Ενας μεγάλος Γάλλος-Jean Hiraga.

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Πως κι έτσι συνάδελφε;

Εγώ άκουσα τον παρακάτω μερικές βδομάδες πίσω και έπαιζε πολύυυυυ καλά.

00009081.jpg
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Αγαπητοι Φιλοι,
Εχω απο περιπου ενα χρονο τον ενισχυτη για τον οποιο μιλαει ο DIPIE και δημοσιευει φωτο ο Μανωλης.Σας διαβεβαιωνω οτι προκειται για ενα κρυμενο διαμαντι για οποιον εχει ευαισθητα ηχεια(Κορνες?).20W σε ταξη Α που τσακιζει πολλαπλασιας αξιας ενισχυτες που κυκλοφορουν σημερα.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Ετυχε να τον συνσνατησω προσωπικα το 1986 οταν ηταν στο χωριο μου και να ακουσω αυτα που ειχε μαζι του.
Αυτη ηταν και η πρωτη μου επαφη με τα VOTT και τα SE 300B To monster 8W ακουγοταν πολυ αδιαφορο και το κανει ακομα και σημερα.
Σε ενα διαλειμα τον ρωτησα ποιος ηταν ο πρωτος του ενισχυτης και ηταν ενας Mullard 5-20 που ειχε χτισει μονος του.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Σπυρο,
Νομιζω οτι ο "Monster" ειναι λιγο διαφορετικος απο τον "Class A" .Παντως εγω εδω και 2 ημερες ακουω απο 2 monoblocks Transformer coupled interstage class A με 300Β WE 10W και οι διαφορες απο τον Class A ειναι μεν σημαντικες αλλα οι τιμες τους ειναι πολλαπλασιες.Με λιγα λογια ο λογος τιμη/αποδοση ειναι σαφως υπερ του Hiraga,και δεν μιλαμε τωρα για Hi-Fi αλλα για Hi-End.Γι'αυτο ειπα πριν για κρυμενο διαμαντι.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
DIPIE
Οι Φωτογραφιες αυτες ειναι μαλλον απο τα καποια kits που βγηκαν μετα τη δημοσιευση των σχεδειων και κριτηκων.Ο "κανονικος" CLASS A" ειναι αυτος της φωτο του Μανωλη.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Σαν πρωτη χωρα εκτος Γαλλιας, ο Χιραγκα πουλησε τα κιτ του στην Σουηδια, μαλιστα ειχε γραψει και ενα βιβλιο το οποιο τοτε υπηρχε στα Γαλλικα και στα Σουηδικα μονο. Περιεγραφε ολα τα γνωστα με λυχνιες που τοτε ηταν αγνωστα στους πολλους. Εδινε και σχεδια διαφορων Γιαπωνεζων γκουρου οπως του Κανεντα. Ο φιλος μου εχει 2 μονο 300Β με Παρτσιτζ μετασχηματιστες και εγω το ηλεκτρονικο φιλτρο του Κανεντα. Ειχα και τον προενισχυτη του αλλα τον αλλαξα με εναν Fisher SA1000 καποτε. Ολα αυτα ηταν κιτ απο το L'Audiophile που πουλιοντουσαν εδω.
Τον ταξη Α δεν θυμαμαι αν τον εχω ακουσει καπου αλλου εκτος τοτε που τον ειχε ο ιδιος ο Χιραγκα. Μπορουσες να τον αγορασεις σε κιτ με τα σωστα υλικα.
Αυτα με τα λεφτα δεν τα καταλαβα, ποιος ειναι καλυτερος? Και σε τι?
Για την ιστορια
Οταν εκανε επιδειξη ο Χιραγκα εδω στο χωριο και αφου ακουγαμε αρκετες ωρες, η επιδειξη υποψιν ηταν για 2 ημερες, ηρθε ενας τυπος και ρωτησε τον Χιραγκα αν ηθελε να ακουσουν κατι ενισχυτες που ειχε φιαξει ο ιδιος, ετσι για συγκριση. Ο Χιραγκα δεν ειχε αντιρηση και ο τυπος εβγαλε απο το σακιδιο του 2 μονο φιαγμενα πανω σε κοντραπλακε. Ενας μετασχηματιστης τοροιδ, ενα ψυκτικο και μια καρτα χειροφιαγμενη. Ο τυπος εξηγησε στους περιεργους που κανανε αμεσως πηγαδακι και ειπε κατι παραξενα πραγματα για τους ενισχυτες του, ηταν κατασκευασμενοι με μηδενικη αρνητικη αναδραση και χωρις το φαινομενο μιλλερ. Και κατι παραξενα για την ιδιαιτεροτητα του μετασχηματιστη τροφοδοσιας που ηταν μια δικη του σχεδιαση. Αφου ακουσαμε καταλαβαμε οτι οι ενισχυτες αυτοι ηταν σε αλλο επιπεδο, οι ενισχυτες του Χιραγκα ακουγοντουσαν σαν κασετοφωνο μπροστα τους! Ο Χιραγκα ειπε οτι ηταν πολυ καλοι ενισχυτες, αλλα ηταν σκληροι. Με το αποτελεσμα στα χερια οπως λεμε, η σκληραδα τοτε ωφειλοταν στο CDplayer της εποχης εκεινης. Οι ταξη Α σαν στρογγυλεμενοι καλυπτανε αυτην την σκληραδα αρκετα. Αρκετα χρονια αργοτερα γνωρισα και τον τυπο αυτον, το ονομα του Πετερ Κορνερ. Ενας τετοιος ενισχυτης εναι υπο κατασκευη εδω απο εμενα και τον Ulf. Ο φιλος Ulf ηταν και αυτος στην επιδειξη, αλλα δεν τον γνωριζα τοτε.
 
17 June 2006
626
Τον ενισχυτή που αναφέρει ο συνάδελφος τον είχαμε ακούσει κάποτε με τον Μανώλη, εμένα προσωπικά μου άρεσε τρομερά, όσο για τα ηχεία που τον είχαμε ακούσει ήταν σίγουρα τα καλύτερα bass reflex που εχω ακούσει ποτέ, πραγματικά από άλλον πλανήτη τόσο ηχητικά όσο και εμφανισιακά. Για του λόγου το αληθές παραθέτω και φωτογραφίες αυτών των "εξωγήινων" κατασκευασμάτων.
 

Attachments

  • amp.JPG
    amp.JPG
    189 KB · Views: 433
  • sp.JPG
    sp.JPG
    109.4 KB · Views: 432

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Ενας μεγάλος Γάλλος-Jean Hiraga.

Πως κι έτσι συνάδελφε;

Εγώ άκουσα τον παρακάτω μερικές βδομάδες πίσω και έπαιζε πολύυυυυ καλά.

00009081.jpg

Θάθελα έναν τέτοιο για την...συλλογή μου:BDGBDGB53:
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Ενας μεγάλος Γάλλος-Jean Hiraga.

DIPIE
Οι Φωτογραφιες αυτες ειναι μαλλον απο τα καποια kits που βγηκαν μετα τη δημοσιευση των σχεδειων και κριτηκων.Ο "κανονικος" CLASS A" ειναι αυτος της φωτο του Μανωλη.

Ναί έτσι είναι...

Τις πήρα απο ένα λίνκ που ήδη έχω βάλει πιό πάνω(το γράφει κι εκεί).
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Τζιμακο
τα αγοραζεις, τα ακουμε και μετα τα πουλας στο 1/4 της τιμης, ετσι δεν κανουνε στο φορουμ?
Οπως λεει και ο Μορφεας, ο μονοδρομος προς τον σωστο ηχο ειναι απο μπετον!
Για την ιστορια
οταν ημουν στην Οκλαχομα ακουσα το πρωτοτυπο που ειχε ο Μπιλ σε μια κουτα, ενα και μοναδικο και με φιλτρο απο ενα κανονικο 604.Μισοετοιμα πραγματα.
Μου αρεσε πολυ, καμμια σχεση με το κανονικο 604.
Θελω να πιστευω οτι αυτα του Χιραγκα ειναι πολυ δουλεμενα και θα πρεπει να ακουγονται σωστα.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Ασε τις αντιγραφές

Κακο συνηθειο - μου μεινε απο τοτε που εδεινα εξετασεις:flipout:

Προεχει η αποκρυπτογραφηση :grinning-smiley-043

Μετα βλεπουμε (πιθανον και κοντρα πλακε οπως η δικη σου)
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Τζιμακο
τα αγοραζεις, τα ακουμε και μετα τα πουλας στο 1/4 της τιμης, ετσι δεν κανουνε στο φορουμ?

Οι αλλοι τα κανουμε αυτα Σπυρο, οχι εγω. Συνηθως ακουω πριν πιασω τα πριονια και τα κατσαβιδια
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
καποτε την δεκαετια του 80 ειχα κανει ενα Λοφτιν με 2Α3, ακουγοταν παρα πολυ καλα, αξιζε την πολυπλοκοτητα του. Το σχεδιο ηταν παρμενο απο το βιβλιο του Χιραγκα που τοτε υπηρχε στα Σουηδικα.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Τις 2Α3 τις ειχα αγορασει απο το Μοναστηρακι απο καποιον καζαντζιδη, πριν μερικες εβδομαδες που εκανα εκαθαριση βρηκα και την αποδειξη, 100 δραχμες για 5 κομματια!
 
17 June 2006
626
Ε ρε Σπίρο τι μου θύμισες! Ο Καζατζίδης ήταν πολύ καλός κύριος με λογικότατες τιμές και πολλά ωραία πραγματάκια! Θυμάμαι οτι η είσοδος του μαγαζιού του ήταν γωνιακή, εδώ και αρκετά χρονάκια εχει γίνει μια ξενέρωτη καφετέρια όπως άλλωστε όλα τα μαγαζιά στο μοναστηράκι.