mio C220 και έβαλα το destinator 7 στην τελευταία του έκδοση με τρόπο τέτοιο που να τρέχει χωρίς εγκατάσταση από τη SD card!
Το destinator είναι πολλές σκάλες ανώτερο από το miomap που είχε το mio c220
από το εργοστάσιο!
Είναι διαδικασία αλλά αξίζει πολλά γιατί σαν μηχάνημα είναι πολύ καλό και γρήγορο!
Τώρα πρέπει να φύγω και δεν μπορώ να πω άλλα αν σε ενδιαφέρει θα σε ενημερώσω για το πως έκανα τα παραπάνω!

Υ.Γ. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλακεία από το προ εγκατεστημένο πρόγραμμα που
έχει το συγκεκριμένο μιο το οποίο δεν καταλαβαίνει από μονόδρομους !

:a0210:
 
Last edited by a moderator:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
και στο destinator μπαίνεις λάθος σε μονόδρομους...
πάντα υπάρχει κάτι που δεν είναι ενημερωμένο και πάντα πρέπει να αλλάζεις τους χάρτες ανά τρίμηνο...

Πάντως το dest είναι μπροστά.
Τουλάχιστον σε πληρότητα και σωστή χαρτογράφηση.
 

sakisxas

Supreme Member
7 September 2006
5,385
C:\Greece\Komotini
και στο destinator μπαίνεις λάθος σε μονόδρομους...
πάντα υπάρχει κάτι που δεν είναι ενημερωμένο και πάντα πρέπει να αλλάζεις τους χάρτες ανά τρίμηνο...

Πάντως το dest είναι μπροστά.
Τουλάχιστον σε πληρότητα και σωστή χαρτογράφηση.

Δημήτρη έχεις δοκιμάσει το Ginius Driver με τον χάρτη 032009 της Ginius Release?
Oτι πιο αναλυτικό για Ελλάδα έχω δει μέχρι τώρα...
Το DEST ναι μεν καλό..αλλά έχει φθάσει στα όριά του πια..γέρασε
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,743
ΑΘΗΝΑ
Δημήτρη έχεις δοκιμάσει το Ginius Driver με τον χάρτη 032009 της Ginius Release?
Oτι πιο αναλυτικό για Ελλάδα έχω δει μέχρι τώρα...
Το DEST ναι μεν καλό..αλλά έχει φθάσει στα όριά του πια..γέρασε

μιλαμε παντα με hac...?
 
17 June 2006
9,805
Το είχα κάνει πριν καιρό για ένα φίλο.
Πρέπει πρώτα να ξεκλειδώσεις την συσκευή σου.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το script που υπάρχει για το C250 και δουλεύει και για το C220 από το παρακάτω site.
Είναι στα Ισπανικά, αλλά με google translate θα βγάλεις άκρη.
http://foro.todopocketpc.com/hardware-gps/mio-c250-el-script-137668.html#post936930

Αφού το ξεκλειδώσεις μπορείς να αγοράσεις και να περάσεις όποιο λογισμικό θέλεις...