pass zen4

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,110
Ελλάδα
λέω να ξεκινήσω κάτι από pass

η πρώτη σκέψη ήταν για gainclone, μετά από μία συζήτηση που είχα με τον Τζιμάκο σκέφτομαι τον zen4

θέλω κάτι που με λογικό κόστος υλικών να αποδίδει πολύ καλά, έχω ακούσει όμως οτι το κατασκευαστικό κομμάτι είναι ολίγον τσαμπουκάς ...

τι λέτε, αξίζει ??

για πλακέτες βρήκα αυτόν εδώ

http://cgi.ebay.co.uk/10W-Mosfet-pu...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4a9c458ae6
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Καλά τα gainclones, αλλά ο V4 είναι χαλαρά και αβίαστα, οτι καλύτερο SS έτυχε ν ακούσω. Αξίζει τον κόπο (και το σχετικά αυξημένο κόστος σε σχέση με ένα GC)

Όσο για την πλακέτα, είναι διαφορετική απ αυτή που ήξερα, όμως θα βολέψει πολύ, αν τελικά αποφασίσεις να προχωρίσεις, να στηρίξεις τα φετ με "μπάρα".

Θα πρέπει βεβαίως να παλέψεις με τρυπάνια και βιδολόγους, αλλά θα σε βοηθήσουμε και μείς (εννοείται...)
 
17 June 2006
626
Αξίζει και πολύ μάλιστα! Χρειάζεται βέβαια αρκετό κόπο στα μηχανολογικά και σοβαρές ψύκτρες που να μπορούν να διαχειριστούν 120-130W ανά κανάλι. Από κει και πέρα είναι απλούστατος στη ρύθμιση καθώς και στην εύρεση των υλικών. Θέλει πολύ προσοχή στην ποιότητα των σπειρομάτων των φετ καθως και στα μονωτικά τους για τη βέλτιστη επαφή με την ψύκτρα. Για τον ίδιο λόγο θέλουν πολύ καλό και ομοιόμορφο σφίξιμο τα μοσφετ. Τελικά δε θα το μετανοιώσεις όμως! Μαζί με τον F5, είναι κατα τη γνώμη μου, σίγουρα ο καλύτερος SS ενισχυτής που έχω ακούσει (με αρκετή μάλιστα διαφορά) και καλύτερος από πάρα πολλούς λαμπάτους.
 
18 June 2006
523
Καλημέρα,

και εγώ είμαι της γνώμης να προχωρήσεις με τον Zen v4. Αν θέλεις να τον ακούσεις και να δείς την εσωτερική του κατασκευή πολύ ευχαρίστως. Ρίξε μου ένα pm. Τον είχα φέρει και στο χώρο του Tzimakou και πραγματικά είχα εντυπωσιαστεί από το πώς έπαιξε με τις κόρνες (Jericho/Fostex)

Υπολόγιζε ότι θα χρειαστείς και μεγάλες (τεράστιες !) ψύκτρες βέβαια. Αλλά λύσεις υπάρχουν φαντάζομαι.
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,110
Ελλάδα
ωραία ,

επειδή η αρχή είναι το ήμισυ του παντός

ξέρει κανείς άλλη άκρη για Pcb? ή να ρίξω παραγγελιά στον Κινέζο? πώς σας φαίνονται οι πλακέτες του??

δεν ρωτάω τώρα για τα μηχανολογικά για να μην χλωμιάσω, μόλις πάρω τις πλακέτες θα βουτήξω και θα ρωτήσω
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,110
Ελλάδα
Re: Απάντηση: pass zen4

Καλημέρα,

και εγώ είμαι της γνώμης να προχωρήσεις με τον Zen v4. Αν θέλεις να τον ακούσεις και να δείς την εσωτερική του κατασκευή πολύ ευχαρίστως. Ρίξε μου ένα pm. Τον είχα φέρει και στο χώρο του Tzimakou και πραγματικά είχα εντυπωσιαστεί από το πώς έπαιξε με τις κόρνες (Jericho/Fostex)

Υπολόγιζε ότι θα χρειαστείς και μεγάλες (τεράστιες !) ψύκτρες βέβαια. Αλλά λύσεις υπάρχουν φαντάζομαι.

Pm send
 
18 June 2006
523
Απάντηση: Re: Απάντηση: pass zen4


Περίμενε λίγο και κάνε μία ερώτηση στο www.diyaudio.com. Εκεί είχα βρεί και εγώ τις original PCBs τα οποία είναι ΚΟ-ΡΥ-ΦΑΙ-Α κατασκευαστικά. Θα ψάξω να βρώ το e-mail ενός φίλου στο diyaudio.com που μπου είχε στείλει τα
PCBs από Αμερική. Αν τελικά δεν βρεθεί κάτι πάς στον Κινέζο.
 
19 June 2006
330
Athens
Αξίζει με το παραπάνω νομίζω. Θα ειναι μια σταθερή αξία στο rack σου ότι και εαν περάσει κατα καιρούς απο εκεί. Οι πλακέτες του κινέζου δείχνουν μια χαρά, παρόλα αυτά προσπάθησε μήπως βρείς τις original. Δωσε βάση κυρίως στις ψύκτρες και στο Μ/Τ τροφοδοσίας. Οποτε θέλεις πέρνα απο το σπίτι να τον ακούσεις και να δείς ποσο καλά μπορεί να παίξει και ένα ταπεινό και υποδειγματικά απλο στη κατασκευή SS ενισχυτικό.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Μπορεί να κανονιστεί προσεχώς, αμέσως μετά το buffalo , "Πανδαισία Ενισχυτικών Pass" :grinning-smiley-043
Το μενού μπορεί να περιλάμβάνει και Zen και Aleph και F5 ....
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,110
Ελλάδα
ωραία,

πρέπει οπωσδήποτε να ακούσω έναν ...

θα ήταν ιδανικό (κουβαλάω εγώ) να ακούσω κάποιον σπίτι μου ....

παρεπιπτόντως θα ρίξω άμεσα την παραγγελιά στον Κινέζο και αν στο μεταξύ βρεθούν και original πλακέτες ακόμη καλύτερα, δεν είναι δα και κανα μεγάλο έξοδο

ενδιαφέρεται κανείς άλλος για καμιά πλακετούλα από τον Κινέζο (από ότι είδα έχει διάφορες)?
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Παιδιά ότι κανονίσετε πείτε και σε μένα αν δεν σας κάνει κόπο, θα με ενδιέφερε να ακούσω κάτι τέτοιο, επειδή έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια και το σκέφτομαι κι εγώ σιγά σιγά...-bye-
 
19 June 2006
330
Athens
ωραία,

πρέπει οπωσδήποτε να ακούσω έναν ...

θα ήταν ιδανικό (κουβαλάω εγώ) να ακούσω κάποιον σπίτι μου ....

παρεπιπτόντως θα ρίξω άμεσα την παραγγελιά στον Κινέζο και αν στο μεταξύ βρεθούν και original πλακέτες ακόμη καλύτερα, δεν είναι δα και κανα μεγάλο έξοδο

ενδιαφέρεται κανείς άλλος για καμιά πλακετούλα από τον Κινέζο (από ότι είδα έχει διάφορες)?

Μη ξεχάσεις το soft start που θα χρειαστείς,
http://cgi.ebay.co.uk/Soft-starting...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4a9b152593
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,110
Ελλάδα
ok thanks,

θα στείλω ένα mail στον Κινέζο για τα μεταφορικά και θα παραγγείλω Pcb και soft start

ψύκτρες??
έχει πάρει κανείς από norma? ή να πάω φίσερ? υπάρχει κάτι άλλο?

να αρχίσω να ψάχνω και τα υλικά σιγά σιγά
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Για τον F5 είχα πάρει Fischer στα ~140 ευρά.

Αλλά για μικρότερη απώλεια απ τον ZEN.

Παράλληλα φτιάξε κι ένα GainClone. Το καλοκαίρι θα τον λυπάσαι και θα σε λυπάται.
 
19 June 2006
330
Athens

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,110
Ελλάδα
ταχύτατος ο Κινέζος:

Dear sir,

There are two means of shipping. One is by
registered airmail. This can track the item
leaving our region ( Hong Kong), and possibly
track the item when it arrived at Athens. The
shipping cost by this is US$7.50. The other is by
EMS express. This can track the item through out
the journey online and if undelivered or loss it
can be claimed. The shipping cost is US$28.50.
Which one do you prefer ?

Best Regards,
JIMS AUDIO

με τον πρώτο τρόπο έχω ξαναλάβει δέμα απο Κίνα (μέσω ebay) χωρίς προβλήματα και τελωνεία, πάλι με αυτόν λοιπόν

όσον αφορά τις ψύκτρες έκανα μία ερώτηση ενδεικτικά για την sk 534 και περιμένω απάντηση για την τιμή τους
 
Last edited:

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,110
Ελλάδα
πιστεύω οτι με κανα 500άρικο + θα είμαι εντάξει .., θα εξαρτηθεί από τις ψύκτρες βασικά και το μετ/τη τροφοδοσίας όπως τόνισε και ο Χρήστος