New SXRD model's from SONY

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Καλησπερα,

Διαβαζοντας καποια ξενα site επεσα στα νεα μοντελα της SONY οπισθιας προβολης με SXRD πχ το μοντελο KDS-55A2000 εχει στην ελληνικη αγορα γυρω στα 2500 ευρω και ειναι FULL HD 1080p.

Το ερωτημα μου ειναι εαν ειναι καλη η αγορα μιας τετοιας οθονης αντι μιας κλασικης Lcd?

Ευχαριστω
Στελιος-bye-
 

georgede

AVClub Enthusiast
29 June 2006
995
Εξαρτάτε από τον χώρο που έχεις, και εάν δεν σε πειράζει ο όγκος… :grandpa:

Πάντως πιστέυω ότι είναι πολύ καλή!!!:award:
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Ελπιζω να την δω στο τελος του μηνα στην εκθεση Ηχος & Εικονα να παιζει FULL HD video's:Banane0:
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Στελιο, συνηθως αυτες οι τηλεορασεις δεν εχουν καθολου καλη οπτικη γωνια θεασης. οποτε εαν αποφασισεις να προχωρησεις σε μια τετοια αγορα, θα πρεπει να εισαι απο πριν σιγουρος οτι θα καθεσαι ακριβως απεναντι, αν θες το 100% της αποδοσης που δινει η τηλεοραση. Μετα θα πρεπει φυσικα να εχεις τον καταλληλο χωρο ωστε να την τοποθετησεις, αν και οι τελευταιες αυτης της γενιας δεν ειναι τοσο ογκωδης οσο παλιοτερα. Τελος καλο θα ειναι να μαθεις σχετικα με την διαρκεια ζωης της λαμπας και το κοστος αλλαγης της με καινουρια, οταν η προηγουμενη εξασθενησει αρκετα.
-bye-
 

Trueno

Established Member
16 October 2006
271
Καλημέρα! Την συγκεκριμένη Τηλεόραση δεν την εχω δει, αλλά αν κρίνω από την δική μου (SONY KP-41PX1) , η οποία έχει απόλυτα ικανοποιητική εικόνα , οι καινουριες πρέπει να είναι κορυφαίες. Οσο για την γωνία θέασης , διακύμανση υπάρχει μόνο κατα τον καθετο άξονα και αυτή πολύ μικρή.Πρέπει δηλαδή να σηκωθείς όρθιος για να χάσεις σε φωτεινότητα και πάλι όχι τίποτα σπουδαίο..
Κατά τον οριζόντιο άξονα δεν υπάρχει καμμία διακύμανση και αν σκεφτείς ότι η δική μου τηλεόραση είναι μοντέλο εξαετίας...
Οσο για το αν αξίζει η αγορά της σε σχέση με τις LCD , πιστεύω πως εαν δεν υπάρχει θέμα χωρου , η εικόνα τους είναι πολύ καλύτερη , πιο "αναλογική" θα έλεγα. Οι LCD εχουν έντονο το φαινόμενο του pixelιάσματος στην εικόνα και σε αναλογικό σήμα ,για εμένα, δεν βλέπονται.
Από την άλλη τα τελευταία μοντέλα ειναι παρα πολύ καλα , αλλά πανάκριβα σε σχεση με τις καινούριες οπίσθιας προβολής.Στάθμισε τις ανάγκες σου και επέλεξε ανάλογα.
Και κάτι τελευταίο. Ποτε μην κρίνεις την εικόνα μιας τηλεόρασης και ιδιαίτερα προβολικής από την εικόνα στο κατάστημα που την έχει. Οι διαφορές όταν παίξεις ο ίδιος με τις ρυθμίσεις είναι δραματικές. Εγώ έψαχνα κάτι μηνες για την δικη μου , στα μαγαζιά που πήγαινα ζητούσα το τηλεκοντρόλ για να "παίξω" με τις ρυθμίσεις , και δεν μπορείς να φανταστείς πόση επίδραση ειχαν στην εικόνα οι ρυθμίσεις contrast brightness και sharpness....
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
καλησπερα,

Ευχαριστω για τις εως τωρα απαντησεις σας στο ερωτημα μου και συμφωνω απολυτα με τον Trueno οτι ολες οι τηλεορασεις εχουν διαφορετικη εικονα απο αυτην που βλεπουμε στα καταστηματα.

Σιγουρα θα δω περισοτερα στο τελος του μηνα στην εκθεση της Helexpo οπου SONY και αλλες πολλες εταιριες θα παρελασουν με τα καινουργια καλουδια τους (FULL HD).

καλο βραδυ
Stelios -bye-
 

harmem

Established Member
29 July 2006
190
Γεια χαρα.. Δε γνωριζω και πολλα απο τηλεορασεις αλλα γενικα ειδα αυτη την τηλεοραση και μου αρεσε. Επειδη γενικα ψαχνομαι για τηλεοραση την ειδα και σκεφτηκα το προφανες.. "Γιατι να μην τελικα επιλεξω αυτη και να εχω 1080p για τα νεα δισκακια σε 55 ιντσες "? Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου αναφερει τα ισχυρα μειονεκτηματα (σε σχεση με τις οχι προβολικες lcd) για τα οποια δεν πρεπει να την αγορασω. Για να μην σας κουραζω αναφερω πως το θεμα του ογκου δε μ' ενοχλει ιδιαιτερα. Απο το site της sony βλεπω πως η καταναλωση ειναι στα 200w σε λειτουργια και 0,5w στην αναμονη, το κοστος λαμπας ειναι στα 240 usd και τεχνολογια sxrd panel. Τι διαφορες εχει αυτο το πανελ σε σχεση με τις αλλα? Επισης ισχυει τελικα οτι η γωνια θεασης ειναι πολυ μικρη και πρεπει να εισαι ακριβως μπροστα? ενας φιλος που εχει προβολικη εγραψε πριν οτι αυτο δεν ισχυει στο οριζοντιο?
Απο το site της sony....
progection system--- 3 sxrd panel, 1 lens projection system
SXRD panel----0.61 inch 6,220,800 pixels (2,073,600x3)
Lamp----Ultra High Pressure Lamp XL-5200 , 120 w

οι ειδικοι εχουν το λογο..

ξεχασα επισης να αναφερω πως η sony δινει ως διαρκεια ζωης της λαμπας τις 8000 ωρες
 
Last edited:

harmem

Established Member
29 July 2006
190
Παντως πιστευω πως οσοι την ειδαν στην εκθεση εμειναν με πολυ καλες εντυπωσεις. Εμενα που δε μ' ενδιαφερουν τα 48cm βαθους της αλλα εικονα-αναλυση-τιμη, μου αρεσε παρα πολυ και μαλλον θα την αγορασω.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,836
με της ευχες μου οντως εντυπωσιαστηκαμε στην εκθεση φιλε,

αν την εχει καποιο μαγαζι δες την και με επιγειο τηλεοπτικο σημα διοτι 55 ιντσες ειναι αυτες
επισης τιμη λαμπας 300 ευρω καθε 8000 ωρες !!!!!!!!

το προβλημα της ειναι στην καθετη θεαση οποτε πρεπει να γινει σωστη τοποθετηση της
 
Last edited:

harmem

Established Member
29 July 2006
190
φιλε ευχαριστω για τις συμβουλες. Ενας φιλος μου που την ειδε και με τηλεοπτικο σημα μου ειπε πως παιζει πολυ καλα. Αυτο που λες για τη λαμπα σιγουρα πρεπει να το εχουμε υποψιν μας αλλα εγω σκοπευω να χρησιμοποιω την προβολικη τηλεοραση περιπου σαν προβολεα. Δηλαδη θα βλεπουμε μονο dvd και αντε εγω να βλεπω κανα ματς. Ας πουμε δηλαδη 80% dvd και 20% τηλεοπτικο σημα. Αλλα απο την αλλη μερια ακομη και μεικτη χρηση να κανει καποιος με 5 ωρες την ημερα, οι 8000 ωρες μας βγαζουν για 4,5 χρονια. Αν τωρα στα 3 ή 4 χρονια δωσει καποιος για αλλαγη λαμπας 300 ευρω νομιζω πως και παλι ξοδευει λιγοτερα απο καποιον που θα δωσει διπλασια χρηματα για να αποκτησει lcd 1080p στις 55''. Νομιζω πως τα ποσα ειναι ασυγκριτα καλυτερα προς την προβολικη γιατι με 2700 αγορα και 300 ευρω οι λαμπα καθε 4 ή εστω καθε 2-3 χρονια εχεις κερδος απο αγορα lcd 55'' 1080p που πρεπει να δωσεις 4000 και 5000 ευρω. Σωστα ?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μακαρι να ειναι 8.000 ωρες γιατι καποιοι με JVC ILA (ιδια τεχνολογια με την SXRD) ειδα να λενε για 800 ωρες (οχι δεν λειπει μηδενικο, σωστα διαβασατε) σε ξενα forum.

Παντως σε κριτικες που εχω δει σε ξενα site (CNET) οι προβολικες παιρνουν κορυφαιες βαθμολογιες για την εικονα.
 
Last edited:

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,836
4000 5000? 55'' κατω απο 8000 10000 δεν πρεπει να υπαρχει και δεν ξερω αν υπαρχει καν μοντελο με 1080ρ στης 55''

εγω φιλε αν ειχα χωρο θα την επαιρνα ΑΒΛΕΠΗ

της 8000 ωρες μου της ειπε ενα πωλητης στο περιπτερο τι ναπω?
 

DimA

AVClub Addicted Member
24 June 2006
1,480
Τις ειδα στην εκθεση και εχουν αρκετα καλη εικονα, για μενα ειναι πιο φυσικη απο πλασμα και LCD.Ειναι ογκωδεις παντως.
 

mitsos147

New member
29 September 2006
70
απο φωτεινοτητα πως πανε οι SXRD?? συγκρινοντας τες με τις plasma και τις LCD??
 

marios18t

New member
26 September 2006
87
Ηλιουπολη
Στέλιο, το είδαμε στην έκθεση το θηρίο και νομίζω πραγματικά εντυπωσιαστήκαμε όλοι. Είναι βλέπεις και η μεγάλη οθόνη που έτσι κι αλλιώς εντυπωσιάζει αλλά το όλο σύνολο σε σχέση με την τιμή είναι πραγματικά πολύ ελκυστικά αν κάποιος έχει τόσο χώρο να για διαθέσει σε TV. Εχει δίκιο ο Larry, ο υπάλληλος της SONY μας μίλησε για 8000 ώρες στη λάμπα. Προσωπικά με ενόχλησε λίγο η γωνία θέασης, αλλά ας μην ξεχνάμε οτι την είδαμε όρθιοι οπότε σίγουρα με την τοποθέτηση στο σωστό σημείο και με καλή θέση θέασης δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αν έχεις το χώρο και βλέπεις πολλές ταινίες, χτύπα την.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: New SXRD model's from SONY

marios18t said:
Εχει δίκιο ο Larry, ο υπάλληλος της SONY μας μίλησε για 8000 ώρες στη λάμπα. Προσωπικά με ενόχλησε λίγο η γωνία θέασης, αλλά ας μην ξεχνάμε οτι την είδαμε όρθιοι οπότε σίγουρα με την τοποθέτηση στο σωστό σημείο και με καλή θέση θέασης δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αν έχεις το χώρο και βλέπεις πολλές ταινίες, χτύπα την.

Παιδια δεν αμφισβητησα τα λεγομενα σας , απλως λεω οτι καμια φορα η θεωρια απο την πραξη διαφερει και δυστυχως καποιοι καταναλωτες βρισκονται προ απροοπτου οταν η τηλεοραση τους με θεωρητικο χρονο ζωης καποιες χιλιαδες ωρες χρειαζεται αλλαγη λαμπας πολυ πιο συντομα.:slapface:

Παντως και εγω συμφωνω οτι η τιμη ειναι καταπληκτικη για τηλεοραση 55" και μαλιστα full HD. Επισης επειδη εχω δει τις HD-ILA πιστευω οτι η εικονα θα ειναι κορυφαια.
 

harmem

Established Member
29 July 2006
190
Δεν ξερω αν η sony λεει παραμυθια παντως στο site της αναφερεται καθαρα. Διαρκεια ζωης λαμπας 8000 ωρες. Τωρα οι 8000 να ειναι πραγματικα 800 μου φαινεται δυσκολο. Στην οριζοντια θεαση δεν εχει προβλημα παντως. Στην καθετη υπαρχει οντως ενα μικρο προβλημα αλλα εφοσον η θεση θεασης ειναι σωστη και με την προυποθεση οτι δεν επιθυμει καποιος να βλεπει τηλεοραση ορθιος... νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα. Αν την ψιλο κεντραρεις τοτε ολα οκ..
 
Last edited: