24/96 PC source, case study

Με αφορμή τις σχετικές συζητήσεις για audio servers, dacs κλπ, προχώρησα πρόσφατα σε κάποιες κινήσεις και ανοίγω αυτό το θέμα να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου προοδευτικά, γιατί ο διαθέσιμος χρόνος για ακροάσεις και δοκιμές είναι λίγος.

Λοιπόν, πρώτα το setup. Όλα τα μηχανήματα βρίσκονται στο ίδιο δωμάτιο.

Πηγή: PC με Intel P4 2GHz, 512M RAM, MS Win2K Pro λειτουργικό. Τα αρχεία audio παίζουν από ξεχωριστό εσωτερικό SATA 1 δίσκο, το λειτουργικό και οι εφαρμογές είναι σε άλλον Ultra ATA 100 δίσκο. Το τροφοδοτικό είναι το PC Power & Cooling Silencer 420W για χαμηλό θόρυβο, το κουτί δεν έχει ανεμιστήρα, ο επεξεργαστής έχει τον ανεμιστήρα της μαμάς του. Κάρτα ήχου M-Audio Delta 66 με ASIO drivers. Λογισμικό αναπαραγωγής Winamp v5.541 ρυθμισμένος για αναπαραγωγή μέσω των ASIO drivers. Οι νέες εκδόσεις του βρωμο - foobar δεν παίζουν σε W2k! :motz:

Interface σύνδεσης με το dac: SPDIF. Καλώδιο σύνδεσης Belden 1694A (με βύσματα Canare), μήκους 9m (!), γιατί έπρεπε να κάνει βόλτα το δωμάτιο, μέχρι την εγκατάσταση του στερεοφωνικού.

DAC: AQVOX USB 2 D/A MkII. Σύνδεση με το στερεοφωνικό ασύμμετρη, με καλώδια VdH D102 MkIII Hybrid, μήκους 0,5 m.

Ενισχυτής και ηχεία: Symphonic Line RG10 MkIII, Elac FS207.2.

Ακόμη δεν έχω προχωρήσει σε μεθοδικές συγκρίσεις του συνδυασμού PC -> dac -> ενισχυτής με το συνδυασμό του Transport (Teac P700 με αναβαθμισμένο ρολόι και ξεχωριστή τροφοδοσία) -> dac (Parasound DA/C 1100) -> ενισχυτής. Το βασικό μου ενδιαφέρον είναι η παραγωγή HD αρχείων μέσω του PC και όχι η κόντρα με το CD.

Οι πρώτες δοκιμές με δωρεάν samples από σχετικές εταιρείες ήταν ενθαρρυντικές. Κρίνοντας όμως τις τιμές της Linn ακριβές για hd flac downloads σε σύγκριση με το -μειωμένο για μένα- ενδιαφέρον των εκτελέσεων, σε συνδυασμό με την έλλειψη υποστήριξης paypal, προχώρησα στις ακόλουθες αγορές:

Από το http://www.highdeftapetransfers.com/ την εξαιρετική ερμηνεία του Γκέοργκ Τσελ στην 4η του Μάλερ, της οποίας την ποιότητα της παραγωγής, οι ίδιοι χαρακτηρίζουν με μετριοφροσύνη ως above average. Το αρχείο 24/96 flac, ψηφιοποιημένο από την ταινία master.

Από το http://www.pristineclassical.com την ανέκδοτη ζωντανή, μονοφωνική ηχογράφηση του κονσέρτου για βιολί του Μέντελσον με το Χάιφετς, το Γκουΐντο Καντέλλι και τη Φιλαρμονική της Νέας Υόρκης. Το αρχείο 24/88 flac, κατόπιν ψηφιακής επεξεργασίας - ανασύστασης.

Τα αποτελέσματα; Πέραν πάσης προσδοκίας!!!! :BDGBGDB55: Η ηχογράφηση της 4ης του Μάλερ ακούγεται καταπληκτικά, με πρωτοφανή λεπτομέρεια, κρυστάλλινα πρίμα, ρεαλιστική στερεοφωνική εικόνα και το κυριότερο: θαυμάσια μεταβατικά που δίνουν την αίσθηση πως είναι προϊόν απελευθέρωσης από συμπιεστές δυναμικής και περιοριστές στάθμης. Ομολογώ πως δεν έχω ούτε το βινύλιο, ούτε το εμπορικό cd στη δισκοθήκη μου για σύγκριση, όμως η ποιότητα της ηχογράφησης σε συνδυασμό με την ποιότητα της ερμηνείας με συγκλόνισε! :grinning-smiley-043

Το κονσέρτο του Μέντελσον ακούγεται θαυμάσια, με λεπτομέρεια και καλά δυναμικά, δε δείχνει σε καμία περίπτωση την ηλικία του. Η ερμηνεία συγκλονιστική, η καλύτερη που έχω ακούσει μαζί με αυτή των Μενουχίν / Φουρτβαίγκλερ, πολύ διαφορετική όμως σε ύφος απ' αυτήν.

Από εμπορική σκοπιά, η αγορά των hd αρχείων μουσικής για κατέβασμα είναι ακόμη στα σπάργανα. Η κλασσική ευνοείται αντικειμενικά λόγω της διαθεσιμότητας ηχογραφήσεων απαλλαγμένων από πνευματικά δικαιώματα. Όμως οι σύγχρονες παραγωγές είναι περιορισμένες και οι ερμηνείες τις περισσότερες φορές είναι τεχνικά πολύ σωστές αλλά εκφραστικά αδιάφορες. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα οι ηχογραφήσεις της RR με την Ορχήστρα της Μινεσότα και τον Ουέ.

Από τεχνικής άποψης όμως, είναι ξεκάθαρα το μέλλον και κονιορτοποιούν στην κυριολεξία κάθε δεισιδαιμονία για a priori υπεροχή του αναλογικού ή του ψηφιακού ήχου, που εξυπηρετεί συνήθως προφανή εμπορική υστεροβουλία. Στην περίπτωση του Μάλερ βρέθηκα μπροστά σε δύο θαύματα:

  1. Το αναλογικό, που κατάφερε και έκανε τόσο καλή ηχογράφηση 40 χρόνια πριν και τη διατήρησε στην ταινία.
  2. Το ψηφιακό, που ψηφιοποίησε εξαιρετικά το αναλογικό πρωτότυπο, το συμπίεσε ως ψηφιακό αρχείο δεδομένων χωρίς απώλειες και το έκανε διαθέσιμο στον υπολογιστή του καθένα σε ποιότητα που δεν είχε ονειρευτεί έως σήμερα, στο κλάσμα της τιμής που ζητούν τα βαριά βινύλια. Και αυτά τα γράφει ένας που αγαπά πολύ τα βινύλια, εμπλουτίζει τη συλλογή του τακτικά εδώ και πάρα πολλά χρόνια και εξακολουθεί να αγοράζει - κυρίως μεταχειρισμένα πλέον - όποτε μπορεί.
Η ενίσχυση και άνθηση της αγοράς των hd downloads είναι προς το συμφέρον όλων μας! :eating:
 

Aprile

Senior Member
9 March 2007
656
Η αλήθεια είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία που έλεγαν οι παλιοί.
Ψηφιακά 24/96 γράφουν οι ηχολήπτες κατά 90% 24/96 πρέπει να ακούς για να μην χάνεις σημαντικό ποσοστό από την ποιότητα της εγγραφής.
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,179
ΕΛΛΑΔΑ
Απλά να δώσω συγχαρητήρια γι αυτή σου την σοβαρή προσέγγιση.
Κι αυτό γιατί σπανίζει στην κοινότητα το "ανοιχτό" πνεύμα, δυστυχώς όχι μόνον στις γνωστές ανίατες περιπτώσεις.

Αν δεν το έχεις κάνει, κατέβασε από το HDTT το Histore du Soldat.
Είναι συγκλονιστικό!!!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Ντέμιαν, εννοείται πως έχω σε cd τον Τσελ στην 4η, οπότε έχουμε έτοιμη την σύγκριση.... εννοούνται και άλλα θέματα επίσης :D

Θέμη, εγώ δεν έχω μπεί ακόμη στην λογική τράνσπορτ και ντακ. Το του Στραβίνσκυ το κατέβασα και γω, μετά την αρχική προτροπή σου, όπως και τα λοιπά της HDTT. Στην αρχή το μέτέτρεψα σε απλό wav 44άρι και έπειτα με την δοκιμαστική του audio solo το μετέτρεψα σε dvd - audio. Παρότι αντίστοιχο μηχάνημα έχω ένα φθηνιάρικο της Pioneer για το ξεχωριστό σύστημα κινηματογράφου μου, η ηχογράφηση έδειξε τα δόντια της και στις δύο περιπτώσεις (στο δικάναλο, ως wav και στην δευτεράτζα ως dvd audio ) .

Ντέμιαν, ενδιαφέρον θα έχει να συγκρίνουμε το αποτέλεσμα της 4ης αν το μετατρέψουμε σε wav για το teac σου ....

ΥΓ. : Μπελάδες έρχονται ....
 
Απάντηση: Re: 24/96 PC source, case study

Ντέμιαν, εννοείται πως έχω σε cd τον Τσελ στην 4η, οπότε έχουμε έτοιμη την σύγκριση.... εννοούνται και άλλα θέματα επίσης :D

Πουλιά στον αέρα πιάνεις! :D

Ευχαριστώ πολύ κ. Ζαφειρόπουλε για τα καλά σας λόγια.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,896
GLYFADA
Δαμιανέ, καλή αρχή είσαι σε καλό δρόμο, θέλω να σε ρωτήσω αν έχει το dac σου clock-in, αν δέχεται δηλαδή εξωτερικό clock?
 

Gregm

Established Member
2 February 2007
120
Εξαίρετικά ενδιαφέρουσα παρουσίαση επί του θέματος, θενκς.
Επίσης,
...(το) κονσέρτο για βιολί του Μέντελσον με το Χάιφετς, το Γκουΐντο Καντέλλι και τη Φιλαρμονική της Νέας Υόρκης...
αναμφίβολα, εξωγήινη εκτέλεση του έργου!
 
Απάντηση: Re: 24/96 PC source, case study

Δαμιανέ, καλή αρχή είσαι σε καλό δρόμο, θέλω να σε ρωτήσω αν έχει το dac σου clock-in, αν δέχεται δηλαδή εξωτερικό clock?

Κοψ, δυστυχώς δεν έχει. Μιλάμε όμως για μηχάνημα του χιλιάρικου. Μπορείς να δεις περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.aqvox.de

Έχει όμως δυνατότητα επιλογής upsampling στα 24/192 μέσω του εσωτερικού του ρολογιού και dithering στο LSB, την οποία δε χρησιμοποίησα γιατί δεν μπόρεσα να διακρίνω - στο λίγο που άκουσα - εμφανή διαφορά.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Interface σύνδεσης με το dac: SPDIF. Καλώδιο σύνδεσης Belden 1694A (με βύσματα Canare), μήκους 9m (!), γιατί έπρεπε να κάνει βόλτα το δωμάτιο, μέχρι την εγκατάσταση του στερεοφωνικού.

Δαμιανέ, μη σε προβληματίζει το μήκος του καλωδίου των 9μ. Το πρότυπο του spdif φαίνεται ότι ορίζει σαν μέγιστο μήκος τα 10μ. αλλά πρακτικά μπορείς πλέον να μεταφέρεις το σήμα με κατάλληλα καλώδια και σε μεγαλύτερες αποστάσεις.
Πειραματίστηκα με το θέμα του μέγιιστου μήκους του ομοαξωνικού καλωδίου των 75Ω, δοκιμάζοντας μερικά δείγματα καλωδίων παρόμοια με αυτό που αναφέρεις. Στην καλύτερη περίπτωση κατάφερα να στείλω το σήμα, χωρίς πρόβλημα σε απόσταση 25 μέτρων. Σε άλλες περιπτώσεις καλωδίων, το DAC δεν μπορούσε να συγχρονιστεί κανονικά και παρουσίαζε προβλήματα, οπότε έναs ψηφιακός digital buffer ή upsampler, τοποθετημένος κάπου στη μέση της απόστασης (μεταξύ PC και DAC) διόρθωνε το πρόβλημα του συγχρονισμού αλλά δεν νομίζω τελικά ότι αυτή η λύση έχει για μας κάποια πρακτική αξία, αφού το πρόβλημα πλέον λύνεται και με κατάλληλη επιλογή ομοαξονικού καλωδίου 75Ω.
 
Last edited:
Έχω την εντύπωση οτι το aqvox δέχεται ψηφιακό σήμα μέχρι 16/48 στην usb είσοδό του.

Οπότε τα 24/96 αρχεία έγιναν downsampling σε 16/44 για να μεταφερθούν και μετά πάλι upsampling μέσα στο DAC ή μου διαφεύγει κάτι;
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
.....Interface σύνδεσης με το dac: SPDIF. Καλώδιο σύνδεσης Belden 1694A (με βύσματα Canare), μήκους 9m (!), γιατί έπρεπε να κάνει βόλτα το δωμάτιο, μέχρι την εγκατάσταση του στερεοφωνικού....

Έκτωρα, ο Δαμιανός επεσήμανε ότι χρησιμοποιεί την SPDIF ....
 

argqsys

New member
20 January 2010
83
ΝΑ Αττική
Επιτέλους μια σοβαρη προσέγγιση.
Μεχρι τώρα δεν έχω καταλάβει πως θα πρέπει να set-αρεις ένα συστημα για να μπορέσεις να ακουσεις 24 / 96. Εχω τοποθετηθεί και σε άλλες e_γειτονιές αλλα δεν έχω καλυφθεί μέχρι τώρα.
Για να μπορώ να βελτιώσω τις ψηφιακές πηγές μου με software 24/96 χρησιμοποίησα το laptop μου με μία μία PCMCIA καρτα Sound Blaster 24 bit etc. η οποία έχει spdif toshlink έξοδο. Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό στο 44,1 η συγκριση Flac vs CD, στο 24/96 δεν είχα μουσική για Α Β Test αλλα το αποτελεσμα ήταν αντίστοιχο. Ψαχνοντας διαπιστωσα ότι το σήμα περνούσε μεσα απο την καρτα (λειτουργούσαν τα volumes, mute κλπ.) και απο τον player VLC στην περιπτωση μας. Προσπαθησα να κάνω και τα δύο pass through αλλα ανεπιτυχως.
Παρακαλώ θα μπορούσε κάποιος να μου περιγράψει ένα configuration σε ΗW & SW για spdif / toshlink συνδεση με το dac του cd player. To Dac έχει και coaxial συνδεση. Υπόψη προτιμώ laptop γιατι βολεύει στην χρήση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΑΚ

ΥΓ. Πιθανόν κάποια επαφή τηλ. ή συνάντηση θα βοηθούσε περισσοτερο.
 

argqsys

New member
20 January 2010
83
ΝΑ Αττική
Πρσπάθησα πειραματικά με τον εξοπλισμο που έχω να δοκιμάσω κατ´αρχην άν παιζει καλύτερα, άν η τεχνολογια (SW & HW) είναι ώριμη, αν υπάρχει επαρκης μουσική 24/96 κλπ. Το Laptop είναι ΙΒΜ Lenovo με XP, η κάρτα Sound Blaster 24 bit εξωτερικη PCMCIA, και player το VLC που το έχω για video αλλά παιζει και flac. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να παίξω με άλλο player και κατι μου γράφεις ASIO drivers που δεν ξέρω τι είναι.
Ευχαριστω για το χρονο σου και άν δεν σου δυσκολο κάποιες παραπάνω πληροφορίες.

ΑΚ

ΥΓ. Είχα παραγγείλει Laptop με SPDIF και win 7 αλλα το ακύρωσα.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δεν ξέρω εάν μπορείς να τα καταφέρεις με τα αγγλικά, αλλά σου παραθέτω δύο συνδέσμους, που αναφέρονται στο bit-perfect και μεταξύ των άλλων αναφέρονται τι πρέπει να κάνεις στο λειτουργικό σου για να παρκάμψεις το KMixer των Win που κάνουν ζημιά.

http://www.mp3car.com/wiki/index.php/Bit-perfect
http://code.google.com/p/cmediadrivers/wiki/Bitperfect

είμαι σίγουρος ότι και εδώ μέσα θα υπάρχει σχετική συζήτηση στη μητρική μας γλώσσα (ίσως μια σχετική αναζήτηση με search τα kmixer, asio drivers, bit-perfect να αποδώσουν)