Η ζωή είναι επιθυμία : Brahms Clarinet Quintet Op. 115

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Η ζωή είναι επιθυμία διδάσκει ο Τσαρλς Τσάπλιν στα ‛’Φώτα της Ράμπας’. Δεν είναι κυνήγι νοήματος, δεν είναι αποτίμηση αξίας, δεν είναι διαγωνισμός συμπερασμάτων. Είναι επιθυμία.

Σπάνια έχω βρει άλλο έργο τέχνης που να συνοψίζει τελειότερα τα ανωτέρω, από το κουιντέτο για έγχορδα και κλαρινέτο του Μπραμς, ένα έργο που ο συνθέτης έγραψε το 1891, ελάχιστα χρόνια πριν το τέλος του.

Τα έγχορδα με νηφάλια εγκράτεια και θλιμμένη τρυφερότητα καταμετρούν τους κύκλους που έκλεισαν ή κλείνουν, το ξεψύχισμα βιολογικών λειτουργιών που εθεωρούντο δεδομένες, αποχαιρετούν πρόσωπα και συνήθειες, σταχυολογούν στιγμές, βλέμματα, μη αποσβεσθέντες πόθους… Φτιάχνουν κατατοπιστικές λίστες πεπραγμένων, lessons learned, σφραγίζουν σε δοχειάκια πίκρες, ξενυχιάζουν μέσω της λήθης οδύνες, μην τυχόν και πάρουν το πάνω χέρι στους απολογισμούς … γιατί, το ξέρουμε ότι κάθε γαμημένο μέτρο που κερδήθηκε, κερδήθηκε με αίμα, με αγωνία, με απελπισμένη προσπάθεια ..

Τελειώσαμε ; Α όχι, όχι… Το κλαρινέτο, ακαταπόνητη μονοετής κορούλα γεμίζει κραυγούλες το τοπίο, μικρός οδοστρωτήρας που διαλύει τα ράφια των αρχειοθετημένων φακέλλων ζωής, με πνιχτά γελάκια και κοριτσίστικη σκανδαλιά… μετά μεταμορφώνεται σε ένα ζευγάρι μαύρα μάτια που κάνουν τα μέσα σου να βαρούν σαν ξεσαλωμένα ειδωλολατρικά ταμπούρλα με σένα να κουδουνίζεις ολόκληρος … σε δύο κερασένια χείλη που ακουμπάν στο στήθος σου, μεταμορφώνοντας σε, σε μυθικό κένταυρο έτοιμο να αποτίσει σπονδές στο ‛’λίγο ακόμα’’.
Δεν τελειώσαμε …. Μια στάλα ακόμα, …. λίγα χρώματα, … λίγες μυρουδιές, λίγες σταγόνες ζωής να εξαϋλωθούν στην γλώσσα, με μας αλλοπρόσαλλους μεταλλαγμένους έφηβους να προσπαθούμε να αιχμαλωτίσουμε…. τι; Την επίγευση του τίποτε και των πάντων, …. να δαφνοστεφανώσουμε τα δευτερόλεπτα που ελπίζουμε να μας χαρισθούν μετατρέποντας τα σε ένα τεράστιο στοκ ικανοποιητικά αναλωθέντων κυττάρων …
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
το έχω με Karl Leister και τους Brandis Quartet στην περίπου θρυλική έκδοση της Nimbus. Βασικά στην μισή δισκογραφία του έργου κυριαρχεί ο Λάιστερ με διάφορα σύνολα. Φαντάζομαι ότι αυτό με τους Amadeus θα είναι επίσης πολύ καλό.

ΥΓ. : Στον Κωστή...
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
brahms.jpg
 
17 June 2006
14,350
Λίγα πράγματα σε ολόκληρη τη Μουσική μπορούν να σταθούν σε σύγκριση με τον ύστερο Μπράμς. Η μουσική δωματίου και τα πιανιστικά του είναι ένας ολόκληρος κόσμος από μόνα τους. Ένα Θαύμα - στην κυριολεξία. Moιάζει να βρίσκεται σε μια απέραντη φάση Nocturne, νηφάλια, ραψωδική, εν πολλοίς σκυθρωπή, ένα απίστευτο αμάλγαμα συνθετικής και ενορχηστρωτικής δεξιοτεχνίας που το διαπνέει μια απαράμιλλη καθαρότητα του στυλ, μια ακαταμάχητη δομική οικονομία και μια συγκινησιακή ευγένεια που δεν έχει το ταίρι της σε σύγκριση με οτιδήποτε προηγήθηκε ή ακολούθησε τον μεγάλο Γερμανό. Υποτονθορύζουσες εσωτερικές φωνές άψογα πλεγμένες μεταξύ τους, σ ένα διαρκές μουρμουρητό γεμάτο λυρισμό και ανησυχητικές αποχρώσεις, εξαίσια καυστική και με καταπληκτική μουσικότητα σου φέρνει στο νού χορό πάνω σε αυγά.
Οι Τσέχοι έχουν κάνει θαύματα πάνω σ αυτή την παρτιτούρα – κουαρτέτο Smetana μαζί με τον Vladimiri Riha στη Supraphon. Ο Leister είναι ακραία υποκειμενικός όπου κι αν έπαιξε το op. 115, μαγικός αλλά και λίγο δημαγωγός με τις αυθαιρεσίες του στα κοντράστ που, ώρες ώρες, νιώθεις να σε πιάνουν απ το λαιμό. Γούστα είναι αυτά…κατά την αυστηρά προσωπική μου γνώμη η εκφορά του Μπράμς δεν σηκώνει πολλά πολλά και είναι άκρως εχθρική απέναντι στον αισθησιασμό και στα κάθε λογής υποκειμενικά τερτίπια στα tempi και στην άρθρωση - δεν της πάνε τα έντονα χρώματα ούτε η έμφαση στη δραματικότητα και τα εκρηκτικά ρυθμικά εφευρήματα με τα οποία την σελώνουν κατά καιρούς, το λεγόμενο ‘Ουγγαρέζικο’ στύλ: ο ύστερος Mπράμς μπορεί να θεωρείται από τους απρόσεκτους απονευρωμένος και υποτονικός - στην ουσία τον διακρίνει μια απίστευτη ζωηρότητα και μια φυσικότητα που σαρκώνουν το απόγειο της τέλειας ισορροπίας και η απόδοσή του, κατ εμέ, οφείλει να είναι αυστηρά Κλασσική. Τα όνειρα είναι τζάμπα: μακαρίζω μια απώτερη εποχή που, ίσως, οι άνθρωποι θα έχουν εφεύρει μια Μηχανή του Χρόνου: ώρες ώρες σκέφτομαι ότι κανέναν Κλασσικό συνθέτη δεν θα ήθελα τόσο πολύ να συναντήσω όσο αυτόν - ειδικά στα τελευταία χρόνια του.
Διαβάζω παντού διθυραμβικά σχόλια για την live εκτέλεση της Sabine Meyer μαζί με το κουαρτέτο Alban Berg στην EMI Classics την οποία, δυστυχώς, δεν έχω ακούσει ακόμα.
 
Απάντηση: Re: Η ζωή είναι επιθυμία : Brahms Clarinet Quintet Op. 115

κατά την αυστηρά προσωπική μου γνώμη η εκφορά του Μπράμς δεν σηκώνει πολλά πολλά και είναι άκρως εχθρική απέναντι στον αισθησιασμό και στα κάθε λογής υποκειμενικά τερτίπια στα tempi και στην άρθρωση - δεν της πάνε τα έντονα χρώματα ούτε η έμφαση στη δραματικότητα και τα εκρηκτικά ρυθμικά εφευρήματα με τα οποία την σελώνουν κατά καιρούς, το λεγόμενο ‛Ουγγαρέζικο’ στύλ: ο ύστερος Mπράμς μπορεί να θεωρείται από τους απρόσεκτους απονευρωμένος και υποτονικός - στην ουσία τον διακρίνει μια απίστευτη ζωηρότητα και μια φυσικότητα που σαρκώνουν το απόγειο της τέλειας ισορροπίας και η απόδοσή του, κατ εμέ, οφείλει να είναι αυστηρά Κλασσική.

Συμφωνώ απόλυτα Κώστα, αλλά τι να κάνουμε που ο μπαγάσας ο φίλος μας αρνείται πεισματικά να συμφιλιωθεί με το γήρας. :rolleyes:

Δες και τι φωτογραφία του Μπραμς διάλεξε να βάλει ο αθεόφοβος! :p Μιλάει για το Μπραμς λίγο πριν πεθάνει και τον δείχνει τζόβενο! :flipout:

Αυτή βάλε βρε!
Johannes-Brahms-31571.jpg


Η αυτήν εδώ!
BrahmsGarden.jpg


Για να πω την αμαρτία μου, δεν έχω το έργο και δεν το έχω ακούσει. :blush:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: Απάντηση: Re: Η ζωή είναι επιθυμία : Brahms Clarinet Quintet Op. 115

Originally Posted by Δαμιανός :
.....Δες και τι φωτογραφία του Μπραμς διάλεξε να βάλει ο αθεόφοβος! :p Μιλάει για το Μπραμς λίγο πριν πεθάνει και τον δείχνει τζόβενο! :flipout: .......

Αδυνατώ να καταννοήσω ότι αδυνατείς να καταννοήσεις το σημειολογικόν του πράγματος. :rofl::rofl::rofl:
Ειδικά για αυτό το κείμενο έψαχνα ακριβώς την φωτο που τον απεικονίζει όσο το δυνατόν φρεσκότερο ανθό ...

Όσο για τον Λάιστερ, παρότι ψυχανεμίζομαι το απόλυτο δίκαιο της άποψης του Κωστή, εγώ - όταν περίπου στο τέταρτο λεπτό του δευτέρου μέρους, αρχίζει όλες αυτές τις τρίλλιες, όλα αυτά τα bitter/sweet τιτιβίσματα, πάνω στο θρηνητικό υπόστρωμα των εγχόρδων - , αισθάνομαι ένα (γυναικείο οπωσδήποτε) χέρι σαν ανθρώπινο τιρμπουσόν να εισβάλλει από τον αφαλό μου και στρίβοντας να μου τραβάει έξω τα σωθικά. Ελπίζω να έγινα καταννοητός ....
 
Πήγα και το πήρα σε φθηνή harmonia mundi με το κουαρτέτο Melos και κλαρινετίστα έναν που τον λένε Portal. Γράφουν καλά γι' αυτούς στον πιγκουίνο και σε διάφορες σελίδες στο Διαδίκτυο. Τσάμπα πράμα. Θα τα πούμε αύριο...

Πήρα μαζί και τα διαφορετικά τρένα του Ράιχ και μου τον έπιασαν ελαφρώς. Άουτς!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,797
Μεσευρώπη
Δημοκηδή συγχαρητήρια, άλλη μια θαυμάσια παρουσίαση :SFGSFGSF:

Άντε να βλέπω και λίγο κίνηση στη μουσική κατηγορία, γιατί όλο για πολιτική βλέπω να μιλάμε στο φόρουμ, σε λίγο θα του αλλάξουμε και όνομα και θα το λέμε Politikiclub. Ακούω τώρα το κουιντέτο με τους Amadeus και τον Leister. Δεν ξέρω, εμένα μου αφήνει πάντα την εντύπωση του φθινοπώρου, σαν ο Μπραμς να περιδιαβαίνει τα δάση των Άλπεων, να συγκινείται από την ομορφιά των χρυσών και κόκκινων φύλλων (τα δάση της Κεντρικής Ευρώπης είναι υπέροχα το φθινόπωρο) που στρώνουν ένα μαγικό χαλί πάνω από το χώμα. Είναι όμως η ομορφιά λίγο πριν το τέλος, λίγο πριν το χιόνι σκεπάσει τα πάντα με ένα λευκό, παγερό σάβανο... Οι αναλαμπές πάθους του κλαρινέτου δεν είναι τίποτα άλλο παρά αναμνήσεις της για πάντα χαμένης Άνοιξης και του Καλοκαιριού, του σχεδόν λησμονημένου ντελίριου των λουλουδιών και της πανδαισίας των ώριμων καρπών. Ακόμα χειρότερα, αναμνήσεις όχι αυτού που έζησες, αυτού που συνέβη, αλλά αυτού που θα μπορούσε να έχει συμβεί, του καρπού που θα μπορούσες να έχεις γευτεί αν τολμούσες να απλώσεις το χέρι (Κλάρα;) ή αν το κλωνάρι δεν ήταν πολύ ψηλά (Αγκάτε;). Ο Leister και αυτό που ο Κώστας Λυμπερόπουλος αποκαλεί "υπερβολικό κοντράστ" δεν με ενοχλούν καθόλου, αλλά βέβαια μια μόνο ερμηνεία ενός τέτοιου έργου δεν είναι ποτέ αρκετή, και ο δίσκος του Smetana Quartet έχει ήδη μπει στο στόχαστρό μου. Επί τη ευκαιρία, προσωπική μου γνώμη είναι ότι ακριβώς επειδή η μουσική του Brahms είναι τόσο βαριά, αυστηρή, τευτονική αν θέλετε, χρειάζεται λίγο μανιερισμό, λίγο παιχνίδι με τα τέμπι και τις δυναμικές. Δεν είναι τυχαίο ότι ειδικά οι Γερμανοί (Furtwängler, Abendroth,Walter) ερμηνεύουν Brahms με αυτόν τον τρόπο.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Κώστα, και γω σε ευχαριστώ που προσθέτεις την οπτική σου για αυτό το υπέροχο έργο...

... ένα από τα προβλήματα των παρουσιάσεων μου, είναι ότι λόγω του ότι επικεντρώνομαι στα της κεφάλας μου, ξεχνώ να επισημάνω το πόσο εξαίσια είναι η καθ' εαυτή μουσική που παρουσιάζω ...
 
17 June 2006
14,350
εγώ θα συνεχίσω να το επισημαίνω πάντως. Θα κηρύττω το ...Ευαγγέλιο ακόμη και για αυτούς που δεν έχουν ώτα. Εστω και ένας καινούργιος ακροατής είναι μεγάλο κέρδος.
Και για μένα, κάποιοι άλλοι έπαιξαν στο παρελθόν αυτό το ρόλο.
Και τους χρωστώ μεγάλη ευγνωμοσύνη.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Λίγα πράγματα σε ολόκληρη τη Μουσική μπορούν να σταθούν σε σύγκριση με τον ύστερο Μπράμς. Η μουσική δωματίου και τα πιανιστικά του είναι ένας ολόκληρος κόσμος από μόνα τους. Ένα Θαύμα - στην κυριολεξία. Moιάζει να βρίσκεται σε μια απέραντη φάση Nocturne, νηφάλια, ραψωδική, εν πολλοίς σκυθρωπή, ένα απίστευτο αμάλγαμα συνθετικής και ενορχηστρωτικής δεξιοτεχνίας που το διαπνέει μια απαράμιλλη καθαρότητα του στυλ, μια ακαταμάχητη δομική οικονομία και μια συγκινησιακή ευγένεια που δεν έχει το ταίρι της σε σύγκριση με οτιδήποτε προηγήθηκε ή ακολούθησε τον μεγάλο Γερμανό. Υποτονθορύζουσες εσωτερικές φωνές άψογα πλεγμένες μεταξύ τους, σ ένα διαρκές μουρμουρητό γεμάτο λυρισμό και ανησυχητικές αποχρώσεις, εξαίσια καυστική και με καταπληκτική μουσικότητα σου φέρνει στο νού χορό πάνω σε αυγά.
Οι Τσέχοι έχουν κάνει θαύματα πάνω σ αυτή την παρτιτούρα – κουαρτέτο Smetana μαζί με τον Vladimiri Riha στη Supraphon. Ο Leister είναι ακραία υποκειμενικός όπου κι αν έπαιξε το op. 115, μαγικός αλλά και λίγο δημαγωγός με τις αυθαιρεσίες του στα κοντράστ που, ώρες ώρες, νιώθεις να σε πιάνουν απ το λαιμό. Γούστα είναι αυτά…κατά την αυστηρά προσωπική μου γνώμη η εκφορά του Μπράμς δεν σηκώνει πολλά πολλά και είναι άκρως εχθρική απέναντι στον αισθησιασμό και στα κάθε λογής υποκειμενικά τερτίπια στα tempi και στην άρθρωση - δεν της πάνε τα έντονα χρώματα ούτε η έμφαση στη δραματικότητα και τα εκρηκτικά ρυθμικά εφευρήματα με τα οποία την σελώνουν κατά καιρούς, το λεγόμενο ‛Ουγγαρέζικο’ στύλ: ο ύστερος Mπράμς μπορεί να θεωρείται από τους απρόσεκτους απονευρωμένος και υποτονικός - στην ουσία τον διακρίνει μια απίστευτη ζωηρότητα και μια φυσικότητα που σαρκώνουν το απόγειο της τέλειας ισορροπίας και η απόδοσή του, κατ εμέ, οφείλει να είναι αυστηρά Κλασσική. Τα όνειρα είναι τζάμπα: μακαρίζω μια απώτερη εποχή που, ίσως, οι άνθρωποι θα έχουν εφεύρει μια Μηχανή του Χρόνου: ώρες ώρες σκέφτομαι ότι κανέναν Κλασσικό συνθέτη δεν θα ήθελα τόσο πολύ να συναντήσω όσο αυτόν - ειδικά στα τελευταία χρόνια του.
Διαβάζω παντού διθυραμβικά σχόλια για την live εκτέλεση της Sabine Meyer μαζί με το κουαρτέτο Alban Berg στην EMI Classics την οποία, δυστυχώς, δεν έχω ακούσει ακόμα.

...το 2009 εξελίσσεται για μένα σε χρονία οξείας Μπραμσ-ίτιδας, ειδικά στα έργα δωματίου (κουαρτέτα έως και σεξτέτα) της μεταγενέστερης περιόδου του ...
... λοιπόν Λύμπε, σε αγαπάω μεν, δεν μπορώ να διαφωνήσω περισσότερο δε ...
Τον 'δικό' μου Μπραμς τον φαντάζομαι πλέον σε μία διαρκή αισθαντική - αισθησιακή κορύφωση ... τόσο πύρκαυλο, όσο και μας στην εφηβεία μας, όταν φορώντας κάποια υποδήματα με τακούνια (για να μας ψηλώνουν) προσπαθούσαμε να παρεισφρήσουμε στους συνοικιακούς κινηματογράφους της εποχής, προς θέαση των τότε πρώιμων σοφτ πορνό και στην επιστροφή στο σπίτι μας είχαμε κάθε λογής ακραίες φαντασιώσεις με οιαδήποτε κυτταριδοσακκούλα νοικοκυρά άνω των 30... έναν Μπραμς χωρίς άλλα σωματικά υγρά πλην σπέρματος, το οποίο διακαώς επιθυμεί να ξεφορτωθεί βίαια, ίσως με μετατροπή της βαλάνου σε πυροσβεστική μάνικα/ ακροφύσιο, το οποίο μανιασμένα θα κραδαίνει τριγύρω ....

Ξέρω ότι δεν είναι έτσι... ξέρω ότι εσύ έχεις δίκαιο ... but I cannot help it .... Ακούω το τρίο 101 αυτές τις ημέρες ... έ, όχι, δεν το θέλω νηφάλιο, δεν το θέλω να υποννοεί .... πέτα τον έξω Μεγάλε ......
 
17 June 2006
14,350
Ξέρω ότι δεν είναι έτσι... but I cannot help it .... Ακούω το τρίο 101 αυτές τις ημέρες ... έ, όχι, δεν το θέλω νηφάλιο, δεν το θέλω να υποννοεί .... πέτα τον έξω Μεγάλε ......

Toν θέλεις παραμορφωμένο...αυτό έχω να πώ εγώ.
Μόλις βγάλουν equalizer που θα επεμβαίνει και στο συγκινησιακό χρωματισμό του ακροάματος να το αγοράσεις.
Εγώ είμαι της Αγγλικής σχολης: πιτσιρικάς είχα πάει να ακούσω τα ηλεκτροστατικά της QUAD που, φυσικά, τα οδηγούσαν με τα δικά της ενισχυτικά. Ρώτησα 'μα που είναι τα ρυθμιστικά -bass, treble κλπ- του ενισχυτή;'.
Με κοίταξαν σαν να είχα κατέβει από τα Γκράβαρα και μου είπαν: 'μα αυτά, είναι παραμόρφωση. μιά σωστά ισορροπημένη ηχογράφηση δεν χρειάζεται επεμβάσεις'.
You know what? they were right. IMHO at least.

όταν λοιπον πάρει το μάτι μου κάπου έναν τέτοιο γραφικό ισοσταθμιστή, ...'συγκινησιακό'...θα σε ενημερώσω :ernaehrung004:

πέρα από πλάκα τώρα...οι διαφορές πρέπει να είναι σαφώς διακριτές.
αυτός που τους ξεφεύγει συνέχεια φυσικά, είναι ο μέγιστος όλων: ο Μότσαρτ.
Δεν μπορούν να συμφωνήσουν Πώς πρέπει να παίζεται.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
αυτός που τους ξεφεύγει συνέχεια φυσικά, είναι ο μέγιστος όλων: ο Μότσαρτ.
Δεν μπορούν να συμφωνήσουν Πώς πρέπει να παίζεται.

Γι αυτό ο μεγάλος Ρίχτερ είπε οτι δεν καταφερε να τον καταλάβει ποτέ... ;)
Γι αλλους(και για μένα σε μικρότερη ηλικία), ο Mozart είναι απλώς μια εύθυμη μουσική απο ενα παιδί-θαύμα που δεν μεγάλωσε ποτε.
 
17 June 2006
14,350
Αυτό, φίλε Σωτήρη, είναι μιά τεράτια πλάνη.
Το ξέρω γιατί την είχα πατήσει για χρόνια...
Σε προσωπικό επίπεδο, δεν βρίσκω Πού να κρυφτώ γι αυτά τα χρόνια.
Η εκφορά της Μοτσάρτειας τραγωδίας παραείναι περίπλοκη για τα σύγχρονα, καλομαθημένα μας αυτιά.
 
Απάντηση: Re: Η ζωή είναι επιθυμία : Brahms Clarinet Quintet Op. 115

Αυτό, φίλε Σωτήρη, είναι μιά τεράτια πλάνη.
Το ξέρω γιατί την είχα πατήσει για χρόνια...
Σε προσωπικό επίπεδο, δεν βρίσκω Πού να κρυφτώ γι αυτά τα χρόνια.
Η εκφορά της Μοτσάρτειας τραγωδίας παραείναι περίπλοκη για τα σύγχρονα, καλομαθημένα μας αυτιά.

Ο Κώστας έχει απόλυτο δίκιο! Κάντε reset και αφεθείτε στην μοτσάρτεια σοφία και διεισδυτικότητα και θα σοκαριστείτε από τα θέματα τα οποία τολμά και θίγει και τον τρόπο που τα θίγει! :afraid:
 
Απάντηση: Re: Η ζωή είναι επιθυμία : Brahms Clarinet Quintet Op. 115

Ξέρω ότι δεν είναι έτσι... ξέρω ότι εσύ έχεις δίκαιο ... but I cannot help it .... Ακούω το τρίο 101 αυτές τις ημέρες ... έ, όχι, δεν το θέλω νηφάλιο, δεν το θέλω να υποννοεί .... πέτα τον έξω Μεγάλε ......

Ξέρεις πόσο σ' αγαπάω, αλλά αυτό που φαντασιώνεσαι είναι σφετερισμός. Τράβα φίλε μου προς Λιστ και Βάγκνερ μεριά και είσαι μέσα. Άλλα πράγματα σε τραβούν στον Μπραμς, αλλά φοβάσαι να τ' αναγνωρίσεις! ;) -bye-
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Η ζωή είναι επιθυμία : Brahms Clarinet Quintet Op. 115

Κάντε reset και αφεθείτε στην μοτσάρτεια σοφία και διεισδυτικότητα και θα σοκαριστείτε από τα θέματα τα οποία τολμά και θίγει και τον τρόπο που τα θίγει! :afraid:

Δεν είναι εύκολο: πιστεύω ακράδαντα πως η μουσική του Μότσαρτ απευθυνόταν σε ανθρώπους πολύ πιο επιδέξιους από εμάς και λιγότερο ανάπηρους συναισθηματικά.
Ο Μότσαρτ, κατ εμέ, τορπιλίζει όλα όσα πιστεύουμε για τη διαχρονικότητα της 'Κλασσικής' μουσικής: είναι τόσο φευγαλέος, τόσο απρόσιτος για τον σύγχρονο άνθρωπο ο οποίος, εν πολλοίς, υπολειτουργεί σε πάρα πολλούς τομείς σε σύγκριση με τους ανθρώπους για τους οποίους γράφτηκε αυτή η μουσική τότε.
Μπορούμε πια να αγγίξουμε μόλις ένα κλάσμα από αυτά που η μουσική του Μότσαρτ πραγματικά κοινωνεί.