Νέος με φιλοδοξίες..

Seathess

New member
3 April 2010
40
Γεια χαρά σε όλους και συγχαρητήρια για την λεπτομερέστατη και πολύ καλή δουλειά που διατηρείτε στο forum..

Μετά από αρκετό καιρό και αφού κοντέυω να τελειώσω το σπίτι μου θα ήθελα να κάνω ένα από τα όνειρά μου πραγματικότητα και να επενδύσω σε καλό ήχο.
Όντας πολύ ευχαριστημένος από την marantz(ηχοσύστημα γονέων!) έκανα μια έρευνα και βρήκα αυτό το σετ..BD5004 και NR15001..player και ραδιοενισχυτής αντίστοιχα. Το ποσό απόκτησής τους βέβαια δεν έιναι μικρό και θα ήθελα να μάθω τι άλλο θα μου προτείνατε σε αυτά τα λεφτά περίπου..ποιό σε και εν συνεχεία ποιά ηχεία αν όντως επέλεγα τα προιόντα της marantz ή ποιά αν πήγαινα σε κάποιο άλλο σετ.
Στο σαλόνι που θα μπει το σετ είναι σαλοκουζίνα περίπου 30 τετραγωνικών και ενώ θα ήθελα να απολαμβάνω και τον ήχο από ταινίες με ενδιαφέρει περισσότερο η μουσική από ipod, cd κτλ..

Ίσως πολλές ερωτήσεις μαζί και να με συγχωρέσετε αλλά πραγματικά ενώ ξεκίνησα να διαβάζω το forum μπας και βρω άκρη..κάπου χάθηκα στην δίνη των πληροφοριών.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Νίκος
 
Νίκο, καλωσόρισες στο avclub! :smile:

Φοβάμαι ότι ξεκίνησες ανάποδα..

Τη στιγμή που προτεραιότητά σου είναι η μουσική, κανονικά ξεκινάς από τα ηχεία, και μετά επιλέγεις ενισχυτή που να μπορεί να τα οδηγήσει σωστά.

O Marantz που έχεις βρει είναι αρκετά ασθενικός, και φοβάμαι ότι δε θα συνεργαστεί καλά με τα σχετικά μεγάλα ηχεία που θα χρειαστείς (λόγω χώρου).

Το BD player είναι το εύκολο.. Παίρνεις ότι θέλεις.
 

Seathess

New member
3 April 2010
40
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..μια πρόταση για ηχεία και ενισχυτή ειλικρινά θα με βοηθούσε!!
 
Για αρχή, καλό είναι να μας πεις τι μουσική ακούς, καθώς και αν έχεις θέμα με το μέγεθος των ηχείων.

Στο τέλος βέβαια, δεν θα αποφύγεις να κάνεις βόλτα στα μαγαζιά για να ακούσεις μερικά ηχεία με το δικό σου υλικό, ώστε να αποφασίσεις..
 

Seathess

New member
3 April 2010
40
Από μουσική κυρίως rock αλλά πραγματικά το εύρος μου καλύπτει αρκετά ήδη μουσικής..
Από μέγεθος άμεσο πρόβλημα δεν έχω αλλά θα ήθελα να κινηθώ σε ένα 5.1 σύστημα σε φυσιολογικά επίπεδα όγκου ώστε να απολαμβάνω και ταινίες.
Την βόλτα στα μαγαζιά φυσικά και θα την κάνω απλά δεν θέλω να πάω και να ακούσω ότι μου πλασάρουν..θα ήθελα κάποιες κατευθύνσεις να ξέρω που πατάω.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
....και NR15001...ραδιοενισχυτής ....

Mάλλον εννοείς αυτόν, έτσι;

http://www.marantz.com/new/index.cfm?fuseaction=Products.ArchProduct&cont=eu&bus=hf&prod_id=3663

ο οποίος είναι παλαιό μοντέλο χωρίς υποστήριξη HD formats ήχου. Συνεπώς πρέπει να κοιτάξεις κάποιον άλλο.

Για αρχή και για να μας βοηθήσεις στις προτάσεις μας, θα πρέπει να μας πεις σε ποια κατηγορία τιμής θέλεις να κινηθείς τόσο για τον ενισχυτή όσο και για τα ηχεία.
 

Seathess

New member
3 April 2010
40
Λάθος έκανα στο μηδενικό..το μοντέλο είναι NR1501..και είναι αυτό
http://www.marantz.com/new/index.cf...t=eu&bus=hf&prod_id=3827&series=comp&type=avr

Από εκεί και πέρα..χρόνια πολλά βασικά!

Πολύ μελέτη στο forum αυτές τις ημέρες και νομίζω πως μια καλή λύση είναι ο Denon 1910..
Το ποσό που θα ήθελα να διαθέσω για ηχεία είναι περίπου 600-700ευρώ ή και λιγότερα..
Όσον αφορά τον ενιχυτή μέχρι 450-500 ευρώ..

Θα εκτιμούσα πολύ αν υπήρχαν προτάσεις με πολυκάναλο αλλά και δικάναλο σετ..

Να υπενθυμίσω πως ο χώρος μου είναι ενιαίος, σαλοκουζίνα χωρίς χώρισμα, στα 30 τετραγωνικά.
 

Seathess

New member
3 April 2010
40
Καλησπέρα παίδες..και πάλι ύστερα από πολύ καιρό..εύχομαι όλοι να είστε καλά!

Βασικά..ηχεία ακόμη και σύστημα δεν έχω πάρει και ψάχνομαι!

Βρήκα τα παραπάνω Roister(5.1)...680euro προσφορά..και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά..απλά ο ενδοιασμός μου είναι πως δεν μπορώ να τα ακούσω και δεύτερον να πάρω τα Roister ή να πάρω το ζευγάρι της crystal audio ΤΧ-Τ2 special edition περίπου 480 ευρώ και αργότερα σιγά σιγά να το χτίσω...και κάτι τελευταίο..αν πάρω τα crystal audio θα πρέπει να πάρω και sub για να έχω καλή απόδοση και σε ταινίες?
 

ncdbill

Senior Member
27 August 2008
382
Θεσσαλονικη
Καλόστον! Γνώμη μου να πας σιγά σιγά.Κομμάτι κομμάτι. Και καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρεις, και πιο πολύ θα το αγαπήσεις και οικονομικά θα το παλέψεις πιο εύκολα. Τα ΤΧ-Τ2 είναι πολύ καλό ξεκίνημα. Το sub θα σου χρειαστεί αργά η γρήγορα και για 30 τετραγωνικά να πας στο 10ιντσο της crystal.Ηχεια και sub θα τα βρείς απο 600 ευρώ αν δε κάνω λάθος
 

Seathess

New member
3 April 2010
40

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,822
Τα ηχεία είναι αυτά: http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/Speakers/Floorstanding/THX.aspx

και το sub..πιο από όλα???
http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/Speakers/Subwoofers.aspx

στην Θεσσαλονίκη μόνο..ότι παραγγείλεις στον Κωτσόβολο μέχρι το Σάββατο..έχει 20% έκπτωση...μακάρι να είχε και DENON ενισχυτές!!!!!!!!!

Tα crystal audio t2 πέφτουν στα 4 ohm οπότε πρέπει να έχεις κάποιο πολύ δυνατό ενισχυτή να δίνει μπόλικο ρεύμα.

Άκουσε και τα roister emphasis 25 μαζί με το pb150.Είναι εξαιρετικά ηχεία.
 

Seathess

New member
3 April 2010
40
Βασικά είτε roister είτε crystal audio..λέω για τον denon 1911..από όσο έψαξα λίγο τα παίζει και τα δυο συστήματα..έτσι δεν είναι;;;:nounder:
 

Seathess

New member
3 April 2010
40
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις..θα πάω σήμερα καμιά βόλτα μπας και βρω να ακούσω τίποτα..
 

Crystal_Druid

Senior Member
17 June 2010
663
Καλημέρα seathess!

Θα σε βοηθήσω ως προς το τμήμα της ερώτησής σου που αφορά στα TX-T2SE. Ανάλογα με το πόσο γρήγορα θέλεις να «χτίσεις» το σύστημά σου, δεν υπάρχει αμφιβολία πως η συμβολή ενός υπογούφερ - αργά ή γρήγορα - είναι απαραίτητη.

Μόνο μια σύνθεση πολύ ακριβών παθητικών ηχείων με αντίστοιχα ακριβό ενισχυτή, θα αποδώσει εξίσου καλά με ένα προσιτό σετ ηχείων με υπογούφερ.

Το σίγουρο είναι πως - αρχικά - ακόμη και με ένα ζεύγος TX-T2SE θα είσαι πολύ ικανοποιημένος, χάρη την εξαιρετική έκτασή τους μέχρι και τα 35Hz. Αν θέλεις να προσθέσεις αργότερα το υπογούφερ, θα «ξεκουράσεις» τον ενισχυτή σου από τα 80Hz και κάτω και θα πάρεις και την υπόλοιπη έκταση που λείπει, έως τα 20Hz.

Ειδικά δε για ταινίες - μιας και αναφέρεσαι - η σύνθεση συστήματος με υπογούφερ, είναι μονόδρομος.

Όπως βέβαια προτείνω σε όλους, δεν έχω παρά να σε προσκαλέσω κατόπιν ραντεβού να ακούσεις τα TΧ-T2SΕ με και χωρίς υπογούφερ, να κρίνεις ο ίδιος το αποτέλεσμα και φυσικά, να συζητήσουμε τις όποιες απορίες σου. Φέρε μαζί και τα αγαπημένα σου δισκάκια! ;)

Εφόσον μπορείς να κατέβεις για μια βόλτα από την Αθήνα, για ακρόαση στο studio επικοινωνείς με το 210 6134767 ή εναλλακτικά, μου στέλνεις PM.

Και πάλι καλημέρα! -bye-
 
Last edited: