Personal IP TV & Streaming

omonos

New member
4 September 2008
10
Καλημέρα σε όλους εδω,

Εκανα την εγγραφή μου σήμερα στο ωραίο και χρησιμότατο φόρουμ σας (Ευχαριστώ Νίκο για το καλως ορισμα)

Είμαι ιδιοκτήτης και Δημιουργός του 1ου Μουσικού καναλιού Τηλέορασης στο Ιντερνετ στην Ελλάδα πρό 4ετίας το www.noiztv.gr.

Το κανάλι δυστηχώς πολεμήθηκε μέχρις εσχάτων απο τις Δισκογραφικές εταιρίες την ΑΕΠΙ (πλήρωσε την δική τους έλειψη νόμων και κοστολόγησης Ιντερνετ υπηρεσιών) αλλά ακόμα χειρότερα απο το noiz.gr (οι οποίοι θεωρήσανε πως τους έθιγε τα συμφέροντα).

Αναγκάστικα να το κλείσω.

Εδώ και 1 έτος έχω ανοίξει το www.oztv.gr (σε λίγο ανοίγει για την νέα σεζόν ανανεωμένο) το οποίο είναι Μουσικό κανάλι πάλι αλλά προβάλει μόνο βίντεο κλίπ Underground Ελληνικών Συγκροτημάτων (πολύ αξιόλογα!).


Επίσης εγώ είμαι έτοιμος να ξεκινήσω και την παραγωγή ζωντανών ή μαγνητοσκοπημένων εκπομπών στο κανάλι οπότε θα χρειαστώ συνεργασία και με καμεραμέν,μοντέρ κτλ (φαντάζομαι οτι φιλοξενήται αρκετούς εδώ).Οποιος ενδιαφέρεται για συνεργασία pm me.

Είναι αλήθεια πως το Streaming στην Ελλάδα πάει για αποκλειστική εκμετάλευση των "μεγάλων". Με συνδρομές και άλλα τέτοια κόλπα.

Είναι πεποίθηση μου όμως πως ο καθένας μας μπορεί να έχει το δικό του θεματολογικό IP TV και μάλιστα με πολύ καλή ποιότητα broadcasting αλλά και με μηδενικό κόστος!

Το δικό μου κανάλι για παράδειγμα είναι ΔΩΡΕΑΝ θεασης. Απλά σκέφτομαι να ρεφάρω τον server που χρησιμοποιώ με διαφημίσεις εντός εικόνας , ή με χορηγίες απο club της Αθήνας.

Τελειώνοντας να προσθέσω πως καμία δισκογραφική δεν έει ακόμα απαντήσει ξεκάθαρα στο αίτημα μου για κοστολόγηση ip broadcasting των βιντεο κλιπ τους. Φαντάζομαι πως ακόμα έχουν μαύρα μεσάνυχτα στην διαδικασία αυτή ,ή απλά ενδιαφέροντε μόνο για "μεγάλους" και "σίγουρους"πελάτες.

Οπως και να έχει εγώ θα το προχωρήσω.

Περιμένω της απόψεις σας ,τις ιδέες σας η γιατί όχι και την συμμετοχή σας :)

Ηλίας
 

omonos

New member
4 September 2008
10
Re: Απάντηση: Personal IP TV & Streaming

Καλή επιτυχία σε αυτό που κάνεις , είναι καλό να πηγαίνεις μπροστά

ίσως έχει ενδιαφέρον η υπογραφή μου

Ευχαριστώ Νικό.

Νομίζω οτι είμαι στο σωστό φόρουμ ;)

υγ. Δεν μπορώ να δώ την υπογραφή σου ακόμα γιατί χρειαζεται να έχω γράψει 10 ποστ
icon6.gif
 

omonos

New member
4 September 2008
10
Ευχαριστώ Σεραφείμ!

Το κανάλι θα παίξει σίγουρα όπως και πέρισυ όλο το χρόνο!

Αυτό που χρειάζομαι είναι έναν τουλάχιστο καμεραμαν να μπεί στην ομάδα μου για παραγωγή εκπομπών.

Θα τον βρώ εδω λές?
 
13 March 2007
683
Βόλος
Καλη επιτυχία να έχεις!
Είναι καλή δουλειά το IPTV, υπάρχει περίπτωση να γίνουμε και συνάδελφοι σύντομα!! (το γυαλί παχαίνει...το lcd monitor τι κάνει; φοβάμαι... :p )
 

omonos

New member
4 September 2008
10
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για την ζεστή υποδοχή :)

Απο εχτές 04/09/2008 ανέβηκε το ανανεωμένο site του oZ ;)

Υπάρχουν κάποιες μικρολεπτομέρειες ακόμα να ρυθμίσω ωστε να παίξει το κανάλι στο home page.

Σεραφείμ: Αν πετύχεις πουθενά το παιδί που ασχολείται με αυτά εδω μέσα pm me!

Γιάννη: Πως ακριβώς θα γίνουμε συνάδελφοι?:drummer:

Θα ήθελα να θέσω και ένα θέμα με την ip tv εδώ προς συζήτηση..

Οι ποιό γνωστοί embedded player μέχρι στιγμής είναι

ο media player,flash player,quicktime player,real player όλοι με αντίστοιχα server engines.

εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τον media player. Οχι γιατι αγάπησα την Microsoft αλλά γιατί αυτόν γνωρίζω λίγο καλύτερα να χρησιμοποιώ απο τους άλλους και επίσης είναι καλύτερα προσβάσιμος απο τους πολλούς.

Εχω όμως ένα άλυτο πρόβλημα που ούτε η Microsoft δεν μου έλυσε..

Δεν μπορώ να εμφανίζω μέσα στον player τo info του βίντεο που παίζει εκείνη την στιγμή!

Βασικά ο win media encoder 9 δίνει μόνο δυνατότητα να παίζει το όνομα του Playlist και όχι του κάθε source χωριστά.

Χαζό πράγμα για να είμαι ειλικρινείς..Είναι δυνατόν ένα τέτοιο πρόγραμμα μετάδωσης media να μήν κάνει το προφανές?

Δοκίμασα να κάνω edit τα ίδια τα βίντεο αλλά μετά το encoding και ανάλογα με την σύνδεση που έχει ο θεατής,τα γράμματα δεν διαβάζονται κάν..

Τέλος έχω εντοπίσει και προβλήματα θέασης με άλλους browsers εκτος του IE..

Αν έχει κάνενας καμία άλλη ιδέα ας την πεί :)
 

omonos

New member
4 September 2008
10
Εχω μια προταση προς το Δ.Σ. του Φορουμ.

AVCLUB TV

Θεματολογία: Οτιδηποτε ασχολείται η ιστοσελίδα σας. Εκπαιδευτικά βίντεο,Κατασκευές,Προτάσεις,Διαφημιστικά Εταιριών.

Συγκέντρωση Υλικού: όλα τα ενεργά μελη του φόρουμ μπορούν να δημιουργήσουν ένα βίντεο με την δουλειά τους ή ότι άλλο θέλουν και να το ανεβάσουν στο κανάλι. Ακοκα μπορούν να δημιουργηθούν και εκπομπές Ενημερωτικές και εκπαιδευτικές απο το ίδιο το Δ.Σ. σας.

Μπορώ να βοηθήσω σε αυτό αν σας ενδιαφέρει. Εννοείται εθελοντικά :)

Ηλίας
 

omonos

New member
4 September 2008
10
Ποσο πίσω είναι η Ελλάδα στις εταιρίες παροχής διαδικτυακών υπηρεσιών?

Αρκετά..

Αρκεί να σας πώ πως ζήτησα πρόσφατα απο Ελληνικό Host προσφορά για dedicated server για το stream Μου.

Η Προσφορά αγγίζει τα 90 ευρώ τον μήνα παρακαλώ και η πλάκα είναι πως ο server δεν είναι καν δικός τους..είναι σε μιά εταιρία στην Αμερική!

Την οποία εταιρία βρήκα και μου νοικιάζει το ίδιο μηχάνημα με 20$ τον μήνα!

Απίστευτο και όμως ελληνικό ε?

Αλήθεια όλες οι "υπηρεσίες" διαδικτυου στην χώρα μας λειτουργούν με Outsourcing?

Εκτός απο μία δύο "μεγάλες" εταιρίες που έχουν datacenter Οι οποίες πάλι για support tags καταφευγουν στο.. εξωτερικό.

Τι να πώ..