Windows Home Server 2011 (ήταν: V2 (Vail))

vail.png


Εδώ και καιρό είναι στα σκαριά ο διάδοχος των Windows Home Server, ο οποίος θα λέγεται -μεγάλη έκπληξη- Windows Home Server v2. Για την ώρα βέβαια, τον αποκαλούν με το "συνθηματικό" όνομα Veil.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, δεν θα έχει τραγικές διαφορές με τον WHS, με την σημαντικότερη να είναι η υποστήριξη πλέον μόνο 64bit συστημάτων. Ουσιαστικά μιλάμε για μια προσαρμοσμένη έκδοση των Windows Server 2008 R2 64bit.

Θα κυκλοφορήσουν δυο διαφορετικές εκδόσεις του, η Standard και η Premium, χωρίς να είναι γνωστές για την ώρα οι διαφορές τους.

Αυτό που έχει επίσης ενδιαφέρον, είναι η ενσωμάτωση κάποιου είδους "App Store" στον WHS....

Οι πρώτες beta (CTP4) κυκλοφορούν.. η πλάκα είναι ότι ένα άρθρο του zdnet έχει κανονικό λίνκ για κατέβασμα της CTP4 από γνωστό (παράνομο) τράκερ.. :flipout:

Screenshots εδώ!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,858
Παλλήνη
Απάντηση: Windows Home Server V2

Θα μπορουμε να κανουμε αναβαθμιση απο τον WHS "1" χωρις κινδυνο να χασουμε δεδομενα αραγε?
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,858
Παλλήνη
Απάντηση: Windows Home Server V2

Ξερεις τωρα... παντα πρεπει να εχουμε το πλεον updated συστημα..
:p

ΥΓ. Φτου-φτου μεχρι στιγμης δουλευει ρολοι... Ρε λες να μην ειναι της MS? :p
 

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Re: Windows Home Server V2

Σαββατοκύριακο θα κάτσω να περάσω την νέα motherboard και κατόπιν θα τεστάρω και μετάβαση στην Beta του WHS2. Θα βάλω και έναν τεστ δίσκο, να δω αν θα τον γνωρίσει μετά την μετάβαση, οπότε περιμένετε νέα...
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,680
Αθήνα
Απάντηση: Windows Home Server V2

Ίσως να είμαι και λίγο εκτός θέματος αλλά ισχύει αυτό που βλέπω; Αν είναι όντως σωστά τα νούμερα τότε χίλιες φορές να πάρω ένα QNAP παρά να φτιάξω server.

feature09.jpg
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Re: Windows Home Server V2

Ενα pc idle δε καιει τοσο. Ισως επειδη στο server Ολοι οι δισκοι δουλευουν ενω στο pc μπαινουν σε "νανι Mode".
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
Re: Απάντηση: Windows Home Server V2

Ίσως να είμαι και λίγο εκτός θέματος αλλά ισχύει αυτό που βλέπω; Αν είναι όντως σωστά τα νούμερα τότε χίλιες φορές να πάρω ένα QNAP παρά να φτιάξω server.

feature09.jpg

Δεν εισαι μονο εκτος θεματος αλλα και πραγματικοτητας...
Με τι το συγκρινουν??? Dual Xeon??? lol
 

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Re: Windows Home Server V2

O δικός μου Celeron Dual E1500, με 2GB ram, και 5 δίσκους πάνω του, ζητάει 110-120W. Είναι μαρκετινίστικη προσέγγιση και πιθανώς να αναφέρεται σε κανέναν επαγγελματικό με dual XEON και συστοιχία Raid που δουλεύει σχεδόν στο full. Με τίποτα 350W για οικιακό server...
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,766
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: Windows Home Server V2

Για RAID όμως πάλι τίποτα, και μην μου λέτε ότι κάνει mirroring. Δηλαδή γιατί να μην πάω στο Freenas που είναι και free?
 
Re: Windows Home Server V2

Καλό το RAID, αλλά αξιολογείται κατά περίπτωση.

Σε κάποιους αρέσει / χρειάζεται περισσότερο η ευελιξία του να μπορείς να αφαιρείς / προσθέτεις δίσκους στο σύστημα γρήγορα και εύκολα, χωρίς να κάνεις rebuild το array, κάτι που δεν γίνεται στο FreeNAS.

Επίσης, δυνατότητες όπως automated system backup για τους clients δεν υπάρχουν στο FreeNAS.
 

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Windows Home Server V2

Για RAID όμως πάλι τίποτα, και μην μου λέτε ότι κάνει mirroring. Δηλαδή γιατί να μην πάω στο Freenas που είναι και free?

Raid έχει η motherboard, ή η Pci Sata card. Εγώ έτσι το είχα, σε raid5 και έχανα 1 δίσκο στους 4. Μετά δεν ξέρω γιατί μου καρφώθηκε και το διέλυσα και άφησα τον WHS να τους βλέπει μεμονωμένα και τώρα χάνω 2 δίσκους από το duplication...

Με την αλλαγή των δίσκων σε μεγαλύτερους, θα ξαναγυρίσω στο hardware raid5. Και θα κερδίσω χώρο, και θα πάει η ταχύτητα από τα 60 στα 100+ MB/sec.

Το μόνο ώφελος από την διαχείριση που κάνει ο WHS, είναι ότι αλλάζεις όποτε θες όποιον δίσκο θες, χωρίς να αγχώνεσαι για το μέγεθος, την μάρκα, τα χαρακτηριστικά κλπ. Πετάς πάνω ότι πέσει στα χέρια σου. Εγώ κάνω ένα κουμάντο και αλλάζω όλους τους δίσκους μαζεμένους ανά δύο χρόνια. Τώρα λέω να πάρω 4 1.5ΤΒ green, οπότε σφαίρα για raid5 και δεν ακουμπάω τίποτα για 2-3 χρόνια, αν δεν χτυπήσει κανένας...
 

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Re: Windows Home Server V2

Εννοώ ότι για κάθε αρχείο 10gb στον έναν δίσκο, δημιουργείται άλλο ένα ίδιο σε έλλο δίσκο. Οπότε οι 4 δίσκοι γίνονται δύο. Κάτι σαν το raid1 (mirroring)...
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
Re: Windows Home Server V2

Το μεγαλο πλεονεκτημα του WHS, ειναι οτι κανεις επιλεκτικο duplicate μονο σε φακελους που θεωρεις απαραιτητο. Αλλιως, προφανως στηνεις mirror...
Εγω πχ θεωρω απαραιτητο μονο τα εγγραφα μου και τις φωτο μου.
Μουσικη και ταινιες ειναι κατι που δεν με απασχολει να κραταω αντιγραφα.
Ετσι, στην δικη μου περιπτωση, το duplication που κανω ειναι λιγοτερο δισκοβορο και απο το raid5. Συν του οτι αν σκασει το "raid" για καποιο λογο(πχ μητρικη η 1 δισκος) κουμπωνω τον αλλον οπουδηποτε και τον διαβαζω(πραγμα μη εφικτο στο 5 αν πχ σκασει ο κοντρολερ)
Τεσπα, εμενα με εχει βολεψει παρα πολυ το συστηματακι αυτο :)
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Windows Home Server V2

Ίσως να είμαι και λίγο εκτός θέματος αλλά ισχύει αυτό που βλέπω; Αν είναι όντως σωστά τα νούμερα τότε χίλιες φορές να πάρω ένα QNAP παρά να φτιάξω server.

feature09.jpg

Απ' το APC UPS μου, που βαστάει τον WHS (Intel 1.8MHz και 6 Raid δίσκους) + PC (Intel 2.8MHz me 1 Raid δίσκο), συνολική κατανάλωση 145 Watts.