canon 550d

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Μιας και η G9 πλέον δεν με ικανοποιεί καθότι ο πιτσιρικάς είναι πολύ πιο γρήγορος απο αυτήν :grinning-smiley-043 και μιας και θα επέλθει ῾῾τσόντα῾ με το ΦΠΑ..
είπα να κάνω το βήμα για dslr.

σκέφτομαι την 550d με τον 18-55is.
η χρήση της για αρχή -και μέχρι να ανοίξω λίγο τα μάτια μου- θα είναι εντός σπιτιού για να τραβάω τον πιτσιρικά.
budget περίπου 800-1000 ευρώ.

τι λέτε;

υ.γ μου κάνει εντύπωση βέβαια οτι δεν την έχει αγοράσει κανείς και δεν υπάρχουν και θέματα που να την αφορούν.. κι αναρωτιέμαι, μήπως είναι μούφα η κυρία;
υ.γ2 υπάρχει βέβαια και η ενναλακτική με τον 18-135 που μάλλον είναι πιο all around απότι καταλαβαίνω..
υ.γ3 ξέρετε αν έχει στα σκαριά κάτι καινούριο η canon, στυλ 600d πχ; κι αν ναι για πότε;
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
οπωσδήποτε δεν θα το έλεγα αλλά χωρίς να ξέρω το γιατί έχω ένα κόλλημα..
απο εκεί και πέρα βέβαια δεν θα έλεγα όχι και σε άλλες προτάσεις.
αν και μιας και ξέρω τα μενού της canon απο την G9 την οποία παρεμπιπτόντως δεν θα πουλήσω, δεν ξέρω αν θα με βόλευε το μενού μιας άλλης εταιρίας.
όλα αυτά βέβαια σε θεωρητικό επίπεδο μιας και στην πράξη ίσως να είναι πιο απλά τα πράγματα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Μιας και η G9 πλέον δεν με ικανοποιεί καθότι ο πιτσιρικάς είναι πολύ πιο γρήγορος απο αυτήν :grinning-smiley-043 και μιας και θα επέλθει ῾῾τσόντα῾ με το ΦΠΑ..
είπα να κάνω το βήμα για dslr.

σκέφτομαι την 550d με τον 18-55is.
η χρήση της για αρχή -και μέχρι να ανοίξω λίγο τα μάτια μου- θα είναι εντός σπιτιού για να τραβάω τον πιτσιρικά.
budget περίπου 800-1000 ευρώ.

τι λέτε;

υ.γ μου κάνει εντύπωση βέβαια οτι δεν την έχει αγοράσει κανείς και δεν υπάρχουν και θέματα που να την αφορούν.. κι αναρωτιέμαι, μήπως είναι μούφα η κυρία;
υ.γ2 υπάρχει βέβαια και η ενναλακτική με τον 18-135 που μάλλον είναι πιο all around απότι καταλαβαίνω..
υ.γ3 ξέρετε αν έχει στα σκαριά κάτι καινούριο η canon, στυλ 600d πχ; κι αν ναι για πότε;

:flipout::flipout::flipout:

A ρα ανυπόμονοι καταναλωτές....

Ολοκαίνουργιο μοντέλο είναι, δεν έχει ούτε μήνα που ανακοινώθηκε. Αμφιβάλλω εάν έχει προλάβει να φτάσει στα φυσικά καταστήματα (φυσικά τα ηλεκτρονικά πάντα μπορεί να παίρνουν παραγγελίες, το θέμα είναι εάν υπάρχει αμέσως διαθέσιμη).
Είναι ένα πολλά υποσχόμενο νέο μοντέλο, με τον αισθητήρα της κορυφαίας 7D.
Μόνη ένσταση, τα 18mp, που ίσως είναι υπερβολικά. Δεν έχει βγει ακόμη κάποιο review της.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,345
Αθήνα
Όπως λέει και ο send, μάλλον δεν κυκλοφορεί ακόμα στα μαγαζιά... Μια καλή ιδέα είναι να χτυπήσεις την 500D, όλο και κάποιος θα ξεστοκάρει (φίλος πήρε την Pany G1 στα 249 με τον 14-45!!!). Αν τραβάς σε χαμηλό φωτισμό κοίτα και την Nikon D5000 , είναι ένα κλικ καλύτερη, και λίγο φθηνότερη

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos500d/page29.asp

http://www.dpreview.com/reviews/nikond5000/page33.asp

κοίτα και τα σχετικά νήματα εδώ στο forum.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Αν τραβάς σε χαμηλό φωτισμό κοίτα και την Nikon D5000 , είναι ένα κλικ καλύτερη, και λίγο φθηνότερη

Βρε παιδιά. ΠΟΥ στην ευχή τα ξέρετε αυτά? Πού τα διαβάζετε; Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη η 550D, δεν υπάρχει καν review... η οποία έχει τον αισθητήρα της 7D, η οποία έχει αυτή τη στιγμή την απολύτως καλύτερη επίδοση στον τομέα του θορύβου ("εκθρόνισε" τη D300/s) στο APS, παρά το ότι έχει ταυτόχρονα και τα περισσότερα mp.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,345
Αθήνα
Βρε παιδιά. ΠΟΥ στην ευχή τα ξέρετε αυτά? Πού τα διαβάζετε; Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη η 550D, δεν υπάρχει καν review... η οποία έχει τον αισθητήρα της 7D, η οποία έχει αυτή τη στιγμή την απολύτως καλύτερη επίδοση στον τομέα του θορύβου ("εκθρόνισε" τη D300/s) στο APS, παρά το ότι έχει ταυτόχρονα και τα περισσότερα mp.

Για την 500D λέω... αν θέλει ο άνθρωπος να αγοράσει πρίν το 21% φ.π.α.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Α, σόρρυ τότε, mea culpa... Πάντως σιγά το πράγμα το +2% σε τέτοιες κατηγορίες... θα πάρει 12-15 ευρώ επάνω.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,345
Αθήνα
Μαζί σου , αλλά σίγουρα την 500D θα την "σπρώξουν" φθηνότερα λόγω άφιξης της καινούριας (τρομάρα μας)... Καλό ΣΚ , φεύγω.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
ΙΜΗΟ αμα ειναι μονο για οικογενειακες στιγμες παρε καπιο entry level σωμα (450d/500d η nikon 3000d) μαζι με το κιτ σε καπια προσφορα, και μετα αμα ειναι παρε πιο φωτηνο φακο η φλας
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Η γνωμη μου ειναι οτι με το budget που εχεις τώρα και τις γνώσεις σου (αν κατάλαβα καλά) οποια μηχανή και να παρεις θα είναι πολύ πανω από τις δυνατότητες σου για 1-2 χρονια μεχρι να φτάσει η στιγμη που με την εξασκηση και τη μελετη να αισθανθεις οτι θελεις κάτι παραπάνω. Οι μηχανες δεν ειναι σαν τα εργαλεια που κοιταμε στην αλλη κατηγορια που π,χ θα πρέπει να αλλαξουμε ενισχυτή επειδή βγηκαν τα νεα HD format ηχου ή να αλλαξουμε την μολις 3 ετων TV μας για να παρουμε LED ή το παλαιο media player επειδή το νεο παιζει καλύτερα τα καινουργια containers.

Εδώ η ουσια ειναι η προσπάθεια, το διαβασμα το ταλέντο και ο χρονος που μπορει καποιος να αφιερώσει. Εαν δεν μπορεις να επενδυσεις σε αυτά (ενταξει το "ματι" ειναι και λιγο να το εχεις) τότε δεν εχει καμμια απολύτως σημασια αν θα πάρεις την Χ ή Υ εταιρεια ή το Α/Β μοντέλο. Για τετοια θεματα θα βρεις χιλιαδες ανθρωπους να σκοτώνονται μερες και μηνες στα φορουμς. Καμμια αξια. Τουλαχιστον τα 2 βασικά στρατοπεδα (Canon/Nikon) ειναι ισοδυναμα overall σε προσφερομενα χαρακτηριστικά ποιοτητα δυνατότητες, συστημα φακών /φλας/ αξεσουάρ κλπ. Αρα αν ασχοληθεις σοβαράκαι επενδυσεις χρονο στο σπόρ αποκλείεται να φτασεις σε σημειο που να πεις οτι η Χ εταιρεια με περιοριζει η η Υ εταρεια φταιει που δεν εχω καλό αποτέλεσμα.
Αυτό νομιζω το παραδέχονται ολοι οσοι δεν κατέχονται από το συνδρομο του οπαδισμού που δεν πρέπει να έχει θεση σε τέτοια θεματα.

Εγώ δεν θελω να μπω στην λογική να σου προτεινω μηχανή. Το μόνο που θα σου πώ ειναι να πας και να δοκιμάσεις και αλλες μηχανές οχι υποχρεωτικά Canon ή Nikon μονο (Γιατί οχι Pentax/Olympus ;). Οταν για παράδειγμα εγώ αποφασισα να πάω σε Nikon και λιγο πριν προχωρησω στην αγορα της D90 ειχα κρατήσει από ενα ξαδερφό μου μια Canon 450D για ενα Σ/Κ για να την δώ από περιέργεια. Πολύ καλή μηχανη δεν λέω, ωραια χρώματα αλλά τα μενου της και ο γενικος χειρισμος μου φανηκε βουνό. Αντιθετα την Nikon την "αισθάνθηκα" πιο βολική και πιο user friendly. Σιγουρα υπαρχουν χιλιαδες χρηστες που θα συμφωνουν σε αυτό και άλλο τοσοι ή περισσότεροι που διαφωνουν.

Η δική σου γνώμη μετράει, δες ολο το πακέτο και κρίνε.

Καποιες προτάσεις (απλά για να μην λες οτι το εριξα μονο στην θεωρία..:flipout:)


Σε Canon η 500d ειναι πολύ καλή επιλογή και σου μενουν λεφτά για ενα φακο για να ξεκινησεις. Οι κανονακηδες του φορουμ σιγουρα μπορουν να προτεινουν κατι. Εγώ ισως κοιταζα μια μεταχερισμενη 40D.

Σε Nikon το πακετάκι D90+Nikon 18-105VR εξακολουθει να παραμενει classic και να πουλάει πολύ καλά. Εξαιρετικό εργαλείο. Εναλλακτική λυση η D5000 με τον ιδιο φακό.

Γιατι οχι σε Pentax ; Με ψαξιμο ισως μπορεις να βρεις την πολύ καλή K20D με τον φακο του κιτ σε τιμή εκπληξη.

Καλή τυχη και μην βιαστεις.. Εαν θυμαμαι καλά καποτε ήσουν αντιπρόεδρους του κόμματος των αναποφάσιστων ε ; :flipout::flipout:
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Η γνωμη μου ειναι οτι με το budget που εχεις τώρα οτι και να παρεις θα εινια πολύ πανω από τις δυνατότητες σου για 1-2 χρονια μεχρι με την εξασκηση και τη μελετη να κοιτάξεις αλλου. Οι μηχανες δεν ειναι σαν τα εργαλεια που κοιταμε στην αλλη κατηγορια που π,χ θα πρέπει να αλλαξουμε ενισχυτή επειδή βγηκαν τα νεα HD format ηχου ή να αλλαξουμε την μολις 3 ετων TV μας για να παρουμε LED ή το παλαιο media player επειδή το νεο παιζει καλύτερα τα καινουργια containers.

Εδώ η ουσια ειναι η προσπάθεια, το διαβασμα το ταλέντο και ο χρονος που μπορει καποιος να αφιερώσει. Εαν δεν μπορεις να επενδυσεις σε αυτά (ενταξει το "ματι" ειναι και λιγο να το εχεις) τότε δεν εχει καμμια απολύτως σημασια αν θα πάρεις την Χ ή Υ εταιρεια ή το Α/Β μοντέλο. Για τετοια θεματα θα βρεις χιλιαδες ανθρωπους να σκοτώνονται μερες και μηνες στα φορουμς. Καμμια αξια. Τουλαχιστον τα 2 βασικά στρατοπεδα (Canon/Nikon) ειναι ισοδυναμα overall σε προσφερομενα χαρακτηριστικά ποιοτητα δυνατότητες, συστημα φακών /φλας/ αξεσουάρ κλπ. Αρα αν ασχοληθεις σοβαράκαι επενδυσεις χρονο στο σπόρ αποκλείεται να φτασεις σε σημειο που να πεις οτι η Χ εταιρεια με περιοριζει η η Υ εταρεια φταιει που δεν εχω καλό αποτέλεσμα.
Αυτό νομιζω το παραδέχονται ολοι οσοι δεν κατέχονται από το συνδρομο του οπαδισμού που δεν πρέπει να έχει θεση σε τέτοια θεματα.

Εγώ δεν θελω να μπω στην λογική να σου προτεινω μηχανή. Το μόνο που θα σου πώ ειναι να πας και να δοκιμάσεις και αλλες μηχανές και οχι υποχρεωτικά Canon ή Nikon (Γιατί οχι Pentax/Olympus ;). Οταν για παράδειγμα εγώ αποφασισα να πάω σε Nikon και λιγο πριν προχωρησω στην αγορα της D90 ειχα κρατήσει από ενα ξαδερφό μου μια Canon 450D για ενα Σ/Κ για να την δώ από περιέργεια. Πολύ καλή μηχανη δεν λέω, ωραια χρώματα αλλά τα μενου της και ο γενικος χειρισμος μου φανηκε βουνό. Αντιθετα την Nikon την "αισθάνθηκα" πιο βολική και πιο user friendly. Σιγουρα υπαρχουν χιλιαδες χρηστες που θα συμφωνουν σε αυτό και άλλο τοσοι ή περισσότεροι που διαφωνουν.

Η δική σου γνώμη μετράει, δες ολο το πακέτο και κρίνε.

Καποιες προτάσεις (απλά για να μην λες οτι το εριξα μονο στην θεωρία..:flipout:)


Σε Canon η 500d ειναι πολύ καλή επιλογή και σου μενουν λεφτά για ενα φακο για να ξεκινησεις. Οι κανονακηδες του φορουμ σιγουρα μπορουν να προτεινουν κατι. Εγώ ισως κοιταζα μια μεταχειρισμενη 40D.

Σε Nikon το πακετάκι D90+Nikon 18-105VR εξακολουθει να παραμενει classic και να πουλάει πολύ καλά. Εξαιρετικό εργαλείο. Εναλλακτική λυση η D5000 με τον ιδιο φακό.

Γιατι οχι σε Pentax ; Με ψαξιμο ισως μπορεις να βρεις την πολύ καλή K20D με τον φακο του κιτ σε τιμή εκπληξη.

Καλή τυχη και μην βιαστεις.. Εαν θυμαμαι καλά καποτε ήσουν αντιπρόεδρος του κόμματος των αναποφάσιστων ε ; :flipout::flipout:
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
πρόεδρος ήμουν φίλε Γιώργη!! και συνεχίζω να είμαι τρομερά αναποφάσιστος.
έτσι έχω μάθει απο την δουλειά μου, όταν δεν πρέπει να πάρω απόφαση της στιγμής κι έχω περιθώρια χρόνου, το ξεψειρίζω του θανατά μέχρι να αποφασίσω.
έτσι και με την φωτογραφική, την G9 την πήρα για να μην είμαι χωρίς μηχανή αλλά οι dslr είναι κάτι που τριβελίζει το μυαλό μου εδώ και 2 χρόνια περίπου.:BDGBGDB55:

όσο για το ότι μόλις βγήκε η 550d,οφείλω να ομολογήσω οτι δεν το ήξερα κύριε ΓΔ μου(μιας κι ο κατερέλος την έχει ετοιμοπαράδοτη) γιαυτό κι έκανα τις σχετικές -άστοχες- ερωτήσεις. :blush:

θα κάνω μια προσπάθεια πάντως να τις πιάσω στα χέρια μου αν και το θεωρώ απίθανο.
αθάνατη επαρχία! :guitarist:

όπως και να᾽χει σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. :D
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Απάντηση: Re: canon 550d

Σε Canon η 500d ειναι πολύ καλή επιλογή και σου μενουν λεφτά για ενα φακο για να ξεκινησεις. Οι κανονακηδες του φορουμ σιγουρα μπορουν να προτεινουν κατι. Εγώ ισως κοιταζα μια μεταχερισμενη 40D.



Και η pentax έτσι κάνει , η k100d είναι κατώτερη από την k20d η οποία όμως είναι ανώτερη από την k10d .

Τελικά τι γίνεται με τις ονομασίες , ανεβαίνοντας το νούμερο σημαίνει καλύτερη η κατεβαίνοντας ?
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Σε Canon, Nikon, Pentax, Olympus, όσο λιγότερα ψηφία έχει η ονομασία, τόσο ανώτερη σειρά. Σε γενικές γραμμές.
 

pap-x

Senior Member
17 September 2007
540
Θεσσαλονίκη
send νομιζω στις Nikon δεν ισχυει αυτο γιατι οι 3ψηφιες (D300, D700) ειναι πιο πανω απο τις 2ψηφιες (D60, D90)...


Πισω στο θεμα μας, γιατι δεν συζητιεται καθολου η μηχανη?? Ποιες ειναι οι σκεψεις σας????

Εγω παντως την θεωρω πολυ καλη για την τιμη της..Ειναι μια μικρη 7d και οχι μια αναβαθμισμενη 500D...Σε τομεις βιντεο, φωτομετρησης και αναλυσης ειναι παρομοιες με την 7d...Ειδικα γι'αυτο το λογο εχω ακουσει πολυ φασαρια απο κατοχους 7d οι οποιοι θεωρουνται αδικημενοι γιατι μεσα σε 6 μηνες με τα μισα λεφτα μπορεις να παρεις μια παρομοια μηχανη στους παραπανω τομεις.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Εχω κι εγω την 7D και προσφατα επιασα στα χερια μου μια 550D ενος φιλου μου...
Του τη προτεινα γιατι ηθελε μια καλη φωτογραφικη, αλλα κυριως ενδιαφεροταν για το βιντεο.

Ειδικα στο βιντεο λοιπον, δεν εχει να ζηλεψει και πολλα απο την 7D.
Iδια ποιοτητα, απλα με λιγοτερες ευκολιες.
Εμφανης ειναι η ελλειψη ρυθμισης white ballance με βαθμους Kelvin .
Αλλη σημαντικη ελλειψη , η απουσια ενδιαμεσων ρυθμισεων ISO (160-320-640 klp) που στο βιντεο ειναι σημαντικη, μιας και σε αυτες τις τιμες υπαρχει λιγοτερο θορυβος.
Μην φανταστειτε φυσικα μεγαλες διαφορες... λεπτομερειες.

Στο τομεα της φωτογραφιας , σχεδον ιδια ποιοτητα , αλλα μακραν πιο ερασιτεχνικη.
Η 7D ειναι πολυβολο, εστιαζει αστραπιαια, εχει πολυ καλυτερη κατασκευη , φωτεινοτερο και μεγαλυτερο σκοπευτρο και καλυτερο πιασιμο στο χερι.

Η 550D παντως για τα λεφτα της ειναι κελεπουρι...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Εγω παλι που αλλαξα την 500 με την 550 (μην γελας Γιαννη! :p) τραβωντας σημερα ιδια θεματα και στις ιδιες συνθηκες (εσωτερικος χωρος (ιδιος), με φωτα και χρηση / μη χρηση φλας (430), σε αυτοματο και σε no flash mode) παρατηρησα, προς μεγαλη μου εκπληξη, οτι οι φωτο κυριολεκτικα δεν βλεπονται απο τον θορυβο!

Η μονη διαφορα απο τις προηγουμενες αντιστοιχες ληψεις με την 500 ειναι οτι τωρα τραβηξα σε raw.

Το ψαχνω λιγο γιατι (οντας και ασχετος ακομα) μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση. Μιλαμε θορυβος που παει συννεφο - δεν βλεπονται (κυριολεκτικα!) οι φωτο (ακομα και με χρηση του φλας).

Καμια ιδεα;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Χμμμ προφανως το προβλημα ειναι οτι η 550 εχει max iso 6400 (σε σχεση με τα 3200 της 500) με αποτελεσμα στα αυτοματα mode να πηγαινει ''με την μια'' στα 3200 για πλακα (με αποτελεσμα τρελο θορυβο).

Η ρυθμιση max auto iso βλεπω υπαρχει μονο στο manual mode με αποτελεσμα τα auto / no flash mode να ειναι πρακτικα απαραδεκτα σε πολλες περιπτωσεις (και σιγουρα ακομα και σε απλες περιπτωσεις που δεν θα επρεπε (πχ ενας ''κοινος'' εσωτερικος χωρος / δωματιο με ''νορμαλ'' φωτισμο) οπου η 500 δεν ειχε τετοιο θεμα.

Μου διαφευγει κατι;

Γιαννη εσυ το παρατηρησες αυτο;