Luxman L-550A II

nikosxeng

Banned
16 September 2007
795
Luxman L-550A II
1.jpg

καθαρή τάξη Α.
Πρώτη φορά βλέπω Α με ρυθμιστικά.
http://www.6moons.com/audioreviews/luxman/luxman.html
και VUμετρα....
2500 euro στην πολωνία, πόσο να χει εδώ;
http://www.luxman.co.jp/product/ia_l-550a2.html
 

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Ας μας πουνε αυτοι που ξερουν απο τεχνικα πως τους φανηκε σαν κατασκευη.
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
Τον εχω ακουσει με tannoy και δεν μπορω να πω οτι το αποτελεσμα με επεισε...Ισως με αλλα ηχεια να επαιζε καλητερα....Επαιζε ξεκουραστα και ισοροπημενα χωρις προβληματα αλλα λιγο αδιαφορα για τα γουστα μου...Παντος ειναι σε καλη τιμη , εχει και phono νομιζω...
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Τουλάχιστον είναι πανέμορφο!


Φιλικά
Γιώργος.

Ειχα για εναν χρονο τον ολοκληρωμενο L-505 που ηταν με ξυλο γυρω γυρω με την ιδια ακριβως εμφανιση .Επαιζε και πολυ καλά σαν ολοκληρωμενος με 2 χ 70 σε ΑΒ. Μονο που τον ειδε η γυναικα εβαλε waf 10! και αδραξα την ευκαιρια και πηρα αμεσως προ-τελικο Μ-7 & C-7 SIGNATURE με πολυ καλυτερο ηχο αλλα και χρημα !!Απο το 1999 με συνοδευουν ακομα χωρις κανενα προβλημα !
m-7im-e.html
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
και λιγες φωτο δεν βλαπτουν ...
http://audio-database.com/LUXMANALPINE-LUXMAN/amp/m-7im-e.html
http://audio-database.com/LUXMANALPINE-LUXMAN/amp/c-8f-e.html
By the way εαν καποιος εχει δει καποιο μοντελο μα πωλειται η να ανταλασετε απο αυτη την παλια σειρα ας με ειδοποιησει γιατι θα ηθελα και εναν δευτερο στο συστημα μου.
Ειναι πραγματικα ενα στολιδι για καθε Σαλονι.
 

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Απάντηση: Re: Luxman L-550A II

Τουλάχιστον είναι πανέμορφο!


Φιλικά
Γιώργος.


Οτι ειναι ομορφο ειναι, αλλα δεν φθανει μονο αυτο.
Πρεπει και να παιζει ομορφα.
Τα χρηματα ειναι αρκετα.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Τα προσιτά και μικρής ισχύος Luxman(όσα τουλάχιστον έχω ακούσει),μου δημιούργησαν την εντύπωση,ότι για να παίξουν καλά,θέλουν εύκολα(πολύ) ηχεία με ζωντανό ήχο και τον ανάλογο μικρομεσαίο χώρο.Αν τα βάλεις με κανένα ATC,θα βγάλεις λάθος συμπεράσματα και για τα δύο μηχανήματα...

Δεν έχουν γενικά χρωματισμένο ήχο-δεν σε εντυπωσιάζουν με την μία και θέλουν προσεκτική ακρόαση και ταιριάσματα,για να τα ακούσεις και να τα κρίνεις δίκαια.
 
Last edited:

geodengr

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Re: Luxman L-550A II

Οτι ειναι ομορφο ειναι, αλλα δεν φθανει μονο αυτο.
Πρεπει και να παιζει ομορφα.
Τα χρηματα ειναι αρκετα.


Συμφωνώ απόλυτα! Και όσο για τα λεφτά, δεν είναι απλά αρκετά, είναι ακριβούτσικο το μηχανάκι. Πάντως δεν το έχω ακούσει...


Φιλικά
Γιώργος.
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Luxman L-550A II

Τουλάχιστον είναι πανέμορφο!


Φιλικά
Γιώργος.

Και παίζει ακόμα πιο όμορφα!

Το είχω ακούσει με Audio Spectrum Ορφέας και δεν ήξερα τι να πρωτοθαυμάσω... Αυτό που έβλεπα; 'Η αυτό που άκουγα;

Και η ποιότητα κατασκευής στον Θεό, δέν πάει πιο πάνω!

Σίγουρα τα αξίζει τα (πολλά) λεφτά του και με το παραπάνω!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Στις μέρες μας που αρκετοί κατασκευαστές κάνουν πολύ μεγάλες εκπτώσεις στην πρώτερη πολύ καλή ποιότητά κατασκευής τους (βλέπε Κίνα... κλπ) πιστεύω οτι το γεγονός οτι παίρνεις ένα μηχάνημα και απλά ξεχνας, που λέει ο λόγος, την περίπτωση να πάθει κάτι πρέπει να μετράει πολύ περισσότερο στην όποια επίλογή...
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Luxman L-550A II

Στις μέρες μας που αρκετοί κατασκευαστές κάνουν πολύ μεγάλες εκπτώσεις στην πρώτερη πολύ καλή ποιότητά κατασκευής τους (βλέπε Κίνα... κλπ) πιστεύω οτι το γεγονός οτι παίρνεις ένα μηχάνημα και απλά ξεχνας, που λέει ο λόγος, την περίπτωση να πάθει κάτι πρέπει να μετράει πολύ περισσότερο στην όποια επίλογή...

Ετσι είναι. Ο Luxman είναι κατασκευασμένος στην Ιαπωνία (Made in Japan) με άριστα υλικά (όπως και οι Accuphase σήμερα) όπως ήταν και οι Kenwood και οι Sansui κάποτε. Απίστευτη ποιότητα κατασκευής, εξωπραγματική για τα σημερινά μέτρα. Μηχανήματα που δεν πρόκειται να πάθουν ποτέ τίποτε απολύτως και θα παίζουν και μετά από 30 χρόνια όπως έπαιζαν την πρώτη ημέρα που αγοράστηκαν.
Οποιος έχει Sansui της 10ετίας του '70 έως και μέχρι τα μέσα της 10ετίας του '80 θα το έχει ήδη διαπιστώσει αυτό...
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Ετσι ειναι φιλε μου , εμεις οι τυχεροι κατοχοι των Luxman μονο με μεγαλυτερα Luxman τα αλλαζουμε ! Ελα ομως που ειναι δυσευρετα !
Αντε να βρεις εναν προενυσχητη C-10II ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΤΕΣΙΟΜΕΤΡΟ ΜΕ τις 456 αντιστασεις ! μονο ο DENON PRA-S1 το ειχε αλλα και αυτος δυσευρετος!
Το made in Japan σε ολο το μεγαλείο του.
 

Dio66

New member
7 March 2009
36
Athens
Re: Απάντηση: Re: Luxman L-550A II

Ετσι είναι. Ο Luxman είναι κατασκευασμένος στην Ιαπωνία (Made in Japan) με άριστα υλικά (όπως και οι Accuphase σήμερα) όπως ήταν και οι Kenwood και οι Sansui κάποτε. Απίστευτη ποιότητα κατασκευής, εξωπραγματική για τα σημερινά μέτρα. Μηχανήματα που δεν πρόκειται να πάθουν ποτέ τίποτε απολύτως και θα παίζουν και μετά από 30 χρόνια όπως έπαιζαν την πρώτη ημέρα που αγοράστηκαν.
Οποιος έχει Sansui της 10ετίας του '70 έως και μέχρι τα μέσα της 10ετίας του '80 θα το έχει ήδη διαπιστώσει αυτό...

+1
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Luxman L-550A II

Ετσι ειναι φιλε μου , εμεις οι τυχεροι κατοχοι των Luxman μονο με μεγαλυτερα Luxman τα αλλαζουμε ! Ελα ομως που ειναι δυσευρετα !
Αντε να βρεις εναν προενυσχητη C-10II ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΤΕΣΙΟΜΕΤΡΟ ΜΕ τις 456 αντιστασεις ! μονο ο DENON PRA-S1 το ειχε αλλα και αυτος δυσευρετος!
Το made in Japan σε ολο το μεγαλείο του.

Ετσι είναι... Αν έχεις δει αυτή την ποιότητα δεν μπορείς να πας μετά σε τίποτα παρακάτω...

Αντίστοιχο ποτενσιόμετρο είχε και ο Kenwood model 600 το 1973!!!
Ειδική custom κατασκευή από την Alps ειδικά και μόνο για την Kenwood.

http://www.thevintageknob.org/KENWOOD/SUPREME600/SUPREME600.html
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Luxman L-550A II

Ετσι ειναι φιλε μου , εμεις οι τυχεροι κατοχοι των Luxman μονο με μεγαλυτερα Luxman τα αλλαζουμε ! Ελα ομως που ειναι δυσευρετα !
Αντε να βρεις εναν προενυσχητη C-10II ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΤΕΣΙΟΜΕΤΡΟ ΜΕ τις 456 αντιστασεις ! μονο ο DENON PRA-S1 το ειχε αλλα και αυτος δυσευρετος!
Το made in Japan σε ολο το μεγαλείο του.

Και βέβαια ο C-10 που ανέφερες είναι ένας από τους κορυφαίους προενισχυτές όλων των εποχών.

http://www.thevintageknob.org/LUXMAN/C10/C10.html
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Εγώ δεν είχα ένα τόσο "hi" μηχανημα όπως αυτά που περιγράφετε παρα έναν M-03 τελικό...
Βλακεία που τον πούλησα...