κάρτα και πρόγραμμα για μετρήσεις, ποιό;

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Ποια προγράμματα θεωρείτε πως είναι καλά για μετρήσεις ακουστικών συχνοτήτων, με χρήση κάρτας ήχου. Θέλω να περιλαμβάνουν κυρίως αναλυτή φάσματος, τόσο στο ηλεκτρικό πεδίο όσο και στο αμιγώς ηχητικό (φυσικά με τη χρήση του κατάλληλου μικροφώνου). Με ενδιαφέρει η καλή συνεργασία υλικού (κάρτα, μικρόφωνο, probes και προγράμματος, ώστε οι μετρήσεις να είναι σχετικά αξιόπιστες, για να μη καταφύγω σε επαγγελματικές λύσεις (να μη ξεχνάμε πως μιλάμε για hobby).
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Μα για αυτό σου λέω emu .
Είναι όλα τα λεφτά τα κάνει όλα και συμφέρει. Άσε που θα ξεχάσεις όλα τα player που έχεις αφού ειδικά με λίγο σκάλισμα είναι TOP και σαν αναπαραγωγεας.
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Μα για αυτό σου λέω emu .
Είναι όλα τα λεφτά τα κάνει όλα και συμφέρει. Άσε που θα ξεχάσεις όλα τα player που έχεις αφού ειδικά με λίγο σκάλισμα είναι TOP και σαν αναπαραγωγεας.

και η τιμη αυτης;

καλα για ανπαραγωγη buffalo rulez αλλα για μετρησεις.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Εντάξει άμα υπάρχει βούβαλος πασο αλλά και σαν μετατροπεας usb-spdif είναι άντε για, οπότε αξίζουν κάποιες δοκιμές.
Η τιμή πρέπει να είναι γύρω στο 180.
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
ARTA - ενσωματωμένη κάρτα - Κάψα της Panasonic με DIY προενισχυτή.

Για Impulse responce δεν σ ενδιαφέρει και τόσο το τι κάνει η κάρτα γιατί το δεύτερο κανάλι της χρησιμοποιείται σαν αναφορά.

Για αναλυτή φάσματος δεν συμβαίνει το ίδιο. Εκεί μια εξωτερική γεννήτρια με χαμηλή παραμόρφωση, μεγαλύτερο bandwidth και χαμηλότερο θόρυβο είναι καλύτερα.

Ο θόρυβος στο PC με ενσωματωμένη κάρτα κυμαίνεται στα -100db.

Ολα αυτά για ερασιτεχνική χρήση.
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Συμπληρωματικά θα χρειαστείς στάδια απομόνωσης/ενίσχυσης αλλά και εξασθένισης απο και προς την κάρτα. Αυτό γιατί δεν είναι φτιαγμένες για να οδηγούν χαμηλά φορτία απ το line out και η είσοδος τους κλιπάρει σε <1volt είσοδο.

Και έναν τελικό ενισχυτή για μετρήσεις ηχείων (ένα LM ισχύος πχ LM3886 είναι μια χαρά).
 
17 June 2006
626
Εγώ χρησιμοποιώ μια EMU0202 με εξωτερικό απομονωτή opa627 με μοναδιαίο κέρδος και διαιρέτη στην είσοδό του για μετρησεις σπεκτρουμ και για μετρήσεις με μικρόφωνο, DIY προενισχυτή μπαταρίας και κάψα πανασόνικ. Software ARTA που κάνει τα πάντα και ακόμη περισσότερα! Γενικά εξαιρετική κάρτα και αρκετά φθηνή (αν δε κάνω λάθος κάτω από 100€).
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
ARTA <-> ESI juli@ <-> μικτης behringer (mic) <-> mic
Γεννήτρια δεν έχω αλλά είναι στα σχέδια…
 

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Καρτα Audigy 4pro,με το Arta,μικροφωνο δυναμικο Sennheizer σειρα evolution.
Απαραιτητος ο απομονωτης,γιατι εγω που δεν ειχα εκαψα το ενα καναλλι της Aydigy,και τωρα παω για 0404,η οποια εχει και εισοδο 24/192
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
εχω το etf acoustics 5 που ειναι κορυφη και χρησιμοποιη το ενα καναλη

για αναφορα παντου.

επισης εχω καψα panasonic και θελω μονο προενισχυτη.

το arta το θελω μονο για μετρησεις συνθετης αντιστασης που δεν εχει το etf.
 
28 June 2006
2,941
Να ξανατονίσω κι εγώ τον απομονωτή. Όχι μόνο για λόγους ασφαλείας, αλλά επειδή η αντ. εισόδου των καρτών είναι το πολύ 20 κιλοώμ.

Για μετρήσεις ηχείων ο.κ, αλλά αν θέλεις να δεις τι κάνει π.χ. ένα στάδιο οδήγησης δεν..

Επίσης διαιρέτη με διπλό μεταγωγό πριν τον απομονωτή, αλλιώς μετράς μέχρι 1Vrms στις επαγγελματικές (ESi, M-audio 192 που είχα εγώ) και 300-400mV στις άλλες. (για ηχεία εντάξει, για όλα τα άλλα -τελικούς, line, drivers τσου)

Είχα opa134, τώρα χρησιμοποιώ LF356, μιας και αυτού η παραμόρφωση είναι αμελητέα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο τελεστικός να είναι unity gain stable, το LF357 που δοκίμασα ταλάντωνε.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Σας ευχαριστώ όλους, για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας.
Να τονίσω πως φυσικά και θα υπάρξει signal conditioning, ανάλογα με τις απαιτήσεις της κάθε μέτρησης. Για μετρήσεις όπου απαιτείται υψηλή σύνθετη αντίσταση, προσανατολίζομαι στη χρήση κλασικών probe παλμογράφου, εφ' όσον έχω ήδη ενισχυτές σχετικά χαμηλού θορύβου και σε ρόλο βαθμίδας απομόνωσης, με υψηλή αντίσταση εισόδου. Επίσης σκέφτομαι να δοκιμάσω σε μερικές περιπτώσεις τη σύνδεση με την έξοδο του παλμογράφου, αμέσως μετά από τη βαθμίδα εξασθένισης και ενίσχυσης. Φυσικά οι ανωτέρω λύσεις οδηγούν σε αυξημένο θόρυβο, αλλά όλα είναι ένας συμβιβασμός. Σε κάθε περίπτωση όταν χρειαστεί ο χαμηλότερος δυνατός θόρυβος (π.χ έλεγχος εξόδου προενισχυτή) θα δοκιμάσω εξασθένιση με φορτίο στα 600 - 2 Κhom. Όσο αφορά το μικρόφωνο νομίζω πως το Behringer ECM8000 είναι ένα από αυτά που συνιστά και το ARTA.
Γενικότερα το μεγαλύτερο ρόλο μάλλον τον έχει το πρόγραμμα και ο τρόπος με τον οποίο αξιοποιεί το υλικό της κάρτας. Η κάρτα είναι επίσης σημαντική, αλλά από πλευράς απαιτήσεων το γενικότερο hardware (μιας EMU0404 για παράδειγμα), είναι κάτι περισσότερο από ικανοποιητικό.
Το ARTA το γνωρίζω στη demo μορφή και είναι πραγματικά πολύ καλό.
Το etf acoustics 5 δεν το γνωρίζω αλλά θα δοκιμάσω τη demo έκδοση.
Επίσης δεν γνωρίζω αν κάποιος έχει δοκιμάσει το ακόλουθο πρόγραμμα http://audio.rightmark.org/manifest.shtml

Εν αναμονή της αγοράς, δεκτές οι παρατηρήσεις σας.