ZENITAR-M 2.8/16 FISHEYE.....

Θ.Νίκος

AVClub Addicted Member
10 August 2007
2,541
Αθήνα
Καλημέρα,θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτόν τον φακό.Θα συνδυαστεί με pentax k100d super,και παίζει από 190-210 ευρώ (ebay).
Κάθε βοήθεια πολύτιμη,ευχαριστώ.
 

Attachments

  • 309843581_tp.jpg
    309843581_tp.jpg
    21.1 KB · Views: 40

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Τον τσεκαρα κι'εγω για την Κ200d αλλα δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα απο τα δειγματα στο ιντερνετ.Ειναι ομως φθηνος , πολυ φθηνος για 16mm , αλλα δεν μου αρκει αυτο ωστε να τον αγορασω.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Πέρσι τέτοια εποχή κοίταγα και εγώ για έναν υπερερυγώνιο σταθερό και ήμουν μεταξύ αυτού και του MIR 20M που είναι όμως 20αρης. Για την K100D και εγώ.
Τελικά πήρα τον MIR. Γιατί είναι καλύτερος οπτικα σαν φακός (εξαιρετικός δλδ στα μάτια μου), και γιατί στον κροπαρισμένο σένσορα το όλο εφέ του fisheye δεν θα ήταν έντονο χάνοντας έτσι αρκετό απο το βασικό του προτέρημα (φθηνότερος fish eye στην αγορά).
Ειδικά στα 200Ε που λές δε θα τον αγοραζα, χίλιες φορές ο MIR. Αν τον έβρισκα κοντα στα 100 ίσως να το σκεφτόμουν.
 

Θ.Νίκος

AVClub Addicted Member
10 August 2007
2,541
Αθήνα
Παιδιά ευχαριστώ για τις γνώμες σας,μάλλον δεν θα τον προτιμήσω γιατί ψάχνοντας διαπίστωσα ότι δεν έχει και τα καλύτερα σχόλια-δείγματα.-bye-
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Μη με παρεξηγείς, δεν είναι κακός. Μάλιστα κυκλοφορεί τεστ που συγκρίνεται με πανάκριβο της Νικον αλλα σε καλύτερη μηχανη και τα είχε πάει περίφημα.

Απλά θεωρώ οτι τον fish eye τον παίρνεις πρωτίστος για το εφέ του. Και αυτό το εφέ το χάνεις στο κροπαρισμένο φορμά. Και σαν υπερευρυγώνιος πάσχει απο παραμορφώσεις (αφου σχεδιάστικε για τις προκαλεί). Οπότε αν τον θες για υπερερυγώνιο υπάρχουν καλύτερες εναλακτικές σε αυτά τα λεφτά. Γιατί εγώ τον MIR τον πήρα 150Ε καινούργιο.
Αν τον πετύχεις μεταχειρισμένο σε μικρότερη τιμή κοντά στα 100 πάρτον.

Περίμενε πάντως να σου απαντήσει και ο send γιατί αν δεν κάνω λάθος τον έχει (οχι που δεν... :p). Σε κάποιο νήμα υπάρχουν και δείγματα, κάνε μια αναζήτηση μήπως τα βρείς.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Δεν τον έχω παιδιά, και 200 ευρώ νομίζω είναι υπερβολικά για τον Zenitar. Οι ρωσικοί είναι λιγάκι ρωσική ρουλέτα, πολλά λεμόνια. Οπότε 200 ευρώ δεν θα τα έδινα. Κοντά στα 200 ευρώ παίζει μεταχειρισμένος (και λίγα περισσότερα καινούργιος) ο Peleng 8mm, ο οποίος δίνει ακόμη και σε μικρό αισθητήρα πραγματικό fisheye (ίσως θέλει λιγάκι κόψιμο, στις άκρες του κύκλου)
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Είναι πράγματι καλή τιμή αλλά όχι και τζαμπα,
τον έχω ξαναβρει με 200 και σε μαγαζί στην Αθήνα όχι στο ebay.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,854
Αθήνα με απόσπαση.
Κατά πάσα πιθανότητα θα έχω το φακό αυτό ενός φίλου για δοκιμή σε λίγες μέρες. Θα τον κουμπώσω στην EOS 5 και θα ανεβάσω δείγματα.
Υπομονή:)
 
Last edited:

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Θα έχεις το Ζενιταρ εννοείς;
Αν θυμάμαι πέρασε και ο Νικον από τα χέρια σου ένα φεγγάρι.

Σε κάθε περίπτωση περιμένουμε δείγματα -bye-
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,854
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Re: ZENITAR-M 2.8/16 FISHEYE.....

Θα έχεις το Ζενιταρ εννοείς;
Αν θυμάμαι πέρασε και ο Νικον από τα χέρια σου ένα φεγγάρι.

Σε κάθε περίπτωση περιμένουμε δείγματα -bye-

O Nikkor 16mm f/3,5 ήταν Ηλία, full frame fisheye, εχω ανεβάσει Α/Μ φωτό στο Οδοιπορικό στα Δρακόσπιτα της Εύβοιας.

Tον εικονιζόμενο Zenitar θα έχω όντως.