προτάσεις για...αφυγραντήρα!

Έχω πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι.

Ανάθεμα την ώρα που επέλεξα γυψοσοβά....

Σε συνδυασμό με τα κουφώματα αλουμινίου το σπίτι δεν αναπνέει.

Οι μανάδες μας χειμώνα-καλοκαίρι αέριζαν το πρωϊ για καμιά ώρα.

Εμείς δεν έχουμε τόσην ώρα, ιδίως το πρωϊ.

Θέλω προτάσεις για συσκευές οι οποίες να μπορούν να τοποθετηθούν σε σαλόνι.

Ευχαριστώ εκ των προτέ...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Πριν μπεις σε έξοδα, δες αν το A/C σου έχει αντίστοιχη λειτουργία...

Επίσης.. έχεις υγρόμετρο? Δλδ είσαι σίγουρος ότι όντως έχεις υγρασία μεγαλύτερη από την φυσιολογική?
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Στέργιο γιατί δεν αφήνετε κάποιες από τις πόρτες έστω και λίγο ανοιχτές ώστε να αερίζεται το σπίτι ???

Εγώ από το πρωί αφήνω τουλάχιστον 3 ανοιχτές με τα πατζούρια κλειστά και ποτέ δεν είχα θέμα με υγρασία...

Ακόμα και το βράδυ που τη πέφτουμε πάντα αφήνουμε μια πόρτα έστω και ελάχιστα ανοιχτή...
 
Πριν μπεις σε έξοδα, δες αν το A/C σου έχει αντίστοιχη λειτουργία...

Επίσης.. έχεις υγρόμετρο? Δλδ είσαι σίγουρος ότι όντως έχεις υγρασία μεγαλύτερη από την φυσιολογική?

δεν έχω αρκουδίσιο! Εκεί που μένω δε το χρειάζομαι και παρόλο που έχω αφήσει αναμονές, δε θα βάλω.

θενκς!
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
... πάντως ο φυσικός αερισμός είναι το πιο υγιεινό... και εγώ προσπαθώ να ανοίγω για να αερίζονται όλα τα δωμάτια, ακόμα και τώρα με τα κρύα...
 
Απάντηση: Re: προτάσεις για...αφυγραντήρα!

Στέργιο γιατί δεν αφήνετε κάποιες από τις πόρτες έστω και λίγο ανοιχτές ώστε να αερίζεται το σπίτι ???

Εγώ από το πρωί αφήνω τουλάχιστον 3 ανοιχτές με τα πατζούρια κλειστά και ποτέ δεν είχα θέμα με υγρασία...

Ακόμα και το βράδυ που τη πέφτουμε πάντα αφήνουμε μια πόρτα έστω και ελάχιστα ανοιχτή...

Το παραθυράκι της τουαλέτας το έχω σε ανάκλιση πάντα.

Αλλά τα υπόλοιπα παράθυρα αν τα αφήσω σε ανάκλιση (το έχω δοκιμάσει) το σπίτι παγώνει!

Το πρόβλημα γίνεται έντονο αυτό τον καιρό που έχει πολύ κρύο έξω και δεν ανοίγουμε πόρτες.

Το θέμα είναι ότι το σπίτι είναι βορεινό, και έχω μεγάλες τζαμαρίες, οπότε η υγροποίηση είναι αναπόφευκτη.
Να φανταστείτε ότι αν κάνω μπάνιο ή βάλει σίδερο η κυρά το βράδυ θαμπώνει όλη η τζαμαρία και αρχίζουν και τρέχουν νερά τόσο πολύ που βγάζει μούχλα. Κάθε βδομάδα με τα αντιμουχλικά είμαι.

Το επίπεδο της υγρασίας δεν είναι πολύ μεγάλο στο σπίτι γενικά, αλλά είναι 2-3 σημεία που εμφανίζουν το πρόβλημα (τα πιο κρύα σημεία του σπιτιού).

Στο παρελθόν είχα βάλει κάτι πλαστικά κεσεδάκια με κρυστάλλους αλλά δεν....

θενκς του γιου του!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,360
Re: Απάντηση: Re: προτάσεις για...αφυγραντήρα!

Το θέμα είναι ότι το σπίτι είναι βορεινό, και έχω μεγάλες τζαμαρίες, οπότε η υγροποίηση είναι αναπόφευκτη.
Να φανταστείτε ότι αν κάνω μπάνιο ή βάλει σίδερο η κυρά το βράδυ θαμπώνει όλη η τζαμαρία και αρχίζουν και τρέχουν νερά τόσο πολύ που βγάζει μούχλα. Κάθε βδομάδα με τα αντιμουχλικά είμαι.

φίλε σειμ χηαρ....:antlers:

βλέπεις ότι αν και μεγαλύτερος έκανα το ίδιο σφάλμα...
Οι γονείς μου που είδαν το σπίτι όταν το έκλεισα.. μου είπαν...
"παιδί μου...α. βορεινό είναι, β. σουπερμάρκετ πού έχει ? γ. ασανσέρ δεν έχει...."
:a0210:
 

CHRISTINA

New member
8 February 2010
6
Καλημέρα επειδή σε καταλαβαίνω στο θέμα της υγρασίας εχω να σου προτείνω, αναλόγως των τετραγωνικων που έχεις να καλυψεις, τους αφυγραντήρες Olimpia Splendid.Κορυφαίοι!
 

geodengr

AVClub Addicted Member
Το μόνο που θα σε σώσει είναι ένα Air Condition που θα το δουλεύεις στην αφύγρανση δυό περίπου ωρίτσες την ημέρα. Άσε που για πρώτη φορά θα καταλάβεις τη ζέστη που μπορεί να αποδώσει το καλοριφέρ σου! Όσο υπάρχει η υγρασία μέσα ο χώρος δεν ζεσταίνεται με τίποτα όσο και να λειτουργείς το καλοριφέρ...


Φιλικά
Γιώργος.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Βέβαια η αφύγρανση από τα A/C (και από τις εξειδικευμένες συσκευές ίσως) είναι ουσιαστικά ψύξη με διακοπές κατά την λειτουργία (για να μην πέσει η θερμοκρασία). Ετσι λένε τα βιβλιαράκια των A/C μου, και όντως έπιανε ψιλοκρύο...
 

geodengr

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: προτάσεις για...αφυγραντήρα!

Βέβαια η αφύγρανση από τα A/C (και από τις εξειδικευμένες συσκευές ίσως) είναι ουσιαστικά ψύξη με διακοπές κατά την λειτουργία (για να μην πέσει η θερμοκρασία). Ετσι λένε τα βιβλιαράκια των A/C μου, και όντως έπιανε ψιλοκρύο...


Δεν διαφωνώ, αλλά είπαμε οτι η χρήση του καλοριφέρ είναι δεδομένη... Άσε που μόνο μετά την αφύγρανση πιάνει τόπο η ...προσπάθεια του καλοριφέρ.



Φιλικά
Γιώργος
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,360
δεν νομίζω να βολεύει η αφύγρανση το χειμώνα...
φέρνει και κρύο...
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: προτάσεις για...αφυγραντήρα!

δεν νομίζω να βολεύει η αφύγρανση το χειμώνα...
φέρνει και κρύο...

Ας φέρνει όσο κρύο θέλει........μου 'χει καταστρέψει τις σπόντες η κ#@$@#@#^%$^%$^$#υγρασία!!!!!!!!!!!!:furious3:
 

geodengr

AVClub Addicted Member
Γιάννη για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα έζησα στον Γαλατά Τροιζηνίας όπου η υγρασία ειδικά το χειμώνα είναι απίστευτη. Τον πρώτο χρόνο έκαψα δυο ...θάλασσες πετρέλαιο και ζεστασιά δεν είδα!!!
Ευτυχώς κάποιος μου το σφύριξε και απ´τον επόμενο χρόνο είδα την υγειά μου, άσε που έκαψα το 1/3 πετρέλαιο. Το σωληνάκι του A/C έτρεχε σαν ανοικτή βρύση στην αρχή και μόλις άρχιζε απλώς να στάζει άνοιγα το καλοριφέρ. Φίλε μόνον έτσι σώθηκα :grandpa:



Φιλικά
Γιώργος.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: προτάσεις για...αφυγραντήρα!

Γιάννη για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα έζησα στον Γαλατά Τροιζηνίας όπου η υγρασία ειδικά το χειμώνα είναι απίστευτη. Τον πρώτο χρόνο έκαψα δυο ...θάλασσες πετρέλαιο και ζεστασιά δεν είδα!!!
Ευτυχώς κάποιος μου το σφύριξε και απ´τον επόμενο χρόνο είδα την υγειά μου, άσε που έκαψα το 1/3 πετρέλαιο. Το σωληνάκι του A/C έτρεχε σαν ανοικτή βρύση στην αρχή και μόλις άρχιζε απλώς να στάζει άνοιγα το καλοριφέρ. Φίλε μόνον έτσι σώθηκα :grandpa:



Φιλικά
Γιώργος.

Θα το κάνω, Georgie!!!

Αν δεν δουλέψει και αυτό, μόνο το Ultrex με σώζει...:BDGBGDB55:
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,843
Αθήνα με απόσπαση.
Δηλαδή εγώ που μένω σε μια πλαγιά, δίπλα σε ρεματιά με πλατάνια, βγάζω μπουρμπουλήθρες :flipout::flipout:
Το σπίτι είναι απο πέτρα και ξύλο και αναπνέει βέβαια, αλλά δεν μετάνοιωσα που έβαλα το A/C που σε συνδυασμό με δύο ξυλόσομπες η θερμοκρασία φτάνει και τους 24C.
 
αύριο με βλέπω να add to cart αυτό:

http://www.apothema.gr/Product/5-1-118-34591/Olimpia_Splendid/SeccoPurS.html

και από το συγκεκριμένο μαγαζί.


Παίδες η υγρασία πέρα από τα εμφανή προβλήματα που δημιουργεί όπως μούχλες κλπ ευθύνεται και για πολλά άλλα προβλήματα τα οποία δεν εντοπίζουμε κατευθείαν.
Ένας φίλος είχε τρομερούς πονοκεφάλους όταν ξυπνούσε το πρωϊ εκτός του ότι ξυπνούσε πάντα κουρασμένος.
Πήρε έναν αφυγραντήρα και σώθηκε ο άνθρωπος!
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
Επειδή και εγώ ψάχνομαι για το ίδιο πρόβλημα από φίλο ψυκτικό έμαθα ότι ο κλιματισμός αφύγρανση κάνει μόνο στην ψύξη
και όχι στην θέρμανση οπότε και με έστρεψε σε εξειδικευμένο αφυγραντήρα
Οπότε διαβάζοντας τα παραπάνω ήθελα να ρωτήσω αυτούς που το εφαρμόζουν εάν πραγματικά ο κλιματισμός ψύχει το χώρο ώστε να δουλέψει η αφύγρανση
ή απλά είναι ενσωματωμένη λειτουργία στην ψύξη χωρίς πραγματικά να επηρεάζει την θερμοκρασία ???
 

wizzy

Established Member
17 November 2009
145
Έχω πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι.

Ανάθεμα την ώρα που επέλεξα γυψοσοβά....

Σε συνδυασμό με τα κουφώματα αλουμινίου το σπίτι δεν αναπνέει.

Οι μανάδες μας χειμώνα-καλοκαίρι αέριζαν το πρωϊ για καμιά ώρα.

Εμείς δεν έχουμε τόσην ώρα, ιδίως το πρωϊ.

Θέλω προτάσεις για συσκευές οι οποίες να μπορούν να τοποθετηθούν σε σαλόνι.

Ευχαριστώ εκ των προτέ...

daikin ururu sarara -1000%
το βάζεις και τέλος
θα έχεις όμως πρόβλημα σε άλλους χώρους που δεν θα έχει ururu :flipout::flipout:
 

wizzy

Established Member
17 November 2009
145
Επειδή και εγώ ψάχνομαι για το ίδιο πρόβλημα από φίλο ψυκτικό έμαθα ότι ο κλιματισμός αφύγρανση κάνει μόνο στην ψύξη
και όχι στην θέρμανση οπότε και με έστρεψε σε εξειδικευμένο αφυγραντήρα
Οπότε διαβάζοντας τα παραπάνω ήθελα να ρωτήσω αυτούς που το εφαρμόζουν εάν πραγματικά ο κλιματισμός ψύχει το χώρο ώστε να δουλέψει η αφύγρανση
ή απλά είναι ενσωματωμένη λειτουργία στην ψύξη χωρίς πραγματικά να επηρεάζει την θερμοκρασία ???

επηρεάζει την θερμοκρασία αλλα σε ενα πολυ μικρο βαθμο

δεν χρειάζεσαι αφυγραντηρα σε οικία παρά μονο σε επαγγελματικούς χώρους που δεν μπορει να σε καλύψει το ururu-sarara που κανει αφυγρανση και εξαερισμό και σε θέρμανση
 
Last edited: