Ποιον HD δέκτη έχετε;

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,836
ας γραψουμε ποιον HD δεκτη εχουμε τι μας αρεσει τι δεν μας αρεσει και τι αλλο θα θελαμε να κανει

Πιστευω θα βοηθησει πολλους νεους φιλους να διαλεξουν ή εστω να εχουν μια εικονα για μ:ελλοντικη αγορα...
 

notist

Senior Member
12 August 2009
593
Απάντηση: Ποιον HD δεκτη εχετε

Καλημέρα.Ας ξεκινήσω εγώ πρώτος.Έχω τον dreambox 8000 με nabilo image από τον οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε όλα του.Επίσης έχω τον ipbox 9000 HD με image της sifteam enigma 2 extreme edision σε έκδοση beta ακόμη και έχει ακόμα πολύ βελτίωση.Φυσικά αυτό είναι θέμα λειτουργικού και δεν φταίει ο δέκτης,ο οποίος κατά τα άλλα λειτουργεί άψογα με άριστη ποιότητα εικόνας.Και οι 2 συνδεδεμένοι με HDMI.
 

souzakia

New member
16 October 2009
91
Re: Ποιον HD δεκτη εχετε

Έχω τον dreambox 800 το τι μου αρεσει ? τα παιχνιδια που κανει....
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,836
Re: Ποιον HD δεκτη εχετε

εγω εχω το humax 2000 απο το ετος 2004 και το μονο που κανει ειναι να .....μου πιανει χωρο .... αναμενω σε αυτο το thread να δω ποιος θα ειναι ο επομενος μου!!!!!
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Ποιον HD δεκτη εχετε

Azbox Elite HD & DM 800HD με εξαιρετικές δυνατότητες και οι δύο. Προορίζονται μάλλον για εξοικειωμένους χρήστες.
 

stavros_

AVClub Enthusiast
12 January 2008
944
Re: Ποιον HD δεκτη εχετε

Technomate 6800 HD.
Αν και δεν είχα άλλον HD δέκτη για να μπορώ να κάνω σύγκριση, θεωρώ πως έχει πολύ καλή εικόνα στα HD κανάλια και πολύ καλό upsacaling στα SD. Όσο για την ανεπίσημη υποστήριξή του αν και παλαιότερα υπήρχε οργασμός, ειδικά όταν πρωτοβγήκε στην αγορά, έχει περιοριστεί μόνο σε softcam kays από τον Αύγουστο.
Δεν διαθέτει θύρα ethernet, δεν "βλέπει" 4:2:2 feeds, δεν έχει επίγειο, όπως το μεγαλύτερο αδερφάκι του 6900 HD.
Το tuner του θα μπορούσε να είναι και πιο ευαίσθητο, blind scan λίγα πράγματα.
Η ηλικία του δικαιολογεί τις όποιες απουσίες σε λειτουργικά συστήματα έχει σε σχέση με νεότερους δέκτες. Σε γενικές γραμμές με έχει αφήσει αρκετά ικανοποιημένο εδώ και 2 χρόνια και βάλε. Μια τίμια επιλογή παρά το σημαντικό ποσό που είχα καταβάλει για την αγορά του (περίπου 420 ευρώ εν έτει 2008).
 
18 June 2006
2,224
Θεσσαλονίκη
Re: Ποιον HD δεκτη εχετε

Homecast HS 5101 : Μου έκανε παρέα για αρκετό καιρό σε χαλεπούς καιρούς του παρελθόντος, αφού ήταν ο πρώτος που με "έβαλε" στο παιχνίδι της hd δορυφορικής τηλεόρασης. Για την ώρα παροπλισμένος και αν καταφέρω να τον συνεφέρω θα τον χρησιμοποιώ για να τσεκάρω ποιότητα εικόνας.(αφού την εποχή του ήταν κορυφαίος στον τομέα αυτό).
SkystarHD : Την χρησιμοποιώ ακόμα και σήμερα -σπάνια όμως- κυρίως για λήψη feeds που με ενδιαφέρουν , αλλά στο παρελθόν ασχολήθηκα αρκετά μαζί της ώσπου αγόρασα τον ....
... Dreambox 800 hd : Kαλό μηχάνημα με εντυπωσιακές δυνατότητες αλλά μου έχει φάει πολλές ώρες ασχολίας ,ύπνου και ψυχικής ηρεμίας !!
Δεν τον πολυσκαλίζω πλέον παρά μία στις τόσες !!
Οctagon sf 918 hd : Μου κάνει παρέα πλέον τις περισσότερες ώρες που βλέπω δορυφορικά , πολύ σταθερός και εύκολος στην χρήση .

Εσύ φίλε larry ακόμα με τον γερο-humax είσαι ; :grinning-smiley-043
Μην περιμένεις να βρεις από αυτό το thread τον τέλειο δέκτη γιατί απλά δεν υπάρχει ακόμα (ούτε πρόκειται !!).
Ζύγιασε τις προτιμήσεις σου και θα επιλέξεις αυτόν που είναι πιο κοντά στα γούστα σου (όπως κάνουμε οι περισσότερα άλλωστε εδώ μέσα).
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Re: Ποιον HD δεκτη εχετε

Καλησπέρα:)


  • Πρωτοχάρηκαν τα μάτια μου HD, με έναν Humax 2000 μέχρι το περσινό καλοκαίρι...μετά απο πτώση κεραυνού ήρθε το τέλος:bigcry:
  • Απο τότε και μέχρι σήμερα, πήρε θέση στο rack, ο παππούς Humax 5400.
Σύντομα θα γίνει όμως η αγορά του επόμενου HD δέκτη ο οποίος κατά μεγάλη πιθανότητα θα είναι ο DM800 HD. "Ζαχαρώνω" τον 8000...αλλά "είναι πολλά τα λεφτά Άρη" και φαντάσου να ξαναπέσει κεραυνός!!!

ΥΓ. Μια συμβουλή σας παρακαλώ:
Η αγορά ενός dreambox original είναι πιο συνετό να γίνει απο satsonix ή υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις εντός Ελλάδος?
 
Last edited:

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Ποιον HD δεκτη εχετε

Dreambox 800hd ,venex 3602 hd και pc καρτα skystar hd2 ενεργα.Visionet 8000cis,innovative ντουλαπα χρησιμοποιουνται περιστασιακα για να βρισκω νεους δορυφορους μιας και ο dreambox μου τρωει τζαμπα ωρα.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Ποιον HD δεκτη εχετε

Clarke-tech 5000 HD combo plus.

Έχει πολύ καλή εικόνα στα υψηλής ευκρίνειας κανάλια και αρκετά καλή στα sd.
Χαίρει πολύ καλής επίσημης υποστήριξης (για παράδειγμα, έστειλα e-mail στην εταιρεία για την απουσία ελληνικού teletext και μέσα σε 7 ημέρες το πρόβλημα λύθηκε).
Η ανεπίσημη υποστήριξή του, όσον αφορά στο emu κομμάτι, δεν έχει να παρουσιάσει κάτι το ιδιαίτερο, δεδομένης και της εποχής που διάγουμε. Με τη θύρα ethernet τα πράγματα είναι καλύτερα (απ' ότι διαβάζω, μιας και δεν την έχω χρησιμοποιήσει).
Έχει επίγειο ψηφιακό δέκτη και είμαι καλυμμένος για το μέλλον (ελπίζω όχι το απώτερο...).
Το tuner του είναι το καλύτερο που έχω δει σε δέκτη που έχω χρησιμοποιήσει και είναι από τα δυνατά του σημεία.
Η δυνατότητα τυφλής ανίχνευσης, αν και δεν τη χρησιμοποιώ συχνά, βρίσκεται σε καλό επίπεδο.
Υποστηρίζει άψογα DiSEqC 1.1, σημείο κεφαλαιώδες για τις απαιτήσεις μου.
Συνεργάζεται άψογα με diablo cam, zeta cam και irdeto cam που έχω δοκιμάσει.
Το Δεκέμβριο, που έκανα για ένα μήνα επανασύνδεση στη nova, ενεργοποίησε τη version 2 κάρτα μου και συνεργάστηκε μαζί της απροβλημάτιστα. Έχουν δοκιμαστεί στο reader του κάρτα nova version 5, zeta και άλλες σε σύστημα κωδικοποίησης viaccess και δεν παρουσιάστηκε κώλυμα.
Το κομμάτι pvr δεν το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να το κρίνω.


Δε μου αρέσει η έλλειψη δυνατότητας δημιουργίας λίστας με τα κανάλια hd.

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος από την αγορά μου που έγινε τον Ιανουάριο του 2009.
 

optex

Senior Member
31 August 2008
302
Re: Ποιον HD δεκτη εχετε

AZBOX ELITE μια χαραραραραραρααραρα σχεδον τελειος ευκολος και απλος για ολους στην οικογενεια ,τα κανει ολα και φτηνα..... να ειχε και ελληνικο epg στα satchannel θα αγγιζε την τελειοτητα,φυσικα και με επιγειο τυνερ μια χαραααααααα αντε και ενα dm8000 του χρονου που θα πιασω το τζοκερ....
 

kanenas

AVClub Enthusiast
17 June 2006
819
Θεσσαλονίκη
Re: Ποιον HD δεκτη εχετε

AZBOX ELITE μια χαραραραραραρααραρα σχεδον τελειος ευκολος και απλος για ολους στην οικογενεια ,τα κανει ολα και φτηνα..... να ειχε και ελληνικο epg στα satchannel θα αγγιζε την τελειοτητα,φυσικα και με επιγειο τυνερ μια χαραααααααα αντε και ενα dm8000 του χρονου που θα πιασω το τζοκερ....

Στην ερώτηση που τους έκανα

"I would like to ask if you are planning to add the Greek Language to the Teletext (and epg) available languages."

πήρα την απάντηση

"Thanks for you suggestion, and I would like to inform you that Greek Language will be added very soon."

Τώρα ΑΝ και πόσο σύντομα ... θα δείξει.

On topic τώρα, κάτοχος Azbox Elite και dm800. Παλαιότερα και Quali tv για τα 4:2:2 feeds. Τη δουλειά αυτή τώρα την ανέλαβε ο azbox.
 

sateliter

Senior Member
9 March 2008
421
Απάντηση: Ποιον HD δεκτη εχετε

Καλησπέρα. HUMAX 2000 και TECHNOMATE 6900 COMBO. Όσον αφορά τον πρώτο, παρά το ότι δεν έχει κάποιες κρυφές δυνατότητες, όπως άλλοι, ήταν από τα πρώτα σχεδόν μηχανήματα, που μας έβαλαν στον κόσμο της υψηλής ευκρίνειας, μαζί με κάποιους άλλους δέκτες και γι´αυτό εγώ του απονέμω τον τίτλο του "Επίτιμου Προέδρου", τιμής ένεκεν, μιας και ήταν από τους πρώτους. Πολύ καλή η εικόνα του. Ο TECHNOMATE είναι άλλης κατηγορίας δέκτης και δεν έχω μείνει ευχαριστημένος από την εικόνα του στα SD κανάλια. Είναι, όμως, αρκετά λειτουργικός και εύχρηστος και έχει φυσικά και τον επίγειο ψηφιακό δέκτη, που όπως ανέφεραν κάποιοι φίλοι από το Ξυλόκαστρο, παίζει τα κανάλια της DIGEA χωρίς πρόβλημα.
 

nikoskaz

Senior Member
9 November 2008
351
Re: Ποιον HD δεκτη εχετε

Γεια σας κ απο μενα , εγω χρησιμοποιω Lyngbox ! Φοβερη εικονα!
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Απάντηση: Ποιον HD δεκτη εχετε

Edision Argus HD. απλα να κανει την δουλεια του. καλυτερη εικονα (απ τον panasat) στα καναλια της NOVA. πολυ καλη και στα free HD καναλια. στα συν του ο PVR..
 

giorpap

Established Member
3 August 2007
169
Re: Ποιον HD δεκτη εχετε

Skystar HD2 στο HTPC. Εαν τις ωρες που εχω ασχοληθει μαζι της την αφιερωνα για development, θα ειχα φτιαξει δικό μου HD δεκτη... Γενικα ειναι η φθηνη λυση ομως, που αν ασχοληθεις ΠΟΛΥ μαζι της παιρνεις εξαιρετικα αποτελεσματα και μπορεις να κανεις τα παντα. Δεν ειναι ευχρηστη για καθημερινος δεκτης (για αυτο εχω τον 7020)
Τωρα βαζω πλωρη για τον 800αρη (μαλλον).
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Ποιον HD δεκτη εχετε

Edision Argus HD. απλα να κανει την δουλεια του. καλυτερη εικονα (απ τον panasat) στα καναλια της NOVA.

Επειδη εχω τον 1110 εδω και μια εβδομαδα εχει αρκετα καλη εικονα (πολυ καλυτερη απο τον 910) σε σχεση με αλλους SD δεκτες που εχω δει...
 

samniotis

AVClub Enthusiast
9 January 2010
1,070
θεσσαλονίκη
Re: Ποιον HD δεκτη εχετε

Εδώ και δύο μέρες Az-box premium HD
Ακόμα στο ψάξιμο είμαι και ουσιαστικά ο δέκτης λειτουργεί ως media player λόγω επικείμενης μετακόμισης εντός 10ημέρου. Μόλις εγκατασταθούμε στο νέο μας διαμέρισμα θα εγκατασταθεί και το κινητό πιατάκι για τον Az-box :BDGBGDB55:
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Ποιον HD δεκτη εχετε

Ξέχασα να μπω και εγώ. !!!!! :D


Mvision HD 300 Net..... εδώ για περισσότερα...


Απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής ....