Η Μαγειρική στην ζωή μας

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,638
Εκεί ψηλά.....
Ενα νημα που το λεμε καιρο να το ανοιξουμε αλλα ολοι το σκεφτονται δευτερη φορα :flipout:




Αναζητωντας κατι παραπερα απο ενα βιβλιο παραδοσιακης μαγειρικης εχω εδω και χρονια ενα βιβλιο με συνταγες του παλατιου απο τον 15ο εως τον 19ο αιωνα.


Τιτλοφορειται "Η οθωμανική μαγειρική - 99 παλατιανές συνταγές "



b84673.jpg






η Μαριάννα Γερασίμου ξεκινάει την αναζήτηση γύρω από την παλατιανή γαστρονομική κουλτούρα με σκοπό να φωτίσει μια ανθρώπινη και συναρπαστική πλευρά της οθωμανικής ιστορίας, αλλά και κυρίως να συναντήσει τις ίδιες γεύσεις της πολυτελούς και σαφής παλιάς κουζίνας.
Η οθωμανική μαγειρική μας ταξιδεύει στον 15ο αιώνα όταν γύρω από το παλάτι άρχισε να αναπτύσσεται μια εξαιρετικά πολύπλοκη γαστρονομική κουλτούρα που απολάμβαναν σουλτάνοι, στρατηγοί και όλων των τάξεων αυλικοί. Η κουλτούρα αυτή περνάει μέσα από πολιτικές και κοινωνικές εξελίξεις, ανατολικές και δυτικές επιρροές, έτσι ώστε το 19ο αιώνα να έχει αλλάξει συστατικά και χαρακτήρα. Στο βιβλίο, ο αναγνώστης θα βρει δείγματα από αυθεντικά μενού παρμένα από τα αρχεία καθώς και λίστες τροφοδοσίας από τα φορτία υλικών που χρησιμοποιούνταν στα καθημερινά γεύματα του παλατιού. Θα βρει επίσης λεπτομέρειες για τις διατροφικές συνήθειες και μαγειρικές μεθόδους των Οθωμανών, τους καλούς τρόπους στο τραπέζι τους καθώς και το λειτουργικό σχεδιασμό των μαγειρείων.
Και φυσικά θα βρει τις ίδιες τις συνταγές, σωσμένες από το πέρασμα του χρόνου, προσαρμοσμένες και έτοιμες να εφαρμοστούν ξανά σήμερα.







Η κουζινα στην οποια μας ξεναγει δεν ειναι ελαφρια. Ειναι ομως περιτεχνη και με γευσεις βαθια δεμενες και με την ελληνικη παραδοση.

Με φαγητα ολων των ειδων απο σουπες μεχρι σαλατες και γλυκα.

Ενα ειδος αυγων "ματιων" απαιτει γυρω στις 3 ωρες !!!! τσιγαρισμα κρεμυδιων...

Αυτο ειναι ενα απο τα υπερβολικα που ζηταει αλλα εχει και παρα πολλα απλα φαγητα.
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,638
Εκεί ψηλά.....
Την ιδια σοβαροτητα εχουν ολα τα θεματα αναλογα την συμμετοχη. Ειτε ειναι μαγειρικη ειτε ποδοσφαιρο ειτε συζητησεις περι σεισμων...κοκ


Στην επι παντος εισαι.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Ωραία ιδέα Ναθ!

Εγώ πρωτοασχολήθηκα με την μαγειρική όταν βρέθηκα στο 1ο έτος να μένω μόνος μου στην Θεσσαλονίκη και με τα ντελίβερι δεν είχα πολύ καλή σχέση, ενώ το φαγητό της λέσχης ...αστο καλύτερα!

Άρχισα με τα κλασικά και υγιεινα (καρμπονάρες, φιλετάκια κοτόπουλο αλα κρεμ με μανιτάρια κλπ) πήρα 10 κιλά σιχάθηκα την κρέμα γάλακτος...

Μετά ήρθε ο Jamie. Τυχαία πέτυχα μια εκπομπή του σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό και η μαγειρική μου άλλαξε ακαριαία. Η αμεσότητα του με ενέπνευσε και ασχολήθηκα πλέον πολύ πιο σοβαρά και πολύ πιο μεθοδικά με την μαγειρική.
Βοήθησε βέβαια και οτι είμασταν μια παρέα που όλοι μέναμε μόνοι μας, οπότε είχα και πειραματόζωα. Μετά την σχολή πηγαίναμε σπίτι μου όπου και μαγείρευα για όλους, υλικά ρεφενε, λάτζα με κλήρο.
Μετά ήρθε και ο συγκάτοικος και φτάσαμε στο σημείο να καλιεργούμε στην βεράντα μυρωδικά για να τα έχουμε φρέσκα.

Πλέον απολαμβάνω την μαγειρική πάρα πολύ. Απο απλά σάντουιτς, δροσερές σαλάτες, σούπες, βραστά ή ψητά στα κάρβουνα αν υπάρχει παρέα πάντα θα κάνω κάτι. Μου αρέσουν οι καθαρές γεύσεις, με ποιοτικά φρέσκα υλικά. Δεν κάνω καθόλου γλυκά όμως. Ούτε το πιό απλό κέικ...
Αν έπρεπε να διαλέξω τα 3 καλύτερα φαγητά μου θα έλεγα
1.Ginger-Pumpkin soup (Πηχτή σούπα απο Κολοκύθι με σκόρδο, ginger, χυμό ροδάκινο, φυστικοβούτυρο και schnittlauch)
2.Ψάρι αλα Creole πχ σφυρίδα, ξιφίας κλπ (με σάλτσα απο πολτο καρύδας μπανάνα και κρεμύδια, με ρύζι)
3.Παϊδάκια πασαλιμένα/μαριναρισμένα με πολτό απο σκόρδο κ δεντρολίβανο

Δεν βάζω μέσα το απόλυτο (και αστεία εύκολο) πιάτο για πρώτο ραντεβού με κοπέλα, πένες με σολομό (πανάλαφρη σάλτσα με βότκα ή ούζο, άνηθο και ελάχιστη κρέμα γάλακτος). Τρίβεις και λίγο πιπέρι απο πάνω και μοιάζει σαν να το έχει σερβίρει ο Ramsey...

Δίνουμε και συνταγές? Να κάνουμε το δικό μας Cook Book!
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Έχοντας τη τύχη να έχω πεθερό και ως φυσικό επακόλουθο γυναίκα από την Πόλιν, είμαι από τους τυχερούς οι οποίοι απολαμβάνουν την Πολίτικη κουζίνα η οποία είναι σαφώς επηρεασμένη από τους Οθωμανούς, αλλά και με μπόλικη Ελλάδα μέσα της.

Το βιβλίο ο πεθερός μου το έχει και μάλιστα έχει κάνει μπόλικες παραλλαγές σε μερικές από τις συνταγές του....


μμμμμμ, πείνασα !!!!!!!! :D
 
πείνασα τώρα, πάω να φτιάξω κανά ριζότο, έπηξα στο μακαρόνι (έμαθα και το ριζότο τρομάρα μου):eating:

την κολοκυθόσουπα την κάνω με χυμό πορτοκαλιού και την σερβίρω με λίγο στραγγιστό γιαούρτι στην μέση:chef:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,638
Εκεί ψηλά.....
την κολοκυθόσουπα την κάνω με χυμό πορτοκαλιού και την σερβίρω με λίγο στραγγιστό γιαούρτι στην μέση:chef:

Με ενδιαφερει αυτο. Αν βρεις χρονο περιεγραψε μου την σε παρακαλω.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Ρε συ Kosh σε ένα μόνο site με αφήνει ήσυχο η γυναίκα μου... θα μου το χαλάσεις και αυτό? :BDGBGDB55: :BDGBGDB55:

Δεν μπόρεσα να μαγειρέψω ποτέ και μάλλον ούτε πρόκειται, παρ' όλα αυτά το αποτέλεσμα αυτής της ενασχόλησης το τιμώ!!!

:ernaehrung004:
 

sakisxas

Supreme Member
7 September 2006
5,385
C:\Greece\Komotini
Δε ξέρω να μαγειρεύω..εκτός απο μακαρόνια και πατάτες τηγανητές :Banane0:
Παρολα αυτά όμως η ιδέα του Ναθ είναι ενδιαφέρουσα.
Ποιός ξέρει..ισως όλοι κρύβουμε εναν Μποντρίνι μέσα μας...
 

Spartiatis

AVClub Fanatic
3 December 2007
10,197
Φυσικα αυτο μετραει παντα σε μια κοινοτητα. Ανταλλαγη γνωσεων.


Το σαββατο εχει μαγειριτσα.

Ωραίο το θέμα που άνοιξες (καί όχι επειδή το επάγγελμά μου είναι άμεσα συνδεδεμένο με την μαγειρική).

Οποιος θέλει συνταγες από τη περιοχή που βρίσκομαι, είναι ευπρόσδεκτος!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,638
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Η Μαγειρική στην ζωή μας

Ποιός ξέρει..ισως όλοι κρύβουμε εναν Μποντρίνι μέσα μας...

Κοιταξε να δεις....

Πριν 12 χρονια εμεινα αναγκαστικα μονος και μακρυα απο την ελληνικη παραδοση να σε ταιζουν οι γονεις σου.

Αναγκαστικα εμαθα να μαγειρευω.

Και εδω και χρονια το απολαμβανω πραγματικα.Και δεν θελω και παρεα στην κουζινα εννοειται....Ουτε να περνουν τιποτα δαχτυλα να δοκιμαζουν πριν το σερβιρισμα :flipout:


Στα γλυκα δεν εχω παιξει μπαλα ακομα αλλα και ο πατερας μου (απο Μικρα Ασια και αυτος) απο οσο θυμαμαι μεγαλος αρχισε να φτιαχνει γλυκα.

Κυριως ανατολιτικα φυσικα :firstprize:
 
τσιγαρίζεις σε σχετικά χαμηλή φωτιά με λίγο βούτυρο 1 κιλό κολοκύθα (κομμένη σε κύβους) και ένα πράσσο κομμένο ροδέλες. Μετά αλατοπιπερώνεις και ρίχνεις και λίγο κύμινο (ή μοσχοκάρυδο).

Μόλις ροδίσουν σβήνεις με λευκό κρασί (1 φλυτζάνι) και ρίχνεις αν θέλεις και 2 φλυτζάνια ζωμού κοτόπουλου ή κρέατος (αν δες θες ισόποσα νερό) και ένα φλυτζανι χυμό πορτοκαλιού. αφήνεις μέχρι να μαλακώσει η κολοκύθα και όταν γίνει αυτό τα βγάζεις από την φωτιά

μόλις κρυωσουν περνας από μπλεντερ την κολοκύθα και ρίχνεις τον πολτό στο ζουμί που έχεις αφήσει στην κατσαρόλα και ανακατεύεις καλα
βάζεις και αν θες λίγο στραγγιστό γιαούρτι στο κέντρο του πιάτου
το γιαούρτι εκτός από food styling δίνει και γεύση, του πάει πολύ
 

sakisxas

Supreme Member
7 September 2006
5,385
C:\Greece\Komotini
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η Μαγειρική στην ζωή μας

Κοιταξε να δεις....

Πριν 12 χρονια εμεινα αναγκαστικα μονος και μακρυα απο την ελληνικη παραδοση να σε ταιζουν οι γονεις σου.

Αναγκαστικα εμαθα να μαγειρευω.

Και εδω και χρονια το απολαμβανω πραγματικα.Και δεν θελω και παρεα στην κουζινα εννοειται....Ουτε να περνουν τιποτα δαχτυλα να δοκιμαζουν πριν το σερβιρισμα :flipout:


Στα γλυκα δεν εχω παιξει μπαλα ακομα αλλα και ο πατερας μου (απο Μικρα Ασια και αυτος) απο οσο θυμαμαι μεγαλος αρχισε να φτιαχνει γλυκα.

Κυριως ανατολιτικα φυσικα :firstprize:

Αντε βάλε εμπρός και για γλυκα τότε.
Αφου λές και για ανατολίτικες συνταγές κιόλας....τρέχουν τα σάλια απο τώρα.
 
παρών!!!:chef:
QUOTE=Spartiatis;1158128]Ωραίο το θέμα που άνοιξες (καί όχι επειδή το επάγγελμά μου είναι άμεσα συνδεδεμένο με την μαγειρική).

Οποιος θέλει συνταγες από τη περιοχή που βρίσκομαι, είναι ευπρόσδεκτος![/QUOTE]
 

Spartiatis

AVClub Fanatic
3 December 2007
10,197
παρών!!!:chef:
QUOTE=Spartiatis;1158128]Ωραίο το θέμα που άνοιξες (καί όχι επειδή το επάγγελμά μου είναι άμεσα συνδεδεμένο με την μαγειρική).

Οποιος θέλει συνταγες από τη περιοχή που βρίσκομαι, είναι ευπρόσδεκτος!
[/QUOTE]

Στη διάθεσή σου!
 

Spartiatis

AVClub Fanatic
3 December 2007
10,197
Re: Απάντηση: Η Μαγειρική στην ζωή μας

Δεν μπόρεσα να μαγειρέψω ποτέ και μάλλον ούτε πρόκειται, παρ' όλα αυτά το αποτέλεσμα αυτής της ενασχόλησης το τιμώ!!!

:ernaehrung004:

Αμ' τώρα εξηγείται γιατί οι αεροπορικές εταιρείας ακρίβυναν τα εισητήρια!!!!!!!!! μάλλον επειδή τρώς τετραπλές μερίδες!!!!!!:flipout:
 

Θ.Νίκος

AVClub Addicted Member
10 August 2007
2,541
Αθήνα
Απάντηση: Re: Η Μαγειρική στην ζωή μας

Ωραίο το θέμα που άνοιξες (καί όχι επειδή το επάγγελμά μου είναι άμεσα συνδεδεμένο με την μαγειρική).

Οποιος θέλει συνταγες από τη περιοχή που βρίσκομαι, είναι ευπρόσδεκτος!

Είχα πάει το 2002 ταξίδι 4μηνο....και μου έχει μείνει αξέχαστο και για το φαγητό...αθάνατη Μαναμα..:firstprize:
 

Spartiatis

AVClub Fanatic
3 December 2007
10,197
Re: Απάντηση: Re: Η Μαγειρική στην ζωή μας

Είχα πάει το 2002 ταξίδι 4μηνο....και μου έχει μείνει αξέχαστο και για το φαγητό...αθάνατη Μαναμα..:firstprize:

Γεγονός "καί" γιά το φαγητό!!!!
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η Μαγειρική στην ζωή μας

Αμ' τώρα εξηγείται γιατί οι αεροπορικές εταιρείας ακρίβυναν τα εισητήρια!!!!!!!!! μάλλον επειδή τρώς τετραπλές μερίδες!!!!!!:flipout:

Στο αεροπλάνο? Σχεδόν ποτέ!!!
(αντίθετα στα terminals ότι σαβούρα μπορείς να φανταστείς...:flipout:)

Πραγματικά στη κουζίνα είμαι καταστροφή και από γευσηγνωσία ο ...τίποτας.
Πρέπει να έχει αλοιωθεί η γεύση μου από το έτοιμο φαγητό, δεν εξηγείται διαφορετικά...
Θυμάμαι μια φορά σε ένα από τα καλύτερα αργεντίνικα εστιατόρια στη Βραζιλία (Ρίο) ζήτησα φιλέτο well done, τηγανητές πατάτες για γαρνητούρα και μπύρα. Ο άνθρωπος με κοίταξε με λύπη και μου ζήτησε να επαναλάβω :guitarist: