Lemm HDVBT-200PVR

hasp

Established Member
21 December 2009
189
Αγόρασα πρόσφατα τον δέκτη του τίτλου (70Ε) και τον χρησιμοποίησα στο Λουτράκι.
Σύνδεση HDMI, ανάλυση up σε 1080i, συντονίστηκε άμεσα και έπιασε όλα τα κανάλια της digea (έκανα και την αναβάθμιση του firmware).
Τηλεόραση : Panasonic TH-50PZ70E

Συμπεράσματα - προβλήματα :
Εικόνα : καλή εικόνα, δεν τρελλάθηκα όμως από την απόδωση παρά την ανεβασμένη ανάλυση. Εμφανώς καλύτερο όμως το 1080 από το 576.
Ειδικά από κοντά (2μ) φαίνονται τα προβλήματα λόγω μεγέθους πάνελ. Από μακρυά (4-5μ) καλύτερα, αλλά σε καμία περίπτωση αυτό που λένε ποιότητα DVD, ούτε καν κοντά. Δεν ξέρω αν φταίει κάτι, δεδομένου οτι έχω άψογη τηλεόραση (σε dvd ή blue ray δεν παίζεται) θεωρητικά πολύ καλό δέκτη και σύνδεση (hdmi) και σήμα καμπάνα (95%).
Περίμενα ίσως περισσότερα λόγω διαφήμισης συζητήσεων κλπ. Δεν ξέρω απλά δεν ...

Δοκιμή εγγραφής σε stick μέσω epg (ελληνικό ok) : έγινε και αυτό.
Οχι επιλογή ανάλυσης εγγραφής. Δεν ξυπνάει από stand by για να γράψει. Προσοχή στην επιλογή του χρόνου εγγραφής (αρχή - τέλος), γιατί αν δεν είναι σωστά από την πρόταση που κάνει το epg θα κοπεί η εγγραφή (το έπαθα), κάτι που φαντάζομαι ισχύει με όλα τα pvr. Προσοχή λοιπόν.

Αναπαραγωγή ταινιών AVI , DivX : ΟΚ με εξωτερικούς υπότιτλους σε αρχείο SRT (οχι UTF8 ευτυχώς) και επιλογή μεγέθους γραμμάτων (επέλεξα το μεσαίο, το μικρό δεν φαίνεται, το μεγάλο εκτός οθόνης). Το βασικό μου πρόβλημα (εκτός της μέτριας εικόνας που όμως δεν νομίζω οτι φταίει ο δέκτης αλλά το παραμύθι της τέλειας εικόνας που μας σερβίρουν - πάλι απογοήτευση :bigcry:) είναι οτι σε μία ταινία την οποία επέλεξα να δώ ολόκληρη, αποσυγχρονίστηκε τελείως ο ήχος από την εικόνα με χρονική διαφορά >2sec, με αποτέλεσμα να τη σταματήσω. Σε άλλες ταινίες που δοκίμασα για υπότιτλους, λειτουργία γενικά όλα ήταν οκ αλλά δεν τις άφηνα να παίξουν πολύ. Εκανα 2 λεπτά δοκιμή και τέλος. Δεν είδα πρόβλημα. Οταν έκατσα να δώ μία ολόκληρη ταινία, διαπίστωσα το πρόβλημα. Δέν φάνηκε από την αρχή και όλα έδειχναν καλά, αλλα μετά από μισή ώρα περίπου άρχισε (απότομα) ο αποσυντονισμός. Εννοείται οτι τσέκαρα το αρχείο και παίζει σωστά και σε pc και σε dvd player sony που παίζει AVI. Θα κάνω δοκιμή (όχι άμεσα) και με άλλο αρχείο (να το παίξω ολόκληρο) να διαπιστώσω στα σίγουρα τι φταίει.

Εν τω μεταξύ σας μετέφερα τις εντυπώσεις μου.

Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο ή έχει κάποια πρόταση για λύση θα τον άκουγα (διάβαζα) με πολύ ενδιαφέρον.
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
 
Last edited:

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Πρόβλημα σε δέκτη LEMM HDVBT-200PVR

Υπάρχει καποιο site για να βρουμε firmware αναβάθμισης δεκτών Lemm?
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: Πρόβλημα σε δέκτη LEMM HDVBT-200PVR

Firmware έχει κυκλοφορήσει και προσθέτει δυνατότητα MKv (υπήρχε σε γνωστό eshop,αλλά πλεον σταμάτησε να το παρέχει...)

Γνωστός πάντως που είχε ρωτήσει για κάποιο τεχνικό θέμα στο ίδιο το service για το προηγούμενο μοντέλο ήταν πολύ εξυπηρετικοί.
 

gb2453

Banned
3 June 2010
55
Re: Πρόβλημα σε δέκτη LEMM HDVBT-200PVR

Εγώ πάντος αγόρασα πριν από 15 μέρες τον συγκεκριμένο ψηφιακό δέκτη Lemm DVB-T 200 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μου ανέφεραν ότι έχει γίνει αναβάθμιση του firmware από την εταιρεία προκειμένου να είναι απόλυτα συμβατός με όλα τα αρχεία multimedia.

Πολύ καλή εξυπηρέτηση και πολύ καλή τιμή από το www.smart-tech.com.gr
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
Re: Πρόβλημα σε δέκτη LEMM HDVBT-200PVR

το site τους παντως ειναι πολυ καλο και εχει και τα upadates για κατεβασμα gia να μην ψαχνεις.καποιος κατοχος μπορει να μου πει εντυπωσεις απτο time shift;
 

gb2453

Banned
3 June 2010
55
Re: Πρόβλημα σε δέκτη LEMM HDVBT-200PVR

Το time shift στον Lemm HDVB-T 200 δουλέυει πατώντας απευθείας το Rec τη στιγμή που θέλεις να αρχίσεις να γράφεις. Έτσι ουσιαστικά δημιουργείται ένα αρχείο που στη συνέχεια μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να το αναπαράγεις όπως ένα αρχείο video.
Εναλλακτικά με τη λειτουργία PVR μπορείς να προγραμματίσεις οποιαδήποτε εγγραφή προγράμματος ακόμα και μέσα από το EPG. Βλέπεις δηλαδή το πρόγραμμα της εβδομάδος και κλικάροντας σε κάποιο πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει μπορείς να επιλέξεις εγγραφή.
 

gb2453

Banned
3 June 2010
55
Re: Πρόβλημα σε δέκτη LEMM HDVBT-200PVR

πάντος από το site που εγώ αγόρασα τον δικό μου δέκτη έχει και τα τελευταία firmware updates.....
 

argi73

Established Member
28 February 2008
113
Re: Πρόβλημα σε δέκτη LEMM HDVBT-200PVR

Καλησπέρα,
το πήρα και εγώ από εδώ www.smart-tech.com.gr. Μου φάνηκε ποιοτικά καλύτερος από τον XORO.(και δεν μου αρέσει το service του eshop). Στο site γραφεί για NTFS δίσκους, ακόμα δεν τον έχω δοκιμάσει. γνωρίζει κάποιος αν υποστηρίζει?
 

argi73

Established Member
28 February 2008
113
Re: Πρόβλημα σε δέκτη LEMM HDVBT-200PVR

Καλησπέρα,
το πήρα και εγώ από εδώ www.smart-tech.com.gr. Μου φάνηκε ποιοτικά καλύτερος από τον XORO.(και δεν μου αρέσει το service του eshop). Στο site γραφεί για NTFS δίσκους, ακόμα δεν τον έχω δοκιμάσει. γνωρίζει κάποιος αν υποστηρίζει?

απαντάω στον εαυτό μου... Μια χαρα με NTFS δίσκους.. δοκίμασα 500gb 2.5" και τον είδε μια χαρά. Έπαιξε ακόμα και τα αρχεία από την HD κάμερα mov format. Και η εγγραφή μια χαρά. Τα 13e διαφορά από τον XORO και μόνο για το NTFS τα αξίζει. θα δοκιμάσω και HUB και εξωτερικό DVD και θα σας πώ....
 

spycon69

Banned
22 June 2006
1,218
Re: Πρόβλημα σε δέκτη LEMM HDVBT-200PVR

Γνωρίζουμε αν υποστηρίζει Ελληνικούς υπότιτλους σε srt ?
 

argi73

Established Member
28 February 2008
113
Re: Πρόβλημα σε δέκτη LEMM HDVBT-200PVR

Kαλησπέρα,
έκανα μερικά τεστ ακόμα. Λοιπόν σαν PVR με εντυπωσίασε και σαν ποιότητα εγγραφής (χωρίς σπασίματα και σε HDD και σε Flasaki). Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ όμως είναι ότι όταν προγραμματίσεις μια εγγραφή ξυπνάει από standby και όταν την ολοκληρώσει ξαναμπαίνει σε standby!!(κόβοντας και το ρεύμα από το USB). Για κάθε εγγραφή φτιάχνει ένα φάκελο και μέσα δημιουργεί ένα αρχείο .ts το οποίο το παίζει το VLC κανονικά (δοκιμή με VLC για MAC). Αφού υποστηρίζει και NTFS δίσκους λογικά θα φτιάχνει 1 αρχείο για κάθε εγγραφή. (για 10 λεπτά περίπου χρησιμοποίησε 250 ΜΒ).

Μήπως να αλλάξει η περιγραφή του νήματος σε σκέτο LEMM HDVBT-200PVR και να αποκτήσει το μηχάνημα δικό του νήμα? (admins?)..
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
Re: Πρόβλημα σε δέκτη LEMM HDVBT-200PVR

φιλε argi to time shiftπως λειτουργει;
 

argi73

Established Member
28 February 2008
113
Re: Πρόβλημα σε δέκτη LEMM HDVBT-200PVR

Όπως έγραψα και εδώ http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1237496&postcount=487 "Timeshift δεν κάνει με την "καθαρή" έννοια. Όπως και ο 7500 πατάς το κόκκινο κουμπί και γράφει.Τα αρχεία έχουν extention .ts και δεν έχεις άμεση πρόσβαση και πρέπει να πάς από το menu στο usb και να τα δεις. "