τηλεοραση μεσω ΟΤΕ

george664

AVClub Addicted Member
11 May 2007
1,449
ΡΕΘΥΜΝΟ
conn-x TV! Τηλεόραση από τον ΟΤΕ!
CONNX_1.jpg
* Μέσω της τηλεφωνικής γραμμής με τη χρήση των τεχνολογιών ADSL και IPTV
* Τηλεοπτικά κανάλια με ψηφιακή εικόνα, και με ηλεκτρονική απεικόνιση του προγράμματος εύκολα και απλά&
* Ταινίες χωρίς διακοπή για διαφημίσεις, όποτε εσείς θέλετε, με τα FilmΕxpress και FilmClub
* Τιμή έκπληξη 15 ευρώ/μήνα για πρόσβαση και στα τηλεοπτικά προγράμματα και σε υπηρεσίες video on demand
* Διαθεσιμότητα: Αττική, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Λάρισα και Ηράκλειο Κρήτης. Σταδιακά σε όλες τις πρωτεύουσες νομών.

Με το σύνθημα «takecontrol», ο ΟΤΕ παρουσιάζει το conn-xTV. Η καινοτόμος υπηρεσία για παρακολούθηση ελληνικών και ξένων τηλεοπτικών καναλιών, καθώς και ταινιών, προσφέρεταιγια πρώτη φορά στην Ελλάδα σε ευρεία κλίμακα. Ο ΟΤΕ φέρνει στο σπίτι σας, την τηλεόραση της νέας εποχής και σας προσκαλεί να γνωρίσετε το conn-x TV για να έχετε εσείς τον έλεγχο της δικής σας ψυχαγωγίας και ενημέρωσης!

FilmExpress2.jpg
Σήμερα, το conn-x TV περιλαμβάνει κανάλια όπως:
• Ελεύθερα Ελληνικά αναλογικά και ψηφιακά κανάλια
• Ειδησεογραφικά (Euronews, Deutsche Welle, France24, Al Jazeera, Russia Today)
• Aθλητικά (Eurosport, Eurosport2, Extreme Sports, ESPN Classic, ESPN America)
• Ντοκιμαντέρ (Nat Geo Wild, Discovery Science, Discovery Travel & Living, Discovery World)
• Lifestyle (Style TV, Zone Reality, Fashion TV, World Fashion)
• Μουσικά (C Music TV, Nat Geo Music)
• Ακόμη, το conn-x TV διαθέτει αποκλειστικό κανάλι με αθλητικό περιεχόμενο, το conn-x TV Sports! Το κανάλι του conn-x TV μεταδίδει σημαντικά αθλητικά γεγονότα, όπως ποδοσφαιρικούς αγώνες από Αγγλία, Πορτογαλία και Ιταλία, ενώ το πρόγραμμά του περιλαμβάνει και καθημερινές ειδησεογραφικές αθλητικές εκπομπές.
Υπηρεσία
Τιμή
Conn-x TV (τηλεοπτικά κανάλια) + FilmClub
15 / μήνα​
FilmExpress
2 – 4,5 ανά ταινία, ανάλογα με την ταινία​
Εξοπλισμός (αποκωδικοποιητής)
Δωρεάν με 12μηνη δέσμευση​
Πηγη:satleo
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μου ειπε καποιος που συμετειχε στο πιλοτικο προγραμμα οτι το conn-x TV ριχνει πολυ την ταχυτητα και το ping της συνδεσης (για να γινει λεει πιο σταθερη)...

Το εχετε ξανακουσει αυτο?
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
Απάντηση: Re: τηλεοραση μεσω ΟΤΕ

Μου ειπε καποιος που συμετειχε στο πιλοτικο προγραμμα οτι το conn-x TV ριχνει πολυ την ταχυτητα και το ping της συνδεσης (για να γινει λεει πιο σταθερη)...

Το εχετε ξανακουσει αυτο?

Ναι έτσι είναι.
Στη δική μου περίπτωση ανέβασαν το snr από 9 σε 11 και έριξαν την ταχύτητα από 23 σε 16.
Δε δούλεψε όμως το πιλοτικό και διέκοψα γιατί δεν άντεχα τα 16 σε σχέση με αυτά που είχα. Βέβαια τώρα το μόντεμ κλειδώνει στα 20 και πρέπει το ντισλάμ του iptv να είναι χρονισμένο ( ; ) σε μικρότερες ταχύτητες συνολικά...
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Δεν νομίζω ότι θα πετύχει πολλά πράγματα εμπορικά βασικά λόγω τιμής.Μάλλον προσπαθεί αναδιανομή της υπάρχουσας πίτας εμπορικά μετά τα προβλήματα της On Τelecoms.Ποσο μάλλον αν δεν είναι προσωρινό το πρόβλημα να κόβει άλλες χρήσεις του Internet (και στα 8Mbit που διαφημίζει ότι διατίθεται πόσο θα το πάνε ;....).Οσο για τις υπηρεσίες demand,όταν όλα τα βρίσκεις πλέον να τα κατεβάσεις ,τι χρειάζεται ;

Δεδομένου όλοι έχουν τηλεόραση,με λίγα παραπάνω χρήματα (και εφαπαξ) παίρνεις βασικό δορυφορικό σύστημα και δεκάδες ελεύθερα κανάλια (χωρίς όμως τόσα διεθνή αθλητικά) και έχεις και τα Ελληνικά αναλογικά,ψηφιακά που έτσι και αλλιώς έχεις....

Για τους πλουσιότερους (ή φανατικότερους με αθλητικά),υπάρχει και η nova με δωρεάν εξοπλισμό.
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: Re: τηλεοραση μεσω ΟΤΕ

Μου ειπε καποιος που συμετειχε στο πιλοτικο προγραμμα οτι το conn-x TV ριχνει πολυ την ταχυτητα και το ping της συνδεσης (για να γινει λεει πιο σταθερη)...

Το εχετε ξανακουσει αυτο?

Ακριβώς έτσι. Το γενικό προφίλ του connx-tv, απ'ότι έχω καταλάβει, ορίζει το snr στο 14, με αποτέλεσμα πτώση του συγχρονισμού. Έτσι η σύνδεση είναι πιό σταθερή και δεν έχεις προβλήματα στην εικόνα. Προσωπικά μου φύγαν τα μαλλιά γιατί κατάντησα να έχω download 11mbps από 19. Τώρα είμαι στα 14-15 και πάλι καλά να λέω....
Επίσης υπολόγισε και κανά 4αράκι mbps που τρώει η itv σε λειτουργία, οπότε το bandwidth μειώνεται αισθητά.
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Θα ήθελα να ρωτήσω αν και το upload μιας 24αρας επηρρεάζεται αρνητικά ή αυτό αφορά μόνο το download?
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Μάλλον επηρρεάζεται. Σε μένα -και σε άλλους απ'ότι διαβάζω σε σχετικά φόρουμ- έχει "καρφωθεί" στα 863 (από 1024)
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Ναι, από χθες. Αλλά με υποτιτλισμό σε μερικές εκπομπές και όχι σε όλες, προς το παρόν τουλάχιστο.
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Εγω που το είδα σε demo σε κατάστημα κάνει σπασίματα-κολλήματα η εικόνα σε ορισμένα κανάλια και με 24αρα γραμμή...
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: Re: τηλεοραση μεσω ΟΤΕ

Εγω που το είδα σε demo σε κατάστημα κάνει σπασίματα-κολλήματα η εικόνα σε ορισμένα κανάλια και με 24αρα γραμμή...

Εγώ το έχω βάλει από τον Οκτώβρη. Αν εξαιρέσω τις πρώτες 2-3 εβδομάδες, δεν έχω ξαναδεί σπάσιμο στην εικόνα. Μόνο που ο ΟΤΕ "θυσιάζει" ένα μέρος του bandwidth για να είναι περισσότερο σταθερή η γραμμή, με αποτέλεσμα να συγχρονίζει το πολύ στα 15-16mbps.
 

Nikosss

New member
11 May 2008
88
Θεσσαλονικη
Δημοσιεύτηκε σε δυο εφημερίδες η πρόθεση του ΟΤΕ να ξεκινήσει συνδρομητική δορυφορική τηλεόραση

Πηγή: Axiaplus http://www.axiaplus.gr/Default.aspx?id=120908&nt=108

Πηγή: Καθημερινή http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_2_09/07/2009_321462


μακαρι να γινει κατι καλυτερο απο τη Νοβα και το κυριοτερο φθηνοτερο ..
 

sateliter

Senior Member
9 March 2008
421
Μακάρι να μπορούσε να είναι καλύτερο από τη NOVA, αλλά από τη στιγμή που δεν θσ έχει αθλητικά ανάλογου περιεχομένου με τη NOVA, κάτι το οποίο αποτελεί την ¨αιχμή του δόρατος¨ για ένα συνδρομητικό πακέτο, τότε πιθανόν να μην έχει εμπορική επιτυχία. Πάντως, ίσως να είναι φθηνότερο και ενδεχομένως να είναι η πρώτη ελληνική δορυφορική συνδρομητική πλατφόρμα, που θα εκπέμψει σε εικόνα υψηλής ευκρίνειας κάποια κανάλια, οπότε αυτό θα είναι καλό για τους λάτρεις της καλής εικόνας, οπότε, ας περιμένουμε. Πάντως κάποτε θα έπρεπε να σπάσει το μονοπώλιο της NOVA, αν και σε μια μικρή αγορά, όπως η ελληνική, είναι δύσκολο να επιβιώσουν ταυτόχρονα δυο συνδρομητικά δορυφορικά πακέτα.
 

Nikosss

New member
11 May 2008
88
Θεσσαλονικη
σιγουρα ειναι μεγαλο μειον γιατι για τα επομενα 3 χρονια τα εχει σχεδον ολα η Νοβα. Ελληνικο πρωταθλημα , Champions leaugue , Europa leaugue, Ευρωλιγκα στο μπασκετ κτλ...
 

verbatim

Established Member
11 October 2007
286
Νέα Ιωνία Αττικής
Κοίταξε, μπορεί να κερδίσει και ο ΟΤΕ μια μερίδα συνδρομητές αλλά όχι όσο η Nova. Υπάρχει και cinefilm κοινό και με αξιόλογα κανάλια ίσως καταφέρει κάτι, ειδικά αν εξασφαλίσει HD και λογική τιμή πάνω απ' όλα!