Και εκεί που νομίζατε ότι ο Adcom σας είναι βαρβάτος ενισχυτής..

..έρχεται ένας τρελός Ιταλός και παρουσιάζει αυτό:

attachment.php



Με αυτό το τροφοδοτικό:

attachment.php



..του οποίου το καπάκι ανοίγει έτσι:

attachment.php



Φυσικά είναι συντηρητικών προδιαγραφών: μόλις 12 κανάλια των 1600W έκαστο, στα 8Ω..

Παρόλα αυτά, καταφέρνει να συγκρατήσει το κόστος σε "ανθρώπινα" νούμερα, δηλαδή στα μόλις $34 ανά Watt.

Βέβαια, μιλάμε για συνολικά 19.200W, δηλαδή για ένα συνολικό τίμημα της τάξης των ~ $650.000 !!


http://blog.ultimateavmag.com/ultimate-gear/pivetta_opera_one_multichannel_power_amp/
 

Attachments

  • opera1-opener.jpg
    opera1-opener.jpg
    188.4 KB · Views: 331
  • opera1-powersupply.jpg
    opera1-powersupply.jpg
    70.3 KB · Views: 325
  • opera1-open.jpg
    opera1-open.jpg
    135.5 KB · Views: 330
Last edited:

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Δημητρη προφανως το θεμα το ανοιξες για μενα αφου εγω εχω βαρβατο Adcom. :music-smiley-005:
Εγω λοιπον τον adcom δεν τον αλλαζω με αυτον για εναν και μονο λογο (εκτος απο το waf που θα μου τον πεταξει στο κεφαλι). Δεν θελω δημοσιοτητα και αν τον χρησιμοποιησω η ΔΕΗ θα μου φτιαξει ανδριαντα. Ασε που οταν θα δουλευει θα πρεπει να εχει ολο το οικοδομικο τετραγωνο κλειστες ολες τις ηλεκτρικες συσκευες. :flipout::flipout::flipout:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Η πρίζα του μ' αρέσει....... :flipout:


AJ-1152-1252.jpg


Τριφασική πενταπολική σαν αυτές που χρησιμοποιούμε στις βιομηχανίες......
 
Δεν αναφέρει πόσα Watt δίνει στα 4Ω;

Οπότε υποθέτω έχει προβλήματα στο θέμα οδήγησης...

Λέει ότι στα 4Ω, ανεβάζει.. αλλά δεν λέει πόσο.. :p

Κι εγώ τον φοβάμαι.. γιαυτό δεν τον παίρνω.. :p
 

th-pantazis

Established Member
21 March 2010
282
Βόλος
Ωραίο κομμάτι!!

Ο πιο ισχυρός μονομπλοκ που γνώριζα με Hi-End απόχρωση ήταν ο MF Tri-Vista kW με απόδοση 1kW/8Ω και 3kW/2Ω. Κόστος στα 24k USD. (δηλ. για 12 κανάλια: 24k x 12)
Αλλά αυτός ξεπερνά κάθε προηγούμενο!
Απορώ πόσα BTU/h θερμότητα να παράγει; :flipout:
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Εγω θα του ζητήσει να κρατήσει τράμπα τον δικό μου γιά να δω τι τελική τιμή θα μου δώσει.Είμαι έτοιμος να μετακομίσω τον Παράδεισο στο χωράφι!!!:flipout:

Γιαννη μην το κανεις γιατι δεν σε συμφερει.















Δεν εχεις και κανενα τελικο της προκοπης (πχ adcom) για να τον κανεις τραμπα.:flipout::flipout::flipout:
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Σιγά τα ρεύματα... Πρέπει να δείτε Rack με PA τελικούς... Αλλά μιλάμε για PA όχι Hi-Fi... Πάντως σε εφαρμογές που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί τέτοια ισχύς δεν θα χει και πολύ σημασία... :Banane0:

Αυτοί οι μετασχηματιστές φαίνονται ενδιαφέρον κομμάτια,και είναι τόσο ελαρφιοί που με μια καρέκλα θα τους έβαλε πάνω! :flipout:
 

nikom

Senior Member
12 April 2010
318
Αθηνα
θα μπορεσει να παιξει κατι koda ηχεια που εχω γιατι εχουν μεγαλες απαιτησεις σε watt
 

kont

Established Member
5 December 2009
251
ειναι πουθενα στημενος να τον ακουσουμε?
για ηχεια τι προτεινετε?
επειδη θελω και ενα για το εξοχικο λετε να κανει καλυτερη τιμη?
 
Γιαννη μην το κανεις γιατι δεν σε συμφερει.















Δεν εχεις και κανενα τελικο της προκοπης (πχ adcom) για να τον κανεις τραμπα.:flipout::flipout::flipout:
Eχεις δίκιο Βασίλη...θα περιμένω λίγο ακόμη ,μπάς και τον χτυπήσω σε καμιά δημοπρασία στην μισή της μισής της μισής της μισής τιμής!!!:ernaehrung004: