Πολυκάναλο Audio Switcher 7.1

Καταχωρώ εδώ, σε αυτή την κατηγορία, το θέμα μου, διότι πρόκειται για ένα καθαρά audio ζήτημα, ενώ το switcher θα εξυπηρετήσει ανάγκες Home Theater.

Πάμε παρακάτω.

Θέλω να εγκαταστήσω ένα σύστημα πολυκάναλου αναλογικού επιλογέα audio 7.1, ώστε να ρίξω στην πολυκάναλη αναλογική είσοδο του ενισχυτή AV που έχω 3 ή 4 πηγές με πολυκάναλη αναλογική έξοδο. Έτσι θα μπορώ κάθε φορά να επιλέγω ποιά πηγή θα δίνει σήμα στην είσοδο.

Προσπάθησα να βρω ένα τέτοιο switcher, αλλά το μόνο που υπάρχει είναι ένα της Zector, του οποίου το κόστος είναι απαγορευτικό.

Όμως, αυτή τη στιγμή έχω διαθέσιμους δύο επαγγελματικούς AV Switchers της Ισραηλινής Kramer. Ο ένας είναι ο VS-1202YC (http://www.kramerelectronics.com/indexes/item.asp?desc=260) και ο άλλος ο VS-81AV (http://www.kramerelectronics.com/indexes/item.asp?desc=319).

Ο πρώτος διαθέτει 12 εισόδους AV (L,R Audio + Composite Video ή S-Video) που μπορούν να διοχετευτούν σε δύο διπλές ανεξάρτητες εξόδους της ίδιας διαμόρφωσης και διάταξης. Το καλό είναι πως επειδή το switcher είναι Vertical Matrix, μπορείς να στείλεις όποια είσοδο θέλεις σε όποια έξοδο επιθυμείς, έτσι ώστε να δουλεύουν δύο είσοδοι ταυτόχρονα σε δύο ξεχωριστές εξόδους.

Ο δέυτερος δεν είναι Matrix αλλά μηχανικός, αλλά με μεγάλο bandwith. Έχει 8 εισόδους AV (L,R Audio + Composite Video) και μία μόνο έξοδο της ίδιας διαμόρφωσης.

Και οι δύο μαζί μου δίνουν ένα σύνολο 8 τουλάχιστον εισόδων που μπορούν να λειτουργήσουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με σύνολο 9 (ή 10 ακόμα και 11) κανάλια ανά είσοδο. Εξηγούμαι:

Ο VS-1202YC, επειδή είναι τεχνολογίας Vertical Matrix με τις δυο ξεχωριστές εξόδους AV που διαθέτει, λειτουργεί σαν δύο ξεχωριστοί AV switchers 12x1, μιας και επιτρέπει την διοχέτευση οποιασδήποτε εισόδου σε όποια από τις δύο εξόδους του. Από τις 12 εισόδους του, οι 8 είναι αυτές που με ενδιαφέρουν (για την ακρίβεια και προς το παρόν μόνο 4 σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω), μιας και ο άλλος switcher διαθέτει μόνο 8 εισόδους. Έτσι για κάθε είσοδο έχω τρία κανάλια, δύο κανάλια Audio και ένα κανάλι Video, που κάλλιστα μετατρέπεται σε τρίτο κανάλι Audio (και το οποίο μάλιστα μπορεί να γίνει αντί ένα δύο, αν αντί για την είσοδο Composite χρησιμοποιήσω την είσοδο S-Video). Με δεδομένο ότι έχω δυο ξεχωριστές εξόδους, στον VS-1202YC μπορώ να επιλέξω μέχρι 6 κανάλια (ή και 8) ταυτόχρονα, τα οποία τα διοχετεύω προς τις δύο εξόδους του.

Ο VS-81AV θα λειτουργεί ως έχει, δηλαδή με 2 κανάλια Audio συν ένα Video (που θα λειτουργεί σαν τρίτο Audio), τα οποία διοχετεύονται προς την έξοδό του.

Επειδή θα διαχειρίζονται σήματα audio, κοίταξα τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους και διαπίστωσα τα εξής:

A. Ο VS-1202YC στις εισόδους audio έχει σύνθετη αντίσταση 10kΩ ενώ στις εξόδους audio έχει 100Ω στο 1V.

Αντίστοιχα στις εισόδους ΚΑΙ στις εξόδους Video έχει σύνθετη αντίσταση 75Ω, με μόνη διαφοροποίηση το βολτάζ εξόδου, που για την έξοδο S-Video δίνεται στο 1V, ενώ για την έξοδο Composite δίνεται στο 0.3V.

B. Ο VS-81AV είναι ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ switcher και δεν αναφέρει προδιαγραφές εισόδου ή εξόδου. Θεωρώ πως το σήμα διέρχεται αναλοίωτο, χωρίς δηλαδή να υπεισέρχεται κάποια αντίσταση (πλην εκείνης των παθητικών στοιχείων, των οποίων η αντίσταση θεωρείται αμελητέα), άρα η είσοδος του ενισχυτή μου θα βλέπει την έξοδο της εκάστοτε συσκευής, με την οποία θα συνδέεται κάθε φορά.

Τέλος να πω πως η ευαισθησία εισόδου του ενισχυτή μου είναι 200mV στα 47kΩ

Με βάση τα παραπάνω, θεωρείτε πως μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα διαφοροποίησης της στάθμης από κανάλι σε κανάλι ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΗΓΗΣ, εφ' όσον οι αντιστάσεις εισόδων και εξόδων του πρώτου switcher θα είναι διαφορετικές για κάθε κανάλι;
 
Last edited:

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Παναγιωτη καλημερα, ερωτηση: οι 3-4 πηγες σου δεν εχουν ψηφιακες εξοδους?? Γιατι αν εχουν τοτε τις συνδεεις ψηφιακα και δεν παιδευεσαι με τοσα καλωδια/switchers/κλπ...-bye-
 
Γιατί μιλάω μόνο για αναλογικές συνδέσεις

Παναγιωτη καλημερα, ερωτηση: οι 3-4 πηγες σου δεν εχουν ψηφιακες εξοδους?? Γιατι αν εχουν τοτε τις συνδεεις ψηφιακα και δεν παιδευεσαι με τοσα καλωδια/switchers/κλπ...-bye-

Διαμαντή, καλησπέρα

Όπως είναι γνωστό, ο (ασυμπίεστος - full HD) ήχος των νέων φορμά εξέρχεται ψηφιακά ΜΟΝΟ από την έξοδο HDMI. Και φυσικά απαιτεί αντίστοιχη είσοδο στον ενισχυτή ή προενισχυτή AV για να φτάσει το σήμα μέχρι τα ηχεία.

Ακόμα, όταν το player δεν διαθέτει εσωτερικό αποκωδικοποιητή των νέων φορμά, απαιτείται ο (προ-) ενισχυτής να διαθέτει και εσωτερικό αποκωδικοποιητή, ώστε το ψηφιακό σήμα στην είσοδο HDMI να μπορεί να αποκωδικοποιηθεί από τον (προ-) ενισχυτή.

Στην περίπτωσή μου, απλά τέτοιος ενισχυτής (ή προ-) ΔΕΝ υπάρχει. Αντίθετα, υπάρχει η προ-προ προηγούμενη ναυαρχίδα της Denon, ο AVC-A1SE, αναβαθμισμένος 2 φορές μάλιστα, ώστε να είναι παρόμοιου λειτουργικού επιπέδου του AVC-A1SR, ( http://www.denon.co.uk/site/frames_main.php?main=prod&ver=&MID=3&sub=1&action=detail&Pid=137),
και ο οποίος διαθέτει 2 αναλογικές πολυκάναλες εισόδους. Αυτές θέλω να εκμεταλλευτώ, λοιπόν.

Το ερωτηματικό μου, λοιπόν, εκφράζει μια πολύ απλή απορία: Με τόσες διαφοροποιήσεις στις σύνθετες αντιστάσεις (εμπεδήσεις) εισόδων και εξόδων του πρώτου switcher, θα έχω διαφορές στις στάθμες των καναλιών (volume) ή θα μπορώ να παίρνω το ίδιο επίπεδο σήματος από όλα τα κανάλια, ώστε να μην υπάρχει ανάγκη ξεχωριστής ρύθμισης της στάθμης κάποιου ή κάποιων από αυτά;
 
Last edited:

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Λοιπον Παναγιωτη μυνημα εληφθη, αλλα δυστυχως στο ερωτημα για τις συνθετες αντιστασεις και τυχων διαφορες στις σταθμες δε μπορω να βοηθησω γιατι δεν το κατεχω καλα το θεμα. Περα απ' αυτο δεν ξερω και τι τιμες εχουν αυτα τα switchers που λες, αλλα αν ειναι ας πουμε ... 500-700 ευρω ισως υπαρχει κι αλλη λυση. Να παρεις εναν ενισχυτη av απο τους καινουργιους (και σχετικα χαμηλης τιμης) που αποκωδικοποιουν τα νεα φορμα ηχου και που να 'χει 2 η 3 εισοδους hdmi, να συνδεσεις εκει τις πηγες σου και να τροφοδοτησεις απο την 7.1 pre εξοδο του στον denon σου (τον οποιον θα χρησιμοποιησεις πλεον ως τελικο). Τωρα αν αυτος ο av που λεμε εχει μονο 2 hdmi και εσυ εχεις 4 πηγες, τοτε θα βαλεις μια πηγη μεσω 7.1 απευθειας στον denon και την αλλη στη μια 7.1 αναλογικη του 'ας πουμε φθηνου' av που σιγουρα θα εχει.

Δεν ξερω αν βοηθησα καθολου? :hmmmm::hmmmm:
 
Πολυκάναλο Audio Switcher 7.1 της Zektor


Την Zector και το switcher που προτείνει την έχω υπ' όψη μου.

Αλλά είναι πανάκριβο και γίνεται ακόμα ακριβότερο αν το παραγγείλω και το παραλάβω από Αμερική, με τα μεταφορικά και το τελωνείο.

Από την άλλη μεριά, το switcher της Kramer, που έχω δεν μου στοιχίζει τίποτα, μιας και ήδη υπάρχει. Γι αυτό συζητάω την πιθανή δυνατότητα χρησιμοποίησής του.

Για να τα λέμε σωστά, αυτό το switcher της Zector που προτείνεις δεν είναι το σωστό. Το σωστό είναι το MAS7.1:

http://www.zektor.com/mas71/MAS7.1.html

Ελπίζω να βρω μιαν άκρη. Συνεχίζω την συζήτηση στο άλλο thread.

(http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=679926#post679926)
 
Απάντηση: Re: Πολυκάναλο Audio Switcher 7.1

Λοιπον Παναγιωτη μυνημα εληφθη, αλλα δυστυχως στο ερωτημα για τις συνθετες αντιστασεις και τυχων διαφορες στις σταθμες δε μπορω να βοηθησω γιατι δεν το κατεχω καλα το θεμα. Περα απ' αυτο δεν ξερω και τι τιμες εχουν αυτα τα switchers που λες, αλλα αν ειναι ας πουμε ... 500-700 ευρω ισως υπαρχει κι αλλη λυση. Να παρεις εναν ενισχυτη av απο τους καινουργιους (και σχετικα χαμηλης τιμης) που αποκωδικοποιουν τα νεα φορμα ηχου και που να 'χει 2 η 3 εισοδους hdmi, να συνδεσεις εκει τις πηγες σου και να τροφοδοτησεις απο την 7.1 pre εξοδο του στον denon σου (τον οποιον θα χρησιμοποιησεις πλεον ως τελικο). Τωρα αν αυτος ο av που λεμε εχει μονο 2 hdmi και εσυ εχεις 4 πηγες, τοτε θα βαλεις μια πηγη μεσω 7.1 απευθειας στον denon και την αλλη στη μια 7.1 αναλογικη του 'ας πουμε φθηνου' av που σιγουρα θα εχει.

Δεν ξερω αν βοηθησα καθολου? :hmmmm::hmmmm:

Διαμαντή, σ' ευχαριστώ.

Η λύση που προτείνεις είναι σωστή, αλλά έχει το κόστος της.

Ενώ τα switchers της Kramer υπάρχουν ήδη και αυτή τη στιγμή είναι μηδέν κόστος για μένα. Αν μπορέσω να τα χρησιμοποιήσω σωστά, λύνω το πρόβλημα.