Gemini 4 HD USB

jim788e

New member
6 January 2008
72
Θεσσαλονίκη
Ξεκινάω αυτό το θέμα για να μπορέσουμε να μοιράσουμε την εμπειρία μας με αυτό τον δέκτη όση τον έχουν και όσοι θέλουν να τον αγοράσουν.
Πιστεύω με την έλευση της Ψηφιακής στην Θεσσαλονίκη θα ενδιαφερθεί πολύς κόσμος για ψηφιακούς δέκτες.

gemini_giftbox1.jpg


GEMINI 4 HD και GEMINI 4 HD USB
ΕΠΙΓΕΙΟΣ ΨΗΦΙΑΚΟΣ MPEG-4


  • ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ MPEG-2 KAI MPEG-4. ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΜΕ ΤΑ MPEG-4 ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΟΥ DIGEA KAI ΤΑ ΜPEG-2 ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΗΣ ΝΕΤ.
  • 4000 ΚΑΝΑΛΙΑ, ΛΗΨΗ 174 - 862 ΜΗz
  • HIGH DEFINITION - HDMI OUT
  • ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΝU - ΕΛΛΗΝΙΚΟ EPG (ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ) - ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΕLΕΤΕΧΤ - ΕΛΛΗΝΙΚΟ MANUAL
  • RF IN, RF OUT, 1 SCART, HDMI, RG11 PORT ΓΙΑ SOFTWARE UPDATE, ΟΠΤΙΚΗ ΕΞΟΔΟ ΗΧΟΥDOLBY DIGITAL, DISPLAY BOARD, ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 12 V
  • MADE IN GERMANY
  • 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ
  • ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΜΟΝΤΕΛΟ (GEMINI 4 HD USB) ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ USB ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΕ PVR ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ (ΕΓΓΡΑΦΗ - ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ)
Ψάξτε για τιμές στα eshops εδώ
 

jim788e

New member
6 January 2008
72
Θεσσαλονίκη
Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Για να σας τις πρώτες εμπειρίες μου με τα ψηφιακά της ΕΡΤ θα ήθελα να παρατηρήσω ότι ο scaler μου έδωσε αρκετά καλή εικόνα (όχι βέβαια όσο ο ποιοτικός scaler που έχει η sharp μου) αν και ένας φίλος που αγόρασε τον ίδιο δεν έμεινε και τόσο ευχαριστημένος.
Σε λειτουργία PVR εντυπωσιάστηκα με την ευκολία που αναγνώρισε τον εξωτερικό δίσκο USB που είναι διαμορφωμένος με NTFS ή exFAT. Η διαδικασία προετοιμασίας ήταν πολύ εύκολη και γρήγορη και τα αποτελέσματα είναι 8εαματικά. Πότε δεν μπορείς να καταλάβεις πότε είναι εγγραφή και πότε είναι ζωντανό. Το TimeShift είναι πολύ καλή λειτουργία και βοηθάει πολύ.
Περιμένω την 14/1 για να δούμε και σε MPEG-4 τις ανάλογες επιδόσεις αν και απ'ότι είδα στο ξυλόκαστρο πήγε καλά.
 
Απάντηση: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Τον έχω αγοράσει και εγώ από την αντιπροσωπία satsonix.gr.Mιλάμε από εικόνα είναι το κάτι άλλο,το βράδυ θα τον κανω ένα καλό τεστ και θα σας αναφέρω.

gemini4hdfront.JPG


gemini4hdback.jpg


gemini4all.jpg
 

Didimos GR

Senior Member
16 May 2009
660
Δράμα-Καβάλα
Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Παιδιά , πείτε μας αν κάτι δεν σας άρεσε....
Μην το κάνετε και εσείς σαν τα περιοδικά του χώρου που όλοι οι δέκτες που παρουσιάζουν είναι ...ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ !!! :rolleyes:
 

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

απο το usb παιζει avi,mkv;
αν ναι με τους Ελληνικους υποτιτλους πως τα παει;
 

jim788e

New member
6 January 2008
72
Θεσσαλονίκη
Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Ένα αρνητικό που παρατήρησα που θα δημιουργήσει πρόβλημα σε μη μυημένους είναι ότι ι γέφυρα του RF για την κεραία όταν ο δέκτης είναι κλειστός λειτουργεί σαν εξασθενητής και τα αναλογικά στην τηλεόραση δείχνουν χάλια.Μια λύση είναι στη κεραία της τηλεόρασης να βάλετε έναν διαχωριστή (ταφ) ώστε να τα συνδέσετε ανεξάρτητα.

@The Doctor
Και εγώ από εκεί τον πήρα.
η φωτογραφίες είναι από τον απλό όχι απο τον USB ε; :proud:
 
Last edited:

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Re: Απάντηση: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Τον έχω αγοράσει και εγώ από την αντιπροσωπία satsonix.gr.Mιλάμε από εικόνα είναι το κάτι άλλο,το βράδυ θα τον κανω ένα καλό τεστ και θα σας αναφέρω.

gemini4hdfront.JPG


gemini4hdback.jpg


gemini4all.jpg

Ρε παιδια που ειναι το Usb?
Το γυρισα πανω κατω, γυρω γυρω η εγω ειμαι στραβος η βγαινουν σε δυο εκδοσεις.

Νικος
 

dimfil

AVClub Enthusiast
24 December 2008
935
Αττική, Χαλάνδρι...
Απάντηση: Re: Απάντηση: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Ρε παιδια που ειναι το Usb?
Το γυρισα πανω κατω, γυρω γυρω η εγω ειμαι στραβος η βγαινουν σε δυο εκδοσεις.

Νικος

ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΜΟΝΤΕΛΟ (GEMINI 4 HD USB) ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ USB ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΕ PVR ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ (ΕΓΓΡΑΦΗ - ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ)

Πρόσεξε να πάρεις το σωστό...
Ήδη οι λειτουργίες PVR και Timeshift όπως τις γνωρίζουμε από τους δορυφορικούς δέκτες αξίζουν και με το παραπάνω...
 
Απάντηση: Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Ένα αρνητικό που παρατήρησα που θα δημιουργήσει πρόβλημα σε μη μυημένους είναι ότι ι γέφυρα του RF για την κεραία όταν ο δέκτης είναι κλειστός λειτουργεί σαν εξασθενητής και τα αναλογικά στην τηλεόραση δείχνουν χάλια.Μια λύση είναι στη κεραία της τηλεόρασης να βάλετε έναν διαχωριστή (ταφ) ώστε να τα συνδέσετε ανεξάρτητα.

@The Doctor
Και εγώ από εκεί τον πήρα.
η φωτογραφίες είναι από τον απλό όχι απο τον USB ε; :proud:
Eίναι από τον απλό όχι απο τον USB.
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Re: Απάντηση: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Βγαινουν σε δυο εκδοσεις με usb και χωρης usb.

Ε τοτε την πατησα πανυγηρικα δεν ηξερα οτι βγαινουν σε 2 εκδοσεις ουτε κανεις μου το ειπε απο τους εισαγωγεις.
Σπουδαια εξυπηρετηση του πελατη εκτος κι αν τοτε ειχαν εισαγει μονο τον ενα οποτε ειτε δεν ηξεραν ουτε κι αυτοι η εκαναν το κοροιδο για να πουλησουν αυτον που εισηγαγαν.
Την πατησα δις.
Το νου σας οι υπολοιποι τουλαχιστο τωρα ξερετε!
Νικος
 
Απάντηση: Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

απο το usb παιζει avi,mkv;
αν ναι με τους Ελληνικους υποτιτλους πως τα παει;
Οχι δεν παίζει avi και mkv.Μόνον .jpg και .mp3,και τα προγράμματα που γραφεί φυσικά τα αναπαράγει κιόλας.Ελληνικούς υποτίτλους τους παίζει τέλεια.
 

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
Re: Απάντηση: Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Οχι δεν παίζει avi και mkv.Μόνον .jpg και .mp3,και τα προγράμματα που γραφεί φυσικά τα αναπαράγει κιόλας.Ελληνικούς υποτίτλους τους παίζει τέλεια.

thank you doctor
 

apmos

New member
4 December 2006
44
Re: Απάντηση: Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Οχι δεν παίζει avi και mkv.Μόνον .jpg και .mp3,και τα προγράμματα που γραφεί φυσικά τα αναπαράγει κιόλας.Ελληνικούς υποτίτλους τους παίζει τέλεια.
Αφού δεν παίζει avi και mkv τους Ελληνικούς υπότιτλους τι να τους κάνουμε?? Πως τους δοκίμασες και λες οτι παίζουν τέλεια?
 

jim788e

New member
6 January 2008
72
Θεσσαλονίκη
Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Οχι δεν παίζει avi και mkv.Μόνον .jpg και .mp3,και τα προγράμματα που γραφεί φυσικά τα αναπαράγει κιόλας.Ελληνικούς υποτίτλους τους παίζει τέλεια.
Μήπως αναφέρεσαι για τους υπότιτλους από ψηφιακά κανάλια.... α και δεν κατάλαβα για το θέμα mp3 εγώ αφού έγραψα δοκιμαστικά κάτι στον δίσκο μετά επιχείρησα να τον βάλω πάλι σε windows 7 και δεν τον αναγνώρισε... βασικά μήπως πρέπει να φορμάρουμε σε ext3 από linux. αν έχεις κάτι σχετικό που θα επεκτείνει τις δυνατότητες του ευχαρίστως να μας πεις.
Βασικά στο ιντερνέτ δεν βρήκα τίποτα σχετικό αλλά ίσως δεν έψαξα σωστά.
Α και κάτι ακόμα, την έκδοση firmware πως την βλέπουμε μόνο από το πρόγραμμα του update.
Ευχαριστώ :grinning-smiley-043

Α και ένα πρόβλημα που ανακάλυψα τώρα είναι ότι ενώ στο EPG φαίνονται τα Ελληνικά μια χαρά στις πληροφορίες της εγγραφής είναι τα κλασικά κινέζικα!
 
Last edited:

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,319
Νέο Ηράκλειο
Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Πάντως στο skoutz η διαφορά τιμής για την έκδοση usb είναι 9 . Νομίζω ότι αξίζει
 

jim788e

New member
6 January 2008
72
Θεσσαλονίκη
Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

Βασικά αυτό που με ανησυχεί είναι ότι αφού έψαξα αρκετά δεν βρήκα κάποιο επίσημο site από "Κατασκευάστρια εταιρία" και η μόνη υποστήριξη που βρήκα από θέμα (software,firmware) είναι στην σελίδα της Satsonix.
Συνήθως οι γερμανικής κατασκευής δέκτες θα περίμενε κάποιος να υποστηρίζονται από σοβαρές εταιρίες και σοβαρά site.
Το θέμα που με επηρέασε περισσότερο είναι ότι ο δέκτης έχει ένα απλό αυτοκόλλητο με το μοντέλο το οποίο το περισσότερο είναι να είναι εκτυπωμένο σε εκτυπωτή της πλάκας.
Αυτά τα λέω όχι για να θίξω την ποιότητα του δέκτη απλά επειδή έχω δη πολλά ξέρω ότι άλλο είναι γερμανικής κατασκευής και άλλο κινεζικής κατασκευής με γερμανική συναρμολόγηση.Μην τώρα κάποιος πει ότι όλα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα γίνονται στην κίνα αλλά το λεγόμενο "made in Germany " να μην περιορίζεται στο αυτοκόλλητο μόνο!!!:damnyou:
Όσο για τα προηγούμενα που λέγαμε για τον Σκληρό Δίσκο επιβεβαιώνονται τα λεγόμενα μου για μη υποστήριξη συμβατότητας εγγραφών με WINDOWS.
 

lambgeo

New member
9 January 2010
52
Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

παιδια τον εχει δοκιμασει κανενας πως ανταποκρινεται ο συγκεκριμενος δεκτης σε mpeg4 ???Aργει καθολου στην αλλαγη καναλιων ?Πηγα να τον αγορασω και μου ειπε αυτος απο το μαγαζι να περιμενω μεχρι τις 14/1 γιατι ακομα δεν τους εχουν δοκιμασει οι ιδιοι. Και δεν γνωριζουν αν ανταποκρινονται καλα σε mpeg4 ( γενικα για ολους τους δεκτες που ειχε στο μαγαζι του )
 
Last edited:

jim788e

New member
6 January 2008
72
Θεσσαλονίκη
Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

παιδια τον εχει δοκιμασει κανενας πως ανταποκρινεται ο συγκεκριμενος δεκτης σε mpeg4 ???Aργει καθολου στην αλλαγη καναλιων ?Πηγα να τον αγορασω και μου ειπε αυτος απο το μαγαζι να περιμενω μεχρι τις 14/1 γιατι ακομα δεν τους εχουν δοκιμασει οι ιδιοι. Και δεν γνωριζουν αν ανταποκρινονται καλα σε mpeg4 ( γενικα για ολους τους δεκτες που ειχε στο μαγαζι του )

Η πέμπτη :drummer: είναι κοντά φίλε μου θα έχεις πλήρες ρεπορτάζ...χεχε
 

lambgeo

New member
9 January 2010
52
Re: Gemini 4 HD USB -Σχόλια και εμπειρικές παρατηρήσεις.

ναι ενταξει η Πεμπτη ειναι κοντα οκ.Αλλα κανενας απο κορινθιακο κολπο δεν υπαρχει που να δοκιμασε αυτον τον δεκτη ????