Βοήθεια: Μεταφορά VHS σε DVD

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Θέλω τη βοήθειά σας: έχω κάποιες ταινίες σε VHS και θα ήθελα να τις μεταφέρω σε DVD. Ποιος είναι ο απλούστερος & γρηγορότερος τρόπος?
Ευχαριστώ...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Το videoclub.

Aσχετο: Ενα σχετικο περι αντιστοιχης μεταφορας, θεμα που ανοιξα εγω, γιατι δεν εμφανιζεται?
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Τα combo vhs-players - DVD writers δε μπορούν να το κάνουν αυτο?
Εαν έχεις πολλες κασσέτες ισως είναι η ποιο γρηγορη λύση...
 
19 June 2006
35,671
Θανάση εγώ έκανα το εξής:

Συνέδεσα το VCR με το PC (κάρτα video) και πέρασα το υλικό στο σκληρό δίσκο μέσω του studio της Pinnacle. Kατόπιν μετέτρεψα το υλικό σε DVD-VIDEO και το ''έκαψα'' με το ΝΕRO. Νομίζω ότι διαθέτεις HTPC, οπότε συνδέοντας το με το VCR (κίτρινο composite για εικόνα[ αν έχεις και έξοδο S-video ακόμα καλύτερα] + άσπρο, κόκκινο composite για ήχο στο line in) είσαι pronto!!!:ernaehrung004:
Aυτή η διαδικασία ενδείκνυται για να μπορείς να διώξεις διαφημήσεις, θέματα που δεν σε ενδιαφέρουν ώστε να φτιάξεις το DVD. Θυμήσου 720χ576 codec MPEG 2....-bye-
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Επιτραπεζιο DVD-R η combo οπως προταθηκε παραπανω.
Μετα στο PC για γρηγορο edit με ShrinkDVD και καψιμο με NEro.
Αυτη ειναι η πιο γρηγορη λυση. Ετσι εχω περασει δεκαδες ισως και εκατονταδες VHS σε DVD.
Η λυση capture με Pinnacle και τα σχετικα αργει ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ!!
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Παιδιά ευχαριστώ...
Ναι, "παίζει" htpc οπότε θα το χρησιμοποιήσω...
Για το dvd-vcr combo το έχει κάνει κάποιος και μπορεί να επιβεβαιώσει; ... γιατί κάποιος μυ έλεγε ότι δε γινεται...
Στο htpc τώρα δε πρέπει η κάρτα γραφικών να έχει video in? Έχουν? Από ότι θυμάμαι (γιατί για να το επιβεβαιώσω πρέπει να κάνω μεγάλη μανούρα και να κοψομεσιαστώ) η δική μου έχει DVI-out, VGA-out και TV-out...
 

Kanopus

New member
Απάντηση: Re: Βοήθεια: Μεταφορά VHS σε DVD

Θάνος Φούντας said:
Στο htpc τώρα δε πρέπει η κάρτα γραφικών να έχει video in? Έχουν? Από ότι θυμάμαι (γιατί για να το επιβεβαιώσω πρέπει να κάνω μεγάλη μανούρα και να κοψομεσιαστώ) η δική μου έχει DVI-out, VGA-out και TV-out...
Έτσι είναι Θάνο, όπως το λες, κατά προτίμηση S-video in...
 

mitnik

Established Member
20 June 2006
266
Αρκετά μεγάλο αριθμό κασετών VHS έχω μετατρέψει κι εγώ σε DVD χρησιμοποιώντας επιτραπέζιες συσκευές.
Συγκεκριμένα το βίντεο NV-HS900 της Panasonic και το DVD-R
DVR-5100H της Pioneer.
Η όλη διαδικασία είναι παιχνιδάκι και προσφέρει και ένα ψιλομοντάζ,(μόνο όσα επιτραπέζια DVD-R έχουν σκληρό δίσκο),πριν την εγγραφή σε διακάκι.
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Re: Απάντηση: Βοήθεια: Μεταφορά VHS σε DVD

ΓΕΡΜΕΤΖΙΔΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ said:
Αρκετά μεγάλο αριθμό κασετών VHS έχω μετατρέψει κι εγώ σε DVD χρησιμοποιώντας επιτραπέζιες συσκευές.
Συγκεκριμένα το βίντεο NV-HS900 της Panasonic και το DVD-R
DVR-5100H της Pioneer.
Η όλη διαδικασία είναι παιχνιδάκι και προσφέρει και ένα ψιλομοντάζ,(μόνο όσα επιτραπέζια DVD-R έχουν σκληρό δίσκο),πριν την εγγραφή σε διακάκι.

Κάνεις δηλαδη playback από το vhs στην tv και ταυτόχρονα εγγαφή από την tv στο dvd-r???
 

mitnik

Established Member
20 June 2006
266
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια: Μεταφορά VHS σε DVD

Θάνος Φούντας said:
Κάνεις δηλαδη playback από το vhs στην tv και ταυτόχρονα εγγαφή από την tv στο dvd-r???


Από το βίντεο κατευθείαν στο DVD-R και χρησιμοποιώ την TV σαν μόνιτορ να βλέπω τι γίνεται.
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια: Μεταφορά VHS σε DVD

ΓΕΡΜΕΤΖΙΔΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ said:
Από το βίντεο κατευθείαν στο DVD-R και χρησιμοποιώ την TV σαν μόνιτορ να βλέπω τι γίνεται.

Thanx...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Θανο, καλησπερα -bye-

Επειδη ασχολουμαι πολυ καιρο με το θεμα, να σου πω και τη δικη μου γνωμη. Προσωπικα πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο να προβεις σε μια αγορα μιας καλης καρτας βιντεο, αφου διαθετεις και PC. Θα δωσεις περιπου 60-100 . Θα περνας απο εκει τις ταινιες στον υπολογιστη κι απο εκει και περα ειτε θα τις γραφεις αμεσως, μεσω προγραμματος (Pinnacle, Ulead,...) σε DVD, ειτε μπορεις να κανεις επεξεργασια, δημιουργια μενου, και και και...
Αν παρεις combo, οπως αναφερουν τα παιδια παραπανω, θα τα γραφεις ναι μεν αμεσως σε DVD, αλλα αν θες μετα να κανεις την οποιαδηποτε επεξεργασια, θα τρως τον διπλασιο χρονο ωστε πρωτα να ripareis την ταινια με το αντιστοιχο προγραμμα (DVDShrink για παραδειγμα), μετα να την επεξεργαστεις και παλι να την δημιουργησεις σε αρχεια DVD και καψιμο σε νεο δισκακι. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη. Θα σου κοστισει και πολυ φθηνοτερα ;)
-bye-
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Re: Απάντηση: Βοήθεια: Μεταφορά VHS σε DVD

panosxgr said:
Θανο, καλησπερα -bye-

Επειδη ασχολουμαι πολυ καιρο με το θεμα, να σου πω και τη δικη μου γνωμη. Προσωπικα πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο να προβεις σε μια αγορα μιας καλης καρτας βιντεο, αφου διαθετεις και PC. Θα δωσεις περιπου 60-100 . Θα περνας απο εκει τις ταινιες στον υπολογιστη κι απο εκει και περα ειτε θα τις γραφεις αμεσως, μεσω προγραμματος (Pinnacle, Ulead,...) σε DVD, ειτε μπορεις να κανεις επεξεργασια, δημιουργια μενου, και και και...
Αν παρεις combo, οπως αναφερουν τα παιδια παραπανω, θα τα γραφεις ναι μεν αμεσως σε DVD, αλλα αν θες μετα να κανεις την οποιαδηποτε επεξεργασια, θα τρως τον διπλασιο χρονο ωστε πρωτα να ripareis την ταινια με το αντιστοιχο προγραμμα (DVDShrink για παραδειγμα), μετα να την επεξεργαστεις και παλι να την δημιουργησεις σε αρχεια DVD και καψιμο σε νεο δισκακι. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη. Θα σου κοστισει και πολυ φθηνοτερα ;)
-bye-

panosxgr προς τα εκεί σκεφτόμουν να κινηθώ κι εγώ. Απλά να σου πω την αλήθεια βαριέμαι να ανοίγω πάλι το κουτί και μετα πάλι συνδέσεις κλπ κλπ...
Την τελευταία φορά μου είχα υποσχεθεί ότι θα ήταν η τελευταία.
Μπορεί να το αποφύγω όμως γιατί μόλις διαπίστωσα ότι μια εξωτερική κάρτα tv που έχω διαθέτει video-in... Ελπίζω να κάνει δουλειά...
 
19 June 2006
35,671
Θάνο για τη μεταφορά του ήχου θα χρειαστείς ένα ανταπτοράκι ( το βρίσκεις σχεδόν παντού με πάνω-κάτω 1-2 Ε) διπλό θηλυκό RCA σε καρφί στερεοφωνικό καρφί για το line in του HTPC. Kαλή επιτυχία...:award:
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Re: Απάντηση: Βοήθεια: Μεταφορά VHS σε DVD

Γιάννης Χατζηγεωργίου said:
Θάνο για τη μεταφορά του ήχου θα χρειαστείς ένα ανταπτοράκι ( το βρίσκεις σχεδόν παντού με πάνω-κάτω 1-2 Ε) διπλό θηλυκό RCA σε καρφί στερεοφωνικό καρφί για το line in του HTPC. Kαλή επιτυχία...:award:

Good tip... thanx