Philps matchline 29'' CRT 100Hz PT9416 silver

admiral

New member
22 June 2008
6
Εχω μια philips matchline 29'' crt, υτή με τα 5 ηχεία που είναι και ασήκωτη. Αν θυμαμαι καλα το μοντελο ειναι το PT9416.Αυτη εχει την λεγόμενη λειτουργία PIP.Μου παρουσίοασε μια βλαβη,συγκεκριμένα παιζει για 5-10 λεπτά και μετά σβήνει η οθόνη και αναβοσβήνει το λεντακι του standby σε κόκκινο και τίποτα.Ηρθε καποιος τεχνικός (οχι της philps)και μου ζητησε 100€ για να το φτιάξει λέγοντας μου οτι ε´´ιναι προβλημα τροφοδοτικού και οτι ειχε και κάτι αλλο σε μια πλακετα που ειχε να κανει με τον ηχο.Αυτο που μου ειπε ομως και με κουφανε ειναι οτι το συγκεκριμενο μοντελο εχει και δυνατότητα PAP.Δηλαδή οτι μπορεί να χωρίζει την εικόνα στην μεση και να παιζει 2 κανάλια ταυτοχρονα.Το δυστύχημα ειναι οτι έχω χάσει το πορτάκι του κάτω μερους του τηλεκοντρολ από το οποίο γινόταν ο χειρισμος για την επιλογη PIP.Ξερεις κανεις που ειχε αυτην την tv αν πραγματικα εκανε και PAP ή τελως πάντων αν υπάρχει δυνατοτητα να βρω το ιδιο τηλεκοντρόλ και με τι κόστος? Βοηθατε χριστιανοι γιατι χανόμαστε. Η FUNAI που το κανει πάντως κανει κανα χιλιαρικο στις 42 ιντσες
 

admiral

New member
22 June 2008
6
Oh yes.Αυτη είναι.Ευχαριστώ Γιώργο.Μα ειπαμε με κουφανε.Να την εχω τοσο καιρο και να μην το εχω ανακαλυψει χλωμο το βλεπω.Αρα συνεχιζω για την αναζητηση μιας LCD με PAP.Εχει κανεις να προτεινει κατι? Βασικα η FUNAI στις 47'' κοστίζει 1300€.Αλλα ειναι FUNAI ρε γ.... μου.Κατι σε πιο επωνυμο που να εχει αυτη την ικανότητα αλλα οχι και πολυ ακριβο υπάρχει?
 

sergiu

Established Member
22 June 2007
175
PAP Εχουν σχεδόν όλες οι Samsung ,αλλά μόνο μέσω hdmi ,oχι μέσω scart
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Αν δεν κάνω λάθος ο φίλος ψάχνει για τηλεόραση με δύο αναλογικούς δέκτες, ώστε να κάνει PAP στα κανάλια.

Δεν ξέρω μήπως θα βόλευε η χρήση κάποιου εξωτερικού δέκτη από κάποιο παλιό VHS ή DVD-R, ώστε να γίνεται PAP από διαφορετικές εισόδους. Σε αυτή την περίπτωση νομίζω θα υπήρχαν περισσότερες επιλογές.
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Και γω που νομιζα οτι στο φορουμ καναμε μαθημα.........προιστορια τηλεορασεων:flipout::flipout:
Φιλε admiral εσυ θα ξεπερασεις και το Διογενη ..........παλι καλα που δεν ζητας κανενα βαρελι για δωματιο .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Είσαι τυχερός. Έχω την ίδια (Το πορτάκι σε εμένα είναι ραγισμένο!).

Η επιλογή PAP που μπορείς να βρεις μόνο στο service menu δεν κάνει τίποτε απολύτως.
 

neTTor

New member
29 June 2006
91
Athens
Καλή η Lg τηνέχω δει και απο κοντά και έχει και ωραίο menu για τις εγγραφές...Με το plasma panel που έχει δεν ξέρω τι παίζει (απο burnIn).