Come a little closer.......

14 December 2006
4,265
113253.jpg


Το 1974 η μεγάλη κυρία των blues Etta James ηχογραφεί στην Chess Records το lp come a little closer.

To lp ξεκινάει με το out on the streets again και μια παραγωγή που θυμίζει ολίγον από Curtis Mayfield και πολύ περισσότερο Norman Whitfield. Ενα mid tempo funk τυπικότατο δείγμα της εποχής με εισαγωγή από drums και wah wah που φέρνει στο νου τις μεγάλες στιγμές των Temptations και Undisputed Truth της εποχής, και με την φωνή της Etta να εκπλήσσει με την ευελιξία και προσαρμοστικότητα της σε δρόμους υποθετικά όχι τόσο γνωστούς για αυτήν. Μια δυναμική ακατέργαστη ερμηνεία που δημιουργεί κλίμα “δρόμου” και παραπέμπει σε σκοτεινούς μαύρους ήχους βγαλμένους από Blaxploitation soundtracks της εποχής.

Από κει και πέρα αφενός το στοιχείο της έκπληξης υπάρχει σε όλο τον δίσκο αφετέρου είναι μάλλον άτοπο να προσπαθεί κανείς να εντοπίσει μεγάλες στιγμές σε δίσκο τέτοιας κλάσης. Από την άλλη δεν μπορεί κανείς να μην αναφερθεί στην συγκλονιστικά παθιασμένη ερμηνεία της στο Let's burn down the cornfield του Randy Newman με συμμετοχή του Lowell George στην κιθάρα, την οργιαστική funk διασκευή του power play των Steppenwolf, την γκρουβάτη διάθεση της στο funk/organ δυναμίτη “Sooki Sooki” του Don Covay, την έντονη ευαισθησία που αποπνέει η φωνή της στο classic 70s soul αλλά με “S” Κεφαλαίο “come a little closer”(ομότιτλο)., το mew Orleans jam “gonna have some fun tonight”.

Προσωπικά θα σταθώ στο St. Louis Blues το οποίο και είχα συμπεριλάβει στο πρόγραμμα μου στη Έκθεση που περίτρανα αποδεικνύει πως στα δικά της bluesy λημέρια οι ερμηνείες της δεν ήταν ποτέ θέμα απλής διεκπεραίωσης, και στο δραματική soul wordless μπαλάντα Feeling Uneasy που υποψιάζομαι πως πάνω στον τρόπο που ερμηνεύτηκε πρέπει λογικά να έχουν “πατήσει” πολλές σύγχρόνες μαύρες ντίβες.

New Orleans R& B, Blues, Soul, funk, Blaxploitation ήχοι πλαισιώνονται από την βασανισμένη μεστή φωνή μιας μεγάλης κυρίας που είχε βιώσει στο πετσί της τα Blues και που συμπτωματικά βίωνε την περίοδο εκείνη το δικό της προσωπικό δράμα από εκτεταμένη κατάχρηση τοξικών ουσιών.

Βρισκόμενος σε φάση αναζήτησης της δισκογραφίας της Etta, έπεσα τυχαία στο come a little closer lp, συνειδητοποιώντας πως πρόκειται περί τεραστίων διαστάσεων soul funk blues lp που για χρόνια αγνοούσα την ύπαρξη του
 

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Δέν σημαίνει τίποτα, που γράφω τώρα εδώ. Απλώς επειδή δε σε ήξερα τότε.
Να δηλώσω θέλω τη λατρεία μου στην Etta και σε σένα το θαυμασμό μου για την τόλμη σου.
Οπωσδήποτε ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΙΜΑΤΙΚΟ album. Πέρασε βλέπω και απαρατήρητο.
 
Last edited: